
Jak dzieci znoszą przesilenie wiosenne?
– Na ogół lepiej niż dorośli, jednak ich organizm może także być nieco osłabiony – mówi dr Elżbieta Czyżewska, pediatra neonatolog. Zimą je się mniej świeżych owoców i warzyw, a cieplarniane warunki, jakie na ogół panują w naszych domach, rozleniwiają organizm i osłabiają odporność. Do tego dochodzą przebyte katary, przeziębienia... Warto doładować baterie, nawet jeśli nie są jeszcze całkiem wyczerpane.
Jak? Przepis jest prosty:
- dużo słońca, a więc i witaminy D
- świeże powietrze
- spacery z dala od smrodzących samochodów
- urozmaicone posiłki, a jeśli trzeba, preparaty witaminowe przepisane przez lekarza.
Kiedy pozbyć się ciepłej kurtki?
Najwyższy czas zmienić ją na coś lżejszego. To niby oczywiste, jednak w parkach i na placach zabaw jeszcze pod koniec kwietnia można dostrzec maluszki męczące się w puchach i polarach.
– Przegrzany i spocony malec jest łatwym celem dla wirusów – tłumaczy dr Czyżewska.
Jak ubierać dziecko, gdy pogoda jest w kratkę?
– Najlepiej na cebulkę, bo dzięki temu w razie potrzeby będzie można bez trudu coś zdjąć albo założyć. Dziecko, które jeździ jeszcze w wózku, tkwi niemal w bezruchu. Musi więc być ubrane nieco cieplej niż to, które nieustannie biega. Nie można jednak przesadnie go opatulać, bo spacer będzie dla niego męczarnią – wyjaśnia pediatra. – Starszego, drepczącego już malucha warto ubierać w lekkie, nie ograniczające ruchów ciuszki. Wreszcie odzyska swobodę ruchu i będzie mógł dać upust swojej energii.
Jak sprawdzić, czy dziecko jest dobrze ubrane?
Nie zawsze warto kierować się własnymi odczuciami, bo każdy odczuwa temperaturę inaczej (jeśli jesteś zmęczona albo niewyspana, marzniesz szybciej).
Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko jest odpowiednio ubrane, dotknij jego karku. Sucha i ciepła skóra oznacza, że wszystko jest w porządku.
Od kiedy dziecko może chodzić bez czapki?
Do 1 urodzin maluszek powinien stale mieć coś na głowie. Gdy jest chłodno cieplejszą, zakrywającą uszy czapkę, a gdy się robi cieplej – cieniutką, przewiewną czapeczkę lub chustkę. Starsze dziecko może biegać z gołą głową, gdy na dworze jest co najmniej 15 stopni.
Przeczytaj także: Kiedy niemowlę powinno mieć czapkę? Wyjaśnia pediatra
Jakie buty dziecko powinno nosić wiosną?
Kozaczki w kwietniu to przesada, jednak maluch nie powinien jeszcze chodzić w zbyt lekkich bucikach. Ziemia jest jeszcze zimna, poza tym bywa wilgotno, dlatego podeszwa musi być dość solidna a bucik nieprzemakalny. Najlepsze będą tzw. buty przejściowe, czyli trzewiczki do kostek.
Przeczytaj także: Jak wybrać buty na wiosnę dla dziecka? Ściągawka
Czy wiosną nadal trzeba smarować dzieciom buzię?
Tak, nadal warto to robić, bo chłodne powiewy mogą drażnić delikatną skórę. Można już jednak stosować lżejsze, zawierające wodę kremy. Warto już teraz pomyśleć o kosmetykach z filtrem – z każdym dniem będzie więcej słońca.
Jak długo dziecko powinno być na dworze?
Jeśli jest ładnie – ile się da. Słońce wreszcie zabrało się do roboty: dodaje energii, poprawia nastrój, pozwala skórze produkować witaminę D. Świeże powietrze doskonale wpływa na cały organizm. Hartuje, „wietrzy” płuca, poprawia krążenie, dotlenia skórę, zaostrza apetyt. Malec, który nie jeździ już w wózku, ma okazję do woli się wyhasać.
Zobacz także: Dlaczego warto pokochać plac zabaw?
Czy w ciepły dzień dziecko może siadać na ziemi?
Absolutnie nie. Nawet jeśli jest bardzo ciepło, ziemia jest jeszcze mocno wychłodzona. Dziecko może złapać zapalenie pęcherza albo się przeziębić. Na pikniki przyjdzie czas w maju.
Od kiedy dziecko może spać wiosną przy otwartym oknie?
– To zależy od tego, na ile jest zahartowane. Na ogół przyjmuje się, że może spać przy otwartym oknie dopiero wtedy, gdy temperatura w nocy nie spada poniżej 18 stopni. W kwietniu raczej się to nie zdarza, więc póki co wystarczy dokładne wietrzenie sypialni przez snem – wyjaśnia dr Czyżewska.
Polecamy także: Dieta dziecka wiosną

Celebrytka właśnie z rodziną przebywa na Ibizie i chętnie dzieli się fotografiami z wakacji. Na jednym z nich widać Natalię z dzieckiem w wózeczku i nie byłby w tym nic dziwnego, gdyby nie stroje mamy i córeczki. Coś tu nie gra Na zdjęciu widać jak zwykle pięknie wystylizowaną Natalię. Modelka ubrana jest w długą zwiewną sukienkę z odkrytymi plecami, a na głowie ma duży słomkowy kapelusz. Uwagę zwraca jednak mała Mia, która na tej samej fotografii ubrana jest w... gruby sweter i dodatkowo jest przykryta kocykiem, natomiast ma gołą główkę. Post udostępniony przez N🔺tH (@nataliasiwiec.official) Maj 26, 2018 o 5:40 PDT Pod zdjęciem rozgorzała dyskusja na temat stroju dziewczynki. Internautki, przede wszystkim założyły (wnioskując po stroju Natalii), że to dziecko jest zbyt grubo ubrane , wytknęły także brak nakrycia głowy: "A jak to jest, że Ty prawie goła, a dziecko naubierane jak na zimę i jeszcze pod kocem?" "Nie wolno dziecka tak przegrzewać." "Boże mój.. to ja tak dziecka na północy Norwegii nie ubieram. Widocznie na Ibizie wieje bardziej. Ale Natalia po raz chyba setny: Ty wielki kapelusz, a dziecinka głowa w słońcu." Sama Siwiec w końcu nie wytrzymała fali hejtu i zasugerowała, że może dziecko jest ubrane w sam raz. "Boziu, ludzie czy wy jesteście naprawdę tak głupi? Może to ja nie jestem ubrana odpowiednio do temperatury! Ktoś o tym pomyślał? Zdjęcie nie pokazuje realnych warunków, obecnego stanu dziecka itp. Zastanówcie się czasem, please" – odpowiedziała. Było też wiele komentarzy broniących Natalii: "Przecież widać, że temu dziecku nic nie brakuje, więc dajcie już spokój. Skoro jest tak ubrane, to matka miała powód, aby je tak ubrać. I co Was to wszystkich obchodzi?" " A co to kogo obchodzi, jak dziecko jest ubrane? Jej dziecko jej sprawa. A poza tym...

Dziecko, które skończyło dwa–trzy tygodnie, powinno przebywać na świeżym powietrzu przynajmniej dwie godziny dziennie, nawet w zimę . W przeciwieństwie jednak do niej inne spacerowe zasady się zmieniają. Zimą podczas spaceru lepiej zrezygnować np. z karmienia dziecka na spacerze, ponieważ razem z mlekiem mogłoby nałykać się mroźnego powietrza i złapać infekcję gardła. Dobrym pomysłem jest też rozbicie jednego długiego spaceru na dwa krótsze, np. jeden godzinny przed południem i drugi tuż po obiadku. O czym jeszcze warto pamiętać? Pytamy dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatrę z Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. 1. Nakarm dziecko przed wyjściem na spacer Najedzone dziecko łatwo nie zmarznie na spacerze, bo podczas trawienia powstaje energia, która grzeje je od środka. Zamiast jogurtu czy deserku owocowego podaj mu rozgrzewającą zupę jarzynową z mięsem albo jajkiem. Po posiłku poczekaj kwadrans z ubieraniem malucha, aby jedzenie ułożyło mu się w brzuszku. 2. Ubierz malucha ciepło, ale... ... bez przesady. Współpracujący z nami pediatrzy są zgodni: zimą dzieci częściej są przegrzewane niż ubierane za lekko. W domu maleństwo powinno być ubrane podobnie jak ty, a na spacer zakładaj mu jedną warstwę ubrania więcej niż sobie (pamiętaj, że śpiworek czy koc też się liczy!). 3. Ubierz dziecko na cebulkę Dwie lżejsze bawełniane bluzki grzeją lepiej niż jeden, nawet bardzo gruby sweter, bo między nimi tworzy się warstwa ciepłego, izolującego powietrza. Nie zakładaj dziecku obcisłych rajstopek ani bluzeczek – mogą hamować krążenie krwi i prowadzić do odmrożeń. 4. Posmaruj dziecku buzię zimowym kremem Nawet jeśli maluch nie wychyla nosa z gondoli, odczuwa na własnej skórze (przypomnijmy: o wiele cieńszej niż twoja) działanie wiatru i zimna. Chroń ją przed odmrożeniami. Kwadrans przed spacerem posmaruj...

Gdyby rok rozpoczynał się w marcu, łatwiej by było przestrzegać noworocznych postanowień. Wszystko się budzi do życia, więc i my mamy ochotę zmienić coś na lepsze. Przeczytaj, jakie modyfikacje w pielęgnacji dziecka trzeba wprowadzić, gdy na drzewach pojawiają się pierwsze pąki. Jak ubierać dziecko wiosną? Zamień kombinezon na bezrękawnik! To niby oczywiste, jednak w parkach i na placach zabaw jeszcze pod koniec (nawet ciepłego) marca można dostrzec dzieci męczące się w puchowych kurtkach i wełnianych czapeczkach. A to niedobrze. Spocone dziecko jest łatwym celem dla wirusów. Jeśli nie jesteś pewna, czy dziecko jest odpowiednio ubrane , dotknij jego karczku. Sucha i ciepła skóra oznacza, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj za to, że dziecko wciąż powinien nosić nakrycie głowy. Gdy jest chłodno, cieplejszą, zakrywającą uszy czapkę, a gdy zrobi się cieplej – cieniutką, przewiewną czapeczkę albo chustkę. Starsze dziecko może biegać z gołą głową, gdy na dworze jest co najmniej 15°C. Jakie buty zakładać dziecku wiosną? Ocieplane kozaczki czy śniegowce w marcu to gruba przesada, jednak dziecko nie powinien jeszcze chodzić w zbyt lekkich bucikach. Po zimie ziemia jeszcze długo jest lodowata, poza tym jest sporo błota, często pada. Podeszwa wiosennych bucików musi być więc dość solidna, a sam bucik koniecznie nieprzemakalny. Najlepsze będą tzw. buty przejściowe , czyli trzewiczki z szerokim noskiem i cholewką do kostek. Na deszczowe dni przydadzą się kolorowe kalosze. Pamiętaj, że nogi w nich szybko marzną, dlatego dziecko powinno mieć ciepłe skarpety. Zobacz też: 10 hitów na wiosenny spacer z dwulatkiem Wiosenna zamiana gondoli na spacerówkę Jeśli twoje dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, wiosna to idealny moment, by przesadzić go z gondoli do spacerówki. Dziecko w takim wózku będzie więcej widział, a...