Książka Lidla - Jeść Zdrowiej
mat. prasowe
Aktualności

Jak gotować w zgodzie z nową piramidą żywienia?

Według najnowszych badań owoce i warzywa są podstawą zdrowego odżywiania. Dlatego tak ważne jest, by w naszym codziennym jadłospisie pojawiło się ich 5 porcji – razem co najmniej 400 gramów. Lidl Polska we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia wydał właśnie książkę – „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce”, dzięki której czytelnicy poznają ponad 60 przepisów na zdrowe i smaczne posiłki.
Lidl Polska kontynuuje promocję zdrowego odżywiania wśród Polaków. Ósma książka sieci – „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” – po raz pierwszy została wydana w imponującej liczbie – 2 mln egzemplarzy. Lidl zadbał o to, by zawartość merytoryczna książki była na jak najwyższym poziomie, dlatego stworzył ją we współpracy z najważniejszym autorytetem z dziedziny zdrowego odżywiania w Polsce – Instytutem Żywności i Żywienia. Ponadto w pracach nad książką uczestniczyli mistrzowie Kuchni Lidla – Karol Okrasa, Daria Ładocha, Kinga Paruzel oraz Paweł Małecki. Wkład w książkę miała także Polska Federacja Banków Żywności, którą Lidl Polska wspiera w działaniach edukacyjnych od 2002 roku. Polska Federacja Banków Żywności na łamach książki podzieliła się z czytelnikami wiedzą na temat odpowiedzialnego zarządzania kuchnią i niemarnowania żywności. Książka została wydana na papierze z certyfikatem FSC, który świadczy o prawidłowo prowadzonej gospodarce leśnej.
„Sytuacja zdrowotna Polaków pogarsza się. Od lat mamy do czynienia z epidemią otyłości, która jest przyczyną wielu chorób m.in. cukrzycy typu 2 czy nadciśnienia tętniczego. Głównym źródłem tych schorzeń jest nieprawidłowe żywienie. W sytuacji pogarszającego się zdrowia Polaków najmocniejszą bronią jest prewencja – poprawa sposobu odżywiania oraz wzrost aktywności fizycznej. Ważne, by wiedza na temat zdrowego odżywiania była powszechna. Dzięki współpracy Instytutu Żywności i Żywienia z firmą Lidl Polska wielu konsumentów uzyska dostęp do prostego opracowania na temat zdrowego odżywiania, które daje szansę na poprawę naszego zdrowia” – mówi prof. dr hab. n. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Duża porcja wiedzy

Książka Lidla - Jeść Zdrowiej
mat. prasowe
Książka podzielona jest na dwie części – edukacyjną oraz część z przepisami. W pierwszej części – kompendium wiedzy – znajdują się skondensowane informacje m.in. na temat Nowej Piramidy Żywienia, zaleceń dietetycznych, wartości odżywczych zawartych w owocach i warzywach czy niemarnowania żywności. Druga część to zestaw przepisów, które pozwolą na przygotowanie warzywno-owocowych posiłków na śniadanie, lunch, kolację, a nawet deser. Wszystkie dania zawarte w książce pomogą w prowadzeniu zdrowej diety na co dzień. Przepisy pokażą również, że zjedzenie pięciu porcji owoców i warzyw nie stanowi żadnego problemu.
Czas na kolejny krok w drodze po lepsze życie. Nie ma większej radości i miłości niż miłość do jedzenia. Każdy z nas ma swoje ulubione potrawy, smaki, produkty, z których nie chce rezygnować. Książka „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” podpowiada, co wdrożyć by było lepiej i równie smacznie. Gotowanie jest modne, czas by było przyjemne, proste i smaczne. Propozycje jakie umieściliśmy w książce są dla tych, którzy chcą mieć wpływ na swoje zdrowie” – mówi Karol Okrasa, ambasador Kuchni Lidla, szef kuchni restauracji „Platter”.

Przepisy inspirowane produktami

Lidl Polska nie tylko edukuje klientów na temat zdrowego odżywiania, ale również stale poszerza swoją ofertę tak, aby jak najbardziej ułatwić im tworzenie zdrowych posiłków. Szczególnie bogaty asortyment można znaleźć na Ryneczku Lidla, gdzie dostępnych jest już ponad 150 warzyw i owoców. Coraz więcej z nich posiada certyfikat BIO, czyli pochodzi z ekologicznych upraw. Ponadto na półkach sklepu wciąż pojawiają się nowe produkty, takie jak np. nabiał bez zawartości laktozy, odpowiedniki artykułów z mleka krowiego, napoje roślinne Pilos, linia wędlin z czystą etykietą Pikok Pure, makarony bezglutenowe, produkty BIO czy szeroka gama orzechów, nasion i bakalii marki Alesto. Lidl przyjął również zobowiązanie o redukcji zawartości dodawanej soli oraz cukru w produktach marek własnych o 20% – sieć planuje osiągnąć ten cel do 2025 r. Firma podjęła także decyzję o wycofaniu ze sprzedaży jajek z chowu klatkowego do 2025 roku oraz o zaostrzeniu norm zawartości pozostałości pestycydów we wszystkich sprzedawanych warzywach i owocach – surowe normy ustanowione przez Lidla sprawiają, że dopuszczalna zawartość pozostałości pestycydów jest o 2/3 niższa niż norma określona przez Komisję Europejską.
 
Bardzo zależy nam na rozpowszechnianiu wiedzy na temat zdrowego odżywiania, stąd pomysł na wydanie książki poświęconej daniom owocowo-warzywnym „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce”. Zależało nam na przekazaniu rzetelnych informacji, dlatego zaprosiliśmy do współpracy największy autorytet w dziedzinie zdrowego odżywiania w Polsce – Instytut Żywności i Żywienia. Mamy nadzieję, że przekonamy naszych klientów do samodzielnego gotowania oraz zwracania uwagi na wartości odżywcze spożywanych posiłków” – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Communications Manager, Lidl Polska.
Książka „Jeść zdrowiej. Warzywa i owoce” będzie dostępna w promocji w sklepach Lidl w całej Polsce. Aby zdobyć jeden z egzemplarzy, wystarczy zebrać sześć naklejek. Każda naklejka będzie przyznawana klientowi za zakupy o wartości minimum 50 zł. Szczegóły promocji będą dostępne na stronie www.lidl.pl.
Akcja promocyjna trwa do 8 grudnia br. lub do wyczerpania zapasów.

Które produkty dla dziecka są bezpieczne? Jak to sprawdzić – mówi dyrektor IMiD [WIDEO]

Pestycydy w płatkach śniadaniowych
Fotolia
Aktualności
FoodRentgen: Pestycydy w płatkach śniadaniowych. I mnóstwo cukru!
Twoje dziecko jada płatki? W takim razie starannie je wybieraj, bo nawet niewinne musli może zawierać niekorzystne dla zdrowia substancje.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; min-height: 17.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000; min-height: 17.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 14.0px Helvetica; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font-kerning: none; -webkit-text-stroke: 0px #000000} FoodRentgen wziął pod lupę 197 płatków śniadaniowych,  z czego 15 miało certyfikat eko (w tym 75 musli, 105 płatków śniadaniowych, 17 płatków kukurydzianych) od 37 producentów, które można kupić na polskim rynku, i przeanalizował ich skład. Z tej puli do badań laboratoryjnych wybrano 26 opakowań płatków. Badania przeprowadziło laboratorium skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa. Efektem jest szczegółowy raport nt. płatków śniadaniowych dostępnych w Polsce. Jakie substancje wykryto w płatkach śniadaniowych? W ramach akcji FoodRentgen badano  obecność pestycydów w płatkach śniadaniowych . W 10 przypadkach badania nie wykazały pozostałości pestycydów, w pozostałych 16 rodzajach płatków śniadaniowych wykryto pozostałości tych substancji w różnym natężeniu – rekordzista miał w składzie aż 12 różnych substancji będących pozostałością środków ochrony roślin.  Co to są pestycydy? Pestycydy to środki chemiczne, które służą rolnikom do ochrony roślin przed szkodnikami. Prawidłowo stosowane, nawet jeśli znajduje się ich pozostałości w produktach rolniczych, nie powinny być szkodliwe dla ludzi. Jednak używane niezgodnie z instrukcją producenta mogą być groźne , bo ich ilość w produktach będzie wtedy zbyt wysoka. Są postrzegane jako przyczyna wielu chorób cywilizacyjnych u ludzi , a także...

zdrowy maluch
Patronaty
Roślinna rewolucja na talerzach maluchów!
Wiosną bieżącego roku Ministerstwo Zdrowia i Instytut Żywności i Żywienia wydały opinię na temat pozytywnego wpływu diety wegetariańskiej na zdrowie dzieci na każdym etapie ich rozwoju.

W konsekwencji tej decyzji powstał „Zdrowy maluch ” to pierwsze kompendium, które pomoże wszystkim rodzicom dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat odpowiednio skomponować jadłospis oparty na produktach roślinnych i nabiale. Wszyscy rodzice troszczą się o zdrowie swoich dzieci, między innymi odpowiednio je odżywiając i dostarczając im składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zdrowy maluch to poradnik, dzięki któremu skomponowanie diety odpowiedniej dla małego dziecka lub jej smaczne wzbogacenie o bardzo zdrowe produkty, jak warzywa i owoce, stanie się łatwe i przyjemne. Z tej książki rodzice dowiedzą się także, co można przygotowywać dzieciom i od kiedy bezpiecznie podawać surowe owoce i warzywa. W pierwszej części książki autorki opisują produkty, które można wprowadzić do diety dziecka w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. Drugą część stanowią jadłospisy wraz z przepisami dostosowanymi do wieku dziecka. Całość uzupełniają fotografie przedstawiające gotowe potrawy, które przekonują nie tylko o walorach zdrowotnych, ale także estetycznych proponowanych potraw. Zdrowy maluch zyskał uznanie wśród dietetyków. Dr n. med. Aneta Czerwonogrodzka-Senczyna z Zakładu Żywienia Człowieka (Warszawski Uniwersytet Medyczny) napisała: (…) to apetyczny i praktyczny poradnik dla wszystkich osób, dla których prawidłowy rozwój dzieci jest ważny, a więc także dla lekarzy pediatrów i dietetyków . To niezwykle inspirująca książka, a jednocześnie w stu procentach poparta naukowo lektura obowiązkowa dla każdego rodzica, dla którego zdrowie dziecka jest najważniejsze. O autorach: Magdalena Sikoń –twórca i redaktor naczelna portalu „Wegemaluch.pl”. Jest autorką wielu artykułów promujących wegetarianizm i aktywność ruchową. W 2012 roku przygotowała i opublikowała petycję w...

Fotolia.pl
Dieta w ciąży
Jak jeść zdrowo w ciąży i podczas karmienia piersią?
Chcesz zdrowo i smacznie jeść w trakcie ciąży, ale nie wiesz jak to zrobić? Które produkty wybierać a których unikać. Zobacz porady dietetyka i eksperta od zdrowego żywienia.

O tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie szczególnie w okresie ciąży i karmienia piersią opowiedziały nam: Anna Gołębiowska , specjalistka ds. żywienia i dyplomowany dietetyk oraz Bogusława Matuszewska , pomysłodawczyni i założycielka „Totomato” sklepu ze zdrową żywnością i restauracją ekologiczną w Warszawie. Świadoma mama XXI wieku wie, że należy właściwie i zdrowo odżywiać się zarówno na co dzień, jak i w okresie ciąży i karmienia piersią, bo to nie tylko kształtuje nawyki żywieniowe naszego malucha, ale i zapewnia mu prawidłowy rozwój a mamie zdrowy wygląd i dobre samopoczucie. Tyle, że większość z nas ma problem, gdyż nie bardzo wie,  jak to zrobić. Co jeść, czego unikać . Jeść ryby? Tylko jakie, żeby były bez rtęci? Szpinak , jarmuż; owszem, ale nie mamy pomysłów na ich przygotowanie. Zobacz praktyczne porady dietetyka i eksperta od zdrowego żywienia. Oni podpowiedzą jak to zrobić… Jak jeść w czasie ciąży? Już na wstępie dietetyczka przestrzega przed mitem jaki gubi ciężarne. - Jemy dla dwojga nie za dwoje – mówi Anna Gołębiowska, dietetyczka. - Z badań wynika, że aż 68 proc. kobiet w okresie ciąży spełniając swoje żywieniowe zachcianki nadmiernie przybiera na wadze , co nie służy ani mamie ani dziecku. Dietetyczka przypomina, jak powinien wyglądać prawidłowy przyrost masy ciała dla kobiety w ciąży; sprawdź to wchodząc na kalkulator wagi w ciąży. Jednocześnie wymienia  czym grozi nadmierny przyrost masy ciała mamy w okresie ciąży. - To może powodować   nadciśnienie, cukrzycę, makrosomię noworodka (zbyt duża masa ciała dziecka), co może być powodem do cesarskiego cięcia, przedwczesny poród – wymienia dietetyk. – Z kolei zbyt niski przyrost masy ciała ciężarnej grozi wadami rozwojowymi dziecka, jak również zbyt niską masą urodzeniowa maluszka. Badania wykazują –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj