planowanie ciąży a koronawirus
Adobe Stock
Aktualności

Planowanie ciąży a koronawirus – aktualne badania i zalecenia

Planowanie ciąży w czasie pandemii to nie jest dobry pomysł. Zajście w ciążę najlepiej odłożyć na później – takie są zalecenia konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii.

Planowanie ciąży a koronawirus – to trudny temat. Wszystko przez to, że nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby stwierdzić jednoznacznie, w jakim stopniu zakażenie koronawirusem może wpływać na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Są jednak na ten temat pierwsze doniesienia naukowe, które wskazują na pewne ryzyko. Dlatego ginekolodzy i położnicy odradzają obecnie staranie się o dziecko.

Spis treści:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

Planowanie ciąży a koronawirus: stanowisko specjalistów

Poczęcie dziecka w czasie epidemii koronawirusa odradzają konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztof Czajkowski oraz konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii prof. dr hab. med. Mirosław Wielgoś. Ich zdaniem, to nie jest dobry czas na zajście w ciążę.

„Ponieważ dotychczas brak wystarczających danych na temat wpływu zakażenia SARS-CoV-2 na rozwój ciąży w jej wczesnym okresie, mając na względzie daleko posunięte środki ostrożności, kobietom planującym ciążę zaleca się rozważenie odłożenia planów prokreacyjnych do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej lub potwierdzenia braku wpływu zakażenia na rozwój dziecka" – czytamy w zaleceniach konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

„Jeśli ktoś pragnie urodzić zdrowe dziecko, to z poczęciem dziecka warto teraz poczekać miesiąc, dwa" – sugeruje prof. Krzysztof Czajkowski.

Dlaczego planowanie ciąży w czasie pandemii może być ryzykowne

Na obecnym etapie badań naukowych nie ma dowodów, aby zakażenie koronawirusem powodowało wady rozwojowe u płodu. Choć przyszły już na świat dzieci, które poczęto i urodzono w czasie trwania epidemii, nie opublikowano żadnych badań, które sugerowałyby związek między SARS-CoV-2 a wadami wrodzonymi u dziecka. Badania wpływu koronawirusa na kobiety w ciąży i ich dzieci dotyczą na razie bardzo małej liczby osób.

„Nie mamy w ogóle informacji i doniesień, jakoby wirus wywoływał jakiekolwiek wady, ale z drugiej strony nie mamy też informacji, że on tych wad nie wywołuje" – podkreślił prof. Czajkowski. Stąd decyzja o „dmuchaniu na zimne" i rekomendowaniu poczekania ze staraniami się o dziecko.

Dotychczasowe doniesienia naukowe o wpływie koronawirusa na ciążę

Badania niemieckich naukowców wykazały, że koronawirus może zwiększać ryzyko wystąpienia przedwczesnych skurczów porodowych. Wyniki pracy „Infekcje SARS-CoV-2 w ciąży’’ ukazały się na łamach specjalistycznego czasopisma „GeburtshilfeundFrauenheilkunde’’. Analizowano przypadki 18 kobiet z Chin (Wuhan i Hubei), które w ciąży zakaziły się SARS-CoV-2.

Z kolei The Lancet opublikował we wrześniu 2020 roku wyniki badań, z których wynika, że zakażenie nowym koronawirusem może zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu (przed 37. tygodniem ciąży). W normalnych warunkach notuje się kilkanaście proc. takich porodów. Z analizy przypadków ponad 2500 kobiet wynika, że u kobiet zakażonych ryzyko to wzrasta do ok. 22 proc.

Prowadzenie ciąży podczas epidemii koronawirusa

W takim przypadku najważniejszą zasadą ochrony ciężarnej jest niedopuszczenie do jej zachorowania na COVID-19.
Lekarze zalecają w takim przypadku ścisłą izolację oraz unikanie kontaktu z chorymi jako najbezpieczniejszą formę ochrony dla przyszłej mamy i jej dziecka. Jest to szczególnie istotne w pierwszych 12 tygodniach ciąży, kiedy rozwijają się wszystkie narządy dziecka.

Ciąża w czasie epidemii koronawirusa wymaga szczególnej troski. Na stronie Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników opublikowano rekomendowaną ścieżkę postępowania. Zaleca się, aby:

  • wizyty kontrolne ograniczyć do minimum, gdyż nie mogą obecnie odbywać się według typowego schematu prowadzenia ciąży,
  • przyszłe mamy miały kontakt telefoniczny lub mailowy z lekarzem prowadzącym ciążę i położną – tak, aby można było poinformować lekarza położnika o wszystkich zauważonych nieprawidłowościach i zastosować się ściśle do jego zaleceń,
  • ograniczyć badania m.in. dopochwowe, przesunąć, jeżeli to możliwe badanie obciążenia glukozą,
  • na badania, np. USG kobiety mają przychodzić bez osób towarzyszących.


Lekarze podkreślają, jak ważne jest dbanie o dobre samopoczucie i spokój przyszłej mamy. Powinny być szczególnie wspierane przez otoczenie w tej trudnej obecnie sytuacji.

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed koronawirusem jest obecnie zalecane noszenie masek w miejscach publicznych, dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub za pomocą preparatu dezynfekującego. Podczas kaszlu i kichania trzeba zakrywać usta zgięciem łokcia oraz zachować odległość co najmniej 2 metrów od ludzi.

Leczenie niepłodności a koronawirus

Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), Sekcja Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie Endokrynologii Ginekologicznej i Rozrodczości opracowali zalecenia dla pacjentów, którzy leczą niepłodność.

1. Pacjentom, którzy są już w trakcie leczenia z zastosowaniem technik wspomaganej prokreacji (np. in vitro), zaleca się, o ile to możliwe, przerwanie terapii lub odroczenie ciąży oraz zamrożenie zarodków albo pobranych komórek jajowych, jeśli:

  • mieli kontakt z osobami zakażonymi,
  • istnieje podejrzenie, że mogą być zakażenie SARS-CoV-2,
  • wykazują objawy infekcji górnych dróg oddechowych,
  • przebywali na terenie o wysokim wskaźniku zachorowalności.


2. Pacjentom, którzy są w trakcie leczenia, a nie są w grupie ryzyka (patrz listę wyżej), zaleca się dokończenie zaczętych już procedur oraz rozważenie odroczenia transferu zarodka.

3. Pacjentom, którzy w związku z leczeniem niepłodności są poddawani terapii immunomodulacyjnej, zaleca się jej zaprzestania, gdyż może to stwarzać ryzyko dla ich zdrowia i życia.

4. Pacjentom, którzy są już w trakcie leczenia oraz pacjentkom będącym już w ciąży, zaleca się bezwzględne unikanie kontaktu z osobami zakażonymi lub poddanymi kwarantannie, a także odradza się przebywania w miejscach, gdzie ryzyko zakażenia jest podwyższone.

5. Osobom, które planują leczenie niepłodności lub są już w trakcie jej leczenia, zaleca się szczególną ostrożność podczas terapii lub odroczenie decyzji o ciąży, co w praktyce oznacza zamrożenie komórek jajowych lub zarodków.

Specjaliści podkreślają, że kliniki leczenia niepłodności podczas pandemii powinny zapewniać swoim pacjentom możliwość stałego telefonicznego kontaktu z ośrodkiem.

Źródło: ptgin.pl, euroimmun.pl, pomorska.pl, wysokieobcasy.pl

Bibliografia:
Khalil A. i in., SARS-CoV-2 infection in pregnancy: A systematic review and meta-analysis of clinical features and pregnancy outcomes, The Lancet, lipiec 2020, EClinical Medicine dostęp online [25.11.2020]: https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(20)30190-5/fulltext

Zobacz także:

koronawirus, maseczki ochronne, mama, dziecko, choroba
Adobe Stock
Aktualności
Zachorowania i śmiertelność na koronawirusa w Polsce: płeć ma znaczenie [NOWE DANE]
W Polsce przybywa zakażeń koronawirusem, rośnie też liczba ofiar śmiertelnych. Wg najnowszych danych GIS kobiety częściej chorują na Covid-19, a najbardziej zagrożone są osoby starsze. Co ciekawe, tylko w jednej grupie wiekowej nie było jeszcze żadnego przypadku zakażenia!

W Polsce koronawirusem zakaziło się już prawie 8 tys. Polaków, zmarło niemal 300 osób. GIS podał nowe dane na temat zachorowalności na Covid-19 w naszym kraju – wiadomo, gdzie jest najwięcej zakażeń, kto najczęściej się zaraża i jaka grupa wiekowa jest najbardziej narażona na śmierć z powodu choroby Covid-19. Koronawirusem najczęściej zarażają się kobiety Z danych GIS wynika, że jeśli chodzi o zarażenia wirusem SARS-CoV-2 płeć ma znaczenie. Aż 55,2% wszystkich potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce dotyczyło kobiet (stan na 11 kwietnia 2020). Mężczyźni zakażają się rzadziej (44,8%), ale za to zdecydowanie częściej umierają – to aż 57,9% przypadków zgonów z powodu koronawirusa. Najwięcej zakażań odnotowano dotychczas w województwie mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim. Kto umiera na koronawirusa? Choroba Covid-19 doprowadziła do tej pory do śmierci ok. 6% zakażonych pacjentów na świecie. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, co potwierdzają także dane GIS z Polski: najwyższa śmiertelność występuje w grupie osób w wieku 70-79 lat (33%), 80-89 lat (29,5%) i 60-69 lat (19,9%). Dobra wiadomość jest taka, że zmarło tylko 2,7% osób w wieku 30-39 lat. A żadna z ofiar śmiertelnych w Polsce nie miała mniej niż 30 lat! To sytuacja odmienna od tej poza granicami naszego kraju, gdzie zdarzały się już przypadki śmiertelne z powodu koronawirusa wśród dzieci. Co zwiększa ryzyko powikłań z powodu koronawirusa? Badania nie są jednoznaczne, a naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego u różnych osób objawy Covid-19 wyglądają inaczej, a choroba przebiega łagodnie lub ciężko. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że koronawirus najbardziej zagraża starszym i pacjentom z przewlekłymi chorobami. Ryzyko powikłań i śmierci z powodu koronawirusa zwiększają: choroby serca choroby układu krążenia schorzenia...

Koronawirus a porody. Czy trzeba rodzić w maseczce?
adobe stock
Aktualności
Koronawirus a porody. Czy trzeba rodzić w maseczce?
Na zwołanej 16 kwietnia konferencji Mateusz Morawiecki zapowiedział, że noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe. Ciężarne zastanawiają się, czy rozporządzenie dotyczy szpitali, czy trzeba rodzić w maseczce i jeśli tak, to jaką maseczkę do porodu wybrać?

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej . Z rozporządzenia rządu wynika, że obowiązek ten (np. poprzez noszenie maseczki) dotyczy także kobiet w trakcie porodu oraz na sali poporodowej podczas pobytu w szpitalu. Zapis jest jednak niejasny i wzbudza wiele kontrowersji – pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące tego, czy trzeba rodzić w maseczce , w jakim stopniu sala porodowa jest miejscem publicznym i czy założenie maseczki do porodu jest w ogóle bezpieczne?  Spis treści: 1. Czy trzeba rodzić w maseczce? 2. Czy poród w maseczce jest bezpieczny? 3. Jaka maseczka do porodu? 4. Przyłbica a maseczka   Czy trzeba rodzić w maseczce? Odpowiedź na pytanie:  czy trzeba rodzić w maseczce , nie jest jednoznaczna. Zgodnie z zapisem: „obowiązek zakrywania przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki ust i nosa dotyczy osób przebywających w miejscach ogólnodostępnych, w tym w ośrodkach opieki zdrowotnej ”. Ale rozporządzenie wyłącza konieczność stosowania maseczek wobec osób, które: nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia ,  cierpią na całościowe zaburzenia rozwoju , niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym albo głębokim,  są niesamodzielni,  dzieciom do lat 4 . Lekarze są zdania, że maseczki przy porodzie są potrzebne dlatego, że kobieta w trakcie porodu może zarażać drogą kropelkową , ponieważ pozbywa się z organizmu wielkiej ilości aerozoli, czym stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla personelu medycznego, lecz także dla nowo narodzonego dziecka.  Tym bardziej że kobiety przyjmowane na porodówki, nie są poddawane testom na koronawirusa . Niemniej jednak założenie nieodpowiedniej maseczki może utrudniać rozwiązanie, a co więcej spowodować także niedotlenienie płodu i ciężarnej. Te...

maseczka na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Maseczka na koronawirusa – jaką wybrać, aby chroniła przed zakażeniem?
Maseczkę na koronawirusa musimy nosić, jeżeli przebywamy poza domem. Aby chroniła przed zakażeniem, musi dobrze przylegać do twarzy, być odpowiednio noszona i czyszczona.

Decyzją rządu noszenie maseczki na koronawirusa w miejscach publicznych stało się naszym obowiązkiem. Maseczka ma zakrywać usta i nos i w ten sposób ochraniać przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Opisujemy, jaką najlepiej wybrać i jakimi zasadami się kierować, aby noszenie maseczki na koronawirusa zabezpieczało przed zachorowaniem na COVID-19. Spis treści: Jaką wybrać maseczkę na koronawirusa? Jednorazowa maseczka na koronawirusa Wielorazowa profesjonalna maseczka na koronawirusa Wielorazowa bawełniana maseczka na koronawirusa Jak czyścić maseczkę na koronawirusa? Jak uszyć maseczkę na koronawirusa? Jaką wybrać maseczkę na koronawirusa? Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos pomaga w ograniczeniu rozprzestrzenianiu się wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. Stąd też decyzja, aby wprowadzić w Polsce obowiązek noszenia maseczek przez zdrowych ludzi (lub innych części garderoby zakrywających usta i nos albo przyłbic), tak aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mamy do wyboru maseczki: jednorazowe  – są to maseczki chirurgiczne, używane przez służby medyczne podczas kontaktu z chorymi, wielorazowe  – wyróżniamy wśród nich profesjonalne półmaski z filtrami, w tym antysmogowe oraz materiałowe. Żadna maseczka nie daje stuprocentowej skuteczności ochrony przed zakażeniem. Aby tak się stało, trzeba ją prawidłowo nakładać, nosić, tak aby przylegała do twarzy i zdejmować, unikając dotykania jej zewnętrznej powierzchni. Jednorazowa maseczka na koronawirusa Maseczka chirurgiczna uważana jest za bardzo dobry, aczkolwiek krótkotrwały sposób ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. W zależności od jej skuteczności w zatrzymywaniu aerozoli biologicznych wyróżniamy maseczki: Typ 1 – filtruje bakterie na poziomie 95 proc. Typ 2 – zatrzymuje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj