dziecko, piżama, sen, łóżko, mama, książka
fotolia
Aktualności

Oburzeni książką dla dzieci wzywają do bojkotu Biedronki

Jeśli robisz zakupy w Biedronce, możesz trafić na gorszącą książeczkę dla dzieci. Uwaga, publikujemy zdjęcia!

W sieci sklepów Biedronka (ale także w księgarniach) pojawiła się książka Bertranda Fichou pt. „Mały słownik ważnych pojęć”. Autor wyjaśnia w niej najmłodszym (za pomocą prostych opisów i obrazków) takie pojęcia jak m.in.: wolność, imigrant, strajk, feministka, a także homoseksualista i homofob. Zdaniem wydawcy warto tłumaczyć te słowa dzieciom, bo często słychać je w rozmowach dorosłych, a dla maluchów są one niezrozumiałe.
 

Mały słownik ważnych pojęć


Dobór „ważnych pojęć” w książce nie spodobał się jednak portalowi Fronda.pl, który dopatrzył się w publikacji promocji homoseksualizmu i wezwał do… bojkotu Biedronki. Zażądał też wycofania książki ze sprzedaży.

Zobacz: Skąd się biorą dzieci - książka z 1975 r. szokuje internautów (zdjęcia)

„Nasze dzieci mogą przeczytać w książce, że homoseksualiści to ludzie czujący pociąg do osób tej samej płci. I widzą zdjęcie uśmiechniętych lesbijek z pieskiem. Wyżej, nad hasłem homoseksualista widnieje hasło homofob, czyli „ktoś, kto nie lubi homoseksualistów”. I oczywiście zdjęcie wściekłego mężczyzny o czerwonej twarzy, który ma zaciśnięte pięści i patrzy z nienawiścią na spacerujące lesbijki.”
 

Mały słownik ważnych pojęć


I dalej: „Widać, że Biedronka stała się rzecznikiem ideologii Kopacz-Fuszary, która ma na celu zniszczenie polskiej rodziny, obdarcie jej z obiektywnych wartości i zaimplikowanie im ideologii homo-gender.”

Czyli co? Lepiej udawać (i wmawiać dzieciom), że nie ma na świecie homoseksualistów i homofobów? Ani feministek, imigrantów, ani… wolności?

Odpowiedź sieci Biedronka na oskarżenia Frondy jest tak samo wyważona, jak – naszym zdaniem – treść samej książki: "Podobnie jak w przypadku innych książek, zakładamy, że ostateczny wybór, dokonywany według swoich potrzeb i w zgodzie ze swoimi poglądami, należy do kupującego.”

A więc apelujemy – wybierajcie Biedronkę :)

Polecamy: Najlepsze książki na prezent dla dzieci

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

książka córka bajarza, okładka
materiały prasowe
Gry i zabawy
„Córka bajarza” – obowiązkowa książka dla każdego
Do sprzedaży trafiła książka, która wygrała w konkursie Biedronki „Piórko 2016” na najlepszą książkę dla dzieci. Musicie ją mieć, bo to książka dla dużych i małych – naprawdę warto!

„Córka bajarza” to debiut literacki Moniki Radzikowskiej , która jest laureatką pierwszego etapu konkursu „Piórko 2016”. Pierwsza część skierowana była do autorów tekstów. Gdy etap został zakończony i wybrano zwycięzcę, ruszył drugi etap, który miał wyłonić laureata ilustracji do tekstu Moniki Radzikowskiej. Ilustracje przygotowane do zwycięskiej opowieści, wyłonione w drugim etapie konkursu, wykonała Monika Biała . Każda laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł. Niezwykła książka dla dzieci w Biedronce  „Córka bajarza” opowiada o tym, że warto pokonywać swoje lęki i trudności w życiu. Książka podpowiada, co w życiu jest najważniejsze, dodaje nadziei i wiary w szczęśliwe zakończenie. Opowieść snuta wokół postaci dziewczynki, której tata jest mistrzem w opowiadaniu baśni i bajek . Autorka książki wierzy, że niemożliwe nie istnieje i każdy może dotrzeć na koniec świata, aby spełniać swoje marzenia. Podróże są jej pasją i inspiracją – uwielbia poznawać ludzi z innych krajów, regionów, rozmawiać z nimi, słuchać ich historii. - Monika Radzikowska zabiera nas w świat baśni, świat rzadko już dziś odwiedzany. Znajdziemy w nim opowieść o wielkiej mocy, która drzemie w słowach. Każdy bajarz zna ich siłę. Autorka również – przekonuje Renata Piątkowska,  autorka książek dla dzieci , Kawaler Orderu Uśmiechu, członek Kapituły Nagrody w kategorii „Tekst”. Okładka książki Moniki Radzikowskiej "Córka bajarza", ilustracje: Monika Biała Przepiękne ilustracje dopasowane do wieku Ilustracje do „Córki bajarza”, które zwyciężyły w drugim etapie łączą wysoką jakość artystyczną, oryginalność, ale równocześnie są dostosowane do możliwości recepcyjnych i poznawczych dziecka. Dodatkową wartość stanowią wyraziste postacie uzupełnione...

Gang Słodziaków
Materiały prasowe
Aktualności
Już wiemy, jak wygląda Gang Słodziaków! Są piękne!
Gang Słodziaków, czyli lis Lucek, jeż Jerzyk, sowa Zosia, bóbr Borys, ryś Rysio i zając Zuzia, sprawią, że żadne dziecko nie zazna już nudy!

Biedronka rozpoczyna wyjątkową akcję lojalnościową dla najmłodszych. Tym razem Gang Świeżaków zastąpi Gang Słodziaków . Słodziaki to zwierzęta mieszkające w polskich lasach, doskonale znane każdemu dziecku. W dyskontach czekać na nas będą lis, jeż, sowa, królik i inne . Oprócz pluszaków, w sklepach pojawią się książki z opisem przygód Gangu Słodziaków "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków" .  - Jesteśmy pewni, że Gang Słodziaków podbije serca naszych klientów. Wzorem poprzednich akcji, zadbaliśmy również o walor edukacyjny – tym razem stawiamy na rozbudzanie wyobraźni oraz codzienne, rodzinne czytanie. Mamy nadzieję, że Słodziaki okażą się prawdziwą inspiracją w niejednym domu – mówi Dorota Wrotek-Gut, dyrektor ds. komunikacji marketingowej w sieci Biedronka. Biedronka stawia na słodziakową edukację W ramach akcji sklep zapowiada wypuszczenie aplikacji mobilnej, w której dostępne będą gry dla dzieci z elementami edukacyjnymi . Za pomocą aplikacji każdy będzie też mógł zrobić sobie selfie z członkami Gangu. Dzieci będą mogły poznać specjalnie przygotowane "słodziakowe piosenki" , w rytm których zabawa z paczką przyjaciół z leśnej polany stanie się jeszcze przyjemniejsza.  Książka "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków", opowiadająca o przygodach Słodziaków ma zachęcić dorosłych, by codziennie czytali dzieciom.  - Czytajmy dzieciom bajki, wiersze, opowiadania . Czytajmy im dobre książki. To chyba najprostszy sposób, by rozbudzić ich wyobraźnię i zainteresowanie otaczającym nas światem . A jeśli książka wywoła na buzi dziecka uśmiech, to możemy być pewni, że daliśmy mu najpiękniejszy prezent – zachęca Renata Piątkowska, autorka książki "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe...

Zalety czytania dziecku książek papierowych
AdobeStock
Aktualności
Czytanie dziecku wcale nie jest takie korzystne? To zależy, jak to robisz!
Ciągle jesteśmy zachęcani do spędzania z dziećmi czasu na wspólnym czytaniu. Przekonuje się nas, że ma to ogromny wpływ na ich rozwój. Okazuje się jednak, że nie zawsze. A zatem, czytać czy nie czytać?

Czytanie dziecku książek jest jedną z najlepszych inwestycji w jego rozwój, chyba nikt temu nie zaprzeczy. Okazuje się jednak, że czytanie czytaniu nierówne. Nie każda „książka” jest tak samo cenna, a to, czy wybieramy tę w wersji papierowej, czy elektronicznej, ma istotne znaczenie! Która jest lepsza? Oczywiście, książka tradycyjna! Dlaczego dzieci powinny mieć kontakt z książkami drukowanymi? Popularność e-booków stale rośnie. Nic dziwnego. To wygodna opcja zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują. Zamiast brać kilku opasłych tomów, można spakować do walizki mały, poręczny czytnik lub tablet i  w każdym miejscu na świecie cieszyć się lekturą. Rodzice coraz chętniej sięgają też po książki elektroniczne dla dzieci. Dzięki temu nie trzeba stale powiększać pękającej w szwach dziecięcej biblioteczki, a ma się stały dostęp do nowości na rynku wydawniczym. To oczywiście słuszne, że rodzice chętnie czytają dzieciom, jednak, jak pokazują najnowsze badania, lepszym wyborem jest sięganie po książkę papierową. Z kilku powodów. 1. Książki papierowe bardziej zachęcają do interakcji W czasopiśmie „Pediatrics” opublikowano wyniki badania naukowców z University of Michigan. W badaniu tym poproszono 37 rodziców, żeby przeczytali podobne historie dla swoich 2- i 3-latków w trzech różnych formatach (kolejność była zróżnicowana dla różnych rodzin): książka drukowana, książka elektroniczna na tablecie oraz ulepszona książka elektroniczna z animacją i efektami dźwiękowymi. Interakcje zostały nagrane na wideo. Dalej naukowcy analizowali, jak długo trwało wspólne czytanie , w jaki sposób czytane treści były przekazywane przez rodziców i jakie reakcje u dzieci one budziły. Okazało się, że wspólne czytanie książek drukowanych generowało najwięcej współpracy dialogowej. Ze strony rodziców pojawiały się dodatkowe pytania typu:...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj