Dieta ciężarnych nie powinna zawierać lukrecji
Fotolia
Aktualności

Lukrecja w ciąży - czy można ją jeść lub pić herbatę z lukrecją?

Lukrecji w ciąży może powodować skutki uboczne. Zdaniem naukowców jedzenie dużych ilości lukrecji w czasie ciąży może spowodować wzrost poziomu kortyzolu w organizmie i negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Lukrecja to roślina, która ma wiele zdrowotnych właściwości, ale może także powodować skutki uboczne. W nadmiarze prowadzi do bardzo poważnych powikłań, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Badacze z Uniwersytetu w Helsinkach odkryli, że jedzenie dużych ilości lukrecji w ciąży ma negatywny wpływ na przyszły rozwój dziecka.

Lukrecja w ciąży - przeciwskazania

Naukowcy z kilku fińskich ośrodków badawczych przebadali grupę 378 dzieci w wieku 12-13 lat. Okazało się, że dzieci, których mamy spożywały w ciąży duże ilości lukrecji, otrzymywały gorsze wyniki w przeprowadzanych testach. Miały niższy iloraz inteligencji (o ok. 7 punktów), problemy z pamięcią, trzy razy częściej występowały u nich objawy ADHD. Badanie wykazało, że dziewczynki, których mamy jadły w ciąży lukrecję, dojrzewają szybciej niż rówieśniczki, których mamy nie jadły lukrecji.

Działanie uboczne nadmiaru lukrecji w ciąży

Składnikiem, który negatywnie wpływa na płód, jest glicyryzyna. Duże dawki glicyryzyny przyczyniają się do wzrostu poziomu kortyzolu (tzw. hormonu stresu) w organizmie. Oddziaływanie kortyzolu może ujawnić się dopiero po wielu latach. Fińscy naukowcy zalecają kobietom starającym się o dziecko i ciężarnym ograniczenie spożywania lukrecji, bo jeszcze nie zbadano, jaki poziom glicyryzyny jest bezpieczny dla płodu.

Od stycznia 2016 roku na liście produktów niezalecanych ciężarnym, opublikowanej przez fiński Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej, znalazła się lukrecja. Chociaż w Polsce słodycze z lukrecją nie są tak popularne jak w Finlandii i innych krajach skandynawskich, glicyryzyna jest dodawana np. do herbaty.

Herbata z lukrecją w ciąży

Lukrecja, jak większość ziół, może być też podawana w formie naparu herbacianego. Herbata z lukrecją także stanowi zagrożenie dla kobiet w ciąży i nie powinno się jej pić aż do porodu oraz zakończenia okresu karmienia.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Zobacz też:

Winogrona w ciąży: kiedy mogą szkodzić? [WIDEO]

Co można pić w czasie ciąży?
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Co do picia podczas ciąży? Na pewno nie te napoje!
Przyszła mama musi dużo pić. Ale tylko to, co jest dla niej bezpieczne. Nie masz ochoty na duże ilości wody? Wolałabyś ziołową herbatę, a może napój gazowany albo energetyczny? Zanim po nie sięgniesz, sprawdź, czym nie powinnaś gasić pragnienia.

Unikanie alkoholu (także wina i piwa!) to nie jedyny zakaz, jaki dotyczy kobiet w ciąży. Lista napojów, których powinnaś unikać lub mocno ograniczyć w ciąży, jest dłuższa. Przygotowaliśmy ją razem z dr Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Pewnych pozycji, które się na niej znalazły, zupełnie byś się nie spodziewała.   Zielona herbata – uchodzi za bardzo zdrowy napój, a jednak w ciąży nie należy jej pić, ponieważ  zawiera związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. Zdaniem niektórych lekarzy może też powodować zaburzenia tętna płodu . Jak to jest możliwe, że zielona herbata może szkodzić , a czarna nie? Co prawda oba rodzaje herbaty pochodzą z tej samej rośliny, ale mają nieco inne działanie, które wynika z odmiennego sposobu produkcji – liście zielonej są tylko suszone, podczas gdy herbata czarna dodatkowo ulega fermentacji.   Zioła – picie ziół w ciąży może prowadzić do ciążowych powikłań, a nawet wywołać poronienie lub przedwczesny poród. Tak może skutkować np. lukrecja i mieszanki ziołowe, które ją zawierają. Przyszłe mamy powinny również unikać picia pokrzywy (naparu i soku) oraz dziurawca – oba zioła działają moczopędnie i odwadniają (a to nie jest wskazane w  ciąży). Ginekolodzy odradzają także picie czystka podczas ciąży , ponieważ wpływ tego bardzo popularnego w ostatnim czasie ziela na organizm przyszłej mamy nie jest znany (nie ma żadnych badań, które potwierdziłyby, że jego stosowanie jest bezpieczne).   Napoje gazowane – masz ciążową zachciankę na colę? Takiej pokusie powinnaś ulegać bardzo rzadko. Gazowane napoje słodzone zawierają mnóstwo cukru (dwulitrowa butelka mieści pełną szklankę!). Dodatkowo w coli...

Kiedy druga ciąża?
AdobeStock
Aktualności
Narażają siebie i nienarodzone dziecko? Zdaniem badaczy tak
Naukowcy twierdzą, że taka ciąża może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u mamy i dziecka.

Specjaliści z University of British Columbia oraz Harvard TH Chan School of Public Health przeanalizowali dane dotyczące 150 tys. narodzin dzieci w Kanadzie. Wyniki badań opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma „JAMA Internal Medicine” mogą zaskoczyć wiele kobiet. Naukowcy odkryli bowiem, że zbyt krótka przerwa między kolejnymi ciążami może stanowić zagrożenie dla mamy i dziecka. Plan idealny Wiele kobiet widzi duże korzyści z zajścia w ciążę niemalże zaraz po porodzie. Mała różnica wieku między maluszkami i szybsze "wyjście z pieluch" może być kuszące, jednak naukowcy ostrzegają przed takim planem. Zbyt krótki odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami może skutkować przedwczesnym porodem, mniejszą wagą urodzeniową dziecka, a nawet wyższą śmiertelnością zarówno dzieci, jak i matek. Z analiz naukowców wynika, że ryzyko śmierci przy porodzie lub innych powikłań w przypadku kobiety mającej więcej niż 35 lat, która zaszła w ciążę do sześciu miesięcy po urodzeniu pierwszego dziecka, wynosi 1,2 proc. W przypadku kobiet w tym wieku, które odczekają jeszcze dodatkowe 12 miesięcy, ryzyko to spada do 0,5 proc. Statystki są mniej korzystne dla młodszych kobiet, w ich przypadku ryzyko przedwczesnego porodu wynosi 8,5 proc . Natomiast odczekanie 18 miesięcy przed poczęciem kolejnego dziecka, zmniejsza to ryzyko do 3,7 proc. Kiedy kolejna ciąża? Lekarze apelują do kobiety, by dały szansę swojemu organizmowi na odpoczynek i regenerację po olbrzymi wysiłku, jakim jest ciąża, poród i karmienie piersią. Wszytko, to zmniejsza ilość żelaza, kwasu foliowego oraz składników odżywczych. Kobieta może więc cierpieć na duże niedobory witamin i minerałów, które są niezbędne dla matki i dziecka. Eksperci zalecają, by z kolejną ciążą wstrzymać się kilkanaście miesięcy, a przynajmniej, by kolejny poród odbył się po kilkunastu miesiącach od...

picie kawy w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Spodziewasz się dziecka? Zrezygnuj z kawy!
Kochasz kawę i spodziewasz się dziecka? Aż do porodu racz się ulubionym napojem z umiarem, żeby nie zaszkodzić dziecku!

O tym, że alkohol szkodzi nienarodzonemu dziecku, wiadomo od dawna. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak na płód działa kawa wypijana przez ciężarną. Oczywiście eksperymentu nie przeprowadzono na ludziach, ale na zwierzętach, a konkretnie – na szczurach, których geny są w 90 proc. identyczne z naszymi. Skąd pomysł na badania? Naukowcy znali doniesienia o tym, że wypijanie przez ciężarne kobiety 2-3 filiżanek kawy dziennie (300 mg kofeiny) może skutkować niższą masą ciała u rodzonych przez nie dzieci. Z kolei inne badania przeprowadzone na zwierzętach sugerowały, że kofeina może nie być obojętna dla wątroby płodu i sprzyjać powstawaniu niealkoholowemu stłuszczeniu wątroby. Jest to choroba, która zwykle pojawia się wskutek alkoholizmu lub cukrzycy . Kofeina szkodzi wątrobie płodu Najnowsze badania przeprowadzono w Chinach. Podczas ich trwania ciężarnym szczurzycom podawano kofeinę odpowiadającą 2-3 filiżankom lub 6-9 filiżankom kawy dziennie. Okazało się, że nowo narodzone szczurzątka pijących kofeinę mam miały mniejszą masę ciała, obniżony poziom hormonów wątrobowych , insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1) oraz wyższy poziom hormonu stresu – kortykosteroidu. Po narodzinach dochodziło do reakcji naprawczej – organizm usiłował zredukować szkody, produkując wyższe ilości IGF-1. To zjawisko także nie jest obojętne dla zdrowia , gdyż może sprzyjać rozwojowi niealkoholowego stłuszczenia wątroby w przyszłości. Zobacz także: Ile alkoholu można wypić w ciąży A co z kobietami ich dziećmi? Lider badań, dr Hui Wen, twierdzi, że wpływ kofeiny na rozwój wątroby płodu powinien zostać potwierdzony w obserwacjach prowadzonych na ludziach. Jednak dodaje, że dopóki takie badania nie zostaną przeprowadzone, na wszelki wypadek radzi kobietom unikanie picia kawy w ciąży . Jeśli więc spodziewasz się dziecka, dmuchaj na zimne i aż do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz