lekcje w szkołach skrócone do 30 minut
Adobe Stock
Aktualności

Lekcje w szkołach skrócone do 30 minut? MEN: to możliwe!

Godzina lekcyjna w uzasadnionych przypadkach może być skrócona z 45 do 30 minut. Była minister edukacji apeluje, żeby jak najszybciej wdrożyć w życie ten pomysł. Odniósł się do tego Dariusz Piontkowski - jest to możliwe!

Była minister edukacji - Anna Zalewska twierdzi, że w czasie pandemii lekcje powinny być skrócone z 45 do 30 minut. Głos w tej sprawie zabrał również obecny szef MEN Dariusz Piontkowski. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest możliwe!

Propozycja Anny Zalewskiej

Anna Zalewska zaproponowała, by poważnie zastanowić się nad skróceniem lekcji w szkołach z uwagi na pandemię konronawirusa: „Szybko powinniśmy zastanowić się nad skróceniem lekcji z 45 do 30 minut, gdyby sytuacja w szkołach była trudniejsza. Wówczas podział na pracę dwuzmianową byłby prosty, nikt nie kończyłby zajęć późno. 30 minut wystarczy na realizację podstaw programowych”.

30 minutowe lekcje są możliwe!

Do propozycji byłej minister edukacji odniósł się Dariusz Piontkowski: „Warto jednak zaznaczyć, że chociaż godzina lekcyjna trwa 45 minut, to już w obecnym stanie prawnym, w uzasadnionych przypadkach, możliwe jest skrócenie czasu zajęć edukacyjnych do 30 minut”. Obecny szef MEN zaznaczył również, że docenia zaangażowanie Anny Zalewskiej.

Odpowiednie poinformowanie rodziców

Piontkowski zwrócił również uwagę na bardzo ważny aspekt takiej decyzji, a mianowicie – poinformowanie o niej rodziców: „Taka decyzja musi być poprzedzona poinformowaniem rodziców. Praktyka wskazuje, że w tym wypadku najlepszą formą ogłoszenia decyzji jest zarządzenie dyrektora szkoły”.

Źródło: fakty.interia.pl

Zobacz także

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

koronawirus oświadczenie o ryzyku zgonu dla rodziców w szkołach
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus w szkołach: szokujące oświadczenia o ryzyku zgonu dziecka. Czy trzeba podpisywać?
Dzieci w całej Polsce poszły do szkół i przedszkoli, a rodzice alarmują: w niektórych placówkach wymaga się podpisywania oświadczeń o bardzo kontrowersyjnej treści. Chodzi o zaakceptowanie ryzyka nieodwracalnego uszkodzenia płuc i zgonu dziecka.

W większości szkół w Polsce rok szkolny zaczął się zgodnie z planem, 1 września. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie: czy w czasie pandemii dzieci będą bezpieczne w szkołach i przedszkolach? Po zapoznaniu się z treścią oświadczeń, jakie do podpisania dostali rodzice w niektórych placówkach, można mieć poważne wątpliwości, czy szkoły będą zapewniać właściwą ochronę przed koronawirusem. Koronawirus: kontrowersyjne oświadczenie w szkołach W otwartych od września szkołach i przedszkolach zarówno uczniowie, jak i nauczyciele i rodzice muszą ściśle przestrzegać zasad sanitarnych , by chronić siebie i innych przed zakażeniem koronawirusem. To obowiązek i odpowiedzialność placówek, które zapewniają niezbędne środki bezpieczeństwa, oraz rodziców, którym nie wolno przyprowadzać do szkół dzieci z objawami infekcji . Tymczasem w mediach społecznościowych rodzice zaczęli nagłaśniać treści kontrowersyjnych oświadczeń, jakie dostali do podpisu w szkołach. Wynika z nich jasno, że placówki próbują zrzucać odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci na rodziców i tym samym unikać konsekwencji w razie zarażenia się dziecka koronawirusem. Te oświadczenia brzmią bardzo niepokojąco! „Oświadczam, że oddając dziecko pod opiekę szkoły działającej w czasie stanu pandemii COVID-19: jestem świadomy/świadoma istnienia licznych czynników ryzyka grożących zarażeniem się COVID-19: a) dziecku, b) rodzicom/opiekunom, c) innym domownikom, i w przypadku zachorowania nie będę wnosił skarg i zażaleń” − taką deklarację otrzymali do podpisania rodzice uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 w Krakowie, podaje gazeta.pl. Z kolei w jednym z warszawskich przedszkoli rodzice ze zdziwieniem przeczytali oświadczenie o tym, że przyprowadzając dziecko do przedszkola, akceptują ryzyko zachorowania na Covid-19:...

wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
Aktualności
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]
W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.  Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj