Kożuchowska: mleko się już wylało, kobiety wyszły na ulice i też uważam, że mają do tego prawo
Instagram/malgorzatakozuchowska
Aktualności

Małgorzata Kożuchowska: „mleko się już wylało, kobiety wyszły na ulice i też uważam, że mają do tego prawo”

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała falę protestów w całym kraju. Małgorzata Kożuchowska zabrała głos na ten temat. Mimo że aktorka jest znana z bycia wierną swoim katolickim przekonaniom – uważa, że każdy ma prawo do wyboru.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wstrząsnęła całym krajem. Na ulicach odbywają się protesty, osoby publiczne coraz częściej zabierają głos w tej sprawie. Ostatnio na temat wyroku TK wypowiedział się nawet Andrzej Duda, a także jego żona i córka. Kilka dni temu Małgosia Kożuchowska zaskoczyła słowami o aborcji, mówiąc, że dawcą życia jest Bóg. Teraz ponownie zabrała głos w tej sprawie.

„Jestem za wolną wolą”

Małgorzata Kożuchowska jest zdania, że wszyscy ludzie mają prawo do szacunku:
„Ludzie, którzy kierują się dekalogiem i wierzą w to, co niesie ze sobą wiara w Boga, wiedzą, jaki powinien być wybór i dla nich on jest prosty. Natomiast nie możemy zapominać, że w Polsce i na świecie żyją nie tylko tacy ludzie jak my, oni mają inne zdanie, wyznają inne wartości, nie wierzą. Oni również mają prawo do szacunku” – powiedziała aktorka. Małgosia dodała również: „Jestem za wolną wolą, nawet jeśli jest to tak strasznie trudna kwestia, jak wybór pomiędzy życiem a śmiercią dziecka, które ma bardzo ciężkie wady wrodzone, genetyczne”. 

Strajk kobiet

Małgorzata Kożuchowska wypowiedziała się też na temat protestów, trwających w Polsce: 
„Mamy drugą falę pandemii i to jest problem, z którym powinniśmy sobie poradzić. Nie wiem, dlaczego została podjęta decyzja TK w takim czasie. Uważam, że to jest zło. Natomiast mleko się już wylało, kobiety wyszły na ulice i też uważam, że mają do tego prawo. Kobiety są wkurzone, poczuły się zlekceważone. Straciły poczucie bezpieczeństwa”.

Kompromis?

Aktorka w swojej wypowiedzi zaznaczyła także, że powinno się wypracować kompromis w tej sprawie:
„Jeśli jest taka wola po obu stronach, a wierzę, że jest, powinniśmy usiąść do stołu i rozmawiać na argumenty i starać się wypracować kompromis. Zawsze trzeba rozmawiać”.

Apel do protestujących

Małgosia zaapelowała do wszystkich protestujących, by chronili starsze osoby przed zakażeniem koronawirusem i postępowali odpowiedzialnie: „Każdy ma prawo protestować, ale nie zapominajmy, w jakich warunkach się znajdujemy. Epidemia eskaluje straszliwie. Bardzo proszę młodych ludzi, którzy wychodzą na ulice – nie wracajcie do domów, tam, gdzie są dziadkowie, gdzie są osoby starsze, chore. Macie przyjaciół, macie miejsce, gdzie będziecie mogli pójść”.

Źródło: Polsat News
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jestem bezwzględnie za życiem! Życie jest wartością nadrzędną. Wierzę, że dawcą życia jest Bóg, który jest miłością. TK orzekł o niezgodności z polską konstytucją prawa do aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu. I wywołał rewolucję. Nie chciałabym być w skórze członków TK i decydować o tak trudnych i wrażliwych sprawach jak prawo do przerywania ciąży. Dlatego trzymam się z dala od polityki. Nie jest ona i nigdy nie była przedmiotem moich zainteresowań. Nie mogę jednak nie zabrać głosu w tej sprawie, bo jestem matką i jestem Polką. Rozumiem, że kompetencje i sumienia członków TK nie pozwalały zdecydować inaczej. Wywołali sprzeciw i gniew kobiet, które nie godzą się na to, aby ktoś stanowiący prawo decydował o najintymniejszej sferze ich życia: urodzić chore śmiertelnie dziecko czy dokonać aborcji. Kiedy bylam w ciąży tak długo oczekiwanej, każdego dnia drżałam o zdrowie swojego dziecka. Aż do pierwszego badania mającego stwierdzić ewentualne wady. Trudno je bylo przeprowadzić, bo dziecko na skutek mojego stresu bylo bardzo ruchliwe. Przed badaniem rozmawialiśmy z mężem,że nawet gdyby coś było nie tak to dziecko urodzę. Taka była nasza wspólna decyzja. I pamiętam jak dziś tę wielką ulgę, że dziecko jest zdrowe! Miałam szczęście? Tak! Miałam wielkie szczęście! Po co o tym opowiadam? Bo przecież każda mama i tata chcą mieć zdrowe dziecko, dla każdego aborcja to ostateczność (wierzę,że tak jest) pozostawia wyrzuty sumienia na całe życie. Ale Bóg dał czlowiekowi wolną wolę. I człowiek z tej wolnej woli ma prawo korzystać, ponosząc wszelkie często bardzo bolesne konsekwencje swoich wyborów. Prawo, które odbiera czlowiekowi tę wolność (nawet to ustanowione z dobrych intencji) nie rozwiąże problemu. Zawsze człowiek wyboru musi dokonać sam. Dziś przeczytałam wypowiedź s.M. Chmielewskiej, która wychowuje adoptowanego niepełnosprawnego syna : „.Walkę o życie trzeba zacząć od wsparcia tych, którzy ciężar takiego trudnego życia mają nieść. Wtedy wybór życia będzie łatwiejszy" Pomyślałam o tych wszystkich mamach, które przyjęły swoje ciężko chore dzieci, opiekują się nimi i kochają je nad życie, bo jak mówią: „Niewiele da się zrobić, ale da się kochać”.

Post udostępniony przez Małgorzata Kożuchowska (@malgorzatakozuchowska_)


Zobacz także

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

pilne szkoły
Adobe Stock
Aktualności
PILNE. Premier do protestujących:„Niech gniew skupia się na mnie i na politykach, nie na osobach, które mogą na tym ucierpieć”
Na cotygodniowej konferencji prasowej, premier Morawiecki wraz z ministrem zdrowia ogłosili kolejne etapy walki z koronawirusem i zaapelowali do protestujących ws. wyroku TK.

Koronawirus w Polsce nie zwalnia. 29 października wykryto 20 156 nowych przypadków zachorowań, najwięcej (aż 2633) było w wojewódzkie wielkopolskim. Z powodu COVID-19 zmarło 46 osób, a z powodu COVID-19 w połączeniu z innymi schorzeniami - 255 osób. Do kryzysu związanego z rozprzestrzeniającą się błyskawicznie pandemią dołączyły zamieszki i protesty dotyczące wydanego w zeszłym tygodniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. prawa aborcyjnego. Premier: musimy zdusić drugą falę, która zaskoczyła Europę Premier rozpoczął od podjęcia tematu wyroku TK. „Wiosną, kiedy zagrożenie zakażeniami było mniejsze, wszyscy czuliśmy dyscyplinę. To pomogło wówczas w znaczący sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dzisiaj, kiedy tych zakażeń jest wielokrotnie więcej, tej dyscypliny nie utrzymujemy. Na skutek tego tworzą się nowe dodatkowe ryzyka rozprzestrzeniania wirusa. Mam apel do wszystkich protestujących: niech ta niechęć, gniew, skupiają się na mnie, skupiają się na politykach, ale nie na osobach, które mogą na tym ucierpieć ” - zadeklarował Mateusz Morawiecki i dodał: „Państwo protestujący zetkniecie się z osobami starszymi. W autobusie, w domu, na spotkaniu. To może owocować dramatycznymi skutkami. Spory światopoglądowe na pewno są bardzo ważne i musimy je przeprowadzić, ale zróbmy to w taki sposób, aby nie tworzyć zagrożenia dla osób starszych”. Szef rządu przestrzegł przed całkowitym lockdownem, który został wprowadzony np. we Francji: „My chcemy się przed tym powstrzymać. Nie chcemy zamykać gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe. Ale żeby tak się stało, potrzebne są odpowiednie zachowania społeczne: dystans, dezynfekcja i maseczki ". Premier @MorawieckiM na @PGENarodowy : We Francji ogłoszono całkowity lockdown, my chcemy powstrzymać się przed tym i nie zamykać gospodarki tak długo, jak to tylko...

Ksiądz skreśla uczennice z bierzmowania za udział w strajku kobiet
Adobe Stock
Aktualności
Uczniowie poparli strajk kobiet. Ksiądz: „skreślam z bierzmowania”
Ksiądz z Piły wszedł w burzliwą dyskusję z uczniami, którzy biorą udział w strajku kobiet. Po emocjonalnej wymianie zdań ksiądz zdecydował, że skreśli z listy do bierzmowania osoby o odmiennych poglądach.

Młodzi ludzie próbowali wytłumaczyć księdzu, dlaczego ich zdaniem wiara w Boga nie kłóci się z udziałem w protestach przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. W odpowiedzi ksiądz Andrzej Pawłowski z parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile wykreślił młodzież z listy do bierzmowania. Ksiądz nie dopuści uczniów do bierzmowania za udział w strajku kobiet Ksiądz Andrzej Pawłowski uczy w szkole podstawowej oraz w Zespole Szkół Technicznych, odpowiada też za duszpasterstwo akademickie. Jego dyskusja z uczniami na temat zakazu aborcji miała bardzo burzliwy przebieg i dała zaskakujący efekt. Ksiądz oświadczył, że osoby popierające aborcję skreśla z listy do bierzmowania : „Nie może iść do bierzmowania ktoś kto odrzuca Biblię i nauczanie Kościoła” − napisał w mediach społecznościowych. Wcześniej zaś był całkowicie głuchy na argumenty uczniów i wysyłał do nich wiadomości pełne mocnych słów: „Ty chyba nie masz pojęcia w czym bierzesz udział? Dałaś się wkręcić emocjonalnie w wulgarne i demoniczne przedstawienie” albo: „Protestujący są wulgarni i obrażają inaczej myślących. Są jak w amoku”. „Próbowałyśmy tłumaczyć, że za każdą aborcją stoi dramat pojedynczej kobiety, że żadna z nas nie jest za aborcją na żądanie. Ale to była ściana” − opowiedziała jedna z uczennic w rozmowie z Gazetą Wyborczą. Młodzi ludzie przyznali, że nie tylko kobiety w Polsce, ale także Kościół traci na takim postępowaniu duchownych: „Niech się ksiądz nie dziwi, że frekwencja młodych na mszach w Pile jest bliska zeru”.   To się naprawdę dzieje. Wiadomość księdza katechety z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, skierowana do uczniów przygotowujących się do bierzmowania. "Kościół otwarty dla wszystkich...

Maciej Dowbor wspiera kobiety
Instagram/maciej_dowbor
Aktualności
Maciej Dowbor zmienił nazwisko? Zaskakujący gest dziennikarza
Mąż Joanny Koroniewskiej wspiera strajk kobiet – zmienił nazwę swojego profilu Instagramie, dodając nazwisko żony. Teraz jest Maciej Dowbor–Koroniewski!

Gdy zapadł wyrok TK w sprawie aborcji, wiele osób zaczęło publicznie wypowiadać się na ten temat. Między innymi Małgorzata Rozenek ostro skrytykowała decyzję Trybunału Konstytucyjnego , także  Małgorzata Kożuchowska w zaskakujący sposób wypowiedziała się o aborcji . Najwięcej emocji jednak wzbudził wpis Joanny Koroniewskiej o tym, że ma dwoje dzieci, ale była w ciąży 8 razy . Maciej Dowbor okazał gest solidarności z protestującymi kobietami. Dziennikarz zmienił nazwę swojego profilu na Instagramie i... dodał nazwisko żony! Wsparcie męża Joanna i Maciej są ze sobą od wielu lat. Po szczerym wpisie żony, a także strajkach, które odbywają się w całej Polsce – Maciej pokazał, jak bardzo solidaryzuje się z kobietami. Zamieścił on na swoim Instagramie kilka wpisów, w których wyraża zdecydowany sprzeciw ostatniej decyzji TK. Podzielił się on również smutnymi doświadczeniami ze swojego życia.  „Wiemy, jakie to uczucie stracić dziecko, wiemy, jakie to uczucie walczyć o dzieci i wiemy, jaki potworny strach towarzyszy rodzicom, którzy nie wiedzą, czy ich nienarodzone dziecko na pewno będzie zdrowe. Nigdy nie chcielibyśmy być postawieni w sytuacji wyboru aborcyjnego - ale świadomość, że jest takie wyjście, być może najgorsze, być może skrajne, ale jest - powinna być przywilejem wszystkich rodzin” - wyznał prezenter. Dowbor-Koroniewski Po wydarzeniach ostatnich dni Maciej poszedł o krok dalej – wspierając strajkujące kobiety, dziennikarz zmienił nazwę swojego profilu na Instagramie na: Maciej Dowbor-Koroniewski . „UWAGA WITAM NA MOIM NOWYM PROFILU! Są faceci, którzy dziś występują w expose i próbują kobiety zastraszać. Są też faceci, którzy szanują kobiety i je wspierają. Dlatego dziś z respektu dla mojej żony i innych Pań zmieniam nazwę swojego profilu - od teraz zapraszam na profil Maciej Dowbor Koroniewski. Panowie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj