Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Przez reżim sanitarny może zabraknąć miejsc w przedszkolach
AdobeStock
Aktualności

Luzowanie obostrzeń nie dotyczy przedszkoli. Już wkrótce dla wielu dzieci zabraknie miejsc w placówkach?!

Wolne miejsca w przedszkolach zapełniają się bardzo szybko. W niektórych już zaczyna ich brakować. Czy rząd złagodzi reżim sanitarny nakazujący dyrektorom przyjmowanie określonej liczby dzieci? Pytają samorządy i rodzice.

Minister Dariusz Piontkowski poinformował kilka dni temu, że do końca tego roku szkolnego zajęcia dydaktyczne realizowane będą  w formie kształcenia na odległość. Uczniowie otrzymają świadectwa w terminie i na zasadach ustalonych przed dyrektorów placówek. Co więcej, nie wiadomo nawet, czy od września nauka będzie odbywać się w trybie stacjonarnym, czy kontynuowane będzie nauczanie zdalne.

A co z przedszkolami? Teoretycznie od 6 maja są już otwarte, jednak ograniczenia sanitarne, jakie wciąż w nich obowiązują, powodują, że dla wielu dzieci już niedługo może zabraknąć miejsca. Sytuacja jest o tyle trudna, że luzowanie obostrzeń w wielu sektorach gospodarki zmusza rodziców do powrotu do pracy, więc chcieliby, żeby ich dzieci również mogły wrócić do placówek. Samorządy i rodzice pytają, kiedy rząd zniesie limit miejsc, który obecnie wynosi 16 (maksymalnie 18) dzieci na grupę.

Coraz więcej rodziców deklaruje powrót dzieci do przedszkoli

W momencie przywrócenia funkcjonowania przedszkoli wielu rodziców miało obawy, czy już posyłać do nich dzieci. Część lekarzy również wypowiadała się sceptycznie na ten temat. Ponieważ jednak sytuacja w kraju się stabilizuje, otwierane są nawet siłownie, kluby fitness i sale zabaw, rodzice wracający do pracy coraz liczniej posyłają dzieci do przedszkoli. Obecnie w wielu placówkach nadal są wolne miejsca, ale są one bardzo szybko zapełniane. W Warszawie, gdzie chęć zaprowadzania dzieci do przedszkoli zgłosiło aż 64 proc. rodziców, sytuacja staje się napięta. Ratusz już teraz informuje, że nie jest w stanie zapewnić opieki wszystkim chętnym dzieciom.

Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy do spraw edukacji, powiedziała: „Oczekujemy, że rząd się zdecyduje. Albo luzujemy obostrzenia, bo sytuacja związana z koronawirusem wygląda przyzwoicie, albo je utrzymujemy, ale z wyraźnymi wytycznymi, jak powinniśmy postępować. Na przykład, czyje dzieci mamy przyjmować do placówek w pierwszej kolejności”. Dodała również: „Jeśli reżim w przedszkolach utrzyma się do września, a wszyscy rodzice będą wtedy chcieli, aby ich dzieci wróciły do placówek, to musielibyśmy w wakacje dobudować ich nawet 350. Wszyscy wiedzą, że to nierealne”.

Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca

Rodzice, którzy nadal mogą pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy i nie muszą jeszcze wracać do pracy, na razie mogą wstrzymać się z decyzją o posłaniu dziecka do przedszkola. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że zasiłki zostają przedłużone do 28 czerwca. Co będzie dalej? Na razie nie wiadomo. Być może rząd liczy na to, że w sezonie wakacyjnym w przedszkolach i tak będzie mało dzieci z powodu urlopów rodziców. Jeżeli jednak reżim sanitarny nie zostanie jeszcze bardziej poluzowany i w placówkach będzie obowiązywał limit dzieci na grupę, we wrześniu sytuacja może wyglądać naprawdę nieciekawie.

Wasze dzieci chodzą już do przedszkola, czy jeszcze nie? A może już usłyszeliście, że limit miejsc został przekroczony i przedszkole nie może zapewnić opieki waszym maluszkom?

Źródło: tvn24.pl

Zobacz także:

Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory

Ognisko koronawirusa w Łódzkiem. Miasto przywraca obostrzenia!
adobe stock
Aktualności
Ognisko koronawirusa w Łódzkiem. Miasto przywraca obostrzenia!
Działoszyn to miasto w województwie łódzkim, które przywraca ograniczenia z uwagi na ognisko koronawirusa, które pojawiło się w tamtejszej fabryce lodów i mrożonek. Zakażonych jest co najmniej 56 pracowników zakładu. Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 280 osób.

Jak informuje portal radiozet.pl, ognisko koronawirusa w fabryce lodów i mrożonek w Działoszynie zostało potwierdzone po przebadaniu blisko 100 osób. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wykryto tam u 56 pracowników. Z ustaleń reporterów wynika, że kilka dni temu jedna z pracownic zakładu poszła z objawami grypy do lekarza. Jak się okazało, choruje na koronawirusa.  Koronawirus przenosi się przez żywność? Przedstawicielka sanepidu zapewnia, że mrożony asortyment spożywczy z zakładów nie stanowi żadnego zagrożenia dla klientów. „Stosowana jest m.in. odzież ochronna, rękawiczki, czepki i maseczki (...) Nie ma w tej chwili doniesień, że zakażenie może być przenoszone przez żywność ” – powiedziała Dorota Brzozowska.   Reżim sanitarny w Działoszynie  Od piątku 5 czerwca w mieście nieczynne są obiekty takie jak:  szkoły biblioteki, żłobki, przedszkola, biblioteki, parki, boiska, zewnętrzne siłownie, instytucje kultury. Mieszkańcy nie mogą też wejść do urzędów. Reżim sanitarny obowiązuje także na bazarach i targowiskach.  Inne gminy także przywrócą obostrzenia? Póki co na podobne ograniczenia zdecydował się jedynie Działoszyn. Niewykluczone jednak, że  włodarze pozostałych okolicznych gmin przywrócą restrykcje, gdy okaże się, że liczba zakażonych w Działoszynie będzie rosła. Jak informuje radiozet.pl badania pracowników zakładu Anita w Działoszynie i ich rodzin mają trwać przez cały weekend. Od ich wyników zależy, czy z testów w mobilnym punkcie będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec Działoszyna.  Źródło: radiozet.pl Zobacz także: Czym jest kwarantanna i ile trwa? Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa? Jak przenosi się koronawirus?

Opłata COVID jako koszt koronawirusa
AdobeStock
Aktualności
„Opłata COVID” doliczana do rachunku klienta – tak przedsiębiorcy radzą sobie ze skutkami koronawirusa
Najpierw wprowadziły ją Włochy, ale w Polsce również zaczyna obowiązywać. Firmy przekonują, że „opłata COVID” jest konieczna, bo środki do dezynfekcji i rękawiczki jednorazowe dla klientów generują ogromne koszty.

Włoscy przedsiębiorcy postanowili walczyć ze skutkami koronawirusa, wprowadzając „opłatę COVID” i doliczając ją do rachunków klientów. Codacons, czyli tamtejsza organizacja chroniąca prawa konsumentów, postanowiła przyjrzeć się bliżej temu procederowi. Nakładane na klientów dodatkowe opłaty rekompensujące koszty dezynfekcji i rękawiczek jednorazowych są zdaniem organizacji nielegalne. Okazuje się, że w Polsce „opłata za koronawirusa” również bywa pobierana. Zdaniem ekonomistów takie działania to droga do wzrostu inflacji. „Nielegalny Dziki Zachód” Organizacja Codacons bardzo krytycznie oceniła włoskich przedsiębiorców, którzy zaczęli nakładać na klientów dodatkowe opłaty, aby pokryć koszty, jakie generują środki ochrony przed koronawirusem. „To prawdziwy, nielegalny Dziki Zachód, który można uznać za oszustwo . Codacons zawiadamia o nim Gwardię Finansową i Urząd Antymonopolowy” – informuje stowarzyszenie. „Opłata za koronawirusa” u dentysty i fryzjera Jak ustaliło money.pl, dodatkowe opłaty za dezynfekcję pobierane są również w Polsce. Kwoty te bardzo się różnią, czasami jest to 30 gr, a czasami nawet 200 zł. Wśród przedsiębiorców, którzy nie kryją, że do cen usług doliczają „opłatę za koronawirusa”, są np. fryzjerzy i dentyści. „Zgodnie z wytycznymi, powinnam po każdym pacjencie zmieniać nie tylko rękawiczki, ale nawet kombinezon. Przyłbica może być ta sama, choć powinna być zdezynfekowana. A tak naprawdę, to po każdym pacjencie powinnam brać prysznic. To oczywiście oznacza, że jednego dnia mogę przyjąć mniej pacjentów – a co za tym idzie, zarobić mniej. Dodatkowe, „koronawirusowe” koszty szacuję na przynajmniej 80 zł za każdą wizytę” – przyznała stomatolog z Pomorza w rozmowie z money.pl. U fryzjera za wizytę w dobie...

Zamknięty żłobek w Radomiu z powodu koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Radom: zamknięty żłobek, opiekunka zakażona koronawirusem?
Kobieta mogła mieć kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem było zamknięcie żłobka – od poniedziałku placówka nie przyjmuje dzieci.

Radomski sanepid zdecydował o zamknięciu jednego ze żłobków w tym mieście. Trwają badania nad ustaleniem, czy pracownica żłobka jest zakażona COVID-19. Zamknięty żłobek w Radomiu Chodzi o żłobek przy ul. PCK w Radomiu. Pracownica placówki mogła mieć kontakt z osobą zakażoną. Na razie mowa jest o podejrzeniu zakażenia u kobiety, a nie o samym zakażeniu. „Pracownica żłobka poinformowała, że poza pracą mogła mieć kontakt z osobą zakażoną. Zrobiła to natychmiast po uzyskaniu takiej wiedzy. W tej sytuacji zgodnie z procedurami profilaktycznie zadecydowaliśmy o zamknięciu placówki" – wyjaśnił wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik. Sanepid prowadzi badania W zależności od wyniku badań u kobiety i przeprowadzonego wywiadu wśród pracowników placówki i dzieci do niej uczęszczających będą podejmowane decyzje co do dalszych kroków, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Postępowanie prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, do której należy przeprowadzenie wywiadów epidemiologicznych oraz skierowanie poszczególnych osób na kwarantannę lub objęcie ich nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Przypomnijmy, że rząd zdecydował o ponownym otwarciu żłobków i przedszkoli od 6 maja. Wielu rodziców jednak nie zdecydowało się na posłanie dzieci do placówek. Nie wiadomo, kiedy żłobek w Radomiu będzie ponownie otwarty. Zdecyduje o tym sanepid po zakończeniu badań. Źródło: wyborcza. pl Zobacz także: Córka Anny Powierzy nie pójdzie do przedszkola: „Nie chcę, żeby miała traumę" Opłakane skutki otwarcia przedszkoli? Lekarze: zostawcie dzieci w domach do końca czerwca! Posyłać dzieci do przedszkoli? Mamy dzielą się swoimi przemyśleniami

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj