Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Koronawirus: zakupy w internecie
AdobeStock
Aktualności

Koronawirus: jak bezpiecznie odbierać i wysyłać paczki?

Zanim cokolwiek zamówisz, sprawdź, jak teraz działają firmy kurierskie, paczkomaty i Poczta Polska.

Trudno się dziwić, że wiele osób nawet teraz chce zrobić zakupy przez internet. Rodzice próbują zamówić gry dla dzieci, czy skompletować wyprawkę dla malucha, który niedługo przyjdzie na świat, nie mówiąc już o zakupach spożywczych. Skoro wiele sklepów jest zamkniętych i lepiej unikać wychodzenia z domu, to zakupy online wydają się być lepszym pomysłem. Minister cyfryzacji zaleca robić zakupy przez internet, jednak należy pamiętać, że listonosz czy kurier krąży od domu do domu lub ma kontakt z wieloma osobami w pocztowym okienku. Czy jest dobre rozwiązanie w tej sytuacji?

Koronawirus: Poczta Polska

Jeśli chcesz zamówić paczkę za pośrednictwem Poczty Polskiej, warto wiedzieć, że wprowadzone zostały duże zmiany. Ograniczone zostały godziny otwarcia poszczególnych placówek w  dni robocze do 6 godzin, przy czym w wybrane dni placówki będą czynne w godz. 14–20 lub zamiennie przez trzy godziny w sobotę. Placówki czynne dotychczas w soboty będą obsługiwać klientów tylko przez trzy godziny. Natomiast placówki całodobowe będą czynne przez siedem dni w tygodniu, ale w godzinach od 8.00 do 20.00. Punkty obsługi klienta w galeriach handlowych będą nieczynne. 

Duże zmiany napotkamy w samych placówkach. Listonosze, doręczyciele paczek i pracownicy okienkowi zostali wyposażeni w rękawiczki, maseczki i płyny antybakteryjne. Wyznaczone zostały także strefy ochronne, tak by maksymalnie ograniczyć kontakt pomiędzy klientem a pracownikiem poczty. Przy okienku może przebywać tylko jedna osoba i może się zbliżać jedynie w momencie składania popisów czy okazywania dokumentu tożsamości. W urzędach pojawiły się żółte bądź szare taśmy, które wyznaczają strefę ochronną dla pracowników przyjmujących klientów. Petenci stojący w kolejkach mają zachować ok. 1,5 metra odległości od siebie.

Warto wiedzieć, że w serwisie internetowym Poczty Polskiej istnieje możliwość wysłania listu i paczki online, a na stronie Poczty dostępne są druki potwierdzeń nadania. Drukując i wypełniając druki w domu, możesz maksymalnie skrócić swój czas przebywania na poczcie i zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem.

„Poczta Polska nie zmienia zasad wypłaty przekazów rentowo-emerytalnych. Dla osób objętych kwarantanną, a pobierających te świadczenia zostaną wdrożone szczególne procedury. Spółka jest w kontakcie z regionalnymi inspektorami sanitarnymi w tym zakresie” - podkreślono w komunikacie Poczty Polskiej.

Koronawirus: przesyłki kurierskie

Większość firm kurierskich działa normalnie, ale z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Paczki mogą być nadal dostarczane, choć czas realizacji zamówień może się wydłużyć. Kurierzy otrzymali specjalne zalecenia, wśród nich jest unikanie wchodzenia do mieszkań, a odbiór przesyłek powinien następować na zewnątrz lub w drzwiach, unikanie przekazywania z rąk do rąk terminali, długopisów itp. Kurierzy otrzymali również jednorazowe foliowe rękawiczki, które można podawać odbiorcom, do wykorzystania np. podczas płatności czy składania podpisów.

Coraz więcej firm zachęca do płatności z góry, dzięki temu kurierzy mieliby możliwość dostarczenia paczki pod drzwi  bez podpisu odbiorcy (pod warunkiem, że kurier nawiąże wcześniej kontakt z odbiorcą i odbiorca wyrazi zgodę na takie doręczenie). Takie rozwiązanie może zapewnić maksymalną ochronę zarówno dla adresata, jak i kuriera podczas doręczenia.

Niektóre firmy zapowiedziały, że będą sprawiać czy osoba, do której kierowana jest przesyłka, nie jest na kwarantannie. Oznacza to, że jeśli adres jest objęty kwarantanną, kurier może nie przyjąć zlecenia odbioru paczki albo nie dowieźć nam oczekiwanej przesyłki.

Jak bezpiecznie odebrać paczkę?

InPost nakłania, by zrezygnować z dostawy przez kuriera na rzecz paczkomatu, by ograniczyć kontakty międzyludzkie. Zwraca także uwagę na to, że paczkę można odebrać bez dotykania panelu, za pomocą aplikacji na smartfonie. InPost umożliwił darmowe dostawy do paczkomatów także w soboty i niedziele.

Przesyłki zagraniczne

Od poniedziałku 16 marca, w związku z zawieszeniem transportu lotniczego, Poczta Polska wstrzymała przyjmowanie przesyłek za granicę. Wcześniej Poczta wstrzymała wysyłki do Chin, oraz przesyłki Global Expres i EMS. 17 marca jednak poinformowała, że wysyłanie przesyłek zagranicznych (bez przesyłek EMS) zostaje przywrócone do następujących krajów (w podanym zakresie):

  • Niemcy – listy (priorytetowe i ekonomiczne), paczki (priorytetowe i ekonomiczne) oraz GLOBAL Expres,
  • Czechy i Słowacja – listy (priorytetowe i ekonomiczne), paczki (priorytetowe i ekonomiczne),
  • Ukraina – listy (ekonomiczne), list polecone (priorytetowe), paczki (ekonomiczne) oraz Paczka UKRAINA PLUS,
  • Białoruś, Litwa, Łotwa, Dania, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Holandia – listy ekonomiczne oraz paczki ekonomiczne,
  • Meksyk (drogą morską) – listy ekonomiczne,
  • USA i Kanada (drogą morską) – listy (ekonomiczne) oraz paczki (ekonomiczne).


Zobacz także:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

zawieszenie splat kredytów z powodu koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: możesz zawiesić spłatę kredytu w banku!
Będzie pomoc finansowa dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej z powodu koronawirusa. Zobacz, na co możesz liczyć!

Pandemia koronawirusa oprócz skutków zdrowotnych niesie ze sobą bardzo poważne następstwa ekonomiczne , których na razie nikt nie jest w stanie oszacować ani do końca przewidzieć. Bardzo mocno już odczuwamy jego działanie w naszych portfelach, gdyż ceny produktów spożywczych nadal rosną . Jeszcze trudniejsza sytuacja dotyczy tych rodzin, które co miesiąc spłacają kredyty, głównie mieszkaniowe będące bardzo poważnym obciążeniem finansowym. Banki postanowiły przyjść z pomocą i odroczyć spłaty kredytów.  Przez 3 miesiące nie będziemy płacić kredytów To może być bardzo dobra wiadomość dla milionów Polaków spłacających kredyty. Jak poinformował Związek Banków Polskich, banki na okres 3 miesięcy zawieszają spłacanie kredytów. „Banki ułatwią w sposób maksymalnie uproszczony - w zakresie dopuszczonym przepisami obecnie obowiązującego prawa - odroczenie (zawieszenie) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy i automatyczne wydłużenie o ten sam okres łącznego okresu spłaty kredytu” - poinformował ZBW. Na dłuższą zwłokę bez ubocznych konsekwencji nie pozwala prawo, gdyż trzeba by w tym celu zmienić przepisy. Przerwa w spłacie nie oznacza jednak umorzenia raty, a jedynie odłożenie terminu spłat zawieszonych rat. Zawieszoną ratę i tak trzeba kiedyś spłacić. Jeżeli zmianie nie ulegną standardowe obecnie procedury, to niezapłacone raty kapitałowe powiększą kapitał do spłaty, a co za tym idzie - zwiększają kwoty kolejnych miesięcznych należnośc i wobec banku. Te sumy będą jednak nieznaczne, a ich wysokość zależy od zawieszonej kwoty i od czasu, jaki pozostał do końca spłaty całego kredytu. Kto może skorzystać z niepłacenia kredytu? Ułatwienia mają dotyczyć osób korzystających z: kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych, kredytów dla przedsiębiorców Jak uzyskać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz