Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kate i William z dziećmi
ONS
Aktualności

Media zwróciły uwagę na „brzydki” nawyk małego księcia. Ten widok wywołał lawinę komentarzy

W sobotę w Londynie odbyły się obchody urodzin królowej Elżbiety II. Jednak całe show skradł najmłodszy syn Kate i Williama.

Światowe media i internauci śledzą z zapartym tchem wszelkie doniesienia z brytyjskiego dworu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wiadomości dotyczące najmłodszych członków rodziny królewskiej. Właśnie swój debiut na balkonie pałacu Buckingham zaliczył 13-miesięczny książę Louis, czyli najmłodszy syn Kate i Williama. Do tej pory chłopca można było zobaczyć tylko na oficjalnych fotografiach. Maluszek z entuzjazmem machał do zgromadzonego tłumu i samolotów podczas uroczystości z okazji obchodów urodzin królowej. Media zainteresowało jednak pewne, zdaniem niektórych nieodpowiednie, zachowanie maluszka.


Chodzi o to, czy 13-miesięczne dziecko powinno ssać kciuk? Rodzice odwrócili uwagę maluszka, a sam Louis nie protestował, tylko zainteresował się pokazem, mimo to w internecie zawrzało. Pojawiło się wiele opinii i rad od życzliwych osób na temat tego, czy pozwalać dziecku na "takie" zachowanie. Jedni twierdzili, że rodzice nie powinni powstrzymywać Louisa, inni radzili, by dziecku dać smoczek. Baczni obserwatorzy zauważyli także, że rodzeństwo małego księcia nie zaliczyło takiej "wpadki".

Dlaczego dziecko ssie kciuk?

Człowiek z odruchem ssania przychodzi na świat. Co ciekawsze, jest to czynność, którą dziecko potrafi wykonać w brzuchu mamy już od 12. tygodnia ciąży. Umiejętność ta pozwala dziecku przede wszystkim radzić sobie z pobieraniem pokarmu z piersi. Noworodki mają wzmożoną potrzebę ssania i jest to naturalny odruch utrzymujący się do 2-4 miesięcy. Sanie palca na tym etapie jest normalnym etapem rozwoju dziecka i nie ma się czym martwić. Odruch ten jest metodą dziecka na samouspokojenie, czasem dziecko robi to z nudy. Niektóre maluchy zaczynają ssać palec na etapie odstawienia piersi, w ten sposób dziecko zastępuje sobie pierś mamy. Innym powodem ssania palca może być bolesne ząbkowanie.

Większym dzieciom ssanie paluszka pomaga radzić sobie z trudnymi sytuacjami emocjonalnymi. Jeśli zdarza się to także twojemu maluchowi, spróbuj zaobserwować, w jakich sytuacjach palec najczęściej wędruje do ust. Na ogół takie zachowanie ma miejsce wtedy, gdy dziecko jest zmęczone, znudzone lub zdenerwowane. Warto wówczas obdarzyć je podwójną dawką czułości i troski, bo ssanie kciuka to nic innego jak sposób malca na poprawienie sobie samopoczucia. Postaraj się odwrócić uwagę szkraba od tego zajęcia, proponując coś w zamian, np. podsunąć dziecku jakąś zabawkę.

A wasze maluszki ssały kciuk? Pozwalaliście na to?

Źródło: people.com

 

Zobacz także
dziecko ssie kciuk

Dobra wiadomość dla rodziców, których dzieci ssą kciuk?

niemowlę, mama, tata

Lekcje niezależności: ssanie kciuka, kryzys 8. miesiąca – i co jeszcze?

ssanie kciuka

Co robić, gdy dziecko ssie kciuk?

Smoczek lepszy niż kciuk

Książę George i księżniczka Charlotte w Polsce!

karmienie piersią, pozycje do karmienia
arch. edipresse
Karmienie
Jak dobrze przystawić noworodka do piersi?
Prawidłowe przystawianie noworodka do piersi to gwarancja, że dziecko się naje, a ty nie będziesz miała kłopotów z piersiami. Jak zatem dobrze przystawiać noworodka do piersi? Sprawdź!

Karmienie piersią, a zwłaszcza prawidłowe przystawienie noworodka do piersi na początku jest wyzwaniem – ty i noworodek nie macie jeszcze wprawy. Chcesz, by kwilące z głodu dziecko wreszcie się najadło, więc szybko podajesz mu pierś. Jednak czujesz, że coś cię nieprzyjemnie ciągnie, boli, ręka cierpnie ci pod ciężarem małego ciałka. Nic dziwnego. Dopiero nabierasz pewności, jak prawidłowo przystawiać noworodka do piersi. Skorzystaj z naszych wskazówek, a będziesz cieszyć się karmieniem piersią przez długi czas. Uchronisz się też przed popękanymi brodawkami i innymi komplikacjami.   1. Aby prawidłowo przystawić noworodka, ułóż go we właściwej pozycji Zanim rozpoczniesz karmienie, usiądź wygodnie. Następnie połóż dziecko tak, by całe jego ciałko było zwrócone do ciebie. Takie ułożenie pomoże mu poczuć się bezpiecznie, pozwoli też wygodnie ssać i połykać pokarm. Możesz być pewna, że dobrze leży, gdy: jego brzuszek dotyka twojego brzucha główka leży na twoim przedramieniu lub w zgięciu łokciowym całym przedramieniem podtrzymujesz plecy dziecka, a dłonią jego pośladki dziecko ma prosty kręgosłup – jego ucho, ramię i biodro ułożone są w linii prostej twarz noworodka jest na wprost piersi, a usta naprzeciw brodawki Zobacz także: Pozycje do karmienia 2. Aby prawidłowo przystawić noworodka, przygotuj pierś do karmienia Dobre trzymanie piersi uchroni cię przed zaciskaniem przewodów mlecznych, a dziecku pozwoli chwycić sporą część otoczki i prawidłowo ssać. Pamiętaj, by: czterema palcami podtrzymywać pierś od spodu kciuk kłaść na górze, daleko od otoczki 3. Aby prawidłowo przystawić noworodka, zachęć go do ssania Brodawką podrażnij usta noworodka, by otworzył je szeroko. W takim momencie ruchem całego ramienia przystaw dziecko do piersi. Wtedy: czubek nosa i broda dziecka...

Noworodek, karmienie piersią, dziecko, ssanie piersi, karmienie naturalne
Fotolia
Noworodek
Odruch ssania u noworodka - zobacz, jaki to silny instynkt
Noworodki mają bardzo silną potrzebę ssania. Tuż po porodzie potrafią nawet przypełzać do piersi. Zobacz na filmie, jak dziecko instynktownie znajduje brodawkę i zaczyna ssać.

Ssanie u noworodka jest instynktowne. Odruch ten pojawia się już w życiu płodowym (na USG czasem można zobaczyć, jak dziecko ssie kciuk ) i jest niezwykle ważny, bo pozwala przetrwać noworodkowi. Tuż po porodzie dziecko jest w stanie przypełznąć do piersi , nawet nie po to, by się najeść, ale po to by się uspokoić, wyciszyć. Jeśli więc zależy nam na karmieniu piersią, próba przystawienia dziecka do niej powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej. Jest to o tyle istotne, że już kilka godzin po porodzie potrzeba ssania u dziecka jest o wiele mniejsza.  Warto przeczytać:   Czym jest nadmiar pokarmu w piersiach? Zobacz, jak dziecko w ciągu paru sekund odnajduje pierś mamy i zaczyna ssać. To niezwykle wzruszający widok.   Ssąc pierś noworodek uczy się wykonywania aż trzech czynności: ssania, oddychania przez nos i połykania. Ten odruch pobudza też pracę układu pokarmowego - reguluje perystaltykę jelit i tym samym ułatwia wypróżnianie.  Ssanie piersi usprawnia też aparat mowy dziecka - pobudza aż 220 mięśni: twarzy, języka, podniebienia, gardła, a nawet szyi, klatki piersiowej czy przepony. W ten sposób dziecko ćwiczy też mięśnie mimiczne twarzy. Podczas ssania piersi stymulowane są nerwy czaszkowe odpowiedzialne za najważniejsze organy, w tym żołądek, wątrobę, trzustkę czy nerki. Dla porównania ssanie smoczka pobudza jedynie 40 mięśni.  Ten odruch pomaga również dziecku uspokoić się, choć niektórzy specjaliści dodają, że w tym wypadku znaczenie ma również odczuwana bliskość mamy . Polecamy:   Światowej sławy genetyk: każdy miesiąc karmienia to mniejsze ryzyko raka

bunt dwulatka, dziecko, dwulatek, krzyk, złość
Fotolia
Wychowanie
Ssanie palca i inne paskudne nawyki
Każde dziecko robi czasem coś, co sprawia, że dorosłym cierpnie skóra. Niektórym maluszkom zdarza się to wyjątkowo często. Co robić?

Ssanie palca Uspokaja, poprawia nastrój, ułatwia zasypianie, czasem nawet „pomaga” w oglądaniu bajek. Pozwala rozładować napięcie, bo kojarzy się z bliskością mamy, bezpieczeństwem, pełnym brzuszkiem. Ortodonci ostrzegają jednak, że częste ssanie czegokolwiek poza piersią mamy (palca, narożnika poduszki czy kołderki itd.) może prowadzić do powstania wady zgryzu , polegającej na cofnięciu się żuchwy.   Zdarza się, że ssanie staje się nałogiem. Bywa i tak, że maluszek, który ssał palec przestaje w końcu to robić, ale zaczyna np. ogryzać paznokcie.  Ludzie, którzy w dzieciństwie mieli silną potrzebę ssania mogą częściej niż inni sięgać po papierosy, podjadać.    Co robić? Daj zajęcie małym rączkom. Dzieci najczęściej odczuwają potrzebę ssania, gdy są zmęczone, głodne, senne, boją się czegoś,  a także, gdy są czymś zaciekawione. Dlatego staraj się, by w takich sytuacjach maluszek miał zajęte ręce, np. daj mu do przytulenia ukochanego misia. Zaproponuj smoczek. Jeśli dziecko jest małe i nie potrafi obejść się bez pocieszyciela, lepiej, żeby ssało smoczek niż palec. Powinien być dobrej jakości i mieć anatomiczny kształt – część, którą dziecko ma w buzi powinna być spłaszczona.  Tłumacz. Starszemu dziecku wytłumacz, dlaczego nie powinno się ssać palca. Spróbuj je zaangażować w rozwiązanie problemu. Zaproponuj np. że zabandażujecie paluszka na noc, żeby odpoczął. Chwal za każdy sukces. Idź z dzieckiem do ortodonty. Lekarz zaproponuje maluchowi płytkę przedsionkową (wygięty w łuk kawałek plastiku z kółeczkiem jak przy smoczku),  która nie tylko chroni zgryz ale i uniemożliwia odruchowe ssanie. Taką płytkę może nosić już trzylatek.  [CMS_PAGE_BREAK] Ogryzanie paznokci Podobnie jak ssanie palca rozładowuje napięcie.  Niestety nie zawsze mija samo...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak