Ustępowanie miejsca ciężarnym
Fb Bright Side
Aktualności

Krótki film pokazuje, dlaczego ludzie nie ustępują miejsca ciężarnym!

Ten na pozór zabawny film ma jedno zadanie – zmusić ludzi do myślenia! Ustępowanie ciężarnym to konieczność, a nie jedynie dobra wola!
 
Opublikowany przez Bright Side na 21 marca 2016


„Ustąp miejsca osobie, która dźwiga coś ważniejszego!”

Głowy odwrócone w stronę okna, zaczytanie, zamykanie oczu, by udawać sen – to zachowania, które pojawiają się niemal automatycznie, gdy ciężarna wchodzi do autobusu. Znacie to? Widziałyście podobne „objawy” u współtowarzyszy podróży środkami miejskimi? A może doświadczyłyście ich obojętności i lekceważenia na własnej skórze?
Dlaczego ludzie tak postępują?
Im wydaje się, że dźwigają coś cięższego! Obrazuje to ten krótki filmik.

„Ustąp miejsca osobie, która dźwiga coś ważniejszego!” - to hasło podsumowujące film. Zmuszanie ciężarnej do stania w środkach komunikacji jest niebezpieczne dla niej jaki dla nienarodzonego dziecka! Podziel się filmem z innymi, by o tym pamiętali.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Christian McPhilamy
Deeanna Thomas/ Facebook
Aktualności
8-letni chłopcy oddali swoje włosy chorującym na raka
To historia o dwóch niezwykłych 8-letnich chłopcach – Christianie i Adrianie. Chłopcy nie znają się, ale obaj zrobili coś wyjątkowego. Oddali swoje włosy dzieciom chorującym na raka.

Pod koniec 2012 r. Christian McPhilamy (wtedy 6-letni), mieszkający na Florydzie w Stanach Zjednoczonych, zobaczył materiał poświęcony młodym pacjentom Szpitala Dziecięcego St. Jude. Jego uwagę przykuła informacja, że szpital przyjmuje darowiznę w postaci włosów . Mama chłopca wytłumaczyła mu, że włosy są potrzebne osobom chorującym na raka  lub poparzonym.  To wtedy Christian postanowił zapuścić włosy i oddać je w celach charytatywnych. Rodzice chłopca, choć początkowo zaskoczeni decyzją syna, postanowili go wspierać.     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Posted by Deeanna Thomas on 20 maja 2015 "Christian ma wielkie serce . Jestem z niego bardzo dumna" – powiedziała jego mama, Deeanna Thomas. I dodała: "Jestem pod wrażeniem jego determinacji. On już taki jest, jak coś postanowi, to się tego trzyma". Warto przeczytać:   Jak ocenić ból u dzieci z chorobą nowotworową? Chłopiec wytrwał w swoim postanowieniu , choć nie było mu łatwo. Często był mylony z dziewczynką, rówieśnicy i ich rodzice czasami się z niego śmieli . Chłopiec jednak nie przejmował się tym. "Ani razu nie zachwiał się w swoim postanowieniu. Przez te dwa lata nigdy nie poprosił, by ściąć mu włosy " – zdradza jego mama.  W końcu, po ponad dwóch latach zapuszczania włosów , pod koniec maja 2015 r., Christian postanowił je ściąć. Jego włosy zostały podzielone na cztery, ponad 25-centymetrowe kucyki, a następnie w obecności całej rodziny chłopca ścięte przez jego mamę. Z jego włosów zostały przygotowane peruki , które bezpłatnie przekazano...

#dalamzycieumrezglodu
Lepszy Poród
Aktualności
Dałam życie, umrę z głodu
Czy pamiętasz swój pierwszy posiłek po porodzie? Niech zgadnę, były to 2 kromki chleba i kawałek serka topionego? Sprawdź, czym polskie szpitale karmią świeżo upieczone mamy.

Polskie szpitalne poporodowe menu Śniadanie: białe pieczywo – 2 kromki (nie więcej), kawałek serka topionego lub 2 plasterki wędliny Kolacja: Parówka i buła Obiad: rozgotowana marchewka, sklejony makaron i sos, po którego wyglądzie ciężko określić, z czego właściwie został zrobiony. Kobiety określiły go jako: "(...) to tak zwany "kurczak przez wentylator", czyli potrawka z zagęszczonej zupy", "(...) na to coś obok makaronu i marchewki mam odruch wymiotny ".   (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Obiadek. Smacznego ;) #dalamzycieumrezglodu Posted by Lepszy Poród on  27 lipca 2015   Czy tak powinien wyglądać posiłek podany kobiecie, która przed chwilą zużyła wiele energii? Z pewnością nie mają one wiele wspólnego z pełnowartościowymi i bogatymi w witaminy pożywieniami. A czy nie takie należą się młodej mamie? Zobacz też: Jak odnaleźć się na porodówce     Dałam życie, umrę z głodu #dalamzycieumrezglodu – to już kolejna inicjatywa zorganizowana przez akcję  "Lepszy Poród" , która zdobyła rozgłos dzięki porodowym kartkom . Z jej raportu (opublikowanego w czerwcu 2015 r.) dowiadujemy się, że poród w  Polsce to często trauma . Jak widać po porodzie nie bywa lepiej. Menu na polskich porodówkach straszy swym wyglądem. Organizatorki akcji zachęcają kobiety do zamieszczania na Facebooku zdjęć posiłków, które otrzymały po porodzie z dopiskiem #dalamzycieumrezglodu . Kontrast do suchego pieczywa z  odrobią serka topionego tworzą barwne potrawy pełne owoców, które otrzymują młode mamy w...

ręka, mama, maluch, zgubić
Czas wolny
Co robić, gdy dziecko się zgubi
Czasem wystarczy chwila – w tłumie, sklepie, na plaży – żeby rozbrykany malec zniknął z oczu. Obyś nigdy nie znalazła się w takiej sytuacji! Na wszelki wypadek jednak przeczytaj.

Aż boisz się pomyśleć, że to mogłoby się wam przydarzyć? Lepiej, by nasze rady nie okazały się potrzebne. Ale ryzyko istnieje. Czy twoja pociecha wie, jak się zachować, gdy się zgubi ? Łagodnie i bez straszenia przygotuj ją na taką ewentualność. Naucz dziecko, jak się nazywa Przede wszystkim sprawdź, czy potrafi powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka. Ćwicz tę umiejętność w zabawie i od czasu do czasu powtarzaj. Trzy- lub czterolatek szybko się uczy, ale też prędko zapomina. A te wiadomości powinien mieć w główce zawsze. Starszak może też zapamiętać numer twojego telefonu komórkowego. Jednak pod wpływem stresu (gdy się zgubi) nawet bardzo rezolutny przedszkolak może zapomnieć nazwiska. Wiele kurtek i bluz ma wewnątrz specjalne naszywki – nie wpisuj tam pełnych danych dziecka, wystarczy imię i numer twojej komórki. W Internecie można zamówić bransoletkę z numerem telefonu, którą malec może nosić np. na plaży. Gdyby się zgubił, osoba, która go znajdzie, będzie mogła szybko się z tobą skontaktować. - Uczmy też dziecko, kim jest policjant, ochroniarz, strażnik miejski, obsługa sklepu. Na spacerze lub podczas zakupów pokazujmy mu takie osoby: „To jest pan ochroniarz. Gdybyś się zgubiła , zorientowała się, że nas nie ma, podejdź i powiedz, że szukasz rodziców” – radzi Mariola Pietroń-Ratyńska, psycholog. Trzymaj dziecko za rękę, by się nie zgubiło W tłumie zawsze trzymaj dziecko za rękę . Przypominaj mu i powtarzaj: „Bądź blisko mnie, patrz, gdzie jestem, nie odchodź”. – Gdy maluch się nas ładnie pilnuje, nagradzajmy go za to, chwalmy, żeby utrwalić dobre nawyki – podpowiada psycholog. Kilkuletnie dziecko jest ufne, nie umie odróżnić ludzi dobrych od złych. Może oddalić się, gdy zobaczy coś ciekawego (np. zabawkę na wystawie sklepu). Dlatego nie wolno go spuścić z oka! Uprzedź malca, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj