zdalne nauczanie
Adobe Stock
Aktualności

Zdalne nauczanie 2022/2023: czy będzie zdalna nauka? Nowe informacje

Choć wydaje się, że nauka zdalna odeszła już do przeszłości, to pojawiają się sygnały, że ponownie pojawi się w szkołach wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2022/2023. Wyjaśniamy, co może spowodować powrót do lekcji online.

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok szkolny, a uczniowie, nauczyciele i rodzice już zaczynają się zastanawiać, czy wróci nauka zdalna. Istnieje prawdopodobieństwo powrotu do zdalnego nauczania po raz kolejny, między innymi ze względu na ryzyko kolejnej fali pandemii koronawirusa, ale nie tylko. Do powrotu zdalnej nauki mogą też przyczynić się ewentualne problemy z ogrzewaniem szkół, np. spowodowane brakiem węgla.

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Nauka zdalna 2022/2023 – czy wróci od września?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że bardzo realne jest zwiększenie się liczby dziennych zachorowań na COVID-19 w najbliższym czasie. Również sam minister zdrowia zapowiedział niedawno, że zbliżamy się do apogeum kolejnej fali pandemii koronawirusa – ma ona nastąpić w drugiej połowie sierpnia. Liczba zakażeń może wtedy wynosić nawet 10 tys. przypadków dziennie.

Kolejna fala pandemii koronawirusa może wpłynąć na decyzję w kwestii nauki zdalnej w roku szkolnym 2022/2023. Nadal jednak nie wiadomo, co będzie we wrześniu i czy będzie obowiązywać nauczanie stacjonarne, czy zdalne. 

Minister edukacji Przemysław Czarnek uspokaja i zapowiada, że szkoły przygotowują się do pracy stacjonarnej. W PR24 na początku lipca szef MEiN deklarował:

„Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku”.

Zdalne nauczanie – nowe zasady (zdalna nauka z powodu zimna)

Resort zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki stworzył jednak specjalny projekt, który ma regulować zasady przechodzenia szkół na naukę zdalną. Poszerzono w nim listę sytuacji, które mogą spowodować powrót nauki zdalnej. Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość zakłada, że nauka zdalna mogłaby zostać wprowadzona w przypadku:

  • organizacji i przebiegu imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych;
  • zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną;
  • nieodpowiedniej temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami;
  • innego nadzwyczajnego zdarzenia.

Nowością jest uwzględnienie możliwości zamknięcia szkół i wprowadzenia zdalnego nauczania z powodu zimna – na dworze i panującego w klasach. Jeżeli szkoła będzie zamknięta z powodu wychłodzenia budynku dłużej niż dwa dni, dyrektor placówki ma prawo wprowadzić nauczanie zdalne.

Zapis ten jest odpowiedzią na nową sytuację, z jaką możemy mierzyć się w nadchodzącym sezonie grzewczym, spowodowaną rosnącymi cenami opału, a także ryzykiem, że może brakować surowców wykorzystywanych do ogrzewania.

Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną będzie mógł czasowo modyfikować rozkład zajęć, wykorzystując metody i techniki kształcenia na odległość. 

Źródło: eska.pl, pulsmedycyny.pl

Zobacz także

wysypka w przebiegu Omikron BA.4 i BA.5
tachjang, jarun011/Adobe Stock
Aktualności
Nowy objaw kolejnych wariantów koronawirusa. Pojawia się na skórze
Na świecie ponownie rośnie liczba przypadków zakażeń koronawirusem. Poza wcześniej nam znanymi objawami COVID-19 pojawiają się już nowe, charakterystyczne dla wariantów Omikron BA.4 oraz BA.5.

Nadal najczęściej występującymi objawami zakażenia koronawirusem są gorączka, ból gardła, katar i ogólne zmęczenie, czyli objawy takie, jakie pojawiają się w przypadku grypy czy przeziębienia. Jednak od niedawna część pacjentów zgłasza także występowanie wysypki, która może przybierać postać aż trzech wysypek skórnych. Taka wysypka może świadczyć o COVID U zakażonych nowymi wariantami Omikrona lekarze zaobserwowali trzy typy wysypki: potówka, pokrzywka i chilblain. Czym się różnią? Potówka jest wysypką rumieniowo-pęcherzykową albo rumieniowo-grudkową. W przebiegu zakażenia Omikronem BA.4 albo BA.5 pojawia się na grzbietach dłoni lub stóp, ale też na kolanach lub łokciach. Pokrzywka to nieregularne wypukłości na skórze, które mają nieregularne kształty i rozmiary. Występują na różnych obszarach ciała i tworzą na skórze czerwone plamy. Zwykle zmiany silnie swędzą, ale dość szybko ustępują, bo już po kilku godzinach. Chilblain jest odmianą wysypki, która najczęściej objawia się swędzącymi czerwonymi plamami po przebywaniu na mrozie. Dotyka przeważnie skórę palców dłoni i stóp oraz twarz i wywołuje długotrwałe pieczenie i świąd. Zmiany zanikają na przestrzeni 2-3 tygodni. Ile trwa COVID spowodowany BA.4 i BA.5? Na szczęście u większości chorych objawy ustępują po kilku dniach. Jednak u niewielkiej części zakażonych potrafią utrzymywać się całymi tygodniami, a nawet miesiącami – wtedy mówi się o tzw. long COVID. Charakteryzuje się on tym, że typowe objawy infekcji mijają, ale pojawiają się i utrzymują inne dolegliwości. Są to: silne zmęczenie duszności zaburzenia koncentracji i pamięci ucisk w klatce piersiowej kołatanie serca zaburzenia snu bóle stawów szumy uszne biegunka, wymioty i bóle brzucha bóle głowy zaburzenia węchu i smaku...

Wirus Delta covid objawy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Wariant Delta koronawirusa: objawy Delty u dzieci
Wariant Delta jest groźniejszy niż inne odmiany koronawirusa, bo szybciej się rozprzestrzenia i łatwiej się nim zarazić. Choć objawy Delty u dzieci różnią się od dolegliwości wcześniej kojarzonych z COVID-19, trudno je przeoczyć. Co więcej, chory na wariant Delta zaraża, zanim pojawią się u niego symptomy choroby.

Wariant koronawirusa Delta (zwany też wariantem indyjskim) częściej niż inne mutacji atakuje najmłodszych, wywołując u nich COVID. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy. Wariant Delta daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku zakażenia wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem Delta u dzieci: ból głowy ból gardła zmęczenie. W porównaniu do wcześniejszych wariantów koronawirusa, w przypadku Delty objawy u dzieci mogą obejmować : gorączkę zawroty głowy dreszcze ból oczu chrypkę biegunkę wymioty. W przypadku wariantu Delta jednym z objawów może też być wysypka covidowa . Występuje ona jednak dość rzadko – tylko w kilku procentach przypadków. Symptomy zakażenia wariantem Delta różnią się od objawów COVID u dzieci , które obserwowano u najmłodszych na początku pandemii. Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się: wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle mięśni, wysypki skórne, np. na stopach, Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego. Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się wariantem Delta. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS . Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj