IBBY, nagroda Książka Roku 2015
Fotolia
Aktualności

And the Winner Is...

Filmowcy mają Oscara, a twórcy książek dla dzieci m.in. tytuł "Książka Roku" przyznawany przez międzynarodową organizację IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. Polska Sekcja IBBY nagrodziła polskich pisarzy i ilustratorów (za 2015 rok). Świętujemy razem z nimi.

Marzy mi się, by było tak jak na oscarowej gali: sala koncertowa, czerwone dywany, jupitery, mnóstwo ważnych gości, a do tego transmisja w telewizji, informacje w radiu, wywiady w prasie. Wierzę, że kiedyś tak będzie, teraz jest skromniej i na mniejszą skalę, ale na pewno równie świątecznie.

Jest co świętować! 

To nie tylko święto samych twórców książek dla dzieci, pisarzy i ilustratorów, ale także wydawców i wszystkich, którzy propagują czytelnictwo wśród dzieci (w tym roku nagrodę w tej kategorii otrzymała Fundacja "Jasne Strony" działająca na rzecz rozwoju czytelnictwa wśród dzieci niewidomych i słabo widzących). Przez cały rok pracowali, by dzisiaj cieszyć się uznaniem i nagrodami (dla siebie i innych). To ważne wydarzenie również dla rodziców i bibliotekarzy – znak IBBY na okładce książki jest rekomendacją, dzięki której łatwiej wybrać dobrą książkę (noty o nagrodzonych tytułach można znaleźć na stronie www.ibby.pl).

Od książki do nagrody

Co roku na konkurs trafia mniej więcej dwieście tytułów. Jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach: dla pisarza (za książkę dla dzieci i osobno dla młodzieży), dla ilustratora (za książką obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną), za upowszechnianie czytelnictwa i promocję książki dla młodego czytelnika. Najpierw nominuje do nagrody, a spośród nominowanych wybiera tych, którym przyznaje cztery nagrody główne i co najmniej osiem wyróżnień. I tak od od 27 lat, bo pierwszy konkurs "Książka Roku" Polska Sekcja IBBY ogłosiła w 1988 roku.

Czym kieruje się jury

Jedno jury ocenia oryginalność fabuły, umiejętność rozbudzania ciekawości dziecka, walory estetyczne tekstu. Drugie jury – warsztat artystyczny, czy ilustracje ułatwiają zrozumienie narracji, prowokują do wielu interpretacji.

And the winner is...

To słowa, którymi na oscarowej gali zapowiada się zwycięzcę. Gdy je słyszę, zawsze oczekuję burzy oklasków. A więc "And the winner is..."

 • Nagroda literacka za książkę dla dzieci

Mat i świat, Suchowiecka, IBBY
Agnieszka Suchowierska
"Mat i świat" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
Miś Mat urodził się w chińskiej fabryce. Jest wielkim optymistą, kocha wszystkie dzieci – te bogate i te biedne. Zresztą pieniądze i posiadanie różnych dóbr to nie są sprawy, które interesują Mata. Miś jest przecież do kochania (opis wydawcy).

 • Nagroda literacka za książkę dla młodzieży

5 sekund, Warda, IBBY
Małgorzata Warda
"5 sekund do Io" (Media Rodzina)
W szkole Miki dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Tylko ona widziała sprawcę. Okazuje się, że dramat w liceum mógł mieć coś wspólnego z kontrowersyjną grą, stworzoną w najnowszej technologii. Na prośbę policji Mika wkracza w wirtualny świat stworzony na wulkanicznym księżycu Io. Czy i ona wpadnie w pułapkę piekielnie niebezpiecznej gry? (Opis wydawcy).

 • Nagroda graficzna za książkę obrazkową

Cuda wianki, Oklejak, IBBY
Marianna Oklejak za autorską książkę obrazkową "Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych" (Egmont)
Piękna i malownicza książka opowiada o polskim folklorze w sposób niebanalny, świeży i intrygujący. Dla młodszych i starszych!  (Opis wydawcy).
 

 • Nagroda graficzna za ilustracje

13 bajek – Kołakowski, Pawlak
Paweł Pawlak za ilustracje i opracowanie graficzne "13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych" Leszka Kołakowskiego (Znak emotikon)
To zaskakujące i napisane z wyjątkowym poczuciem humoru bajki dla dużych i małych. Można je odczytywać na wielu poziomach, dzieci odnajdą tu swoją Nibylandię, a dorośli Lailonię (opis wydawcy).

 • Wyróżnienia literackie

– Zofia Beszczyńska "Królowa Ptaków" (Akapit Press)
– Zuzanna Orlińska "Stary Noe" (Literatura)
– Danuta Parlak "Obcy w lesie" (Alegoria)
– Joanna Rudniańska "Bajka o Wojnie" (Bajka)
– Katarzyna Ryrych "Król" (Literatura)
– Dorota Wieczorek "Strachopolis" (Skrzat)

książki dla dzieci, IBBY
Fotolia (tło)

 

 • Wyróżnienia graficzne:

– Karol Banach za ilustracje do książki "Bajki" Erny Rosenstein (Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy)
– Grażka Lange za koncepcję i opracowanie graficzne książki "Warszawa" (Tako)
– Monika i Adam Świerżewscy za autorskie opracowanie graficzne książki "Mmmmm" (EneDueRabe)
– Józef Wilkoń za autorską książkę "Zbuntowany elektron" (Hokus-Pokus)

książki dla dzieci, IBBY 2015
Fotolia (tło)

 

 • Nominacje literackie

Justyna Bednarek "Niesamowite przygody dziewięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)", Poradnia K; Anna Czerwińska-Rydel "Bałtycka Syrena. Historia Konstancji Czirenberg", Muchomor; Adam Lang "Klucze", Wydawnictwo Literackie; Zuzanna Orlińska "Detektywi z klasztornego wzgórza", Literatura; Renata Piątkowska 'Która to Malala?", Literatura; Marcin Szczygielski "Tuczarnia motyli", Bajka; Kazimierz Szymeczko "Tetrus", Literatura.

 • Nominacje graficzne

Iwona Chmielewska "W kieszonce", Media Rodzina; Robert Czajka "Archi.TEKTURKI", Wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego; Daniel de Latour "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna", Narodowe Centrum Kultury; Anna Ładecka "Mamma mia", Dwie Siostry; Piotr Socha "Pszczoły", Dwie Siostry; Joanna Bartosik, Ada Birecka, Anna Chmielnik, Monika Jaworowska-Duchlińska, Paweł Mildner, Mateusz Piestrak, Agnieszka Srokosz, Agnieszka Świątek "Bajki/Fables", Widnokrąg.
 

Co to jest IBBY?

 • International Board on Books for Young People (IBBY) to międzynarodowa organizacja non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. W Europie działa od lat 50., w Polsce od 1973 roku. Obecnie IBBY ma ponad 70 sekcji na całym świecie. IBBY zobowiązała się do przestrzegania Konwencji o Prawach Dziecka (ratyfikowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1990 r.), która m.in. przyznaje dzieciom prawo do kształcenia i dostępu do informacji. Dzięki staraniom IBBY uchwała ta zawiera też apel do wszystkich narodów, aby wspierać produkcję i dystrybucję książek dla dzieci. U podstaw IBBY jest wiara, że książki mogą budować porozumienie między ludźmi i wzmacniać pokój.

  Misją IBBY jest to, by ułatwić dzieciom dostęp do książek, zwłaszcza tych spełniających wysokie standardy literackie i artystyczne, sprawić, by literatura dziecięca i młodzieżowa była postrzegania jako równa literaturze dla dorosłych, wspierać badania naukowe w dziedzinie literatury dziecięcej.
  IBBY współpracuje z wieloma instytucjami międzynarodowymi, które zajmują się promocją książek dla dzieci, a także z organizatorami wystaw, m.in. Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii.


  ZOBACZ TEŻ: Czy książka dla dziecka jest dobrym prezentem pod choinkę?
   

Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

mama czyta dziecku książkę
Fotolia
Aktualności
Zostań autorem książki dla dzieci i wygraj 100 tys. złotych!
Uwielbiasz książki dla dzieci i sama też opowiadasz dziecku swoje wymyślone bajki? A może piszesz dla dzieci, ale wszystko ląduje w szufladzie? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość! Rusza II edycja konkursu Biedronki na napisanie książki dla dzieci. Wygraj publikację swojej książki oraz 100 000 złotych!

18 lutego rozpoczyna się II edycja wyjątkowego konkursu „Piórko 2016”, który organizuje sieć sklepów Biedronka". Konkurs wyłoni najlepszy tekst dla dzieci, który zostanie wybrany z prac wysłanych przez autorów, którzy wcześniej niczego nie publikowali. Nagrodą dla zwycięzcy jest publikacja jego tekstu oraz pieniężne wynagrodzenie – 100 tys. złotych. Oprócz tego – tekst autora posłuży w drugim etapie konkursu, który jest skierowany do ilustratorów. Ich zadaniem będzie zilustrowanie bajki, która wygrała I etap konkursu „Piórko 2016”. Kolejny krok to wydanie tekstu i ilustracji w formie książki w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Zwycięską pracę będzie można kupić w sklepach Biedronka w całej Polsce. Czytanie dziecku książek… …jest bardzo ważne! Dlatego motywem przewodnim tegorocznej edycji jest budowanie relacji w rodzinie poprzez wspólne czytanie książek . Konkurs „Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci“ skupia się na tym, by zwracać uwagę na to, że czytanie książek jest w Polsce dużym problemem. Dlatego warto zarażać dzieci czytaniem już od najmłodszych lat – konkurs zachęca rodziców by czytali dzieciom, ponieważ książki pomagają w życiu – dzięki nim rozumiemy lepiej świat, rozwijamy swoją wyobraźnię, poszerzamy wiedzę i horyzonty. Z tego powodu patronat nad konkursem objął również Rzecznik Praw Dziecka . Szary Domek W poprzedniej edycji konkursu nagrodę zdobyły: w kategorii tekst – Katarzyna Szestak, w kategorii ilustracje – Natalia Jabłońska. Obie otrzymały po 100 tysięcy złotych nagrody. Zwieńczeniem konkursu stało się wydanie książki z nagrodzoną opowieścią i ilustracjami w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy. Książkę można było kupić w ponad 2600 sklepach Biedronki w całej Polsce. „Szary domek” cieszył się tak...

mama, pisanie, dziecko
Fotolia
Aktualności
Możesz zostać pisarzem i wygrać 100 tysięcy złotych!
Lubisz opowiadać swojemu dziecku bajki? A może też je piszesz... do szuflady? Jeśli tak, weź udział w konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biedronka na napisanie książki dla dzieci. Możesz wygrać publikację swojej książki oraz 100 tysięcy złotych!

5 marca ruszył wyjątkowy konkurs „Piórko 2015" organizowany przez sieć Biedronka . Ma on na celu wyłonienie najlepszego tekstu dla dzieci spośród prac nadsyłanych przez autorów, którzy do tej pory jeszcze nie publikowali. Nagroda dla zwycięzcy to 100 tysięcy złotych. Dodatkowo nagrodzony tekst stanie się kanwą dla drugiego etapu konkursu skierowanego do ilustratorów, a następnie zostanie wydany w formie książki w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Książkę będzie można kupić w ponad 2600 sklepach Biedronki w całej Polsce. Warto czytać dziecku Najnowsze wyniki badań czytelnictwa, przeprowadzone przez TNS Polska dla Biblioteki Narodowej, pokazują, że po gwałtownym spadku czytelnictwa w latach 2006–2008 ten negatywny trend został zatrzymany. Jednak w dalszym ciągu aż 58% Polaków deklaruje, że nie czyta książek! Jaki z tego wniosek? Trzeba zrobić wszystko, żeby czytanie stało się na powrót modne. A ponieważ "Czego Jaś się nie nauczy...", miłość do książek najlepiej zaszczepić już w dzieciństwie. Zobacz też: 5 powodów, by czytać dziecku 20 minut dziennie Konkurs „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci“ ma za zadanie zwrócić uwagę na problem, zachęcić rodziców do czytania dzieciom, pokazać, że książki pełnią w życiu bardzo ważną rolę – pomagają w zrozumieniu świata, pozwalają na rozwijanie wyobraźni, poszerzają wiedzę. Nie dziwi więc, że konkurs został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka . Zasady konkursu na książkę Jak wziąć udział w konkursie? Tekst powinien mieć objętość od 20 tys. do 60 tys. znaków. Pracę należy nadesłać do 21 kwietnia 2015 r. za pośrednictwem strony internetowej www.piorko2015.biedronka.pl  Oceną prac zajmie się specjalnie powołane jury, w którym zasiadają osoby związane z literaturą dziecięcą oraz jej...

Nagroda Literacka m.st. Warszawy
Warszawa lubi książki
Już wiemy, kto otrzymał Nagrodę Literacką m.st Warszawy za rok 2012 w kategorii "Literatura dziecięca - tekst i ilustracje". Jury postanowiło nagrodzić książkę wariacką, czyli...

Do nagrody w ulubionej przez nas kategorii nominowano trzy książki: "Gdzie jest wydra? Czyli śledztwo w Wilanowie" Doroty Sidor oraz Aleksandry i Daniela Mizielińskich (Wydawnictwo Dwie Siostry), "XY" Joanny Rudniańskiej oraz Jacka Ambrożewskiego (Muchomor) oraz "Tajemnica Malutkiej" Anny Onichimowskiej i Agaty Dudel (Ezop). Zwycięzcą została książka   "Gdzie jest wydra?" - jej autorzy odebrali nagrodę 22 kwietnia. Prof. Grzegorz Leszczyński, członek jury, znawca literatury dziecięcej: - "Gdzie jest wydra?" otwiera nadzieje na czytelnictwo młodego pokolenia. To książka, która nie tylko zaprasza czytelnika do środka, ale taka, w której czytelnik musi wraz z bohaterami skakać ze strony na stronę. I ilustracje - nie są piękne, są zachwycające. Są deformacją, prowokacją - tak jak i tekst . Śmiemy twierdzić, że książka będzie dla młodego pokolenia bardziej atrakcyjna niż gry komputerowe i wszelkie wirtualne szaleństwa. O nagrodzie Nagroda Literacka m.st Warszawy po raz pierwszy przyznano w roku 1926. Ostatni raz w 1938 r. Otrzymali ją m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Leopold Staff, Maria Kuncewiczowa. W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Dopiero w 2008 roku odwołano się do tradycji, a w tym roku odbyła się jej już szósta edycja. Nagrody przyznaje się w czterech kategoriach: "Literatura piękna - proza", "Literatura piękna - poezja", "Literatura dziecięca- tekst i ilustracje" oraz "Edycja warszawska".  

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj