Książki dla przedszkolaka
AdobeStock
Aktualności

Książki o przedszkolu – pomogą twojemu dziecku podczas adaptacji [TOP 10 KSIĄŻEK]

Książki o pójściu do przedszkola to idealny sposób, by zacząć rozmawiać z maluchem na ten temat. Książeczki są kolorowe, ciekawe, a przede wszystkim pomogą w adaptacji dziecka w przedszkolu. Sprawdź nasze propozycje – jest ich aż 10.

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Wiele maluchów po raz pierwszy pójdzie do przedszkola i to będzie wielka zmiana w ich życiu. Niektóre maluchy po raz pierwszy doświadczą rozstania z mamą na tak długi czas.

Dziecko najlepiej przygotowywać do rozpoczęcia przedszkolnej edukacji przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Jednak jeśli szalone wakacje sprawiły, że ci to umknęło, nie panikuj i jak najlepiej wykorzystaj ten ostatni moment. Oprócz rozmów i spacerów w okolice przedszkola polecamy też książki o pójściu do przedszkola. Same opowieści o przedszkolu są dość abstrakcyjne dla 3-latka, dlatego warto pokazać na ilustracjach, jak będzie wyglądał dzień w przedszkolu. Książki o tej tematyce pomogą w adaptacji dziecka w przedszkolu – dzięki nim wprowadzisz kilkulatka w przedszkolną rzeczywistość małymi krokami.

Ekspertka radzi, jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola [WIDEO]

Książki o przedszkolu dla dzieci

Poniżej znajdziecie kilka propozycji, które pomogą oswoić temat przedszkola i z pewnością zachwycą każde dziecko.

1. Wielka księga uczuć, Grzegorz Kasdepke, Nasza Księgarnia

To nasza ukochana książka, którą gorąco polecamy. Jest to propozycja dla dzieci, które lubią już słuchanie dłuższych historii (jest w niej sporo treści i mało obrazków). Historie w niej opisane dotyczą „doświadczonych” przedszkolaków, ale pokazują, jak funkcjonuje grupa. Dodatkowo książka jest wspaniałym narzędziem dla rodziców, by rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, których podczas przedszkolnej przygody pojawi się cały wachlarz.

2. Rok w przedszkolu, Przemysław Liput, Nasza Księgarnia

Propozycja nie do czytania, a do oglądania (tzw. picture book). Na kolorowych ilustracjach można zobaczyć, co się dzieje w przedszkolu w każdym miesiącu. Dzięki szczegółowym obrazkom dziecko ćwiczy spostrzegawczość, umiejętność opowiadania, ale przede wszystkim doskonale się bawi, odkrywając szczegóły kolorowych ilustracji.

3. Feluś i Gucio idą do przedszkola, Katarzyna Kozłowska, Nasza księgarnia

Historia opowiadana przez Felusia sprawi, że dziecku będzie łatwiej utożsamić się z bohaterem. Chłopiec opowiada, jak uczy się samodzielności, poznaje szatnię, żegna z mamą przed salą. Towarzyszy mu ukochana przytulanka, miś Gucio. Książka idealna nie tylko dla dzieci, ale i dla rodziców przyszłych przedszkolaków. Zawiera obszerny wstęp dla dorosłych, gdzie znajdują się wskazówki, jak pomóc maluchowi.

4. Tupcio Chrupcio Przedszkolak na medal, Eliza Piotrowska, wyd. Wilga

Rezolutny myszek Tupcio Chrupcio zawsze ma swoje zdanie. Na szczęście przekonuje się, że przedszkole to nic strasznego i że można się tam wspaniale bawić. Tu dzieci malują, bawią się piłką, razem siadają do obiadu, a później odpoczywają podczas leżakowania. Rodzice zawsze przychodzą po odpoczynku i można się z nimi bawić aż do wieczora. Z pewnością ta historia przekona także twoje dziecko.

5. Pucio mówi pierwsze słowa, Marta Galewska-Kustra, Nasza Księgarnia

Nie jest to typowa książka o przedszkolu, ale bohater jest przedszkolakiem. Bardzo dokładnie pokazany jest też jego dzień w przedszkolu.

6. Kicia Kocia w przedszkolu, Głowińska Anita, Media Rodzina

Propozycja idealna dla małych wielbicielek serii o Kici Koci. Sympatyczna kotka idzie do przedszkola i razem z nią poznajemy jej nowych przyjaciół, a także dowiadujemy się, jak wygląda dzień przedszkolaka. Możecie być pewni, że nie zabraknie ciekawych przygód.

7. Opowiadania dla przedszkolaków, Renata Piątkowska, Wydawnictwo BIS

Bardzo lubimy tę książeczkę. Bohaterem jest Tomek, który jest przedszkolakiem. W przedszkolu, w domu i na podwórku dzieje się tyle fajnych rzeczy, a każdy rozdział opowiada o innej przygodzie.

8. Miffy w przedszkolu, Dick Bruna, Format

Kolejna część kultowej i słynnej na całym świecie serii o małej króliczynce Miffy (ponad 85 mln sprzedanych egzemplarzy, wyd. w 46 językach!) Prosta, lekka i przyjemna (jak cała seria) książeczka o uroczej dziewczynce – króliczku, który… idzie do przedszkola. Poznajemy jeden dzień z jej przedszkolnego życia. Idealna propozycja dla wielbicielek tej bajki.

9. Zuzia idzie do przedszkola, Schneider Liane, Mądra Mysz

Książeczka dla wielbicielek serii o Zuzi. Jeśli ktoś nie zna tej bohaterki, to warto wiedzieć, że książeczki są napisane prostym i zrozumiałym językiem i najmłodszym łatwo jest się z nią utożsamić. Z tej książeczki dowiemy się, jak minął Zuzi pierwszy przedszkolny dzień.

10. Basia i przedszkole, Stanecka Zofia, Oklejak Marianna, Egmont Polska

Basia to współczesna, zabawna i mądra przyjaciółka dla twojego dziecka. Basia nie jest idealnie grzeczna – ale nie sposób jej nie lubić. Dziewczynka styka się z ważnymi dla niej problemami i próbuje sobie z nimi radzić. Tym razem Basia idzie do przedszkola.


Zobacz także:

Obowiązek przedszkolny: kto mu podlega i od jakiego wieku trzeba iść do przedszkola?
Adobe Stock
Edukacja
Obowiązek przedszkolny: kto mu podlega i od jakiego wieku trzeba iść do przedszkola?
Na każdym dziecku w Polsce spoczywa obowiązek przedszkolny. Może on zostać dwukrotnie odroczony, jednak bez przekraczania pewnego wieku dziecka. O tym, kto podlega obowiązkowi przedszkolnemu oraz w jakiej formie ma być on realizowany, mówią zapisy prawa.

W obliczu wielu zmian, które zachodziły w ostatnich latach, rodzicom może być ciężko nadążać za nowymi wytycznymi, również tymi dotyczącymi obowiązku przedszkolnego. Oto aktualne zasady  rekrutacji do przedszkoli na rok 2022/2023 i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Spis treści:  Obowiązek przedszkolny w Polsce Obowiązek przedszkolny – od ilu lat? Obowiązek przedszkolny u młodszych dzieci Odroczenie obowiązku przedszkolnego Obowiązek przedszkolny – ustawa Zaświadczenie o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego Obowiązek przedszkolny w Polsce Roczne przygotowanie przedszkolne obowiązuje dzieci w wieku 6 lat. Rodzice mają obowiązek zapisać dziecko do przedszkola albo oddziału przedszkolnego w szkole, lub zapewnić mu możliwość spełnienia tego obowiązku w innej formie. Dodatkowo muszą zadbać o to, żeby dziecko regularnie uczęszczało na zajęcia, a jeśli realizuje ono obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w innej formie (np. w ramach edukacji domowej ), rodzice są zobowiązani stworzyć dziecku odpowiednie warunki do nauki. Obowiązek przedszkolny – od ilu lat? Wychowanie przedszkolne jest dostępne dla dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym skończą 7 lat. Sześciolatki mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w: przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej, innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat. Jest to istotne w kontekście przywrócenia rozpoczynania obowiązku szkolnego w wieku 7 lat. Na wniosek rodziców naukę w szkole podstawowej może także rozpocząć dziecko, które w...

ile kosztuje przedszkole
AdobeStock
Wychowanie
Ile kosztuje przedszkole: czesne, opłaty za wyżywienie, zasady dofinansowania
Ile kosztuje przedszkole w 2022/2023 roku? Wbrew pozorom nawet publiczne przedszkole nie jest w pełni darmowe. Z kolei prywatne przedszkole oferuje więcej zajęć i udogodnień, ale jeszcze bardziej obciąża portfel polskich rodzin. Które zatem warto wybrać?

Koszty przedszkola zależą od wielu czynników: przede wszystkim od typu placówki i miejsca zamieszkania dziecka. Opłaty za przedszkole to, niestety, dość duże obciążenie budżetu domowego. Największy koszt ponoszą rodzice, którzy posyłają swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Za publiczne placówki teoretycznie nie trzeba płacić, jednak tutaj też są wydatki, np. w kwestii opłat za wyżywienie malucha. Sprawdź, ile kosztuje przedszkole twojego maluszka. Spis treści: Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Ile kosztuje przedszkole prywatne? Opłaty za wyżywienie w przedszkolu Orzeczenie o niepełnosprawności, a opłata za przedszkole Dofinansowanie opłat za przedszkole Ile kosztuje przedszkole publiczne? Opłaty Wielu rodziców pewnie zadaje sobie pytanie, czy za przedszkole publiczne trzeba płacić, a jeśli tak – ile kosztuje przedszkole publiczne? Nie, nie trzeba za nie płacić, taka usługa jest bezpłatna. W przedszkolu publicznym również wszystkie dodatkowe zajęcia są bezpłatne. Przedszkole publiczne nie może też zmuszać rodziców do kupowania książek i innych pomocy naukowych. Ile godzin w przedszkolu jest bezpłatnych? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedszkolach dzieciom do 5 lat zapewnia się pięć godzin bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki  niezależnie od tego, w której godzinie zostanie przyprowadzone przez rodziców do przedszkola. Przy okazji nowelizacji ustawy w 2017 roku zdecydowano również, że rodzice nie będą płacić za dodatkowe zajęcia dziecka w przedszkolu państwowym – są one całkowicie darmowe. Ile kosztuje dodatkowa godzina w przedszkolu? Za każdą kolejną godzinę rodzice muszą jednak zapłacić. Zgodnie z  art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych organ prowadzący np. rada...

podstawa programowa w przedszkolu
Adobe Stock
Edukacja
Podstawa programowa w przedszkolu 2022/2023
Podstawa programowa obowiązująca w przedszkolu określa umiejętności, jakie dziecko powinno nabyć, zanim pójdzie do szkoły. To inaczej cele wychowania przedszkolnego. Podstawa programowa na rok 2022/2023 opisuje proces edukacji dzieci, a także wspomagania ich rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

Podstawa programowa w przedszkolu 2022/2023 to dokument, który wyznacza główny cel całej edukacji przedszkolnej. To także zadania, które muszą być realizowane, by dzieci osiągnęły konkretne umiejętności przed pójściem do szkoły. Warto wiedzieć, jak powinno wyglądać wychowanie i nauczanie naszych przedszkolaków. Co zawiera podstawa programowa do przedszkola na lata 2022/2023? Spis treści: Podstawa programowa w przedszkolu 2022/2023 Podstawa programowa dostosowana do potrzeb dziecka Podstawa programowa w przedszkolu: umiejętności z 4 obszarów rozwojowych Rozwój fizyczny dziecka Rozwój emocjonalny dziecka Rozwój społeczny dziecka Rozwój poznawczy dziecka 4. Podstawa programowa w przedszkolu 2022/2022: cały dokument MEN Podstawa programowa u przedszkolu 2022/2023 Podstawa programowa na lata 2022/2023 do przedszkola to ta sama podstawa programowa edukacji przedszkolnej, która weszła w życie 1 września 2017 roku i obowiązuje do tej pory. To, co jest w niej nowością w porównaniu do wcześniejszej wersji, to: zapis o przewadze zabawy nad tzw. zajęciami kierowanymi, podążanie za dzieckiem, konieczność obserwacji, indywidualizacja, wspieranie rozwoju dziecka. To ostatnie ma się odbywać nie tylko podczas zorganizowanej zabawy czy zajęć, ale w czasie całego pobytu dziecka w przedszkolu, a więc dotyczy także spożywania posiłków, odpoczynku, uroczystości, wycieczek czy ubierania i rozbierania oraz samodzielnej zabawy. Zgodnie z podstawą programową 2022/2023 nie ma już też ścisłego podziału czasowego na zajęcia matematyczne, ruchowe, plastyczne, językowe, artystyczne, bo dziecko codziennie powinno się ruszać, śpiewać, rysować, biegać, bawić się, przebywać na świeżym powietrzu, odpoczywać czy używać swojej wyobraźni. Podstawa programowa dostosowana do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj