Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mądre i ciekawe bajki dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności

Mądre i ciekawe bajki dla dzieci – TOP 12 bajek do oglądania [ranking]

Szukasz mądrych i ciekawych bajek do oglądania dla dzieci? Takich, które w bardzo atrakcyjnej formie przekazują wartości ważne w codziennym życiu? Z myślą o rodzicach zastanawiających się, które bajki są najbardziej pouczające i jednocześnie przyjemne w odbiorze, przygotowaliśmy ranking najmądrzejszych i najciekawszych bajek.

Choć nie należymy do zwolenników oglądania telewizji przez najmłodsze pociechy, wiemy, że przedszkolaki i starsze dzieci trudno czasem oderwać od telewizora. O ile maluchy nie będą spędzać przed ekranem zbyt dużo czasu – mądry przekaz animowanych opowieści może być naprawdę wartościowy. Sprawdź, jakie tytuły mądrych i ciekawych bajek polecamy dla ciekawych świata dzieci. 

Puffin Rock – Wyspa Puffinów

Nasz ranking mądrych i ciekawych propozycji dla dzieci otwiera bajka, której akcja toczy się na niezwykłej, maleńkiej wyspie. Mieszka tam rodzina przesympatycznych maskonurów (po angielsku: puffins). Prócz mamy i taty składa się z rezolutnej Oony i jej młodszego braciszka, Baby. W codziennych przygodach Oonie i Babie towarzyszą przyjaciele: foka Silky i krab Bernie.

Spokojne tempo i dopracowana (nieprzeładowana efektami specjalnymi) animacja pozwala skupić się na tym, co najważniejsze: na pełnym ciepła przekazie, że w życiu najważniejsza jest przyjaźń i że… wszystko zawsze kończy się dobrze. Bajka dostępna jest na platformie Netflix. 

Ada Bambini naukowczyni

Ada, Rózia i Ignaś to przyjaciele, którzy odkrywają niezwykłe tajemnice nauki. Tu liczy się przyjaźń oraz niebywała ciekawość otaczającego świata. Przyjaciele uwielbiają burze mózgów i swoje laboratorium. Każdy odcinek to również spotkanie z przedstawicielkami nauki z rozmaitych dziedzin. Bajka pokazuje, jak fascynujące może być poznawanie praw, które rządzą przyrodą i nie tylko. Powinna spodobać się wszystkim maluchom, którzy marzą o karierze naukowców. Naukowców, z pasją i... wielkim sercem. Animacje dostępna jest na Netflixie. 

Świnka Peppa (w wersji angielskojęzycznej)

Niemal każdy przedszkolak zna świnkę Peppę. Prosta fabuła i sytuacje doskonale znane dzieciom z własnego życia (kłótnia z przyjaciółką, pobyt kolegi w szpitalu, wyprawa na narty, itp.) sprawiają, że maluchy oglądają Peppę z zapartym tchem. Ale to nie wszystko, ponieważ nie bez powodu oryginalna, angielskojęzyczna wersja Peppa Pig polecana jest do oglądania przez nauczycieli, którzy na co dzień pracują z dziećmi. Okazuje się, że zarówno Peppa, jak i jej rodzice oraz przyjaciele mówią piękną, czystą angielszczyzną. Proste dialogi stanowią w tym przypadku dodatkowy atut – dzieciom dużo łatwiej rozumieć i przyswajać wciąż nowe angielskie słówka. Bajkę można obejrzeć na YouTube, HBO Max i Disney+. 

Oktonauci

A to już propozycja dla miłośników przyrody. Bajka z pewnością wyda się ciekawa zwłaszcza dla dzieci zafascynowanych podwodnym światem i życiem, które toczy się na dnie oceanu. Część odcinków dotyczy jednak przygód, które Oktonauci przeżywają na lądzie. Za każdym razem cel jest jeden: nieść ratunek każdemu, kto potrzebuje pomocy. Przy okazji młodzi widzowie mogą dowiedzieć się naprawdę sporo na temat roślin i zwierząt oraz jak dobrze jest móc liczyć na fachową pomoc. Animację można obejrzeć na Netflixie, a także na MiniMini. 

Psi patrol

Wśród ciekawych bajek dla dzieci po prostu nie mogło zabraknąć tego tytułu. Maluchy uwielbiają dzielne pieski, które potrafią pomagać nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Wilczur Chase to dzielny policjant, dalmatyńczyk Marschall jest strażakiem i ratownikiem medycznym, buldog Rubble – budowniczym, Skye (rasy cockapoo) pilotuje helikopter, Everest (husky) to górska ratowniczka, labrador Zuma – ratowniczka wodna, a kundelek Rocky to specjalista od recyklingu…  

Każda ich przygoda to dowód na to, że wszystko może skończyć się dobrze, jeśli w grę wchodzą takie wartości jak: dobry plan, współpraca i autentyczna chęć pomocy. To jedna z ulubionych bajek dla dzieci, która jest również bardzo pouczająca jeśli chodzi o to, że proszenie o pomoc to żaden wstyd. Psi Patrol dostępny jest na Netflixie, HBO i na kanale Nick Jr i PULS 2. 

Super Drużyna

Super Drużyna to czwórka przyjaciół uczących się w Akademii Akcji w miejscowości Nadziejowice. Jak łatwo się spodziewać – tu naprawdę sporo się dzieje… Supermoce bohaterów spodobają się zarówno miłośnikom zwierząt i roślin, jak i entuzjastom fizyki. To również bajka dla dzieci, które lubią dinozaury.

Jeśli chodzi o wartości, z którymi młody widz spotka się, oglądając „Super Drużynę”, są to przede wszystkim: praca zespołowa, przyjaźń i tolerancja. Twórcy tej bajki dla dzieci, postanowili w mądry i ciekawy sposób przybliżyć najmłodszym wiedzę na temat różnych emocji. Super Drużyna dostępna jest na Netflixie. 

Detektywi z Domku na Drzewie

Ta bajka może okazać się ciekawa zwłaszcza dla dzieci, które lubią zagadki. Tobi i Teri, rodzeństwo sympatycznych misiów w każdym odcinku prowadzą prawdziwe śledztwo. W tym celu biorą pod uwagę liczne wskazówki i analizują okoliczności, które przybliżają ich do rozwikłania tajemnicy. Prowadzone przez detektywów sprawy dotyczą rozmaitych rzeczy, np. podwodnych głębin, spadającej gwiazdy, tajemniczej melodii, wirującej wody…

Prócz wartości poznawczych, ta ciekawa bajka dla dzieci pokazuje, jak ważna jest przyjaźń i kultura osobista. Animację możecie obejrzeć na Netflixie. 

Ridley Jones

Ciekawska i odważna Ridley razem z mamą i babcią strzeże eksponatów w Muzeum Historii Naturalnej. W krótkim czasie odkrywa nieznaną wcześniej tajemnicę. Nocą, w muzeum, wszystkie eksponaty... ożywają! Serial uczy, jak ważne są tolerancja, cierpliwość, odwaga i szacunek do innych. Bajka ma formę musicalu, ponieważ w każdym odcinku pojawia się piosenka przewodnia. Cała fabuła inspirowana jest legendarnym Indianą Jonesem i filmem „Noc w muzeum”. Ridley Jones można obejrzeć na Netflixie. 

Mądre bajki dla dzieci: Ridley Jones
Netflix screen

Przytul mnie

Tatę Misia i jego synka łączy wyjątkowa więź. Tata Miś dokłada wszelkich starań, aby jego dziecko miało dobre i szczęśliwe życie. Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać – tata Miś wychowuje syna samodzielnie. Przy tym każde z nich jest jak ogień i woda: tata Miś jest nieco niezdarny, za to niezwykle czuły. Mały Miś jest energiczny i bystry, zawsze zadaje mnóstwo celnych pytań. Życie mija im na poznawaniu niezwykłego życia w lesie, w szacunku do innych zwierząt i co najważniejsze, siebie samych. Bajka została całkowicie wyprodukowana w Polsce, dostępna jest na Netflixie.

Mądre bajki dla dzieci: Przytul mnie 0.2
Netflix screen

My Little Pony

Pewnego dnia Twilight Sparkle zostaje zaproszona przez księżniczkę Celestię do krainy Ponyville. Jej zdaniem jest odkrycie, czym tak naprawdę jest przyjaźń. Twilight poznaje swoje przyjaciółki i dzięki nim dowiaduje się, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość do drugiej osoby, szacunek, wspieranie się i rola przyjaciół w trakcie różnych życiowych trudności. Z kucykami trudno się nudzić – w ich krainie bez przerwy się coś dzieje.

„My Little Pony” to bajka skierowana nie tylko dla małych dziewczynek – wstępują w niej także postacie męskie, a cała fabuła została tak rozpisana, że nawet dorosły jest w stanie się w nią naprawdę wciągnąć. Niektóre z postaci wzorowane są na legendarnych, starożytnych bogach,  średniowiecznych legendach czy ikonach popkultury. Kucyki Pony dostępne są na Netflixie, HBO i VOD TVP. 

Mądre bajki dla dzieci: Kucyki Pony
Netflix screen

Marta mówi

Pewnego dnia Marta, pies, który mieszka w domku wraz ze swoją kochającą rodziną, najadła się zupy literowej, przez co nauczyła się… mówić. Tak, Marta umie komunikować się tak jak człowiek, co ubarwia życie rodziny, ale i sprawia, że obfituje ono w wiele różnych przygód. Bajka uczy szacunku i miłości do zwierząt, poszerza też zakres słownictwa dziecka – w każdym odcinku wyjaśniane jest „skomplikowane” słowo w prosty i przystępny sposób. Walory edukacyjne okraszone są sporą dawką humoru. Animację można obejrzeć na kanale PULS 2, MiniMini, a także na YouTube. 

Mądre bajki dla dzieci: Marta mówi
HBO screen

Bing

Bing to serial dla mniejszych dzieci. Bing, tytułowy bohater, jest przedszkolakiem, którego opiekunem jest ciepły i niezwykle cierpliwy Floop. Obserwujemy, jak Bing uczy się opanowywania podstawowych czynności, takich jak mycie zębów czy wiązanie butów. Bingowi towarzyszą jego przyjaciele z przedszkola, dzięki którym uczy się, jak ważne jest odpuszczanie i szacunek do wyborów drugiego człowieka. Dodatkowo fabuła została skonstruowana tak, aby nauczyć dziecko nazywania i wyrażania emocji, a także tego, jak ważne jest wyznaczanie granic. Przygody sympatycznego króliczka można obejrzeć na oficjalnym, polskim na kanale Binga na YouTube. 

Mądre bajki dla dzieci: Bing
YouTube screen

Źródła zdjęć: Netflix, HBO, YouTube

Zobacz także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak