Poród rodzinny a koronawirus
AdobeStock
Aktualności

Koronawirus a poród: duże zmiany na porodówkach

Ciężarne boją się, że nie będą miały gdzie rodzić. Wszystko przez rozprzestrzeniającego się wirus COVID-19.

W przypadku porodu ciężko coś zaplanować w 100 procentach, jednak przyszli rodzice zazwyczaj mają jakąś wizję m.in. w którym szpitalu ma się odbyć porów, czy ma to być poród rodziny, kto zajmie się starszym dzieckiem, a kto pomoże mamie w szpitalu. Niestety plany wielu kobiet będą musiały ulec zmianie. Z uwagi na zagrożenie koronawirusem podejmowane są coraz większe środki ostrożności. Krajowy Konsultant ds. Perinatologii wydał zalecenia dotyczące porodów rodzinnych, duże zmiany dotyczą także funkcjonowania szpitali.

Koronowirus: prowadzenie ciąży

W większości przychodni odwoływane są wizyty. Fundacja Rodzić po Ludzki zachęca jednak, by z góry samemu z nich nie rezygnować. Warto zadzwonić i dopytać, jakie są możliwości, w niektórych przychodniach możliwa jest np. konsultacja telefoniczna z lekarzem. Warto także zadzwonić do swojej położnej środowiskowo-rodzinnej i dowiedzieć się, na jakie świadczenia można liczyć. Sama nie rezygnuj ze szkoły rodzenia, ale pamiętaj, że możesz też skorzystać ze szkoły online. Nie zapominaj, że siedząc w domu, także możesz dbać o kondycję ćwicząc, wskazane są także spacery, jeśli masz możliwość, idź do lasu.

Koronawirus: gdzie rodzić?

17 marca resort zdrowia podał listę szpitali, które mają zostać przekształcone szpitale w zakaźne. Tzw. szpitali jednoimiennych, zakaźnych ma to być 19, co najmniej po jednym w każdym województwie. - Będą się w nich znajdowały sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10 proc. łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech – wyjaśnia prof. Łukasz Szumowski. Pacjenci, którzy obecnie przebywają w szpitalu, są wypisywani albo będą przewożeni do innych lecznic.

Mamy próbują wymieniać się informacjami, ale sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Warto śledzić zmiany na stronie danego szpitala. Jeśli pojawią się objawy porodu, zanim wyruszysz do szpitala, koniecznie zadzwoń i dowiedz się, czy zostaniesz przyjęta.

Koronawirus: poród chorej mamy

Jeśli ciężarna ma objawy przeziębienia lub miała kontakt z osobą zakażoną, powinna od razu udać się do szpitala zakaźnego. Jeśli mama jest zakażona, powinna się liczyć z tym, że dziecko zostanie odseparowe do czasu ustąpienia objawów. Dotychczasowe badania  wskazują na to, że COVID-19 nie pojawia się w mleku mamy, więc dziecko może być karmione odciągniętym pokarmem.

Jeśli masz wątpliwości zadzwoń do swojej położnej lub lekarza, ewentualnie na pogotowie – pomogą ocenić sytuację.

Koronawirus: rodzinny poród

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i matek poczatkowo porody rodzinne odbywały się jedynie za zgodą lekarza po przebadaniu partnera lub innej osoby towarzyszącej. Niektóre placówki zaczęły rezygnować zupełnie z prowadzenia takich porodów. W piątek 13 marca prof. M. Wielgoś, Krajowy Konsultant ds. Perinatologii poinformował, że porody rodzinne zostaną wstrzymane w całej Polsce. Na forach mamy wymieniają się informacjami, jak wygląda sytuacja na konkretnych porodówkach. Jeszcze w nielicznych placówkach tata może pojawić się przy porodzie, ale to już raczej wyjątki.

Koronawirus: cesarskie cięcie

Choć stacja zmienia się dynamicznie, to porody nadal się odbywają. Jeśli masz wskazanie do cesarskiego cięcia, zadzwoń do szpitala i dowiedz się, czy nadal możesz się zapisać na cięcie lub czy są jakieś zmiany.

Koronoawirus: odwiedziny po porodzie

Wprowadzono także obostrzenia dotyczące odwiedzin. Oznacza to, że po porodzie tata czy babcia nie może pojawić się w szpitalu, by pomóc młodej mamie w opiece nad maluszkiem. Wiele mam, które rodziły w ostatnich, dniach uspokaja. Sytuacja jest ciężka, ale położne i personel szpitala dwoi się i troi, by pomóc mamom w opiece nad maluszkiem, a także podczas wypisu. Wiele mam mówi, że nie ma problemu, by poprosić położną, czy mamę z pokoju o pomoc w podaniu telefonu i wideopołączeniu z rodziną. 

W wielu placówkach nie można przekazywać rzeczy, więc warto idąc do szpitala, dobrze spakować torbę do porodu, uwazględniając, że może trzeba będzie dłużej zostać - ostrzegają mamy. Pojawiła się także w sieci akcja, która ma na celu wspieranie innych mam. Chodzi o to by kobiety, które dostały już wypis podzieliły się tym, czego już nie potrzebują np. jedzeniem, podkładami czy pieluchami, które mogą użyczyć kobiecie z łóżka obok, która nie może w tej sytuacji liczyć na bliskich.

Pewnie miałaś swój scenariusz porodu? Teraz jego realizacja zapewne będzie niemożliwa. Nie nastawiaj się zbyt mocno na to, jak będzie. Bądź jak najbardziej elastyczna. Dzięki temu będziesz się mniej denerwować. Pomyśl, co mogłoby ci pomóc w tych warunkach, jakie są? Pamiętaj, że nie jesteś sama – w szpitalu czekają położne i lekarze, którzy umieją o ciebie zadbać i zapewne będą się starali jeszcze bardziej niż zwykle. Fundacja Rodzić po Ludzku zachęca do wspierania się nawzajem na miejscu i w internecie, przypomina o możliwości przeprowadzania wideoczatów z partnerami nawet w trakcie porodu.​

Koronawirus: poród a prawa pacjenta

Podstawę prawną dla ograniczenia prawa pacjenta stanowi Artykuł 5 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Mówi on, że kierownik podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z praw pacjenta w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.

Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku, Facebook

Zobacz także:

Obecność mężczyzny przy porodzie może zmienić relacje z partnerem zarówno na lepsze, jak i na gorsze - wyjaśnia seksuolog [WIDEO]

koronawirus u kobiet w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus i kobiety w ciąży - są bardziej narażone na zakażenie? Oto co mówią badania
Kobiety w ciąży ze względu na swój wyjątkowy stan muszą przestrzegać kilku ważnych zasad - mówi dr Aneta Górska-Kot, ordynator szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Jeżeli jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy jesteś w grupie większego ryzyka zarażenia się koronawirusem - to koniecznie to przeczytaj! Wyjaśniamy też, czy możesz przekazać koronawirusa dziecku. Ręce, ręce i jeszcze raz ręce Doktor Aneta Górska-Kot podkreśliła, że nie ma obecnie opublikowanych informacji na temat podatności kobiet w ciąży na COVID-19. - Nie znam żadnych danych w piśmiennictwie na temat koronawirusa i kobiet w ciąży - powiedziała ordynator szpitala dziecięcego podczas liveczatu mamotoja.pl. Zdaniem lekarki, przyszłe mamy powinny stosować te same zasady bezpieczeństwa , jakie są zalecane wobec wszystkich osób. - Ręce, ręce i jeszcze raz ręce (ich mycie - przyp. mamotoja.pl), nie kichamy, dezynfekcja sanitarna i unikanie zbiorowisk, gdzie można się nieświadomie zarazić - powiedziała. Najważniejszą zasadą, jaką powinna się kierować kobieta w ciąży to unikanie kontaktu z osobami chorymi. Kobiety w ciąży zawsze muszą bardziej uważać Wypowiedź dr Aneta Górskiej-Kot idzie w parze z publikacjami amerykańskiej agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention (CDC), z których wynika, że na stan obecny nie ma raportów naukowych na temat podatności kobiet w ciąży na koronawirusa. Trzeba pamiętać i to podkreśla CDC, że kobiety w ciąży z racji swojego stanu (zmian immunologicznych i fizjologicznych zachodzących w ich organizmie) mogą być bardziej podatne na wirusowe infekcje dróg oddechowych, takie jak grypa, a także COVID-19. Czy kobieta w ciąży z koronawirusem może zarazić dziecko? Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową , głównie poprzez bliski kontakt z zarażoną osobą. Obecnie nie ma informacji ze świata nauki na temat tego, aby kobieta w ciąży z COVID-19 mogła przenosić wirusa na płód lub noworodka. CDC podkreśla, że w niedawno analizowanej serii przypadków dzieci urodzonych przez matki z...

zakupy, dziecko, kobieta, sklep
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus i zakupy: 6 zasad, aby nie zarazić się w sklepie
Zakupy w supermarkecie to ryzyko zarażenia się koronawirusem. Jaka jest bezpieczna odległość między ludźmi? Czy w sklepie trzeba nosić maskę, a w domu zdezynfekować produkty? Sprawdź nowe zasady i wytyczne ekspertów.

W obliczu zagrożenia koronowirusem ludzie szturmują sklepy i robią zapasy żywności oraz środków higienicznych. Choć kupowanie dużych ilości tych produktów wcale nie jest konieczne (Ministerstwo Rozwoju zdementowało plotki – sklepy nie będą zamykane ), wciąż spotykamy się w osiedlowych sklepach i większych supermarketach, gdzie łatwo o kontakt z osobami potencjalnie zarażonymi wirusem SARS-CoV-2, który wywołuje COVID-19. Jak ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem w sklepie i zahamować epidemię? Na co uważać podczas zakupów? Koronawirus a zakupy Przed zakażeniem koronawirusem może nas ochronić ograniczenie kontaktów towarzyskich do minimum oraz utrzymywanie higieny, mycie rąk i dezynfekowanie przedmiotów codziennego użytku. W sklepach, podobnie jak w innych dużych skupiskach ludzi, ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa jest ogromne, zwłaszcza jeśli właściwie nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo. Ministerstwo Rozwoju oraz GIS rekomendują klientom sklepów, aby: zachowywali bezpieczną odległość 1,5-2 metrów od innych ludzi kasłali i kichali w zgięty łokieć lub chusteczkę (którą następnie trzeba wyrzucić do zamkniętego kosza) po każdym kichnięciu lub kaszlu myli ręce lub dezynfekowali je preparatem na bazie alkoholu (min. 60%) płacili bezgotówkowo nie dotykali oczu, nosa, ust korzystali z dozowników z płynem dezynfekującym (które powinny być umieszczone w widocznych miejscach w sklepach) Dodatkowo od 2 kwietnia: klienci sklepów podczas zakupów muszą używać rękawiczek jednorazowych. W sklepie zaś mogą przebywać jednocześnie tylko 3 osoby na kasę (czyli np. jeśli w sklepie są 3 kasy, zakupy w tym samym czasie może robić 9 osób). Aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo swoje i najbliższych, pamiętaj, aby: do sklepu chodzić w pojedynkę, a nie całą rodziną ( nie zabieraj na zakupy dziecka! )...

Podejrzewasz koronawirusa? - oto co trzeba zrobić krok po kroku
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: jeżeli twoje dziecko źle się czuje - co zrobić krok po kroku
Podejrzewasz zarażenie koronawirusem? Oto co najpierw powinnaś zrobić

Doniesienia o kolejnych przypadkach zachorowania na koronawirusa i informacje że u dzieci jego objawy nie są tak oczywiste, jak u osób dorosłych powoduje, że łatwo popaść w niepokój, gdy nasze dziecko kaszle i gorączkuje od kilku dni. Jeżeli zastanawiasz się co robić w takiej sytuacji, do kogo się zgłosić - przypominamy obowiązujące zasady. Nie wychodź - zadzwoń do lekarza lub sanepidu Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko mogło zarazić się koronawirusem, to najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić to wsiąść z nim np. do autobusu miejskiego i pojechać do szpitala. - Jeżeli dziecko wygląda na mocno chore, to nie wolno jechać z nim na izbę przyjęć do szpitala i narażać inne dzieci na kontakt. Są procedury, jak trzeba w takich momentach postępować - powiedział mamotoja.pl prof. Jacek Wysocki z Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, były wieloletni rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jak podkreślił profesor podstawowa zasada postępowania sprowadza się do: wykonania telefonu do lekarza rodzinnego lub do oddziału sanepidu, tam otrzymamy informacje, co do dalszego trybu postępowania medycznego. Niewykluczone, że zostanie podjęta decyzja o konieczności wysłaniu karetki pogotowia po dziecko i zwiezieniu go do szpitala. W żadnym wypadku nie wolno iść samodzielnie do POZ lub na SOR. Zasady działania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem są dokładnie wyjaśnione w komunikatach Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Opisujemy je w 5 przypadkach, w zależności od tego, czy twoja rodzina przebywała za granicą i czy mogła mieć kontakt z osobą zarażoną. Przypadek 1 - dziecko miało kontakt z chorym na koronawirusa Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym, jeżeli w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj