dziewczynka śpiewa w schronie
Facebook
Aktualności

Mała dziewczynka śpiewa w ukraińskim schronie. „Mam tę moc, zamiast łez jest śmiech!”

Nagranie z występu kilkuletniej Ukrainki wzruszyło już tysiące ludzi na świecie – tak jak marzyła Amelka, która chciałaby w przyszłości śpiewać przed dużą publicznością. Dziewczynka zaśpiewała piosenkę z ukochanego filmu „Kraina Lodu”. W schronie, w którym się ukrywa, płakali wszyscy.

Film z ukraińskiego schronu rozrywa serce – kiedy kilkulatka zaczyna śpiewać, wszyscy milkną i ocierają łzy.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Dziewczynka w schronie śpiewa „Mam tę moc”

Nagranie trafiło do sieci po tym, jak dziewczynkę nagrała osoba przebywająca razem z nią w schronie. Podobno marzeniem Amelki był występ przed dużą publicznością, więc zachęcono ją do zaśpiewania ulubionej piosenki w bunkrze pełnym ludzi. Kilkulatka przymknęła oczy i zaczęła śpiewać „Mam tę moc”. W jednej chwili wszystkie stłoczone w schronie osoby ucichły i słuchały w skupieniu, ze łzami w oczach. 

„Zobaczę dziś, czy sił mam dość, by wejść na szczyt, odmienić los. I wyjść zza krat, jak wolny ptak” – tekst piosenki z filmu „Kraina Lodu” w tych tragicznych okolicznościach łapie za gardło. Gdy dziewczynka śpiewała, wszyscy ocierali łzy: i matki bujające niemowlęta, i dorośli mężczyźni.

Zobacz także: Pomoc dla Ukraińców – ważne telefony, zbiórki, jak pomóc?

„Patrzcie Rosjanie, przeciwko komu walczycie! Tylko tchórz może walczyć z pokojowymi obywatelami, odbierać dzieciństwo bezbronnym dzieciom!” – napisała na Facebooku kobieta, która opublikowała filmik.

Łez nie mogła powstrzymać także dziennikarka telewizji TVN24, gdy zapowiadała film na antenie. „Tę piosenkę zna mama każdej dziewczynki” – powiedziała łamiącym się głosem.


Piszemy też o:

Zastrzelili mu rodziców, żonę, 6-letnią córkę i maleńkiego synka.
Adobe Stock, The Sun, Fb
Aktualności
Zastrzelili pięcioosobową rodzinę. Babcia błagała o litość dla dzieci
„Kiedy to się stało, akurat rozmawiałem z mamą przez telefon. Słyszałem, jak krzyczała, że dzieci są w samochodzie. Słyszałem, jak płacze Wania…” – mówi Denis, policjant z Ukrainy w rozmowie z „The Sun”. Potem słyszał już tylko strzały.

„Zapadła cisza, po czym znowu strzały. Były dwie serie, każda o długości dwóch do trzech strzałów. Zdałem sobie sprawę, że ich wykańczają…” – opowiada w rozmowie z mediami Oleg.  Ich, czyli jego matkę, ojca, 27-letnią bratową, 6-letnią bratanicę i bratanka w wieku niemowlęcym.  Błagała o litość dla wnuków Pierwszego dnia wojny ojciec Denisa i Olega, 56-letni Oleg Fedko, postanowił uciekać przed wojną z najbliższymi. Wraz z żoną Anną, synową Iriną i wnuczętami: Sofią i Wanią. Denis oraz jego brat, który też jest policjantem, byli wtedy na służbie. Rodzina opuściła Chersoń, a w okolicach Nowej Kachówki Anna zadzwoniła do syna, by powiedzieć mu, że uciekają. Właśnie wtedy Denis miał usłyszeć strzały i to, jak jego mama błaga o litość dla swych wnuków. Miała zwracać się do oprawcy: „Jak możesz?!”. Pięcioro zabitych Oleg i Anna Fedko zginęli na miejscu. Ich synowa i dwoje dzieci zostali przetransportowani do szpitala, jednak ich życia nie udało się uratować. W dniach 24.02 – 3.03, czyli w pierwszym tygodniu wojny, zginęło 21 dzieci, a 55 dzieci zostało rannych. Źródło: „The Sun”, „The Guardian”, rmf24.pl Piszemy też o: 1 marca w Charkowie urodziły się bliźnięta. Dzień później straciły rodziców "To się dzieje na oczach świata" Wołodymyr Zełenski ma ukochaną żonę i dwoje dzieci. Kim są? Kim trzeba być, żeby wkładać materiały wybuchowe do zabawek?

Przedszkole dla dzieci z Ukrainy
Pixel-Shot/Adobe Stock
Aktualności
Przedszkole dla dzieci z Ukrainy – zasady przyjmowania, opłaty / Дитячий садок для дітей з України – правила прийому, оплати
Przedszkole dla dzieci z Ukrainy jest dostępne dokładnie na takich samych zasadach, jak dla dzieci polskich. Przyjęcie dziecka do państwowego przedszkola nie nastręcza kłopotów ani ukraińskim rodzicom dziecka, ani samej placówce. / Дитячий садок для дітей з України доступний на таких самих умовах, як і для польських дітей. Прийом дитини до державного садка не завдає труднощів ані для українських батьків дитини, ані для самого закладу.

Przed wojną w Ukrainie uciekło do Polski mnóstwo matek z dziećmi. Warto wiedzieć, że przedszkola dla dzieci z Ukrainy są dostępne w takim samym stopniu i na identycznych warunkach, jak dla polskich dzieci. Wyjaśniamy, z czego to wynika i jak zapisać do przedszkola dziecko z Ukrainy. Від війни в Україні втекло до Польщі багато матерів з дітьми. Варто знати, що дитячі садочки для дітей з України доступні в тому ж обсязі та на ідентичних умовах, що і для польських дітей. Пояснюємо з чого це виникає і як записати до садка дитину з України.  Przyjęcia do przedszkola dzieci z Ukrainy / Прийом до садочка дітей з України   O tym, czy dziecko zostanie przyjęte do państwowego przedszkola,  decyduje to, czy placówka dysponuje wolnym miejscem lub czy utworzy nowy oddział, tworząc tym samym wolne miejsca. W przypadku dzieci obcokrajowców nie stosuje się odrębnych przepisów. Oznacza to, że przedszkole dla dzieci z Ukrainy jest dostępne na mocy przepisów dotyczących obywateli Polski (art. 165 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe). Ważne! Do zapisania dziecka z Ukrainy do przedszkola nie jest potrzebne posiadanie meldunku ani karty stałego pobytu. Dotyczy to zarówno rodzica, jak i dziecka. Wystarczy dokument potwierdzający tożsamość rodzica (np. paszport) i aktualny adres miejsca zamieszkania. Przedszkole publiczne zgłasza dziecko z Ukrainy do organu prowadzącego tak samo jak dziecko polskie i otrzymuje na nie dofinansowanie w identycznej wysokości jak na dziecko polskich obywateli. Oznacza to, że opłaty za przedszkole dla dzieci z Ukrainy są identyczne jak dla polskich maluchów.   Прийом дитини до державного садка...

Płyn Lugola do picia dla dzieci
Adobe Stock/santiago silver, silentalex88
Zdrowie
Płyn Lugola do picia dla dzieci: czy szkodzi? Czy trzeba podawać go dzieciom?
Płyn Lugola masowo znika z aptek. W obliczu zagrożenia nuklearnego rodzice chcą wiedzieć, czy można podawać go dzieciom. Po katastrofie w Czarnobylu płyn Lugola miał chronić przed promieniowaniem, ale prawdopodobnie wyrządził więcej szkód niż pożytku. Wyjaśniamy, czy płyn Lugola szkodzi i czy można dawać go dzieciom na własną rękę.

Płyn Lugola cieszy się w ostatnich dniach dużym zainteresowaniem. To skutek działań wojennych w Ukrainie, m.in. w okolicach Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, oraz ataków na ukraińskie elektrownie jądrowe. Ale uwaga, Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Czy płyn Lugola do picia można zatem podawać dzieciom profilaktycznie? Co to jest płyn Lugola? Płyn Lugola to wodny roztwór jodu  w jodku potasu. Ma on silne działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Nierozcieńczony płyn Lugola stosuje się do odkażania nieuszkodzonej skóry oraz brzegów ran. Po zmieszaniu z wodą w odpowiednich proporcjach nadaje się do płukania gardła. Po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku płyn Lugola podawano bezpłatnie wszystkim, a szczególnie dzieciom. Miało to zapobiec wchłanianiu radioaktywnego izotopu jodu z opadów promieniotwórczych, a w efekcie – rozwojowi raka tarczycy. Co ważne, po latach eksperci przyznali, że picie płynu Lugola było wówczas niepotrzebne, bo zagrożenie promieniowaniem okazało się niewielkie. Poza tym nikt wtedy nie wyliczał dawki i nie dostosowywał jej do wagi dziecka. Płyn Lugola mógł nawet wpłynąć na wzrost zachorowań na choroby tarczycy. Czy płyn Lugola nadaje się do picia? Po rosyjskich atakach na Zaporoską Elektrownię Atomową w Ukrainie ludzie wykupują z aptek płyn Lugola, wierząc, że chroni on przed promieniowaniem. Czy można zatem pić płyn Lugola? Nie, płyn Lugola dostępny w aptekach bez recepty to mieszanka nieoczyszczona, która nie jest przeznaczona do spożycia! „Nieuzasadnione stosowanie płynu Lugola (jak i też innych preparatów jodu) może w ramach efektu Wolffa-Chaikoffa spowodować lub pogarszać przebieg niedoczynności tarczycy, w ramach efektu Jod-Basedow indukować (przewrotnie)...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz