Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Koronawirus: zdejmowanie zakazów
Adobe Stock
Aktualności

Koronawirus w Polsce: od przyszłego tygodnia mniej zakazów

To już ostatni tydzień takich obostrzeń! Rząd zapowiada zdejmowanie restrykcji od przyszłego tygodnia. Wiemy, gdzie w pierwszej kolejności to nastąpi.

Walka z epidemią koronawirusa wymusiła nałożenie na całe nasze społeczeństwo ogromnej liczby ograniczeń w codziennym życiu. Już wiadomo, że po 19 kwietnia będą one stopniowo znoszone. Rządowi bardzo zależy na ostrożnym przywracaniu gospodarki do normalnego funkcjonowania oraz na znoszeniu obostrzeń nałożonych na obywateli.

Odmrażanie gospodarki po 19 kwietnia

„Będziemy powoli od 19 kwietnia odmrażać gospodarkę" – zapowiedział w rozmowie z RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Aktualnie obowiązujące przepisy, dotyczące m.in. nakazu zamknięcia punktów usługowych i sklepów w galeriach handlowych, mają katastrofalne skutki dla polskiej gospodarki. Niektórzy pracownicy już stracili pracę, a wielu pracodawców zdecydowało się na obniżki wynagrodzeń.

Łatwiej zrobimy zakupy

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że w pierwszej fazie rozpatrywane są decyzje w sprawie zdjęcia ograniczeń związanych z limitem osób przebywających w sklepach.

„Kolejne obszary, w których mogą zostać złagodzone obostrzenia to aktywności w lasach i innych miejscach w przestrzeni publicznej" – podkreślił Müller w rozmowie w Programie 3 Polskiego Radia. Niewykluczone, że będzie to dotyczyło otwarcia parków, bulwarów.

Rzecznik rządu zaznaczył, że decyzje w sprawie zdejmowania pierwszych ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa zapadną w ciągu najbliższych dwóch dni. Ostateczne zostaną podjęte po tym, jak spłyną dane dotyczące zachorowań w okresie wielkanocnym.

Czy to koniec epidemii?

„Poluzowanie" w obostrzeniach nie oznacza, że epidemia koronawirusa w Polsce jest bliska końca. „Na to nie ma perspektywy nawet latem czy jesienią i trzeba będzie czekać do pojawienia się szczepionki" – powiedział szef resortu zdrowia.

Statystki pokazują, że liczba przypadków koronawirusa w Polsce wciąż rośnie, choć tempo tego wzrostu jest łagodniejsze. Na wtorek 14 kwietnia jest to 7 tys. 49 potwierdzonych przypadków zachorowań i 251 zgonów.

Austria, Norwegia, Dania i Czechy już ratują gospodarkę

W krajach tych udało się już zastopować przyrost przypadków zachorowania na koronawirusa. W związku z tym ich rządy zdecydowały się na poluzowanie obostrzeń.

Od wtorku Austriacy mogą robić zakupy nie tylko w sklepach spożywczych, ale także w małych sklepach o powierzchni mniejszej niż 400 metrów kwadratowych oraz w sklepach dla majsterkowiczów i centrach ogrodniczych. Nadal jednak będą obowiązywały ograniczenia, jeżeli chodzi o liczbę klientów, obowiązek noszenia maseczek i zachowanie bezpiecznej odległości od siebie.

Na początku maja w Austrii mają być otwarte inne sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Szkoły będą otwierane w kilku etapach: najpierw podstawowe, a następnie średnie. Jeżeli okaże się, że liczba zakażeń wzrośnie, drugi etap ma być odroczony, a pierwszy zmodyfikowany.

Za znoszenie blokad bierze się też Norwegia. Tuż po świętach wielkanocnych mają wracać do normalnego funkcjonowania szpitale. Chodzi o wykonywanie planowanych zabiegów, wizyt.

Od 20 kwietnia mają być otworzone przedszkola. 27 kwietnia wznowią zajęcia szkoły podstawowe (klasy 1-4 i świetlice szkolne) oraz ostatnie klasy licealne, tylko jednak dla tych uczniów, którzy po wakacjach mają odbywać praktyki. Od 27 kwietnia wznowią też pracę fizjoterapeuci, psychologowie i fryzjerzy.

W Danii od 15 kwietnia mają być otwarte przedszkola i szkoły podstawowe. Premier duńskiego rządu zapowiada też rozpoczęcie rozmów z liderami biznesu na temat stopniowego przenoszenia pracowników z powrotem do biur.

W Czechach do otwartych sklepów spożywczych i aptek dołączą niebawem sklepy z materiałami budowlanymi i papierniczymi. Zaraz po świętach planowane jest także, w ograniczonym zakresie, wznowienie samolotowych rejsów.

Źródło: gazeta.pl, polskatimes.pl

Zobacz także:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

Koronawirus: co z rodzinnymi wakacjami? Minister Zdrowia: możemy o ich zapomnieć
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: co z wakacjami? Minister Zdrowia: możemy o nich zapomnieć
Wielu ludzi zastanawia się, jak długo potrwa jeszcze domowa izolacja, tym bardziej że pogoda za oknem skłania do planowania tegorocznych urlopów. Minister Szumowski poinformował dzisiaj, że o takich wakacjach, jakie spędzaliśmy do tej pory, trzeba będzie zapomnieć.

Mimo że kwarantanna trwa już od miesiąca, a lato za pasem, to końca pandemii, póki co nie widać. Wiele rodzin z dziećmi zastanawia się, czy tegoroczne familijne wyjazdy to dobry pomysł, gdzie udać się na wakacje, i które z miejsc wybrać. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował dziś na antenie radia Rmf.fm, że nie ma żadnych prognoz, które mogłyby sugerować, że epidemia koronawirusa wkrótce się skończy i rodzinne wyjazdy będą zupełnie bezpieczne : „O takich wakacjach, jakie sobie wyobrażamy i jakie mieliśmy do tej pory, możemy w tym roku zapomnieć. Możemy zakładać, że nie będzie kolonii i obozów letnich ” – skonstatował minister Szumowski. Szef resortu zdrowia podkreślił także, że „ nie ma żadnych danych , żeby w lecie lub na jesieni skończyła się epidemia. Musimy mieć perspektywę do przygotowania szczepionki ”.  Szczególnie odradzane są wyjazdy zagraniczne , ponieważ ryzyko zarażenia wciąż będzie zbyt duże. Jeśli liczba zakażeń zacznie spadać, wakacje można będzie spędzić w Polsce, w miejscach, gdzie nie ma skupisk ludzi.   Kiedy zostaną złagodzone dotychczasowe obostrzenia? Całkowity powrót do normalności latem wydaje się więc niemożliwy. Łukasz Szumowski podzielił się także bardziej optymistycznymi wiadomościami. Minister zdrowia dodał, że planowane jest poluzowanie dotychczasowych obostrzeń dotyczących komunikacji i zakupów w sklepach. O szczegółowych decyzjach i planach na odmrożenie gospodarki, rząd poinformuje 19 kwietnia. Źródło: Rmf.fm Zobacz także: Jak uszyć maseczkę w domu? Kiedy będzie szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce? Powstał polski test na COVID-19!

maseczka origami z ręcznika papierowego
Adobe Stock
Mama
Maseczka origami z ręcznika papierowego
Maseczka origami z ręcznika papierowego jest łatwa do zrobienia. Przyda się każdemu, kto nie ma lepszej, a musi wyjść z domu. Od czwartku, 16 kwietnia, maseczki są obowiązkowe.

Zasłanianie ust i nosa za dwa dni będzie obowiązkowe w miejscach publicznych. to obowiązkowe akcesorium każdego, kto będzie wychodził z domu i przebywał w miejscu publicznym. Nie każdy ma jednak dostęp do maseczek chirurgicznych czy innych. W takim przypadku przyda się maseczka origami z ręcznika papierowego, która została zaprojektowana przez dr hab. Annę Myczkowską-Szczerską z Wydziału Form Przemysłowych krakowskiego ASP. Podpowiadamy, jak zrobić taką maseczkę i co trzeba o niej wiedzieć. Maseczka origami z ręcznika papierowego: jak zrobić wady i zalety jak nosić inne działania ochronne Jak zrobić maseczkę origami z ręcznika papierowego Zanim zabierzesz się do pracy, przygotuj ręcznik papierowy, dwie gumki recepturki i zszywacz . Jeśli nie masz zszywacza, możesz wziąć igłę i nitkę. Gumki możesz zastąpić tasiemkami. Aby zabrać się do pracy, z rolki ręczników papierowych oderwij dwa listki, które utworzą prostokąt – powinny być połączone, nie rozdzielaj ich. Połóż je przed sobą, dłuższym bokiem do siebie. Poniżej znajdziesz film pokazujący krok po kroku, jak zrobić maseczkę origami z ręcznika papierowego. Zajmie ci to na początek ok. pięciu minut . Gdy nabierzesz wprawy, uwiniesz się w trzy minuty. Jeśli nie masz zszywacza, „złapany’’ na filmie zszywką fragment ręcznika możesz zszyć – wystarczy kilka razy przeszyć wskazane elementy na okrętkę i związać końce nitki. Gumki można zastąpić sznureczkiem lub tasiemką. Maseczka origami z ręcznika papierowego zasłania nos (ma wystający element na nos) i usta. Na wysokości ust jest kilka warstw ręcznika papierowego. Z taką maseczką na twarzy można wyjść z domu, nie narażając się na mandat za brak osłony ust i nosa. Wady i zalety maseczki origami z ręcznika papierowego Jej podstawowym plusem jest to, że... jest! Zakładając ją,...

Jak pomóc dzieciom oswoić się z maseczkami na twarz?
AdobeStock
Zakupy
Dzieci mogą bać się masek. Jak je z nimi oswoić?
Eksperci zalecają, by przyzwyczajać dzieci do widoku ludzi w maseczkach, nosząc je np. w domu. Co jeszcze warto zrobić?

Powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej stał się faktem (zwolnione z niego są jedyne osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności oraz dzieci poniżej 4 roku życia). Nie jest to jednak normalny widok i często nawet w nas, dorosłych, budzi niepokój, więc nie powinniśmy się dziwić, że dzieci boją się osób w maskach. Jak pomóc im pokonać lęk? Oto porady ekspertów. Jak pomóc dzieciom oswoić lęk przed maskami? Dobrym pomysłem jest zakładanie maski na chwilę w domu, a później jej zdejmowanie. W ten sposób dziecko zauważy, że w masce i bez jest ta sama osoba, np. mama lub tata i ta maska przestanie być już tak bardzo budzić grozę, a stanie się czymś normalniejszym. Ważne jest też, by zawsze, gdy ma się maseczkę na twarzy , o wiele precyzyjniej tłumaczyć dziecku, czego się od niego oczekuje lub w czym jest problem, ponieważ nie widząc twojej mimiki, nie jest ono w stanie uchwycić dokładnego sensu twojego przekazu. Niezwykle istotne jest również to, by uświadamiać dziecko, że nosząc maskę, chronimy innych i że jest to przejaw naszej odpowiedzialności i troski, i że nie trzeba się tego bać. Jednocześnie unikajmy krytykowania strachu dziecka. Powinniśmy przyznać, że rzeczywiście może być to niepokojące, jeśli nie wiemy, kto kryje się za maską. Aby oswoić ten widok, warto wypróbować rady dra Christophera Willarda, psychologa z Cambridge w stanie Massachusetts, czyli: pozwalać dziecku na zadawanie pytań. Jego dociekliwość wynika z chęci zrozumienia, a im bardziej zrozumiałe będą maski, tym mniej lęku wywołają; uszyć z dzieckiem własne maski , wykorzystując materiał z zabawnym motywem; dziecko może zaprojektować własną maskę samodzielnie; pozwalać dziecku powyżej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz