Fotolia.pl
Aktualności

Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert. Czym jest? Zobacz film

Sukcesem zakończyło się wczoraj odnalezienie 10- letniej Mai. W Polsce rocznie zgłaszanych jest 4 tys. zaginięć dzieci. Dlaczego dopiero w tej akcji poszukiwawczej po raz pierwszy uruchomiono system Child Alert? Czym jest i jak działa ten mechanizm?

10-letnia Maja z Wołczkowa (okolice Szczecina) została odnaleziona dzięki systemowi Child Alert. Zaginęła we wtorek, wracając do domu ze szkoły. Ślad po niej zaginął  w uliczce kilkadziesiąt  metrów od domu.  Tam ostatnio dziewczynkę zarejestrowały kamery z monitoringu.
Zawiadomienie o zaginięciu dziecka złożył ojciec.
- Podejrzenia odnośnie porwania potwierdzało coraz więcej faktów - relacjonował podczas konferencji prasowej rzecznik policji Mariusz Sokołowski.
Policja szybko zaczęła poszukiwała samochodu, który był w pobliżu miejsca zaginięcia dziecka. Okazało się, że pojazd może jechać w kierunku Niemiec.
 

Maję uwolniono z rąk niebezpiecznego porywacza

Po uruchomieniu mechanizmu Child Alert bardzo szybko pojawiła się informacja zwrotna. Dziewczynka zaginęła we wtorek po południu. W środę przed południem już do policji niemieckiej dotarła informacja, że poszukiwany samochód stoi przy autostradzie w miejscowości Friedland. Byli w nim podejrzewany o porwanie mężczyzna i dziecko. Okazało się, że był on już notowany za uprowadzenie 9-letniego dziecka w Wielkiej Brytanii, gdzie odbywał za to wyrok. Policja informuje, że tzw. Child Alert uruchomiono w nocy, gdy była pewność, że doszło do przestępstwa.
 
Czytaj też: By się nie zgubić
 

Sukces dzięki systemowi powiadamiania i reakcji ludzi

Jak informowała policja sukces odnalezienia porwanego dziecka było możliwy dzięki pracy 150 funkcjonariuszy polskiej policji i współpracy z innymi krajami - w tym z policją niemiecką, gdzie zatrzymano mężczyznę, z którym była poszukiwana dziewczynka. Informacja o zaginięciu dziecka podawana była m.in. w Niemczech na billboardach i w środkach komunikacji. Rozpowszechniano też informację o poszukiwanym samochodzie. To dzięki niej rozdzwoniły się telefony i jeden z nich powiadomił o stojącym przy autostradzie w Niemczech poszukiwanym aucie. System okazał się bardzo funkcjonalny. Jednak na nic by się zdał, gdyby nie reakcja społeczeństwa.

Zobacz także: 8 rad jak nie dopuścić do  zaginięcia dziecka
 

Co to jest Child Alert i jak działa?

Child Alert to system wsparcia akcji poszukiwawczych zaginionych dzieci. Jego głównym celem jest natychmiastowe poinformowanie społeczeństwa o prowadzonych poszukiwaniach.
System uruchamiany jest w szczególnych sytuacjach. By uruchomiony został system Child Alert muszą być spełnione trzy warunki :

  • zaginione jest dziecko,
  • istnieje ryzyko dla jego zdrowia lub życia,
  • istnieje podejrzenie, że mogło dojść do uprowadzenia.

Zobacz spot promujący system Child Alert:

 
Jak podkreślali policjanci  nie było w Polsce  wcześniej (przed uprowadzeniem Mai) sytuacji, w której istniałyby wszystkie przesłanki do uruchomienia tej procedury. Dlatego dopiero teraz wykorzystano go po raz pierwszy.

Polecamy: Nie zgub mnie mamo!

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

nikt nie pomógł zgubionemu chłopcowi
AdobeStock
Aktualności
Nikt nie pomógł temu 4-letniemu chłopczykowi, chociaż był bez opieki
Jak to jest, że błąkające się po mieście dziecko nie zwróciło uwagi żadnego dorosłego. Co się z nami dzieje?

Jego rodzice przeżyli horror, przez godzinę szukali synka. W tym czasie maluch błąkał się po centrum Gdańska, przyglądał się łodziom pływającym po Motławie. Był wyraźnie bez opieki, ale nie wzbudziło to niepokoju przechodniów. Nikogo! Samotny wśród dorosłych Rodzina z Warszawy przyjechała do Trójmiasta na weekendowy wypoczynek. W ubiegłą sobotę zwiedzała przed południem Gdańsk. Przechadzali się po historycznym Targu Rybnym, w samym centrum Starówki. Tłum, gwar, chwila nieuwagi i 4-letni synek zniknął rodzicom z oczu. Przerażeni rodzice w panice zaczęli poszukiwanie dziecka. Bez skutku. Przez pół godziny szukali je na własną rękę, a kiedy nie odniosło to skutku, zdecydowali się poprosić o pomoc policję. Skuteczna policja W pomoc zaangażowali się również operatorzy miejskiego monitoringu oraz gdański Zakład Komunikacji Miejskiej. Policjanci z jednego z patrolów na wysokości Żurawia po około 15 minutach od zgłoszenia zauważyli 4-latka.- Chłopiec był bardzo spokojny, oglądał łodzie przepływające po Motławie – powiedziała z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska. Dziecko szybko trafiło do rodziców. Na szczęście chłopcu nic się nie stało.   Chłopiec odnalazł się dzięki fantastycznej pracy odpowiednich służb. I bez przesady można powiedzieć, że gdyby nie sprawna ich akcja, ta historia mogłaby mieć tragiczny finał. Wystarczy obejrzeć film z monitoringu miejskiego, zamieszczony na You Tubie przez gdańską policję. Widać na nim, jak zagubiony kilkulatek błądzi wśród tłumu ludzi. Nikt nie zwrócił uwagi na małe dziecko, które wyraźnie przebywało bez opieki. Żaden z przechodniów nie zainteresował się losem chłopca. Co zrobić, kiedy zgubisz dziecko? Czasami kilka czy kilkanaście minut może mieć decydujące znaczenie. Dlatego w sytuacji stracenia dziecka z oczu natychmiast powiadom o...

Maciej i Kacper Cicheccy zaginęli 28 grudnia 2015 roku
Aktualności
Pomóż odnaleźć zaginionych braci!
Maciek i Kacper Cicheccy wyszli z domu w poniedziałek 28 grudnia rano. Nie odwiedzili kolegów ani członków rodziny. Nie wiadomo, co się z nimi dzieje.

Policjanci poszukują dwóch braci: 12-letniego Macieja i 14-letniego Kacpra Cicheckich z Malborka. Nikt nie wie, gdzie są Chłopcy wyszli z domu w poniedziałek około 9 rano.  Do wieczora na własną rękę szukali ich rodzicie. Bez skutku. Wieczorem zgłosili zaginięcie chłopców policji. Do akcji włączyły się wszystkie patrole w mieście, w poszukiwaniach biorą udział także dzielnicowi i policjanci z wydziałów kryminalnych. Przeszukano skwery, parki i markety. Ustalono, że chłopcy nie pojawili się u żadnego z kolegów ani u nikogo rodziny. Rysopisy zaginionych: Maciej Cichecki – wiek 12 lat , 140 cm wzrostu, szczupła budowa ciała, włosy krótkie, proste, ciemny blond, oczy niebieskie. Ubrany był w kurtkę zimową koloru pomarańczowego, granatowe spodnie dresowe oraz szare adidasy. Kacper Cichecki – wiek 14 lat, 150 cm wzrostu, szczupła budowa ciała, włosy krótkie, ciemny blond, oczy niebieskie. Ubrany był kurtkę skórzaną koloru czarnego, dżinsy koloru niebieskiego. Policja prosi o pomoc Wszystkie osoby mogące pomóc w odnalezieniu zaginionych chłopców proszone są o kontakt z policjantami Zespołu ds. Poszukiwań Komendy Powiatowej Policji w Malborku pod numerem tel. 552702919 lub z oficerem dyżurnym pod numerem 997 . Przeczytaj także: Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert  

Screen/ East News
Aktualności
Rodzice zaginionej osiem lat temu Maddie dostali gigantyczne odszkodowanie
Pamiętacie głośną sprawę zaginięcia Maddie McCann w 2007 roku? Jej rodzice wygrali sprawę w sądzie o pomówienia związane ze zniknięciem dziecka i otrzymali ponad pół miliona euro odszkodowania.

Goncalo Amaral , były inspektor policji, który prowadził w Portugalii śledztwo w sprawie zaginięcia czteroletniej dziewczynki , został skazany przez sąd w Lizbonie na karę 500 tys. euro wraz z odsetkami za pomówienia wobec rodziców dziewczynki.     W książce opisano trop, że to rodzice ukryli ciało dziecka W uzasadnieniu wyroku sąd wyjaśnił, że zawarta w książce Amarala pt. „Maddie: Prawda kłamstwa” teza, jakoby zaginięciu dziewczynki zostało spowodowane zaniedbaniami ze strony rodziców, które doprowadziły do jej zgonu, a także podejrzenie, iż to oni ukryli jej ciało, sprawiły, że brytyjskie małżeństwo doznało strat moralnych. „Każdemu z rodziców Madeleine zostało zasądzone odszkodowanie w wysokości 250 tys. euro wraz z odsetkami liczonymi od dnia 5 stycznia 2010 r. Te wynoszą obecnie 106 tys. euro” - ujawniła adwokat małżeństwa McCann, Isabel Duarte. Czytaj też: Maję udało się wyrwać z rąk porywacza dzięki Child Alert         Niewyjaśnione do dziś zaginięcie W maju 2007 r. Maddie McCann zaginęła z turystycznego apartamentu przy portugalskiej Praia da Luz koło Portimao. Jej rodzice informując policję o zaginięciu dziewczynki wyznali, że w chwili zniknięcia córki nie było ich w domku wypoczynkowym, gdzie brytyjska rodzina spędzała urlop. Według ich wersji mała Brytyjka została porwana . Tymczasem we wrześniu 2007 r. prowadzący śledztwo Goncalo Amaral poinformował, że według jego ekipy dochodzeniowej czterolatka zmarła w niejasnych okolicznościach w apartamencie wypoczynkowym, a jej rodzice zatuszowali zdarzenie, ukryli ciało, a następnie zgłosili policji zaginięcie dziecka. Hipotez poruszanych podczas prób wyjaśnienia zaginięcia dziewczynki było wiele. Jedna z nich mówiła, że została uprowadzona przez grupę należąca do siatki pedofilskiej, inna, że przez...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj