Kylie Jenner
ONS
Aktualności

Za wcześnie na macierzyństwo? Ona twierdzi, że nie!

Urodzenie dziecka w tak młodym wieku wcale nie musi oznaczać, że była to wpadka. Kylie Jenner przekonuje, że może to być świadoma i dojrzała decyzja.

Wielu specjalistów podkreśla, że najlepszy wiek, by zostać mamą ze względów biologicznych to między 18 a 25 rokiem życia. Jednak mało która kobieta czuje się gotowa na dziecko mając naście lat. Coraz częściej kobiety wolą poczekać do 30-tki. Kylie Jenner przekonuje jednak, że w tak młodym wieku ciąża nie musi być wpadką, a decyzję taka można podjąć świadomie.

Za młode na matki

Temat młodych mam powraca za sprawą młodziutkiej Kylie Jenner. Celebrytka niedawno urodziła maluszka, mając zaledwie 19-lat. Nastolatka jeszcze przed zajściem w ciążę mówiła otwarcie, że mamą chciałby zostać w młodym wieku. Clebrytka zdecydowała się ukryć wiadomość o ciąży, ze względu na to, że chciała dla dobra dziecka unikać stresujących sytuacji, a także wykorzystać ten czas na przygotowanie się do roli matki. Napisała również na Instagramie, że okres ciąży był dla niej najpiękniejszym życiowym doświadczeniem, które zupełnie ją odmieniło.
 


Na zostanie mamą w młodym wieku zdecydowało się także wiele innych gwiazd. Co więcej, wiele z tych przykładów udowadnia, że taka ciąża to nie koniec świata. Np. Sofia Vergara wyszła za mąż w wieku 18 lat, a mając 19 lat urodziła synka, dopiero później zrobiła karierę w show-biznesie. Modelka Natalia Vodianova urodziła pierwszego syna, Lucasa, w wieku 18 lat. Prezenterka Katarzyna Dowbor została mamą w wieku zaledwie 19 lat. Później stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych prezenterek telewizyjnych i jest wciąż aktywna zawodowo. „Królowa soulu” Aretha Franklin pierwsze dziecko urodziła w wieku zaledwie 14 lat, a kolejne w wieku lat 16. Legendarna aktorka, Shirley Temple urodziła córkę w wieku 19 lat.

Dzieci rodzą dzieci

Choć nasze babcie rodziły dzieci młodo, przez ostatnie lata pokutuje przekonanie, że takie mamy nie mogą być szczęśliwe, a ciąża w tak młodym wieku to wpadka. Często jest utożsamiana ze zmarnowanym życiem oraz brakiem możliwości realizacji swoich planów zawodowych, czy marzeń. Badania pokazuje, że życie młodej mamy faktycznie nie jest łatwe. Wiele kobiet podkreśla jednak, że kluczowe jest wsparcie partnera i rodziców.

Z raportu MTV opracowanego przez Millward Brown SMG/KRC, że największym problemem nastoletnich mam są trudności finansowe – wskazało je 44 proc. ankietowanych. Utrudnieniem bywa także brak akceptacji ze strony środowiska (21 proc.), brak wsparcia ze strony rodziny i/lub ojca dziecka (19 proc.), brak możliwości kontynuacji nauki (15 proc.) oraz brak doświadczenia w wychowywaniu dziecka (12 proc.). Badania wykazały także, że nastoletnie matki wciąż są w naszym społeczeństwie stygmatyzowane. Aż 26 proc. respondentów o młodych dziewczynach, które zostały mamami, myśli w kategoriach: „dzieci rodzą dzieci”.

Warto zaznaczyć, że wiek ciężarnej czasem nie ma nic wspólnego z dojrzałością, a to przecież o nią chodzi. A Wy co uważacie na temat ciąży przed 20-tką? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? – film

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Polki jak hollywoodzkie aktorki chcą rodzić po 40.
W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40. Polki biorą przykład ze znanych na okładkach gazet twarzy. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat, jak Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat).

Planując ciążę po 40. twoje szanse na dziecko maleją - Są pacjentki, które przesuwały moment zajścia w ciążę na później . Nie miały partnera, czekały na ustabilizowanie sytuacji materialnej. Pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu-kilku lat. Wtedy przeprowadzam diagnostykę, żeby potwierdzić możliwość posiadania potomstwa . Nikomu nie można zabronić bycia rodzicem – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie. Statystyki potrafią być bezwzględne. Mając 45 lat trudno zajść w ciążę . Taką szansę ma tylko 5% kobiet. – W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych – wyjaśnia specjalista Kliniki Demeter. To może być jedna z podstawowych barier na drodze przyszłej matki, ale nie jedyna. Należy liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem. Zdarza się, że kobieta sygnalizuje wcześniej niezdiagnozowane choroby na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nietolerancję węglowodanów czy choroby serca. Wtedy lekarz kieruje ją do specjalisty, który przygląda się schorzeniom, poznaje ich źródło i szuka rozwiązania. Czytaj też na Polki.pl: Późne macierzyństwo wśród gwiazd Co czwarta rodząca jest po czterdziestce Wiele kobiet nie wierzy w statystyki. Wiedzą o ryzyku, ale decydują się na ciążę. W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40 . Przykłady można znaleźć na okładkach gazet. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku 42 lat. Drugie pięć lat później. W podobnym wieku była Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat). Na dwa lata przed 50-tką aktorka Gena Davis urodziła bliźniaki. Wszystkie dzieci okazały się zdrowe, a szczęśliwe mamy przekonują, że to najlepsze co mogło je...

60-letnia matka z dzieckiem i mężem
Facebook
Aktualności
60-latka po raz pierwszy została matką! Wtedy zostawił ją mąż
Mieszkanka Serbii przez 20 lat starała się o dziecko. Gdy na świecie pojawiła się jej córeczka, zostawił ją mąż. Powód jest co najmniej absurdalny!

60-letnia Serbka Atifa Ljajić i jej 68-letni mąż Serif Nokić przez 20 lat starali się o dziecko. Dzięki terapii hormonalnej kobieta urodziła zdrową córeczkę. Jak tylko dziecko pojawiło się na świecie, mąż 60-latki odszedł od niej i od ich nowo narodzonej córeczki. Porzucił żonę, bo dziecko za głośno płakało W czasie ciąży Atifa pozostawała pod specjalną opieką lekarzy. Ciąża w tak późnym wieku może być niebezpieczna zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka. 60-latka trzy miesiące spędziła w szpitalu. Gdy Alina przyszła na świat, po 20 latach starań, jej tata porzucił ją i jej matkę. Stwierdził, że dziewczynka zbyt głośno płacze, a życie pod jednym dachem z głośnym, wymagającym niemowlakiem może się odbić na jego zdrowiu. Mężczyzna nie zgodził się, by dziecko nosiło jego nazwisko i odmówił wpisania go do dokumentów jako ojca dziewczynki. Mama dziewczynki podkreśla, że dziecko było jej największym marzeniem i zrobi wszystko, żeby jak najlepiej wychować córkę.   Za starzy na rodziców? Dla dziecka wiek rodziców nie ma znaczenia – o ile są zdrowi i mają siłę na opiekowanie się maluchem. Czy 60-latka będzie w stanie wychować dziecko? Czy będzie na tyle sprawna fizycznie, by nadążyć za rozbrykanym malcem? Czy stworzy mu bezpieczny dom? Dla Atify dziecko było największym marzeniem, jednak czy przed zajściem w ciążę myślała o życiu swojego przyszłego dziecka, nie tylko swoim? W tej historii nie tylko wiek matki wzbudza kontrowersje. Postawa ojca, który zostawia żonę i wypiera się dziecka, jest karygodna! Z jednej strony rozumiem jego obawy o własne zdrowie, ale z drugiej, 20 lat to dużo czasu, by upewnić się, że posiadanie dziecka i powiększanie rodziny to dobra decyzja. Co o tym myślicie? Piszcie w komentarzach! Zobacz także: Jak rozwija się dziecko w 23. tygodniu ciąży? Źródło: dailymail.co.uk

Rodzina Kardashian
ONS.pl
Aktualności
Rodzina Kardashianów znów się powiększy!
Do ciężarnej Kylie Jenner dołączyła kolejna z sióstr – Khloé Kardashian

Jeśli wierzyć doniesieniom zagranicznych mediów, za kilka miesięcy w celebryckiej rodzinie Kardashian nastąpi niemała rewolucja. Kilka dni temu świat obiegła informacja, że młodziutka Kylie (20 lat) spodziewa się dziecka , teraz okazuje się, że 33-letnia Khloé również wkrótce zostanie mamą . Kylie Jenner i Khloé Kardashian urodzą w podobnym terminie? Kylie Jenner podobno jest w czwartym miesiącu ciąży. Ojcem dziecka jest niedawno poznany chłopak Kylie – Travis Scott. Z doniesień o ciąży Khloé również wynika, że celebrytka weszła już drugi trymestr. Jeśli te plotki się potwierdzą, na początku przyszłego roku świat przywita dwoje kolejnych członków sławnej rodziny . Kylie Jenner prawdopodobnie zostanie mamą dziewczynki, natomiast Khloé Kardashian nie zdradziła jeszcze płci dziecka. Kim Kardashian, najsłynniejsza z sióstr, też chce zostać mamą! Czy celebrytki szykują się do nowego show pod nazwą „Mamy Kardashian”? Kylie i Khloé są w ciąży, a Kim otwarcie przyznaje, że marzy o kolejnym dziecku. Przypominamy, że najbardziej znana z sióstr ma już dwoje dzieci ze związku z raperem Kanye Westem – czteroletnią North i prawie dwuletniego Sainta. Tym razem nie zamierza jednak zachodzić w ciążę, a wynająć surogatkę. Prawdopodobnie już niebawem przekonamy się, czy te wszystkie doniesienia są prawdziwe. Rodzina Kardashianów jak żadna inna udostępnia swoją prywatność światu. Nie za darmo oczywiście. Ale na kolejnych dzieciach może przecież całkiem nieźle zarobić… Podobno Kris (matka ciężarnych sióstr) już na to po cichu liczy.   Zobacz też: Selfie z laktatorem. Nowy lans gwiazd? Źródło: Viva.pl, Party.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz