Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Aktualności

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

Mija już prawie miesiąc, odkąd WHO ogłosiło światową pandemię koronawirusa. Jest to trudny czas dla wszystkich, ale szczególnie dla służby zdrowia — lekarzy, pielęgniarek, diagnostów czy ratowników medycznych. Jak wygląda ich praca w tym szczególnym czasie?

Personel medyczny walczy o zdrowie i życie pacjentów, nierzadko narażając własne. We Włoszech podczas służby z powodu koronawirusa zmarło już 19 lekarzy. To właśnie Włosi, jako pierwsi wpadli na pomysł, aby w wyjątkowy sposób podziękować medykom za ich nieoceniony trud, jaki wkładają w ratowanie ludzi. Mieszkańcy półwyspu Apenińskiego, w wielu miastach w geście wdzięczności wychodzą na swoje balkony i gremialnie śpiewają i klaszczą na cześć swoich bohaterów. Tak naprawdę, cały świat jest im wdzięczny za wysiłek, jaki wkładają w swoją pracę.

Lekarze w odpowiedzi proszą o pomoc w powstrzymaniu pandemii. Ich apel o zostanie w domu, to najrozsądniejsze, co można teraz zrobić, aby jak najszybciej powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.

Zobacz także:

Koronawirus: GIS radzi: noś okulary zamiast soczewek!
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: GIS radzi: noś okulary zamiast soczewek!
W związku z epidemią koronawirusa prof. Marek Rękas, krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki oraz Główny Inspektorat Sanitarny zalecają, aby zamiast soczewek kontaktowych nosić okulary. Dlaczego? Odpowiadamy.

Jak dowiedziono, ochrona oczu, ust i dłoni może spowolnić rozprzestrzenianie wirusów takich jak COVID-19. Koronawirusem można zarazić się drogą kropelkową , co oznacza, że jeśli osoba zakażona COVID-19 kicha, kaszle czy nawet mówi, wirus wraz z drobnymi kropelkami może wydostawać się zarówno z ust, jak i nosa. Następnie poprzez usta czy nos, a także, co ważne — również za pośrednictwem śluzówki oka może dostać się do organizmu innej osoby . I to właśnie na oczy szczególną uwagę zwrócił Główny Inspektorat Sanitarny, który w piątek 27 marca, za pośrednictwem Twittera, poinformował: „W związku z epidemią koronawirusa w Polsce @GIS_gov oraz prof. Marek Rękas — krajowy konsultant w dziedzinie okulistyki rekomendują używanie okularów zamiast soczewek kontaktowych” Noś okulary zamiast soczewek  Jak można zarazić się koronawirusem?   Bardzo często poprzez dotykanie przedmiotów, na których znajdują się cząstki wirusa. COVID-19 może znajdować się na stole, klamce czy poręczy. Ludzie często automatycznie dotykają takich przedmiotów, a następnie nieświadomie pocierają palcami oczy. Z opublikowanej informacji wynika, że noszenie okularów eliminuje konieczność dotykania oczu przy wkładaniu i wyjmowaniu soczewek , a to z kolei może zminimalizować ryzyko przedostania się wirusa do organizmu. źródło: Twitter @GIS_gov Zobacz także : Koronawirus a dentysta: co zrobić, gdy boli ząb? Koronawirus: jak chorują dzieci? Pierwszy przypadek śmierci niemowlęcia z powodu koronawirusa

koronawirus jak myć ręce
Adobe Stock
Mama
Koronawirus: jak myć ręce – nowe wytyczne!
Norwescy lekarze apelują: chcesz się zabezpieczać przed COVID-10? Samo mycie rąk może nie wystarczyć. Trzeba zrobić jeszcze jedną rzecz.

Od początku pandemii koronawirusa lekarze apelują o częste i prawidłowe mycie rąk. Teraz lekarze z Norwegii zwracają uwagę na jeszcze jeden szczegół dotyczący prawidłowej higieny i mycia rąk: koronawirus może ukryć się w biżuterii... Koronawirus a zegarek i biżuteria Prawidłowe mycie rąk jest absolutnie niezbędnym elementem zapobiegania zakażeniu koronawirusem. Jednak często zapominamy o tym, że biżuteria: zegarki, pierścionki i bransoletki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, gdyż na nich koronawirus może osiadać i z nich może być przeniesiony do organizmu. Dlatego norweskie społeczeństwo otrzymało jasny przekaz: na czas epidemii zrezygnuj z noszenia biżuterii : pierścionków, zegarków, bransoletek! Koronawirus może przetrwać mycie rąk, ukryty pod nimi. Mało tego! Specjaliści zalecają, aby nie zapuszczać ani nie przedłużać paznokci i zrezygnować z ich malowania. Łatwiej jest dokładnie oczyścić ręce przy krótkich paznokciach. Sprawdź: Koronawirus: jakie objawy zakażenia u dorosłych i kiedy występują Jak myć ręce? Poszerzone zalecenia GIS Główny Inspektorat Sanitarny podaje dokładne wytyczne. My, idąc w ślad norweskich lekarzy, dodajemy do tej instrukcji punkt nr 1: Zdejmij biżuterię pierścionki, obrączkę, zegarek, bransoletkę i schowaj je na czas pandemii . Po tej czynności można przystąpić do mycia rąk, które należy przeprowadzić zgodnie z poniższymi wytycznymi (na końcu materiału infografika). Sprawdź: Jak żyć w kwarantannie i nie zwariować 1. Zdejmij z rąk biżuterię, z obrączką włącznie. 2. Myj ręce 30 sekund wg wytycznych: 3. Spłucz dłonie wodą. 4. Namydl dłonie. 5. Rozprowadź mydło na całej ich powierzchni. 6. Pocieraj wnętrza dłoni, ich grzbiety i przestrzenie między palcami. 7. Dokładnie umyj kciuki, nadgarstki i czubki palców. 8. Spłucz ręce bieżącą wodą i wytrzyj papierowym ręcznikiem. 9....

Testy na koronawirusa
AdobeStock
Aktualności
Testy na koronawirusa: genetyczne, immunologiczne [plus wytyczne WHO]
Testy na koronawirusa są narzędziem, dzięki któremu można sprawdzać liczbę zarażonych i kontrolować sytuację epidemiologiczną. Kiedy wskazane jest wykonanie testu genetycznego, a kiedy wystarcza test immunologiczny?

Przeprowadzanie testów na koronawirusa na osobach podejrzanych o zarażenie jest niezwykle ważnym elementem, dzięki któremu można znacznie zmniejszyć zasięg i oddziaływanie wirusa na społeczeństwo. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by w diagnostyce wirusa SARS-CoV-2 stosować testy genetyczne metodą RT-PCR oraz testy immunologiczne. Jak one działają i czym się różnią?   Opisujemy: testy genetyczne testy immunologiczne zalecenia WHO laboratoria wykonujące testy na koronawirusa Testy genetyczne na koronawirusa Laboratoryjne testy genetyczne wykonywane techniką NAAT (technika amplifikacji kwasu nukleinowego) są czasochłonne i dość skomplikowane. Jednak to właśnie te testy WHO zaleca do wykonywania w pierwszej kolejności w przypadku podejrzenia zarażenia . Jednym z tego typu badań jest badanie metodą RT-PCR. Jego zadaniem jest wykrycie RNA wirusa w próbce pobranej do analizy od pacjenta. Jak wygląda badanie? Najczęściej jako próbkę do analizy pobiera się wymaz nosowo-gardłowy lub flegmę pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne może być także pobranie próbki moczu, stolca lub krwi. Testy genetyczne techniką NAAT cechują się dużą skutecznością w wykrywaniu koronawirusa. Czasami jednak wykonuje się test ponownie, aby mieć pewność, że jego wynik jest wiarygodny. Zobacz też: Grupa krwi a koronawirus. Masz się czego obawiać? Testy immunologiczne na koronawirusa Testy immunologiczne (serologiczne) wykonuje się w diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2 pomocniczo. Są łatwiejsze i szybsze do wykonania, jednak ich czułość nie jest tak wysoka, jak w przypadku testów genetycznych (choć wciąż trwają prace nad ich ulepszeniem). Testy serologiczne pozwalają na wykrycie przeciwciał zwalczających koronawirusy . Jak wygląda badanie? Próbkę do analizy pobiera się z surowicy krwi pacjenta. Obecnie trwają prace nad testem...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz