Uważajcie na tę zabawkę! Lekarze musieli wyciąć dziecku część jelita z jej powodu!
Adobe Stock
Aktualności

Uważajcie na tę zabawkę! Lekarze musieli wyciąć dziecku część jelita z jej powodu!

Lekarze przestrzegają rodziców przed tymi popularnymi zabawkami. Doszło już do kolejnej sytuacji, kiedy dziecko połknęło zabawkę i wymagało pilnej operacji ratunkowej!

Dr Krzysztof Solecki ze szpitala w Gliwicach przestrzega rodziców przed niebezpiecznymi zabawkami takimi jak kulki magnetyczne. Teraz ofiarą zabawki padła 4,5-letnia dziewczynka, która trafiła pod opiekę chirurgów dziecięcych ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]

Dziewczynka połknęła kulki magnetyczne

„Dziewczynka wymagała leczenia operacyjnego, gdyż kulki te są bardzo silnymi magnesami, a przechodząc przez jelito uszkadzają je i prowadzą do dużego spustoszenia” – przestrzega dr Solecki, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej.

Mała pacjentka, która połknęła kuleczki, została poddana drastycznej operacji chirurgicznej - wycięto jej uszkodzone fragmenty jelita. Konieczne było także zaszycie licznych przedziurawień. Dzięki szybkiej interwencji lekarzy, dziewczynka wraca już jednak do zdrowia.

Lekarze ostrzegają rodziców przed zabawkami, które mogą spowodować ogromne szkody, kiedy zostaną przypadkowo połknięte. Do takich przedmiotów należą popularne i lubiane przez dzieci kulki magnetyczne.

„Maluch bezwiednie wkłada je do buzi w trakcie zabawy, a potem kończy się to fatalnie. Mieliśmy już wcześniej na oddziale chłopca, który był operowany z tego samego powodu. Niech te historie będą przestrogą dla rodziców i wskazówką, aby bardzo uważnie przyglądać się rzeczom, którymi bawią się nasze dzieci (...). Unikajmy drobnych zabawek, które są silnymi magnesami. Konsekwencje połknięcia takich przedmiotów mogą być bardzo dotkliwe” – apeluje dr Solecki.

 

🔵 Czterolatka uratowana przez chirurgów dziecięcych w Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach! Dziecko połknęło drobne,...

Opublikowany przez Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach Środa, 17 marca 2021

Źródło: gazeta.pl

Zobacz też:

dziecko, sprzątanie, zmywanie
Zdrowie
Te przedmioty kuchenne mogą być niebezpieczne dla zdrowia twojego dziecka!
Z pewnością masz je w swojej kuchni! Sprawdź, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie całej rodziny.

Czy wiesz, że najbrudniejszym pomieszczeniem w domu jest kuchnia? Połączenie ciepła wilgoci, które często panują w kuchni plus resztki jedzenia dają groźnym mikrobom idealne warunki do rozmnażania. Biegunki , zatrucia pokarmowe , zakażenia ropne skóry czy nawet sepsa , to choroby, które mogą powodować kuchenne bakterie takie jak: pałeczki okrężnicy (E. coli), gronkowca złocistego czy salmonelli. Niebezpieczne bakterie na desce do krojenia! Każdy posiada w kuchni przy najmniej jedna deskę do krojenia Nie każdy jednak wie, że na powierzchni zwykłej deski do krojenia może gnieździć się dużo więcej bakterii niż na desce klozetowej ! Nieodpowiednie czyszczenie deski może być przyczyną niebezpiecznych chorób czy zatruć pokarmowych całej rodziny. Groźne bakterie pochodzą najczęściej z surowego mięsa , dlatego warto mieć oddzielną dekę do krojenia mięsa. Najczęściej używamy desek drewnianych . Pamiętajmy , by po umyciu drewnianej deski osuszyć ją ręcznikiem papierowym (nie pozostawiać wody do wyschnięcia). Jeśli woda dostanie się wewnątrz deski może sprawić, że ze środka deski  będą przenikały do żywności bakterie . Pamiętaj, że drewnianych desek nie można myć w zmywarce i czyścić chemikaliami. Jak więc dezynfekować deskę do krojenia ? Czyść wilgotną deskę grubą solą lub sodą kuchenną (możesz pozostawić natartą deskę na noc). Sól jest bezpieczna dla zdrowia i dezynfekuje powierzchnię i likwiduje przykre zapachy. W pozbyciu się nie­przy­jem­nych za­pa­chów pomaga również natarcie deski sokiem z cytryny. Warto impregnować deskę do krojenia olejem spożywczym ( np. słonecznikowego). Deska może zrobić się ciemniejsza, ale jej odporność na wodę wzrośnie. Gąbki do mycia naczyń pełne mikrobów Czy wiesz, że na jed­nym cen­ty­me­trze kwa­dra­to­wym gąbki może by­to­wać nawet...

rośliny trujące w domu
Adobe Stock
Zdrowie
Trujące rośliny doniczkowe: jakie kwiaty doniczkowe są szkodliwe dla dzieci? [ZDJĘCIA]
Trujące rośliny doniczkowe mogą pięknie wyglądać, ale są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Zatrucie niektórymi roślinami doniczkowymi może wymagać nawet hospitalizacji. To szczególnie groźne dla dzieci i zwierząt. Zobacz zdjęcia kwiatów, których nie można trzymać w domu − jest wśród nich popularna diffenbachia, hoja i dracena.
Pepco wycofało zabawki
Adobe Stock
Aktualności
Uwaga! Wycofano zabawki z popularnej siecówki - są niebezpieczne dla zdrowia dziecka
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wycofaniu przez sieć handlową PEPCO ze sprzedaży zabawek dla dzieci. Zawierają bardzo szkodliwą substancję. Koniecznie sprawdź, czy nie masz ich w domu!

  Ostrzeżenie o szkodliwości popularnych zabawek i konieczności ich zwrotu pojawiły się zarówno na stronie internetowej UOKiK, jak i w komunikacie sieci PEPCO . Jeżeli masz takie zabawki w domu, oddaj je z powrotem do sklepu.   Niebezpieczne puzzle "W trosce o bezpieczeństwo naszych Klientów firma PEPCO Poland informuje o wycofaniu poniższych partii produktów: puzzle magnetyczne zwierzątka oraz układanka drewniana z pinezkami" - czytamy w komunikacie na stronie PEPCO. Znajdziesz go także na internetowej stronie UOKiK. Informacja dotyczy konkretnych partii zabawek. Chodzi o:   puzzle magnetyczne zwierzątka - 284451 z następujących partii:    ORD00127036_01  ORD00127033_01  ORD00127029_01 ORD00106683_01 ORD00106679_01   układankę drewnianą z pinezkami - 276731 z następujących partii:   ORD00127175_01 ORD00127174_01 ORD00127173_01 ORD00127171_01 ORD00127170_01 Numer partii znajdziesz w pobliżu kodu kreskowego produktu. Firma prosi o oddanie zabawek w dowolnym sklepie PEPCO i deklaruje zwrot pieniędzy bez okazania paragonu. Trujący formaldehyd W wyniku przeprowadzonych testów stwierdzono, że wymienione partie zabawek (wyprodukowane w Chinach) nie spełniają wymogów w zakresie dopuszczalnych zawartości formaldehydu. Formaldehyd , inaczej aldehyd mrówkowy, to substancja chemiczna mająca właściwości bakteriobójcze. W dużym stężeniu jest silnie trująca. Kontakt z formaldehydem może powodować reakcję alergiczną - podrażnia skórę i układ oddechowy. Częste lub przedłużone narażenie na tę substancję, może spowodować nadwrażliwość, co z kolei prowadzi do alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Napiszcie w komentarzach, czy przed kupieniem zabawek dla dziecka sprawdzacie, z czego są zrobione, kto je wyprodukował i czy mają odpowiednie atesty? Źródło:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj