Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Lewandowscy czytają książkę córce Klarze
screen/facebook.com/healthyplanbyann
Aktualności

Jestem jak Lewandowska! Nareszcie mam to, co ona!

Chcesz żyć jak Lewandowscy? Ja już mam tę najważniejszą rzecz, taką jak oni. Czy to drogi wózek, czy markowe ubrania? Ty też możesz to mieć! Jeśli tylko zechcesz.
Wkurzają cię newsy na temat Lewandowskich? Ten będzie inny. Chociaż nie, właściwie taki sam. Bo ja popieram taki lans. Jeśli się lansować lub promować konkretne produkty – to właśnie takie i w takim stylu.

Mam gdzieś newsy na temat Lewandowskich, a ty?

Informacje na temat życia rodziny Lewandowskich mnie w ogóle nie ruszają (z całym szacunkiem dla Anny i Roberta). Powiem więcej, gdyby nie praca w portalu parentingowym, niewiele bym wiedziała na temat tego w jakim wózku jeździ na co dzień Klarcia, jakie ubranka nosi i co dokładnie całymi dniami robi jej mama. Albo kiedy i w jakich strojach kibicowały tacie. Takie jednak informacje "klikają się" u nas i rozchodzą niczym świeże bułeczki. Bardzo przepraszam, ale to wy jednak klikacie. Gdyby tak nie było, media, by o nich nawet nie wspomniały. To jest bardzo prosty mechanizm ;).

Zgłoś się do testowania: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3!

Kolejny post Anny Lewandowskiej - czy wzbudzi kontrowersje?

Anna Lewandowska właśnie opublikowała kolejny post w portalach społecznościowych, który być może nie jest aż tak sensacyjny jak te dotychczasowe, ale mi się bardzo spodobał. Tym razem nie chodzi o super modny wózek, ani kolejny luksusowy ciuch dla Klary. Tym razem chodzi o… książkę i czytanie książek dzieciom.

A wpis Ani brzmi mniej więcej tak:

„Kochamy, więc czytamy! Cała Polska czyta dzieciom!
Leżymy w domu z Klarcią i czytamy jej bajeczki. Była już o piesku, ta o żabie, a Robert czytał o samochodziku.

Czytamy, bo chcemy przyzwyczaić ją do tego nawyku od najmłodszych lat, tak jak w naszym dzieciństwie przyzwyczajono nas. Mnie na dobranoc mama zawsze czytała "Małego Księcia", a Robertowi tata czytał "Baśnie braci Grimm".

Czytamy, bo chcemy żyć w tym co rzeczywiste. Tak jak e-mail nie zastąpi prawdziwej rozmowy, telewizor własnych doświadczeń, tak obrazek z internetu nie zastąpi książki. To czas bliskości ze sobą i z własnymi przeżyciami, to czas przeżywania z innymi.

Czytamy, bo chcemy dawać przykład. Czy wiecie, że w zeszłym roku ponad 60% Polaków nie przeczytało żadnej książki. Zmieńmy ten wynik, bo wszyscy jesteśmy za niego odpowiedzialni.

Czytamy, bo książki rozwijają mózg. Udowodniono, że czytanie dzieciom na głos stymuluje ich umiejętności językowe, wzbogaca słownictwo i ćwiczy pamięć. Pozwala im lepiej zrozumieć świat wokół nich i nadaje kontekst do tego, co widzą i czego doświadczają.

Czytamy, bo uwielbiamy to robić.
Pozdrawiamy Was znad książki i dziękujemy fundacji ABCXXI za zaproszenie nas do bycia ambasadorami w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
Niech tak się właśnie dzieje! Dołącz do nas!”.



Na zdjęciu widać wyraźnie jak Robert i Ania czytają książeczkę Klarci. A ta książeczka to "Pierwsza książka mojego dziecka", wydana przez Fundację ABCXXI w ramach projektu "Cała Polska czyta dzieciom" pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Ta książka jest nieodpowiednia dla dzieci mówią eksperci

Mam taką w domu. Bardzo ją lubimy z moją córeczką. Książka jest przeznaczona do czytania dziecku od urodzenia przez osobę dorosłą. Do książki jest dołączona płyta DVD. Ilustracje autorstwa Ilji Bereznickasa, jak i sama zawartość książki już krytykowano. Że zbyt wyidealizowana, chaotyczna, nieodpowiednia na pierwsze zetknięcie dziecka ze światem obrazu i słowa, mało artystyczna... Ale życzyłabym sobie, żeby choć część rodziców chociaż takie książeczki czytała dzieciom. 

Jeden z ulubionych wierszyków mojej córki brzmi tak:

"Kąpiel w wannie to przygoda
- w prawo, w lewo pryska woda!

Rączki, plecki, brzuszek, szyję
zaraz tata mi umyje.

Chalpu, chlapu, woda chlapie,
mydło zmyka, więc je łapię!

W wannie kapia się kaczuszki,
co gumowe mają brzuszki.

- Co tam robisz mały smyku?
- Siedzę sobie na nocniku!

Czy wypada, by w wierszyku
robić kupkę albo siku?

- Tak, lecz tylko na nocniku!" ;)

Oprócz taki prostych treści w książce jest "Lokomotywa" Tuwima, bardziej poetycki wiersz Joanny Papuzińskiej "W kredensowym zamku", kołysanki Joanny Porazińskiej oraz dość ważne teksty i wskazówki dla rodziców.

Pamiętajcie, że głośne czytanie dziecku: zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, buduje między wami mocną więź, wspiera rozwój psychiczny, wzmacnia poczucie własnej wartości, uczy poprawnego języka, rozwija zasób słów, daje swobodę wmówieniu, ćwiczy pamięć, uczy samodzielnego myślenia, rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, przygotowuje do samodzielnego pisania i czytania, przynosi ogromną wiedzę ogólną, ułatwia naukę, uczy rozróżniania dobra od zła, jest rozrywką i rozwija poczucie humoru, zapobiega uzależnieniu od telewizji, komputera i innych elektronicznych gadżetów, chroni dziecko przed zagrożeniami kultury masowej, jest zdrową ucieczką od nudy i niepowodzeń, przeciwdziała demoralizacji i przemocy, daje dostęp do życia, myśli i dzieł największych ludzi różnych epok, kształtuje na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy.

Wystarczy 20 minut dziennie, codziennie. Tak, by dziecko pokochało czytanie!

Czego można zazdrościć Lewandowskim?

I jeśli czegoś w ogóle można im zazdrościć to właśnie tego, że w tym całym zgiełku pracowo-medialnym
( a to tylko tym, którzy nie znają tego świata wydaje się, że oni nic nie robią, a pieniądze spadają im z drzewa) mają czas dla swojej córeczki. I mają chęć, by mówić, tym którzy ich słuchają, by czytali książki dzieciom. Nawet tak malutkim. Od urodzenia.

I za to ich lubię. Nie za wózki, nie za ciuszki, nie za promowanie zdrowego trybu życia. Właśnie za to.

"Pierwsza książka mojego dziecka" za darmo dla was!

"Pierwszą książkę mojego dziecka" możecie pobrać za darmo w wersji PDF >>>
Możecie też obejrzeć w wersji elektronicznej TUTAJ >>>
Na stronie calapolskaczytadzieciom.pl jest też dostępna wersja EPUB.

A ty czytałaś/czytałeś już dzisiaj swojemu dziecku?
Co wam czytano jako dzieciom? Macie ulubione książki z dzieciństwa?

Zobacz też:


Źródło:facebook.com/healthyplanbyann, calapolskaczytadzieciom.pl

Klara obchodzi dziś 3 urodziny! Dostała od rodziców przepiękny prezent

ojciec czyta dziecku
Fotolia
Wychowanie
Dlaczego warto czytać dziecku... po południu
Kiedy zacząć czytać dziecku książki? Czy niemowlak jest gotowy na lekturę? Co zrobić, by nasze dziecko chętnie czytało? Na te pytania odpowiada psycholożka Beata Chrzanowska.

Czy małemu niemowlakowi warto już czytać? Nawet trzeba, choć nie chodzi o kontakt noworodka z samą książką, tylko z językiem literackim. Dlatego takiemu maleństwo warto recytować wierszyki, wyliczanki, z pamięci lub z książki, proste, ale rymowane. Noworodek czy młodsze niemowlę nie wymaga czytania książki jako takiej, ale wymaga, by do niego mówiono, opowiadano mu. Jeśli te opowieści będą snute językiem literackim, to jeszcze lepiej. W tym mówieniu ważny jest kontakt. A starszemu dziecku? Dziecku starszemu, takiemu siedzącemu, warto w czasie zabawy pokazywać książki, wspólnie je oglądać. Po to, by się z nimi oswajał.  Z ich kształtem, z tym, że przewraca się kartki, że w środku są rysunki...  Dla dziecka będzie to naturalne, że w jego otoczeniu są książki. Choć trzeba pamiętać o tym, że jedne dzieci prędzej sięgną po klocki niż po książki, i odwrotnie – to zależy od predyspozycji. Jednak jeżeli nie damy maluchowi takiego wyboru, to nie będzie wiedział, że coś takiego jak książka istnieje, że może po nią sięgnąć, nawet jeśli będzie predysponowany do pracy wzrokiem i słuchem, a nie manualnej. Zdarza się, że dorosłego niepokoi to, że musi czytać na głos. Niektórzy wynieśli złe doświadczenie ze szkoły, gdy musieli czytać na głos. Chcę ich uspokoić. Po pierwsze, taki kilkumiesięczny słuchacz jest mniej wymagający niż nauczyciel. A po drugie, trening czyni mistrza. Wiem, bo sama przez to przechodziłam. Czytam na głos, choć z oporami, ale czytam! Czy czytać, jak to się często zaleca, tylko wieczorem? Nie upierałabym się przy wieczornym czytaniu. Pewnych historii nie przeczytamy przed snem, np. bajka o Czerwonym Kapturku usłyszana wieczorem może przestraszyć, a za dnia już nie. Wieczorem czytamy po to, by się wyciszyć, poprzytulać, pożegnać, posłuchać opowieści z całego dnia. Może też sięgnąć po ulubioną książkę,...

czytanie dziecku, książki dla dziecka, Irena Koźmińska, Cała Polska czyta dzieciom, głośne czytanie dziecku, 20 minut czytania
Fotolia
Pielęgnacja
Czytanie dziecku może zdziałać cuda!
Czytanie dziecku to najprostszy sposób, by nauczyć je mówić i sprawić, aby lepiej się rozwijało, nawet jeśli jest to dziecko niepełnosprawne, przekonuje pomysłodawczyni akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i wyjaśnia, jak czytać dzieciom, by nie zniechęcić ich do książek.

Uważa Pani, że czytanie dzieciom jest czymś więcej niż sposobem na wychowanie czytelnika. – To sposób na wychowanie mądrego i szczęśliwego człowieka. Choć wielu ludziom czytanie wydaje się czymś banalnym, jest w nim niezwykła moc. Dzięki niemu budujemy więź z dzieckiem, uczymy je języka, poszerzamy wiedzę, przekazujemy system wartości, rozwijamy wyobraźnię. To prowadzony w miłej atmosferze wszechstronny trening – mniej kosztowny niż lekcje języków czy karate i lepiej przygotowujący do szkoły i życia. Dlaczego warto czytać dziecku już od urodzenia? – Bo zanim niemowlę zacznie mówić, musi się dobrze osłuchać z językiem, a język literacki jest bogatszy i bardziej poprawny od mówionego. Dzieci mają dziś ogromne problemy z mową . Rodzice często postępują tak, jakby umiejętności językowe ich pociech rozwijały się same, jakby myśleli, że w pewnym momencie włącza się jakiś przycisk i dziecko samo zaczyna mówić. Maluch nie nauczy się dobrze języka, jeżeli nie mówimy do niego dużo i wyraźnie, nie czytamy mu i nie zachęcamy do rozmów. Rodzicom może się wydawać, że takie małe dzieci jeszcze nic nie rozumieją? – Dziecko, osłuchując się z nowymi słowami, szybko zaczyna je kojarzyć, bo z kontekstu domyśla się ich znaczenia. Maluchy potrafią pięknie mówić. Moja córka w wieku 18 miesięcy powiedziała zdanie: „Dzidzia sama nie umie suszyć główki suszarką”. To się nie mieści w podręcznikach, ale mieści się w możliwościach malucha, z którym się dużo rozmawia i któremu się czyta. A jeśli zaczynamy przygodę z czytaniem dziecku później niż w niemowlęctwie? – Dzieci, które nie miały wcześniej doświadczeń czytelniczych, potrzebują czasu, by nauczyć się skupiać i wyobrażać sobie. Część nauczycieli twierdzi, że uczniowie nie chcą słuchać czytania. Na Ursynowie jest szkoła, do której chodzi córka...

czytanie z dzieckiem
Panthermedia
Gry i zabawy
Dlaczego warto czytać dzieciom? Pytamy psychologa!
Czy warto dzieciom czytać książki? Oczywiście! Bo czytanie pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i umiejętność koncentrowania uwagi. To nie wszystkie zalety czytania. Mówi o nich dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Dlaczego warto czytać dzieciom książki? Wszyscy zachęcają do czytania dzieciom, ale jakie są z tego korzyści dla dziecka? Przeczytaj, co o zaletach czytania dziecku książek mówi psycholog. Czy warto dzieciom czytać książki? Nie tylko warto czytać dzieciom książki, ale wręcz trzeba! Jest kilka powodów. Może zacznę od tego oczywistego, że czytanie w cudowny sposób buduje więź emocjonalną między dzieckiem a mamą czy tatą. Rodzice często nie potrafią w konstruktywny sposób spędzić z maluchem czas. Wydaje im się, że jak nakupują mu zabawek to okazują w ten sposób miłość. Z książką jest inaczej. Rodzic najpierw czyta, dziecko zadaje pytanie, później wywiązuje się rozmowa. O, to ma sens. Po drugie,w czasie czytania można w naturalny sposób przekazać swój system wartości. Omawia się wtedy zachowanie fikcyjnego bohatera,więc dla dziecka to bezpieczniejsza sytuacja, niż gdyby wytykać mu, że zrobiło coś złego. Czytając książkę, dziecko uczy się nie tylko nowych słów, ale też ładnej polszczyzny. Niestety, nie wszyscy rodzice mówią ładną polszczyzną, więc książka jest jej źródłem. To nie wszystko. Czytanie jest świetnym treningiem procesu uwagi . Dziecko koncentruje się, by śledzić fabułę, czego nie musi robić, gdy np. ogląda telewizję. Okazuje się, że maluchy, którym czyta się regularnie, potrafią koncentrować swoją uwagę, gdy mają pięć lat, a zwykle dzieci tę umiejętność zdobywają rok później. Czytanie to też dobre ćwiczenie postrzegania, zwracania uwagi na szczegóły. Ćwiczy też pamięć. A co z wyobraźnią? Czytanie pobudza wyobraźnię . Skłania do tego, by tworzyć w umyśle ilustracje do treści werbalnej. A do 11. roku życia to wyobrażenia są używane w procesie myślenia, a nie abstrakcja. O niektórych bajkach mówi się, że są terapeutyczne. To kolejna funkcja czytania. Jeśli umiejętnie dobierzemy książkę,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz