Mama siedzi na łóżku z córką i bawią się sztucznymi wąsami
Fotolia
Aktualności

Kurs przetrwania w 5 krokach: jak być mamą i nie zwariować

Bycie mamą to wyzwanie! Dziecko płacze, pies szczeka, mąż głodny, a ty już nie wiesz, jak się nazywasz. Co zrobić, żeby nie zwariować w roli mamy?

To prawda, co mówią – nigdy nie można się w pełni przygotować do roli mamy. Wręcz przeciwnie, dla wielu kobiet, bycie mamą okazało się o wiele trudniejsze, niż przypuszczały. Jak być mamą i nie zwariować?

1. Wstawaj wcześnie rano

To brzmi tak, jak jakbyś tego nigdy nie robiła... Postaraj się jednak wstać pół godziny przed pobudką dziecka. Jasne, jeśli jesteś mamą wyjątkowo złośliwej bestii, musiałabyś wstawać o 4, ale może warto spróbować? Poranek to jedyny moment, kiedy możesz w spokoju zrobić siku, wypić kawę, przejrzeć maile. Wykorzystaj ten czas!

2. Zadbaj o siebie

Czasem nie masz nawet czasu na umycie zębów, więc o czym my tu rozmawiamy? Nie jesteś tylko mamą, jesteś kobietą. Potrzebujesz chwili dla siebie, żeby sprawdzić najnowsze trendy w makijażu, zrobić zakupy online czy chociaż pomalować paznokcie. Prawdopodobnie lakier odpryśnie po kilku godzinach z dziećmi, ale i tak warto!

3. Wypoć stres

Pracujesz zawodowo albo jesteś pełnoetatową mamą? To nie ma znaczenia. Każda mama stresuje się tymi samymi rzeczami. Pamiętaj, żeby odreagować. Najlepszym sposobem są ćwiczenia. Wysiłek fizyczny to odpoczynek dla mózgu. Nie powinnaś czuć się winna, że przez pół godziny dziennie biegasz wokół bloku albo ćwiczysz z Anią Lewandowską. Robisz to nie tylko dla siebie, ale dla całej twojej rodziny.

4. Zbuduj własną grupę wsparcia

Z pewnością czujesz się czasem samotna. Potrzebujesz kogoś, z kim będziesz mogła porozmawiać nie tylko o kupkach i wyborze przedszkola, ale też o książkach, filmach czy polityce. Poszukaj na forach mam, które czują się równie przytłoczone macierzyństwem. Czasem będziesz potrzebowała porady związanej z dzieckiem, innym razem będziesz marzyć o babskich pogaduchach przy winie. Powinnaś znaleźć kogoś, kto wie, co czujesz – inną mamę.

5. Znajdź swoje miejsce w kuchni

Bo miejsce kobiety jest w kuchni? Nie. Bo kuchnia jest sercem domu. Kiedy myślisz o swojej babci albo mamie, o czym myślisz? O pierogach, najlepszej pomidorówce albo zapachu kakao, które piłaś przed snem, gdy byłaś dzieckiem. Zadbaj o to, żeby stworzyć takie wspomnienia twoim dzieciom. Choć czasem podajesz na obiad gotowca, spróbuj kilka razy w tygodniu spędzić w kuchni trochę czasu i przygotować coś naprawdę pysznego, na przykład z przepisu babci.

Czytaj także: Czy jesteś dla siebie dobra? Zrób test

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Uśmiechnięta mama gotuje z dzieckiem w kuchni
Fotolia
Aktualności
"Nikt nie widzi wszystkich rzeczy, które robisz" – poruszający wiersz mamy…
To niewiarygodne, że w kilku słowach można tak trafnie opisać macierzyństwo.

  Abi Oborne, autorka bloga Like Real Life , napisała wiersz, który podbija serca mam na całych świecie.  Nie każdy potrafi wyrazić słowami uczucia. To, co zrobiła Abi, w przejmujący sposób opisuje prawdziwe macierzyństwo. Nie jest łatwo, jednak bycie mamą to dla wielu kobiet najważniejsza rola życia. Przeczytajcie wiersz Abi: Nikt cię nie widział Nikt cię nie widział, zupełnie nikt gdy o 3 nad ranem znów się obudzili. (...) Nikt nie widział okruszków w twoim staniku, gdy przebierałaś się w nocy, takie szykowne życie. Bycie mamą. Wycieranie nosów, mycie buzi, próby bycia spokojną. (na cholerę) (...) Nikt nie widział cię trzymającej na rękach malca, który nie chciał zejść. (...) Nikt nie widział cię kiedy znów padał deszcz, dzieci były chore, a ty nie wychodziłaś z domu przez trzy dni. Nikt tego nie widział. Nikt nie widział ile razy oglądałaś "Świnkę Peppę", ile razy musiałaś słuchać, co stało się z kocykiem Igipigla z "Dobranocnego ogrodu". (...) Nikt nie widział cię w samochodzie, kiedy pierwszy raz zawiozłaś dziecko do przedszkola i choć obiecałaś sobie, że nie będziesz, płakałaś całą drogę do domu. Nikt nie widział, że byłaś całkowicie pusta, a dawałaś z siebie wszystko, robiłaś wszystko, co mogłaś. (...) Nie widziałam cię jakiś czas, długo nie rozmawiałyśmy ale kiedy widzę zdjęcia twoich wspaniałych dzieci, które czasem publikujesz, czuję, jakbym widziała ciebie. (...) Nikt nie widział wszystkich rzeczy, które robisz, wszystkich sposobów, w jakie radzisz sobie z pytaniem "Kiedy wracasz do pracy?" Myślisz wtedy, że jedna z najcięższych prac, jakie miałaś i jakie będziesz miała, jest traktowana jak nicnierobienie i siedzenie w domu. Nikt cię ostatnio nie widuje, ale budujesz coś, co nigdy nie upadnie, miłość, która...

na dzień kobiet jesteś ważna
Fotolia
Mama
Bądź ważna dla siebie. Zacznij już dziś!
"Dbaj o siebie, bo nikt nie zrobi tego za Ciebie" - napisała na swoim fanpage'u jedna z najpopularniejszych coachów dla kobiet. I o to apeluję do wszystkich - szczególnie młodych - mam na Dzień Kobiet.

 Zamiast kwiatka - doceń mnie! Mottem mojego felietonu będzie cytat mojej ulubionej trenerki rozwoju osobistego kobiet, coacha Marty Kaim, która apeluje: " Dbaj o siebie, bo nikt nie zrobi tego za Ciebie" . Kaim jest autorką programu dla kobiet: "Jesteś ważna" i wierzy w kobiety i ich wewnętrzną siłę. Dlatego wspiera je, inspiruje i motywuje. Wiele z nas, kobiet bardzo często zbyt łatwo zatraca się z miłości, oddania, poczucia obowiązkowości. Chcemy być, jeśli nie perfekcyjne, to wystarczająco dobre; w pracy, w domu. Dążymy do udanego związku . Chcemy być cudownymi matkami dla swoich dzieci. Perfekcyjnymi paniami domu . Ale doba ma tylko 24 godziny. A my mamy tysiące spraw do załatwienia. Patrz moja lista spraw do załatwienia z kalendarza podczas jednego dnia urlopu: "Kupić Olafowi nowe kapcie do przedszkola, Eryniowi kupić wiosenne buty, zapisać Alka do alergologa, wizyta z Luną u weterynarza na USG, szczepienie Erynia, wizyta kontrolna Olafa u dentysty, dorobić klucz do furtki dla niani, zadzwonić do logopedy Olafa." Najczęściej robiąc ich research wykreślamy te z końca listy, czyli sprawy związane z nami. My kobiety często tak mamy. Najbardziej na to cierpią młode mamy. Niewyspane, zmęczone, z podkrążonymi oczami i włosami spiętymi w kucyka od trzech dni, chodzące w dresach przez pół dnia z niemowlakami przyssanymi do piersi. Jak zaprogramowane roboty nastawione na obsługę ukochanego maluszka. Noszą, przewijają, tulą najczęściej z drugim starszym rodzeństwem u boku, które równie często się czegoś domaga. Dlatego do nich apeluję i proszę, by zatrzymały się, choć na chwilę i pomyślały o sobie. Świat się nie zwali – uwierzcie mi - jeśli cała ta lista spraw nie zostanie wykonana na czas. I żeby wzmocnić siłę tych słów posłużę się autorytetem. Marta Kaim, autorka książki: "Jesteś ważna. Czas, emocje i...

Czego nie wypada robić mamie
Fotolia
Aktualności
Co ludzie powiedzą, czyli czego nie wypada matce?
"Nie dość, że matce wcale nie wypada mniej niż nie-matce, to jeszcze należy się od życia zdecydowanie więcej" – zgadzacie się z tym stwierdzeniem? My tak!

I wydaje Ci się, że już się w to wszystko wkręciłaś, że już czujesz o co chodzi, że odnajdujesz się w tej nowej rzeczywistości wyśmienicie i nawet powoli zaczynasz znajdować czas na to, czego przez ostatnich kilka lat Ci brakowało, aż tu nagle ktoś Ci rzuca w twarz z przekąsem: "Ale myślisz, że TOBIE to wypada?" Nosz kuź*a TOBIE WPADA, czujesz to? – pisze w swoim najnowszym wpisie Malwina Bakalarz, współautorka bloga Bakusiowo. No właśnie, Droga Mamo. Czujesz to? Mamie też wypada Malwina, mama Matiego, przypomina to, o czym wiele kobiet zapomina: bycie mamą nie oznacza, że trzeba z czegoś rezygnować. Czego nie wypada mamie? Palić, pić i... myśleć o sobie. Każdy wie, że używki są tylko dla bezdzietnych. Mama, która pali papierosy albo raz na jakiś czas wypije lampkę wina, nigdy nie powinna zakładać rodziny! Czy naprawdę...? Drogie Mamy, o ile nie karmicie piersią , nie palicie papierosów przy dziecku i nie upijacie się do nieprzytomności, możecie sobie pozwolić na małe przyjemności. Nie myślcie, że nie wypada wam czegoś robić, bo jesteście mamami! Mama też człowiek, chociaż niektórzy mają co do tego wątpliwości. Każda mama myśli o swoim dziecku, ale nie powinna zapominać o sobie. Jeśli po całym tygodniu z dziećmi masz ochotę wyjść z koleżankami do restauracji, zrób to. Jeśli pokłóciłaś się z mężem i chcesz odreagować papierosem, nie myśl, że nie powinnaś tego robić tylko dlatego, że jesteś mamą. O tym, że używki szkodzą zdrowiu , nie musimy przypominać – alkohol i papierosy szkodzą każdemu z nas, jednak każdy bierze odpowiedzialność za swoje czyny. Żadna mama nie powinna rezygnować z czegoś, tylko dlatego, że "nie wypada" i "co ludzie powiedzą". Czego jeszcze nie możesz robić, kiedy jesteś mamą? (choć tak naprawdę możesz, być może nawet powinnaś!) Nie możesz dobrze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj