zdalne nauczanie
Adobe Stock
Aktualności

Zdalne nauczanie 2023 – czy wrócą lekcje zdalne (aktualne informacje)

Lekcje zdalne jeszcze w tym roku? Niestety nauka zdalna nie odeszła w niepamięć i stale pojawiają się sygnały, że może ponownie zawitać do szkół. Problemem dla polskiej edukacji nie jest w obecnej chwili koronawirus, tylko ryzyko zbyt niskiej temperatury w szkołach. Na ile realny jest powrót do lekcji online w roku szkolnym 2022/2023? Kiedy miałby nastąpić?

Od początku roku szkolnego 2022/2023 słyszymy, że znów czeka nas nauka zdalna. Prawdopodobieństwo, że lekcje zdalne powrócą, nie jest teraz jednak związane z ryzykiem kolejnej fali koronawirusa. Zdalne nauczanie w najbliższych miesiącach może być efektem pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Na ile powrót do nauczania online jest realny? 

Zdalne nauczanie od 2 stycznia 2023?

W związku z horrendalnymi cenami za prąd, opał i szalejącą inflacją pojawia się realny problem związany z brakiem funduszy na ogrzewanie placówek szkolnych. Nic dziwnego, że wśród nauczycieli, rodziców, a także samych uczniów i uczennic, co chwilę pojawia się pytanie o to, kiedy znów zostanie wprowadzone nauczanie zdalne. Pojawiają się nawet nieoficjalne informacje, że lekcje w trybie online rozpoczną się 2 stycznia 2023 roku i potrwają aż do Wielkanocy. Zdaniem Dariusza Martynowicza, Nauczyciela Roku 2021, nauczanie zdalne jest już przesądzone. „Będą zdalne. W styczniu i na początku lutego. Wszystko dlatego, że wtedy są ferie zimowe. Wprowadzenie nauki zdalnej po pierwsze wprowadza oszczędności, a po drugie uczeń nie traci tak wiele dni, bo są ferie zimowe”, powiedział na TikToku Natanielowi Brożnowiczowi z  maturalni.com. Ministerstwo Edukacji i Nauki jednak zapewnia, że w tym roku szkolnym nie będzie zdalnego nauczania. 

Lekcje zdalne 2022/2023 – czy to w ogóle możliwe?

Temat zdalnego nauczania w roku szkolnym 2022/2023 powrócił, gdy resort zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki opublikował rozporządzenie w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, które ma regulować zasady przechodzenia szkół na naukę zdalną zgodnie z art. 125 a ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Uwzględniono w nim możliwość zamknięcia szkół i wprowadzenia zdalnego nauczania nie tylko z powodu koronawirusa, ale też z powodu zimna – na dworze i panującego w klasach.

„Art. 125 a. 1. Zajęcia w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce zawiesza się, na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie:

  1. zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
  2. temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów
  3. zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
  4. nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone w pkt 1-3 – w przypadkach i trybie określonych w przepisach w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 32 ust. 11”.

Jeżeli szkoła będzie zamknięta z powodu wychłodzenia budynku dłużej niż dwa dni, dyrektor placówki ma prawo wprowadzić nauczanie zdalne (Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 1604)). Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną będzie mógł czasowo modyfikować rozkład zajęć, wykorzystując metody i techniki kształcenia na odległość. 

Zapis ten przez niektórych został potraktowany jako odpowiedź na nową sytuację, z jaką możemy mierzyć się w nadchodzącym sezonie grzewczym. Wszystko przez rosnące ceny opału, energii elektrycznej, a także ryzyko, że może brakować surowców wykorzystywanych do ogrzewania.

MEiN zapewnia, że nie będzie potrzeby wprowadzania nauki zdalnej

Ministerstwo Edukacji i Nauki stanowczo odcina się od sugestii, że może wrócić nauka zdalna. Na oficjalnych stronach rządowych napisano, że zapowiedzi rzekomego przejścia na naukę zdalną z powodu wzrostu cen energii są bezzasadne. Zaapelowano przy okazji do dyrektorów szkół o zgłaszanie ewentualnych problemów z ogrzewaniem.

„Rząd RP przygotował szereg rozwiązań osłonowych m.in. dla jednostek systemu oświaty. Przewidziane są rekompensaty, dodatki, zamrożenie cen gazu, a także środki dla jednostek samorządu terytorialnego na pokrycie wzrostu cen energii, zakupu opału. Nie widzimy przesłanek do tego, aby organy prowadzące rezygnowały ze stacjonarnego funkcjonowania placówek w związku ze wzrostem cen energii czy brakiem opału”.

Nerwowa atmosfera w części szkół

Chociaż rządzący przekonują, że problem wzrostu cen za opał zostanie rozwiązany, w wielu szkołach w Polsce panuje nerwowa atmosfera. Nauczyciele z obawy, że już niedługo szkoły przejdą na nauczanie zdalne, wprowadzają szybsze tempo pracy. Cierpią na tym uczniowie, ponieważ mają nie tylko więcej zadań domowych, ale też sprawdzianów i kartkówek. W podobnej sytuacji są uczelnie wyższe. Rektorzy już zaplanowali zmiany w planie zajęć dydaktycznych: ze względu na bardzo wysokie podwyżki cen za ogrzewanie w zimie studenci przejdą na nauczanie zdalne.

MEiN apeluje o zachowanie spokoju. „Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej. Dość nauki zdalnej, bo są roczniki, które już się nawzajem nie widziały od dwóch lat”, powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i dodał: „To jest trudny czas. Stawiamy czoła tym trudnościom. Obniżamy ceny energii, ogrzewania do racjonalnych wartości. Raz jeszcze apeluję z tego miejsca. W związku z tymi działaniami bardzo kosztownymi, ale potrzebnymi, bardzo proszę wszystkich rektorów w całej Polsce o refleksję. Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej”.

Rozporządzenie z dnia 2 września 2022 r. w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nakazuje prowadzenie nauczania zdalnego z zachowaniem:

  • równomiernego obciążania uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia, 
  • zróżnicowanego planu zajęć w każdym dniu,
  • naprzemiennego kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
  • bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki zajęć.

Źródło: eska.pl, pulsmedycyny.pl, prawo.pltko.pl, eska.pl

Zobacz także

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA