Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty
Adobe Stock
Aktualności

Lektury na egzamin ósmoklasisty 2023: obowiązkowe i uzupełniające [LISTA]

Lista lektur na egzamin ósmoklasisty w 2023 roku jest dość długa. Wcześniej wymagana była tylko znajomość lektur obowiązkowych z klas 7 i 8. W 2022 roku wykaz został poszerzony także o lektury z klas 4-6.

Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty w 2023 roku uwzględnia więcej lektur niż w roku poprzednim. Podczas testu na koniec szkoły podstawowej uczniowie muszą wykazać się znajomością utworów literackich, które czytali w klasach 4-8.  Sprawdź, jakie lektury będą wymagane na egzaminie ósmoklasisty w 2023 roku.

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Lektury na egzamin ósmoklasisty 2023

Znajomość wymaganych lektur to podstawa dobrego przygotowania do egzaminu. Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego do tej pory składał się z 17-26 zadań, z tego 5-9 zadań to tak zwane zadania otwarte, w tym praca pisemna. 

Odwołanie się do przynajmniej jednej lektury obowiązkowej i jednej lektury samodzielnie wybranej na egzaminie przez ósmoklasistę jest obowiązkowe przy obu tematach pracy pisemnej, które pojawią się na teście (są do wyboru). Jeden temat ma zwykle charakter twórczy (opowiadanie), a drugi jest tematem argumentacyjnym, wymagającym napisania rozprawki, artykułu lub przemówienia.

Lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2023 zawiera książki, które trzeba przeczytać przed przystąpieniem do egzaminu. To, jakie lektury należy znać, ustala Ministerstwo Edukacji i Nauki. Natomiast Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) co roku publikuje dokładny wykaz lektur, które obowiązują na egzaminie ósmoklasisty. Znajduje się on w aneksie do Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. 

Poniżej przedstawiamy tytuły lektur, których znajomość będzie wymagana na egzaminie w 2023 roku. Po kliknięciu w tytuł można od razu rozwiązać test sprawdzający wiedzę na temat danej lektury.

Lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty

Lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty to: 

Lektury uzupełniające na egzamin ósmoklasisty

Warto również powtórzyć wiadomości z pozostałych lektur. Oto lista lektur na egzamin ósmoklasisty, które nie są obowiązkowe, a jedynie uzupełniające. Uczeń również może odwoływać się do nich w swojej pracy pisemnej.

  • J. Kochanowski: wybrane pieśni oraz treny I i V
  • A. Mickiewicz: wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie
  • I. Krasicki: Żona modna
  • S. Mrożek: Artysta
  • S. Żeromski: Syzyfowe prace
  • M. Wańkowicz: Tędy i owędy (wybrany reportaż).
Przypominamy: Czas na napisanie całego egzaminu z języka polskiego wynosi 120 minut. Warto pamiętać, że za egzamin ósmoklasisty zdobywa się punkty brane pod uwagę przy rekrutacji do liceum. Na egzaminie ósmoklasisty obowiązuje strój galowy.

Zobacz także:

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2023: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego 2022/2023 oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy są najbliższe dni wolne od szkoły.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w roku szkolnym 2022/2023. Ten zbiór dat pozwoli z wyprzedzeniem zaplanować np. rodzinne wyjazdy.  Spis treści: Dni wolne od szkoły w 2023 roku Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2023 Dni wolne: matury 2023 Dni wolne od szkoły: wakacje 2023 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od szkoły w 2023 roku Podajemy wykaz dni wolnych od szkoły w 2023 roku:  1 stycznia 2023, niedziela  – Nowy Rok Ferie zimowe: 16-19 stycznia 2023 – ferie zimowe, województwo: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie 23 stycznia – 5 lutego 2023 – ferie zimowe, województwo: podlaskie, warmińsko-mazurskie 30 stycznia – 12 lutego 2023 – ferie zimowe, województwo: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie 13 – 26 lutego 2023 – ferie zimowe, województwo: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie 6-11 kwietnia 2023 – wiosenna przerwa świąteczna  1-3 maja 2023 – majówka 8 czerwca 2023, czwartek – Boże Ciało 24 czerwca – 3 września 2023 – przerwa wakacyjna Czy 9 czerwca jest wolne od szkoły? Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od szkoły? Okazuje się, że podobnie jak w przypadku pracy (nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy), dzień ten nie jest również wolny od nauki. Dyrektor szkoły może jednak ustanowić 9 czerwca dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Szkoły bardzo często korzystają z tego rozwiązania, przedłużając wolne dla uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że w większości placówek piątek po Bożym Ciele będzie dniem...

podanie do szkoły
Adobe Stock
Wychowanie
Jak napisać podanie – do szkoły lub innej instytucji [WZÓR]
Podanie to pismo, w którym zwracamy się z konkretną prośbą do danej instytucji. Uczniowie piszą podanie o przyjęcie do szkoły, rodzice mogą pisać podanie o przeniesienie ucznia do innej klasy. Sprawdź, jak poprawnie napisać podanie do dyrektora szkoły lub innej instytucji.

Podanie jest pismem urzędowym, w którym zwracamy się z jakąś prośbą. Powinno zawierać konkretne elementy umieszczone w odpowiednim miejscu. Pisząc podanie, należy zadbać o aspekty estetyczne – kartka (formatu A4) nie może być pomięta, zniszczona, a pismo powinno być staranne i wyraźne. Wygląd podania świadczy nie tylko o nas, ale również o naszym stosunku do adresata. Podpowiadamy, jak napisać podanie do dyrektora szkoły przyjęcie do danej placówki lub przeniesienie do innej klasy. Spis treści: Jak napisać podanie? Wzór podania Jak napisać podanie? Oto instrukcja, w jaki sposób napisać podanie do dyrektora szkoły lub innej instytucji:  W prawym górnym rogu kartki zapisz miejscowość i datę (dzień, miesiąc, rok) złożenia podania. Na górze po lewej stronie umieść dane osobowe osoby piszącej podanie: imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu. Poniżej danych osobowych, po prawej stronie kartki wpisz dane osoby lub instytucji, do której kierujesz podanie. Poniżej danych adresata, na środku kartki umieść tytuł. Może on ograniczać się jedynie do słowa „Podanie” lub być bardziej doprecyzowany, np. „Podanie o przyjęcie do szkoły”. Kolejnym punktem jest treść właściwa, czyli prośba napisana w prosty i zwięzły sposób. Jeśli jest to konieczne, możesz dodać uzasadnienie prośby, poprzedzając je słowami: „Swoją prośbę motywuję…”. Na samym dole po prawej stronie złóż swój podpis. Jeżeli do podania chcesz dołączyć dokumenty – po lewej stronie dopisz spis załączników (jeśli piszesz podanie o przyjęcie do szkoły, np. do liceum lub technikum, to konieczne będzie załączenie np. świadectwa ukończenia 8 klasy szkoły podstawowej). Pisząc podanie, nie można zapominać o formach...

egzamin ósmoklasisty
AdobeStock/Syda Productions
Edukacja
Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?
I uczniowie, i rodzice pytają, czy egzamin ósmoklasisty jest tak trudny, jak się o nim mówi? To nieprawda – egzamin ósmoklasisty jest prostszy niż kilka lat temu, a do tego nie można go nie zdać. Wyjaśniamy, jakie są wymagania z języka polskiego, matematyki i języka obcego, i ile procent punktów trzeba zdobyć na egzaminie ósmoklasisty.

Podpowiadamy, jak trudny jest egzamin ósmoklasisty. To pierwszy tak ważny egzamin w życiu ucznia, nic dziwnego, że dziecko przeżywa stres. Ale spokojnie – egzamin ósmoklasisty składa się z dość prostych pytań i zadań, które sprawdzają podstawową wiedzę z zakresu szkoły podstawowej. Co więcej, nie można go nie zdać. Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny? Uczniowie chcą wiedzieć, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wymagania zostały znacznie zmniejszone, a materiał okrojony, odpowiedź może brzmieć – nie, egzamin ósmoklasisty nie jest trudny. Warunek, aby go zdać, to... przystąpienie do niego. Liczy się też oczywiście udział w lekcjach, przeczytanie lektur i podstawowa wiedza wyniesiona z zajęć. Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Takie same zasady obowiązywały podczas egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku. Oznacza to, że nauczyciel przygotowujący uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien bazować na konkretnych wymaganiach egzaminacyjnych . Od grudnia 2020 roku obowiązują wymagania egzaminacyjne ustalone ze względu na pandemię. To wymagania mniejsze niż wcześniej. Co się zmieniło?  Z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego skreślono utwór „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. W 2023 roku trzeba będzie jednak znać lektury obowiązkowe z klas 4-8, a nie tylko z klas 7-8, jak w poprzednich latach. Z egzaminu z matematyki usunięto zadania związane z dowodami geometrycznymi, obniżono też wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i zadań ze stereometrii. Z języka angielskiego z listy środków gramatycznych wykreślono czas Past Perfect oraz mowę zależną. Aż do 2024 roku ósmoklasiści nie zdają...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz