poród, szpital, lekarz, położna
Fotolia.pl
Aktualności

Kto urodzi stutysięczne dziecko?

Szpital Świętej Zofii w Warszawie w najbliższym tygodniu czeka na przyjęcie 100 tysięcznego porodu. Na rodzinę małego szczęściarza czeka wiele niespodzianek. Macie szanse nią być?

Ze szpitalnych statystyk wynika, że w najbliższym tygodniu w warszawskim szpitalu św. Zofii zostanie przyjęty 100 000 poród w wolnej Polsce - czyli licząc od 4 czerwca 1989 roku.
- Chcemy nadać rangę temu wydarzeniu honorując rodzinę, której poród będzie stutysięcznym na Żelaznej - informuje przedstawicielka szpitala. - Podpowiadamy, że naszym zdaniem nastąpi to w okolicach 13-14 października.
Z tego tytułu szpital przygotował szereg atrakcyjnych prezentów. A na swoim profilu społecznościowym utworzył specjalne wydarzenie na tę okazję. Ta akcja ma być również swego rodzaju podsumowaniem zmian jakie nastąpiły w położnictwie przez ostatnie 26 lat w tej placówki.

 


Co się zmieniło przez te lata?

W 1992 roku odbył się pierwszy poród rodzinny. Tę jedyną wtedy salę do porodów rodzinnych personel zorganizował własnymi siłami. Rodząca mogła wybrać dogodną dla siebie pozycję w porodzie a po urodzeniu dziecka przytulić je i po raz pierwszy przystawić do piersi. Ojciec dziecka przestał być persona non grata i zaczął pełnić ważną rolę w przyjściu na świat dziecka. W tym czasie uruchomiono także dwie dwuosobowe sale rooming-in, z których na początku korzystało niewiele kobiet. Dziś sale rooming-in to 100% łóżek położniczych w szpitalu na Żelaznej.
W 1993 roku rozpoczęto prowadzenie zajęć przygotowujących do porodu i pielęgnowania – czyli szkoły rodzenia. W 1994 porody rodzinne stanowiły już ok. 40% (dziś jest ich ok. 70%). Nacięcia krocza przestały być rutynowym zabiegiem i tak jak dziś stosuje się je tylko w razie bezwzględnej konieczności. Kobiety mogły rodzić we własnym ubraniu. Zaprzestano rutynowego golenia krocza i lewatywy. Wprowadzono możliwość odwiedzin matki i dziecka.

Chwalą się, ale jest czym

Szpital św. Zofii jest najstarszym, nadal działającym szpitalem położniczo-ginekologicznym w Warszawie - powstał w 1912 roku. Od ponad 25 lat placówka bardzo dynamicznie się rozwija, przez co bije rekordy popularności wśród rodzących mam. W 2006 roku pacjentki wyróżniły szpital w akcji „Rodzić po ludzku”. W ostatnich latach w tym szpitalu przychodzi na świat zdecydowanie najwięcej dzieci w Warszawie i na Mazowszu – w 2014 roku urodziło się tam 6 tys. 589 dzieci. Wynik ten plasuje szpital na II miejscu w Polsce jeśli chodzi o liczbę urodzeń.

Kto ma szansę być 100 tysięcznym?

Czy są wśród was mamy spodziewające się dziecka w tym terminie i chcą tu urodzić?
Piszcie...

Polecamy: Chcesz wiedzieć jak wyglądała sala porodowa sprzed 100 lat w szpitalu Św. Zofii - zobacz zdjęcia

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

kobieta, mam, poród, porodówka, szpital
Poród naturalny
Jak przebiega poród naturalny - tłumaczy ginekolog położnik. Plus film z porodu
Co to znaczy „urodzić naturalnie”? Czy zawsze potrzebne jest znieczulenie? Na te i inne pytania o poród odpowiada doświadczony ginekolog położnik dr n. med. Wojciech Puzyna.

Dr n. med. Wojciech Puzyna, ginekolog położnik. Był wieloletnim dyrektorem Szpitala Św. Zofii w Warszawie. Aktualnie przyjmuje pacjentki w Przychodni Specjalistycznej Św. Zofii. Czym się różni poród siłami natury od porodu naturalnego? Poród naturalny to taki, który zaczął się samoistnie i przebiegał bez interwencji medycznych czy farmakologicznych: bez podawania znieczulenia czy leków, bez wykonania nacięcia krocza, podawania oksytocyny lub używania próżnociągu albo kleszczy.  Poród drogami natury również odbywa się drogą pochwową , ale doszło podczas niego do jakichś działań medycznych, np. zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe lub nacinano krocze rodzącej.   Zobacz też: Wyprawka do szpitala Małgorzata Zduńska: Czy poród naturalny, czyli siłami i drogami natury, musi boleć? Dr n. med. Wojciech Puzyna: W XXI wieku poród nie musi być traumatycznym przeżyciem. Znamy różne skuteczne metody znoszenia bólu porodowego . Znieczulenie to jednak zawsze sprawa indywidualna. Zwykle poród przebiega na tyle prawidłowo i szybko, że kobiecie wystarcza tylko opieka personelu medycznego oraz miła atmosfera na sali porodowej, np. pomoc bliskiej osoby. Duży odsetek rodzących nie wymaga lub nie chce znieczulenia do porodu . Jednak wiele kobiet odczuwa skurcze porodowe w sposób szczególnie nieprzyjemny i bolesny i wtedy znieczulenie jest rozsądnym wyjściem, bo ból uniemożliwia im współpracę z personelem medycznym i utrudnia poród. W wielu wypadkach pozwala nawet odbyć poród drogami natury , a więc uniknąć porodu zabiegowego lub nawet cięcia cesarskiego. Najczęściej wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe. Czy poród naturalny jest bezpieczny dla mamy i dziecka? Bezpieczne znieczulanie porodu opiera się na doświadczeniu anestezjologa, zminimalizowaniu dawki leku przeciwbólowego, odpowiednim...

kobieta, ciąża, komputer, kobieta w ciąży
pressmaster - Fotolia.com
Przygotowania do porodu
Te pytania pomogą ci wybrać dobry szpital do porodu
Od wyboru szpitala dużo zależy - dobry lekarz, położna, zrozumienie dla twoich potrzeb i uczuć. Ktoś polecił ci dobrą porodówkę? Wybierz się do niej i sprawdź, czy rzeczywiście odpowiada twoim oczekiwaniom.

Chociaż do „godziny zero” zostało jeszcze trochę czasu, warto, abyś już teraz zdecydowała, gdzie chcesz rodzić . Gdy nadejdą skurcze, będziesz mogła skupić się wyłącznie na oczekiwaniu pierwszego krzyku twojego dziecka a nie na zastanawianiu się, dlaczego to okno znajduje się na wprost łóżka porodowego. W każdym szpitalu poród wygląda inaczej – sale porodowe różnią się organizacją, wyposażeniem, zasadami opieki nad matką i dzieckiem, dlatego do ciebie należy wybór warunków, które zapewnią ci jak najmilsze wspomnienia z tych pięknych, ale i trudnych godzin. Tak samo, jak profesjonalna opieka medyczna, podczas porodu ważne są komfort i poczucie bezpieczeństwa. Im więcej wiesz, tym pewniej się czujesz i bardziej świadomie uczestniczysz w tym doniosłym wydarzeniu, jakim są narodziny twojego dziecka.    O tym pomyśl, zanim wybierzesz się oglądać szpital: Zastanów się, jak chciałabyś, by wyglądały narodziny twojego dziecka (np. poród w osobnym pokoju, w towarzystwie taty maleństwa, w towarzystwie kilku lekarzy lub jedynie z wybraną przez siebie położną itd.); Porozmawiaj np. z siostrą, czy przyjaciółką, które mają małe dzieci. Zapytaj gdzie i jak rodziły, ale pamiętaj, że to, co dla nich było dobre, nie musi odpowiadać tobie. Czytaj też: A może poród w domu? O to pytaj podczas wizyty w szpitalu? Idealna sytuacja jest taka, gdy masz możliwość odwiedzić i porównać kilka oddziałów położniczych . W każdym warto szczegółowo porozmawiać z personelem o tym, jak wyglądają u nich porody. Nie wahaj się zapytać lekarza i położnej o wszystko, co dla ciebie ważne. Wiedza o porodzie pozwoli ci poczuć się pewniej i złagodzi lęk przed nieznanym. Masz prawo wiedzieć np. czy i na jakich zasadach możesz skorzystać z sali do porodu indywidualnego ? Dowiedz się, jak wyposażona jest sala porodowa (czy będziesz...

Małgorzata Gierada-Radoń, położna
Piotr Ratajski
Karmienie
Poród i karmienie piersią: co się zmieniło przez 20 lat (a co nie?) – mówi położna
Porody rodzinne i poradnie laktacyjne to w Polsce nowość ostatnich lat. Co jeszcze się zmieniło w opiece nad noworodkiem i jego mamą, a co nadal nie? Pytamy położną i konsultantkę laktacyjną, Małgorzatę Gieradę-Radoń, która już od 20 lat przyjmuje porody i uczy młode mamy karmić piersią.

Gdybyśmy cofnęły się w czasie o 20 lat, jakość porodów i porad laktacyjnych mogłaby nas nie tylko zdziwić, ale dosłownie przerazić. Małgorzata Gierada-Radoń, jedna z pierwszych konsultantek laktacyjnych w Polsce i położna wyróżniona przez Fundację „Rodzić po ludzku” chwali zmiany, ale mówi też, że ciągle jest dużo do zrobienia w opiece okołoporodowej nad kobietą. *Małgorzata Gierada-Radoń, położna, certyfikowana konsultantka laktacyjna, Prowadzi szkołę rodzenia i poradnię laktacyjną ( www.szkola-magiera.pl ), jest członkinią Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. Pamięta Pani swój pierwszy poprowadzony poród? Oczywiście, bardzo to przeżywałam. Fajna dziewczynka się nam wtedy urodziła. Ale tak samo dobrze pamiętam większość „moich” porodów i tak samo cieszę się z rodzicami z narodzin ich dzieci. Wciąż zdarza się, że razem płaczemy ze szczęścia. Dwadzieścia lat temu położne nie mogły same przyjmować dzieci na świat, bo to było zadanie ginekologa. Dziś jest już inaczej, prawda? Od wielu lat to położne prowadziły poród, ale rzeczywiście jeszcze do niedawna pod koniec musiał być obecny ginekolog i pediatra, który oglądał noworodka po narodzinach. Dzisiaj tak jest tylko wtedy, gdy np. na świat przychodzi wcześniak. Poród fizjologiczny od początku do końca prowadzę ja, przyjmuję maleństwo na świat, oceniam według skali Apgar , kładę mamie na brzuchu, a potem, jeszcze na łóżku porodowym, pomagam jej przystawić dziecko do piersi. Dopiero potem noworodek jest mierzony, ważony i badany. Pediatra ma na to 12 godz. od porodu. Tak jest już w każdym szpitalu? Pewnie nie, ale mam nadzieję, że tak będzie. Mam to szczęście, że od dwudziestu lat pracuję w szpitalu św. Zofii w Warszawie , który przeciera szlaki w polskim położnictwie. U nas już wiele lat temu kładło się duży nacisk na komfort...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj