szpital odmówił aborcji i powoływał się na opinię ordo iuris
Adobe Stock
Aktualności

Lekarze odmówili aborcji, choć płód nie ma czaszki. Inny szpital zaopiekuje się ciężarną

Szpital w Białymstoku odmówił aborcji ciężarnej zmagającej się z problemami psychicznymi. Pojawiły się one u niej po wykryciu u płodu poważnej wady. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny nie zostawiła 26-latki samej. Kobieta trafiła do innego szpitala, gdzie otrzyma pomoc.

W naszym kraju rozegrała się kolejna dramatyczna sytuacja z udziałem ciężarnej kobiety. Lekarze w jednym białostockich szpitali nie chcieli przerwać ciąży, mimo że u płodu stwierdzono wadę letalną: akranię (nie doszło do wykształcenia się kości pokrywy czaszki i mózg płodu jest na zewnątrz). Kobieta jest na skraju załamania psychicznego, jednak dla dyrektora szpitala nie jest to stanem zagrażającym jej życiu. Pacjentce odmówiono aborcji, powołując się na opinię Ordo Iuris. Z pomocą pacjentce ruszyła Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Szpital w Grodzisku Maz. zabiera chore dzieci w podóż do 6 krain i ... w kosmos [WIDEO]

Pacjentka otrzyma pomoc innego szpitala

Kamila Ferenc, prawniczka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zamieściła na Twitterze wpis, w którym wyjaśniła, że 26-latka trafiła pod opiekę innego szpitala.

„W sprawie pacjentki z Białegostoku, której odmówiono aborcji, uspokajam: jako Federa znalazłyśmy jej już lepszy szpital w Polsce, jutro pacjentka dostanie taką opiekę, na jaką zasługuje. Chociaż teraz to rzadkość, to wciąż profesjonalna i empatyczna pomoc jest możliwa” – brzmi treść wpisu prawniczki.

Pomoc Federacji Na Rzecz Kobiet

Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny udowadnia, że nawet po zeszłorocznym wyroku TK pacjentki mogą otrzymać pomoc. Zazwyczaj jednak jest potrzebna interwencja organizacji.

„Ścieżka z zaświadczeniami od psychiatrów działa – ale rzeczywiście, potrzebna jest pomoc organizacji. Warto zwrócić się do nas, do Federacji. My na co dzień koordynujemy pomoc i kontaktujemy pacjentki z lekarzami, którzy oceniają, jak kontynuowanie ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu wpływa na jej zdrowie psychiczne. I wskazujemy szpitale, które respektują zaświadczenia” – powiedziała dla Gazety.pl Kamila Ferenc.

Z Federacją Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny możesz skontaktować się poprzez maila: federacja@federa.org.pl lub tel. 22 635 93 95/92
 


Zobacz także

kara więzienia za aborcję
Adobe Stock
Aktualności
Kara więzienia za aborcję? Posłowie zagłosowali przeciw
Kara długoletniego więzienia za aborcję, ale także za poronienie i pomoc kobiecie, której życie w związku z ciążą jest zagrożone – to pomysł, który nie mieści się w głowie. A jednak projekt ustawy trafił do Sejmu. Posłowie już zdecydowali, czy dożywocie za aborcję będzie w Polsce realne.

Obywatelski projekt ustawy autorstwa Fundacji Pro-Prawo do Życia przewiduje karę nawet 25 lat więzienia lub dożywocia za przerwanie ciąży. Posłowie głosowali w czwartek za przyjęciem lub odrzuceniem tego pomysłu skrajnych przeciwników przerywania ciąży. Będą kary więzienia za aborcję? W środę w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy zaostrzającej kary za aborcję. Wielu polityków z różnych partii, w tym KO, Lewicy, PSL, Polski 2050 oraz PiS, opowiedziało się za odrzuceniem projektu w całości w pierwszym czytaniu. Padły mocne słowa. „Dziś procedujemy projekt, który nigdy nie powinien być w Sejmie, który zakłada, że przerwanie ciąży stanie się przestępstwem zabójstwa, a kobieta zabójczynią” – mówiła Monika Wielichowska z KO. „To nie tylko karanie za poronienie, nie tylko kara dla matki, która pomoże swojej zgwałconej córce, to nie tylko więzienie dla lekarza, ale to przede wszystkim nieustający strach. Jeżeli chcecie, żeby Polki żyły godnie, nie dajcie się im bać” – podkreślała Barbara Nowacka z KO. „Strasząc kobiety, nie chroni się życia. Klub PiS upoważnił mnie do skierowania wniosku o odrzucenie tego projektu w całości w pierwszym czytaniu. (...) Nigdy w naszym kręgu kulturowym, w naszej cywilizacji, nie było to akceptowalne, by karać kobiety, czy kogokolwiek, za ratowanie własnego życia” – powiedziała rzeczniczka PiS, Anita Czerwińska. Projekt ustawy zakłada, że dzieckiem jest „człowiek od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności”. Podaje też definicję dziecka poczętego, którym jest „dziecko w okresie do rozpoczęcia porodu”. Za spowodowanie śmierci dziecka poczętego zgodnie z projektem miałaby grozić kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie. Nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka poczętego byłoby z kolei zagrożone karą...

lekarze odmawiają aborcji
Adobe Stock
Aktualności
Płód był martwy, kobieta miała 40 stopni gorączki, a szpital zażądał opłaty za aborcję
To nie ponury żart, a rzeczywistość, z którą zetknęła się w Polsce legalnie tu pracująca i opłacająca składki ciężarna Ukrainka. Mimo tego, że płód nie żył, kobieta krwawiła i gorączkowała, za aborcję w szpitalu zażądano od niej 1500 zł.

Gdyby nie interwencja pracodawczyni Ukrainki, nie wiadomo, czym by się skończył dla ciężarnej pobyt w szpitalu. Dopiero po tym, jak szpital dostał informację, że o żądaniu zapłaty za aborcję w zaistniałej sytuacji powiadomiona została Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, podano pacjentce leki i bezpiecznie usunięto martwy płód. Ale to niejedyna podobna sytuacja. Niedawno w Lublinie ciężarna, u której doszło do obumarcia płodu , była odsyłana ze szpitali mimo tego, że miała skierowanie na aborcję. Dopiero wezwanie karetki do kobiety sprawiło, że została przyjęta do szpitala. „Nikt tego Pani w Polsce nie zrobi” Z kolei w Poznaniu kobieta w 21. tygodniu ciąży po odpłynięciu wód płodowych zgłosiła się do szpitala, gdzie stwierdzono bezwodzie i nieprawidłowe działanie nerek u płodu. Kobieta usłyszała, że lekarze nie wykonają aborcji i że „nikt tego Pani w Polsce nie zrobi”, mimo tego, że lekarze nie wiedzieli, czy dziecko urodzi się martwe, czy jako „warzywko” – to cytaty wypowiedzi personelu szpitala. I w tym przypadku interwencja Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz posłanki Katarzyny Kretkowskiej sprawiły, że lekarze wykonali aborcję. Pomimo głośnej śmierci kobiety w Pszczynie , która zmarła, bo przy bezwodziu i ciężkim uszkodzeniu płodu lekarze nie chcieli wykonać aborcji, i pomimo wytycznych wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia, lekarze nadal unikają przeprowadzania aborcji nawet w oczywistych przypadkach. Rządzący chcą, aby Polki rodziły więcej dzieci? Niech sprawią, by czuły się bezpiecznie w ciąży i podczas porodu. Co im po 12 tysięcy na dziecko , gdy mogą nie przeżyć ciąży? Źródło: onet.pl Przeczytaj też: Zagrożenie życia matki w ciąży – kiedy wolno ratować kobietę Aborcja w Polsce – kiedy można dokonać usunięcia ciąży

Kiedy można dokonać aborcji
Adobe Stock
Aktualności
Aborcja w Polsce – kiedy można dokonać legalnej aborcji, aktualne przepisy
Legalna aborcja w Polsce dozwolona jest tylko w dwóch przypadkach, a nie w trzech, jak to miało miejsce przed styczniem 2021 roku. Z listy przesłanek do legalnej aborcji wykluczono zapis o ciężkich i nieodwracalnych uszkodzeniach płodu. Nielegalna aborcja jest w Polsce karana więzieniem.

Możliwości legalnej aborcji w Polsce się kurczą. Zabiegu usunięcia ciąży nie można wykonać nawet wtedy, gdy płód obarczony jest ciężkimi wadami – tzw. wadami letalnymi , które nieuchronnie prowadzą do śmierci dziecka wkrótce po narodzinach. Zapisy uwzględniające przesłanki do wykonania legalnej aborcji w Polsce są też niejednoznaczne dla lekarzy, co może rodzić zagrożenie dla zdrowia i życia ciężarnych Polek. Z tego względu Ministerstwo Zdrowia musiało wydać po kilku miesiącach obowiązywania nowego prawa aborcyjnego jego dodatkową interpretację. Legalna aborcja – zmiany w prawie w 2021 roku Do stycznia 2021 aborcja w Polsce była dopuszczalna w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt). W październiku 2021 roku Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję, której skutkiem jest zawężenie liczby przesłanek, które dopuszczają legalne poddanie się aborcji w Polsce. Aktualny stan prawny w Polsce dopuszcza aborcję tylko w następujących przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ciężarnej gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. kazirodztwo, gwałt). Legalna aborcja – kto podejmuje decyzję? W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ciężarnej legalnej aborcji dokonuje lekarz w szpitalu po potwierdzeniu okoliczności umożliwiających wykonanie aborcji przez innego lekarza niż ten, który przerwania ciąży ma dokonać. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ciąża zagraża bezpośrednio życiu kobiety. W...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj