Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ciążowe USG
AdobeStock
Aktualności

Lekarz „zażartował”, że jej dziecko nie żyje? Znamy stanowisko szpitala

Podczas wizyty u ginekologa ciężarna oczekuje profesjonalizmu i empatii. W tym przypadku chyba czegoś zabrakło... Kobieta złożyła oficjalną skargę. Lekarz stanowczo zaprzecza.

Ciąża to piękny, ale i niezwykle stresujący czas. Każde badanie, jakie wykonuje przyszła mama, może wzbudzać niepokój, a pozytywny wynik daje poczucie olbrzymiej ulgi. Często spiętej mamie może pomóc postawa lekarza. Tym razem jednak coś nie wyszło. Kobieta po wizycie złożyła skargę, a specjalista twierdzi, że nie zrobił nic złego.

Niewinny żart?

Pani Kamila Drozdowska z Niedarzyna jest w 6. miesiącu ciąży. Gdy w środku nocy poczuła silne skurcze i ból brzucha przestraszyła się. Kobieta wraz z narzeczonym pojechała do szpitala. Lekarz z Bytowa (woj. pomorskie) miał podczas badania  USG oświadczyć, że płód w jej brzuchu jest obumarły. Po chwili miał dodać, że był to żart. Następnie miał włączyć głośnik, by kobieta usłyszała bicie serca maluszka. Ciężarna z oddziału wypisała się na własną odpowiedzialność, gdyż nie miała zaufania do lekarza i całego oddziału. Zapewnia, że także nie zamierza rodzić w tej placówce.

Sprawa została nagłośniona przez media społecznościowe. Na zdarzenie zareagował Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski: "Każdemu z Państwa przysługuje prawo do skargi na personel Szpitala w Bytowie złożonej bezpośrednio do prezesa. Proszę zatem o korzystanie ze swoich uprawnień i składanie takowych skarg. Każda z nich zostanie wnikliwe rozpatrzona na podstawie dokumentacji medycznej, którą szpital dysponuje, monitoringów, czy rozmów z personelem". Kobieta złożyła już skargę. 

Szpital zajął stanowisko

Jak poinformowała MamoToJa.pl Ewa Czechowska, rzecznik Szpitala Powiatu Bytowskiego, przeprowadzono już postępowanie wyjaśniające, w trakcie którego zbadano dokumentację medyczną oraz przesłuchano pracowników szpitala, którzy obsługiwali tę pacjentkę. Według władz placówki, zebrany materiał przeczy faktom opisanym w skardze. Z dokumentacji medycznej wynika, że pacjentka od początku wizyty zarówno położnym, jak i lekarzowi deklarowała, że nie planuje pozostać w szpitalu. Ustalono też, że pacjentka odczuwała bóle przed przyjściem do szpitala, a nie w trakcie pobytu jak to opisano w skardze. Szpital także poinformował nas, że przeprowadzone badania wykazały prawidłową pracę serca dziecka i taką informację przekazano przyszłej mamie. Po ostatecznej deklaracji o opuszczeniu szpitala – wbrew zaleceniom lekarza, pacjentce zapisano leki i zalecono wizytę kontrolną u lekarza prowadzącego. Jak twierdzą przedstawiciele szpitala, z dokumentacji medycznej wynika, że badanie zostało przeprowadzone profesjonalnie, z najwyższą starannością oraz dbałością o zdrowie pacjentki i dziecka.

Zarząd Spółki zapewnia również, że lekarz badający pacjentkę to osoba o wysokiej kulturze osobistej, ciesząca się uznaniem pacjentek i współpracowników. Dotychczas nie było żadnych skarg dotyczących sposobu odnoszenia się tego lekarza do pacjentek. Sam lekarz stanowczo i konsekwentnie zaprzecza, że wypowiedział przypisane mu słowa.

Profesjonalizm + empatia

Zdecydowanie coś poszło nie tak podczas tej wizyty. I choć tak być nie musi, to niestety przyszłe mamy często spotykają się z bardzo nieprzyjemnymi odzywkami ze strony lekarzy - specjalistów, na których polegają i którym ufają. Sama słyszałam od bliskich mi kobiet dwie nieprzyjemne historie. Jedna usłyszała, że ma przegrodę macicy. Zabrzmiało to, jak wyrok. Lekarz robiący USG beztrosko dodał, że pewnie nigdy nie będzie mieć dzieci. Zdenerwowana kobieta chciała się dowiedzieć czegoś więcej, ale lekarz uznał, że nie jest od stawiania diagnozy, tylko od badania USG, a w sumie i jak teraz nie planuje dziecka, to po co będzie się przejmować. Forma była bardzo nieprzyjemna. Dziewczyna przepłakała wiele nocy, ale na szczęście lekarz był w olbrzymim błędzie i kilka lat później bez problemu zaszła w ciążę i urodziła zdrową córeczkę.

W innym przypadku ciężarna na pierwszym obowiązkowym USG usłyszała, że dziecku nic nie jest, ale "żeby się nie cieszyła, bo jeszcze może się okazać, że dziecko urodzi się ciężko chore". Były łzy. Na szczęście i w tym przypadku malec urodził się zdrowy. I nie chodzi tu o okłamywanie pacjenta czy czarowanie, ale o zwykłą empatię i odpowiedni dobór słów. Każda przyszła mama powinna być świadoma zagrożeń, ale nie oznacza to, że można ją traktować obcesowo. Ani zmęczenie, ani rutyna nie tłumaczą takiego zachowania! Sama usłyszałam 4 tygodnie przed terminem porodu, że coś może być nie tak z dzieckiem. Jednak lekarz starał się mnie uspokoić. Tłumaczył, żeby nie martwić się na zapas i że zrobimy dodatkowe badania. Ciężarne są przewrażliwione? Najpewniej tak! W końcu chodzi o zdrowie i życie ich dzieci. Urodziłam piękną i zdrową córeczkę i jestem niezwykle wdzięczna, że mój lekarz wykazał się takim taktem. Starał się przedstawić fakty, ale tak, by mnie dodatkowo nie straszyć. Naprawdę można podejść do ciężarnej po ludzku, a jeśli nie, to może ktoś minął się z powołaniem... Pamiętajcie, że jeśli macie wątpliwości co do zachowania lekarza, możecie zawsze złożyć skargę do jego przełożonych.

A jaki był lekarz, który prowadził waszą ciążę? Podzielcie się w komentarzach.

Źródło: Głos Pomorza, RadioZet

Zobacz także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak