Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Książki dla przedszkolaka
AdobeStock
Aktualności

Książki o przedszkolu – pomogą twojemu dziecku podczas adaptacji [TOP 15 KSIĄŻEK]

Książki o przedszkolu i przedszkolakach to idealny sposób, by zacząć rozmawiać z maluchem na ten temat przedszkolnej edukacji. Polecane przez nas tytuły pomogą w adaptacji dziecka w przedszkolu, wyjaśnią, czym jest przedszkole, czym zajmują się w nim dzieci, jak należy zachowywać się w różnych przedszkolnych sytuacjach. Sprawdź nasze propozycje – jest ich aż 15.

1 września zbliża się wielkimi krokami. Wiele maluchów po raz pierwszy pójdzie wtedy do przedszkola. Niektóre maluchy po raz pierwszy doświadczą rozstania z mamą na tak długi czas.

Dziecko najlepiej przygotowywać do rozpoczęcia przedszkolnej edukacji przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jednak jeśli szalone wakacje sprawiły, że ci to umknęło, nie panikuj i jak najlepiej wykorzystaj ten ostatni moment. Oprócz rozmów i spacerów w okolice przedszkola polecamy też książki o pójściu do przedszkola. Same opowieści o przedszkolu są dość abstrakcyjne dla 3-latka, dlatego warto pokazać na ilustracjach, jak będzie wyglądał dzień w przedszkolu.

 Książki o tej tematyce pomogą w adaptacji dziecka w przedszkolu – dzięki nim wprowadzisz kilkulatka w przedszkolną rzeczywistość małymi krokami.

Książki o przedszkolu dla dzieci

Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które pomogą oswoić temat przedszkola i z pewnością zachwycą każde dziecko.

1. Wielka księga uczuć, Grzegorz Kasdepke, wyd. Nasza Księgarnia

To nasza ukochana książka, którą gorąco polecamy. Jest to propozycja dla dzieci, które lubią już słuchanie dłuższych historii (jest w niej sporo treści i mało obrazków). Historie w niej opisane dotyczą „doświadczonych” przedszkolaków, ale pokazują, jak funkcjonuje grupa. Dodatkowo książka jest wspaniałym narzędziem dla rodziców, by rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, których podczas przedszkolnej przygody pojawi się cały wachlarz.

2. Co zrobi Frania?, Barbara Supeł, wyd. Słowne

„Co zrobi Frania?” to seria książek dla przedszkolaków, pomagająca dzieciom pomyślnie przejść adaptację przedszkolną. Poszczególne tomy poświęcone są współpracy, akceptacji, życzliwości i asertywności, czyli umiejętnościom, które pozwolą dzieciom lepiej funkcjonować w grupie przedszkolnej. Każdy z tomów zawiera trzy opowiadania z Franią w roli głównej, w których tematem przewodnim jest dana umiejętność. Na końcu każdej książki znajdują się „Porady Frani”, czyli wytłumaczenie, na czym polega współpraca, akceptacja, życzliwość, a także podpowiedzi, w jaki sposób maluch może zachować się w sytuacjach wymagających zastosowania tych umiejętności. 

3. Rok w przedszkolu, Przemysław Liput, wyd. Nasza Księgarnia

Propozycja nie do czytania, a do oglądania (tzw. picture book). Na kolorowych ilustracjach można zobaczyć, co się dzieje w przedszkolu w każdym miesiącu. Dzięki szczegółowym obrazkom dziecko ćwiczy spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, ale przede wszystkim doskonale się bawi, odkrywając szczegóły kolorowych ilustracji.

4. Feluś i Gucio idą do przedszkola, Katarzyna Kozłowska, wyd. Nasza Księgarnia

Historia opowiadana przez Felusia sprawi, że dziecku będzie łatwiej utożsamić się z bohaterem. Chłopiec opowiada, jak uczy się samodzielności, poznaje szatnię, żegna z mamą przed salą. Towarzyszy mu ukochana przytulanka, miś Gucio. Książka idealna nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców przyszłych przedszkolaków. Zawiera obszerny wstęp dla dorosłych, gdzie znajdują się wskazówki, jak pomóc maluchowi.

5. Tupcio Chrupcio Przedszkolak na medal, Eliza Piotrowska, wyd. Wilga

Rezolutny myszek Tupcio Chrupcio zawsze ma swoje zdanie. Na szczęście przekonuje się, że przedszkole to nic strasznego i że można się tam wspaniale bawić. Tu dzieci malują, bawią się piłką, razem siadają do obiadu, a później odpoczywają podczas leżakowania. Rodzice zawsze przychodzą po odpoczynku i można się z nimi bawić aż do wieczora. Z pewnością ta historia przekona także twoje dziecko.

6. Pucio mówi pierwsze słowa, Marta Galewska-Kustra, wyd. Nasza Księgarnia

Nie jest to typowa książka o przedszkolu, ale bohater jest przedszkolakiem. Bardzo dokładnie pokazany jest też jego dzień w przedszkolu.

7. Kicia Kocia w przedszkolu, Głowińska Anita, wyd. Media Rodzina

Propozycja idealna dla małych wielbicielek serii o Kici Koci. Sympatyczna kotka idzie do przedszkola i razem z nią poznajemy jej nowych przyjaciół, a także dowiadujemy się, jak wygląda dzień przedszkolaka. Możecie być pewni, że nie zabraknie ciekawych przygód.

8. Opowiadania dla przedszkolaków, Renata Piątkowska, Wydawnictwo BIS

Bardzo lubimy tę książeczkę. Bohaterem jest Tomek, który jest przedszkolakiem. W przedszkolu, w domu i na podwórku dzieje się tyle fajnych rzeczy, a każdy rozdział opowiada o innej przygodzie.

9. Miffy w przedszkolu, Dick Bruna, wyd. Format

Kolejna część kultowej i słynnej na całym świecie serii o małej króliczynce Miffy (ponad 85 mln sprzedanych egzemplarzy, wyd. w 46 językach!) Prosta, lekka i przyjemna (jak cała seria) książeczka o uroczej dziewczynce – króliczku, który… idzie do przedszkola. Poznajemy jeden dzień z jej przedszkolnego życia. Idealna propozycja dla wielbicielek tej bajki.

10. Zuzia idzie do przedszkola, Schneider Liane, wyd. Mądra Mysz

Książeczka dla wielbicielek serii o Zuzi. Jeśli ktoś nie zna tej bohaterki, to warto wiedzieć, że książeczki są napisane prostym i zrozumiałym językiem i najmłodszym łatwo jest się z nią utożsamić. Z tej książeczki dowiemy się, jak minął Zuzi pierwszy przedszkolny dzień.

11. Basia i przedszkole, Stanecka Zofia, Oklejak Marianna, wyd. Egmont Polska

Basia to współczesna, zabawna i mądra przyjaciółka dla twojego dziecka. Basia nie jest idealnie grzeczna – ale nie sposób jej nie lubić. Dziewczynka styka się z ważnymi dla niej problemami i próbuje sobie z nimi radzić. Tym razem Basia idzie do przedszkola.

12. Witaj w przedszkolu, Esther van den Berg, wyd. Jedność

A to już propozycja dla dzieci, które lubią zwierzęta. Głównym bohaterem jest mały rudzik, sympatyczny ptaszek, który niespecjalnie cieszy się na myśl, że ma iść do przedszkola. Na miejscu okazuje się jednak, że pniu drzewa, w którym mieści się przedszkole, jest... naprawdę fajnie! 

Rodzice przedszkolaków, recenzując tę książkę, zwracają uwagę na prosty przekaz i uroczą szatę graficzną.

13. Tola w przedszkolu, Anna Włodarkiewicz, Wyd. Zielona Sowa

W tej książce znajdziemy sześć opowiadań, w których poznajemy codzienność przedszkolną. Każde z nich emanuje spokojem i łagodnością, ukazując przedszkole jako miejsce bezpieczne, przyjemne i gdzie wszystko dobrze się kończy. Nawet kiedy pewnego dnia do grupy dołącza nowa koleżanka lub gdy mama spóźnia się, by odebrać Tolę...

14. Przedszkolaki (seria: Wskazuj i opowiadaj), Małgorzata Korbiel, Wyd. Wilga

Nowe miejsce, jakim jest przedszkole to również nowe emocje (własne i innych). Jak je zrozumieć? Książka Małgorzaty Korbiel może pomóc maluchom w nazywaniu tego, co odczuwają w różnych sytuacjach. Może stanowić również wstęp do rozmowy o emocjach i uczuciach, których doznaje dziecko (nie tylko w przedszkolu).

15. Kiełbaska nie chce iść do przedszkola, Siri Melchior, Oliver Zahle, Wyd. Frajda

Bohaterką tej książki o przedszkolu dla dzieci jest Kiełbaska. To bardzo sympatyczna (ale i czasem uparta) osóbka. Kiełbaską nazywa ją tatuś, ale dziewczynka nie ma nic przeciwko temu (to ważne, na wypadek gdyby ktoś myślał, że chodzi o brzydkie przezywanie). 

Pewnego dnia Kiełbaska tak bardzo nie chce iść do przedszkola, że jej tata godzi się na to, by została w domu. I wtedy okazuje się, że tata jest kochany, ale... kompletnie nie umie się bawić! W efekcie dziewczynka prędko nie poprosi tatusia o to, by znów zostać w domu.

Jeśli lubicie czytać, polecamy książki nie tylko o przedszkolu — sprawdź nasze propozycje najlepszych książek dla 3-latka.

 

Zobacz także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak