List mamy: mam dość pytań o dziecko i presji
Adobe Stock/globalmoments
Aktualności

„Mam jedno dziecko, a wszyscy pytają o kolejne. Nikt nie rozumie, że nie chcę, że się boję…” [LIST DO REDAKCJI]

Jeśli czujesz się przytłoczona, jeśli masz dość ciągłych pytań o dziecko, jeśli czasem zamykasz się w łazience i płaczesz, kiedy nikt nie widzi – nie jesteś sama.

Narodziny Mani były jednym z najpiękniejszych dni w moim życiu. Była taka malutka, różowiutka, tak pięknie pachniała… Czekałam na nią kilka lat, marzyłam o niej, nie mogłam się doczekać, aż wezmę ją w ramiona. Dziś Mania ma 4 lata, a ja… jestem wykończona. I choć kiedyś planowaliśmy z Filipem, że będziemy mieć dużą rodzinę – dziś już nie chcę. Nie mogę.

Utrata wolności po narodzinach dziecka – jak sobie radzić [WIDEO]

Wszyscy pytają o dzieci. O mnie nikt nie myśli

Są dni, kiedy jestem wykończona. Kiedy po całym dniu pracy, opieki nad Manią, dbania o dom, padam na twarz. Filip jest wspaniałym partnerem i ojcem. Oboje pracujemy (on prowadzi ze swoim ojcem firmę, ja pracuję zdalnie kilka godzin dziennie – jestem tłumaczką), dzielimy się obowiązkami, robimy zakupy, sprzątamy, gotujemy. Jest tak, jak zawsze chciałam – jesteśmy zespołem, drużyną, jak równy z równym. Ale na koniec dnia to ja jestem tą, która obrywa najbardziej, a pokazać, że mi źle, przecież nie powinnam – bo jestem matką, muszę to znosić.

Macierzyństwo mnie uskrzydla i wypala jednocześnie. Kiedy Mania wyjeżdża do moich rodziców i nie widzę jej kilka dni, tak się cieszę, że mogę odetchnąć! I jednocześnie tak za nią tęsknię… Myślę, że nie dałabym rady z kolejnym dzieckiem. Nie zniosłabym tego strachu, tej odpowiedzialności, tej frustracji i złości, które się czasem pojawiają. Tej miłości – nieporównywalnej z żadną inną.

Tyle mówi się o równouprawnieniu, o kobietach niezależnych, które same podejmują decyzje – a jednak presja dotycząca posiadania rodziny jest ogromna. Myślałam, że kiedy urodzę dziecko, będę miała spokój. Jednak non stop słyszę to samo: od mojej mamy i mamy Filipa, które chcą kolejnego wnuczka lub wnuczkę. Od koleżanek, które mają dwoje, troje dzieci – że przecież Mania musi mieć rodzeństwo, a nas stać, by utrzymać jeszcze co najmniej jedno dziecko. Jakiś czas temu na placu zabaw zagadała do mnie jakaś obca kobieta – chyba mama albo niania któregoś dziecka – z pytaniem, na co czekam, bo przecież krzywdę robię dziecku.

Jaką krzywdę? Moja córka jest chciana, kochana, robimy z Filipem wszystko, by niczego jej nie brakowało. O mnie nikt nie myśli. O tym, jak ja się czuję, czy daję radę. Czy się nie boję, czego chcę. Wiem, że nie jestem sama. Po prostu to wiem. A jednak czasem czuję się tak samotna… Mamo, która to czytasz, która czujesz się jak ja: wiedz, że jestem. Że nie jesteś sama.

Basia

Piszemy też o:

„Dla całej naszej rodziny byłoby, gdyby nie żona pracowała… Czuję się jak maszyna”
Adobe Stock
Aktualności
„Dla całej naszej rodziny byłoby lepiej, gdyby nie żona pracowała… Czuję się jak maszyna” [LIST DO REDAKCJI]
Cześć. Według mojej żony jestem złym mężem, bo sam pracuję na dwa etaty i uważam, że jej powrót do pracy był złym pomysłem. Najgorszym. Kasia nie przyjmuje do wiadomości, że oboje jesteśmy coraz bardziej wykończeni. I że dużo lepsze dla całej naszej rodziny byłoby, gdyby nie pracowała… Przynajmniej na razie. Czuję się jak maszyna, której pada zasilanie. Może dlatego coraz trudniej przychodzi mi bycie empatycznym, kochającym, pomocnym mężem?

Ostatnie pół roku to koszmar. Mamy dwie córki (4 i 6 lat). I Julia, i Emilka chodzą do przedszkola, chyba że są chore albo na kwarantannie. Czyli często. Kto wtedy z nimi zostaje? Ja. Mimo że dla naszych finansów zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby to jednak żona szła na zwolnienie. Zarabiam trzy razy tyle, co ona, ale opiekując się dziećmi, dostaję 80 procent płacy minimalnej (jestem na działalności gospodarczej). W ostatnim czasie naprawdę straciliśmy naprawdę sporo kasy. Nie mówiąc o tym, że spóźniam się z projektami i chłopaki z pracy powoli mają dość moich urlopów. „Każdy weekend bez niej to był jakiś dramat” Mieliśmy przedsmak tego, co się właśnie dzieje, kiedy Kasia zdecydowała, że zrobi podyplomówkę z kosmetologii (z wykształcenia jest biologiem). Miała zajęcia w weekendy i znikała na całe soboty i niedziele. Zaciskałem zęby, bo było mi ciężko zajmować się dziewczynkami i domem. Zwłaszcza że od poniedziałku do piątku naprawdę się nie obijałem. Pracuję w dwóch firmach jako programista, często robię kilka projektów jednocześnie. Ale wiedziałem, że jej zależy, że ta kosmetologia to jej pasja. I że na pewno dobrze jej robią takie „wyjścia do ludzi”. Faktycznie odżyła. W przeciwieństwie do mnie – każdy weekend bez niej to był jakiś dramat. Miałem zero czasu dla siebie, bo: śniadanka, obiadki, kolacje, pranie, wieszanie prania, składanie prania, zakupy, place zabaw. Ale zacisnąłem zęby i dawaliśmy sobie z dziewczynkami radę. „Kto jest bardziej zmęczony, kto jest większym egoistą” Młodsza córka poszła do przedszkola we wrześniu. Żona już w wakacje zaczęła szukać pracy. I znalazła. Jest zachwycona, mimo że dojazd samochodem w jedną stronę zajmuje jej ponad godzinę. W sumie to cieszyłem się, że pokonała strach przed jazdą samochodem po Warszawie… Kasia pracuje w różnych godzinach (od...

„Samodzielne wycieranie pupy: w jakim wieku dziecko powinno to umieć?” [LIST DO REDAKCJI]
Adobe Stock
Aktualności
„Samodzielne wycieranie pupy: w jakim wieku dziecko powinno to umieć? Koleżanka pomaga nastolatkowi...” [LIST DO REDAKCJI]
Mam nietypowe pytanie. Do jakiego wieku pomagałyście swoim dzieciom w higienie po wizycie w toalecie? Mam 5-letnią córkę i mąż nie zgadza się, bym sprawdzała, czy dobrze wytarła sobie pupę. Nie mówiąc o tym, bym ja wyręczała... Rozmawiałam o tym z dwiema koleżankami i… jedna z nich wciąż podciera swojego syna, choć jest już nastolatkiem!

Druga koleżanka (która ma trzy córki) mówi, że jej dzieci między 3. a 4. rokiem życia już były pod tym względem zupełnie samodzielne. Rozmawiałam też z mamą i teściową… Wiem, że to trochę tabu Wiem, że nie jest to zbyt uroczy temat, może nawet jest to temat tabu. Z drugiej strony wiem też, że może być to kwestia indywidualna. Tak jak to, że dzieci w różnym wieku nabywają różne umiejętności (jak np. samodzielne wiązanie sznurowadeł czy sprzątanie w swoim pokoju). W pewnym sensie higiena po zrobieniu kupy to coś innego niż pisanie czy czytanie, z czym dziecko może mieć problem niezwiązany z postawą rodziców… Chłopcy bardziej niesamodzielni? Mam jedno dziecko. Zosia niedawno skończyła 5 lat. Jest dość samodzielną dziewczynką. Sama się ubiera, pomaga nam nakrywać do stołu, chętnie wykonuje proste czynności przy przygotowywaniu posiłków. Wie, że codziennie rano trzeba brać czyste majteczki i skarpetki z szuflady… Jednak do tej pory po wizycie w toalecie za każdym razem wołała nas, żebyśmy wytarli jej pupę, ja lub mąż Według męża jako pięciolatka powinna radzić sobie sama. Uważa wręcz, że nie powinnam też kontrolować sytuacji, tylko zaufać, że córka sobie poradzi. A jak sobie nie poradzi raz, to kolejny raz będzie wiedziała, co trzeba zrobić, by było dobrze. Z ciekawości zapytałam teściową, ile lat miał Marek, kiedy przestała mu podcierać tyłek. Okazało się, że kiedy był w II klasie. Może nie było to zbyt eleganckie, ale przy najbliższej okazji mu to wygarnęłam… „Takie głupoty” czy poważna sprawa? Rozmawiałam też z moją mamą i powiedziała, że nie pamięta „takich głupot”. Jednocześnie stanęła po stronie męża, uważając, że dzieci w wieku przedszkolnym powinny to potrafić. „Chyba że chcesz jak Małgośka Jackowi wycierać d*pę do piętnastego roku życia” –...

Przyjechaliśmy z dziećmi na ferie, na które nas nie stać
Adobe Stock
Aktualności
„Przyjechaliśmy z dziećmi na ferie, na które nas nie stać” [LIST DO REDAKCJI]
Od lat staramy się spędzać w polskich górach przynajmniej jeden tydzień ferii. Ostatnie dwa lata siedzieliśmy jednak w domu (pandemia). W tym roku postanowiliśmy sobie to odbić. O, i odbiliśmy… Już rezerwując nocleg, widzieliśmy, że ceny sporo skoczyły, ale to, co zastaliśmy na miejscu, totalnie nas zszokowało…

Rozumiem, że wszystko drożeje. Zdaję też sobie sprawę, że każdy chce zarobić. I że osoby, które utrzymują się z branży turystycznej, na pewno przez pandemię mają straty. Ale mimo wszystko mam wrażenie, że w tym roku większość z nich postanowiła zaatakować portfele turystów. W myśl zasady: „I tak przyjadą, i tak muszą coś jeść, i tak będą chcieli zjechać na nartach i kupić pamiątki”. Tydzień w Zakopanem = dwie wypłaty??? Jesteśmy czteroosobową rodziną (dzieci w wieku 7 i 9 lat). Nie korzystamy z hoteli, od lat celujemy raczej w gospodarstwa agroturystyczne. Również w tym roku zarezerwowaliśmy nocleg w czteroosobowym pokoju z łazienką. Za 7 nocy zapłaciliśmy prawie 3 tys. zł. Bez wyżywienia. Rachunek za obiad za każdym razem przekracza 200 zł. Śniadania robimy sobie sami, z produktów, które kupimy w sklepie. Ale kolacje z reguły jadamy już „na mieście” – i znów pęka 200 złotych… Za same noclegi i jedzenie zapłacimy więc około 7 tys. złotych… Dodam, że na obiady i kolacje przeważnie jemy zupy i pierogi (porcja pierogów to nieco ponad 30 złotych, podczas gdy jakieś lepsze mięsko – od 40-50 zł w górę). Dodajcie jeszcze koszt kolejki na Gubałówkę – jeden rodzinny wjazd i zjazd to koszt ok. 100 złotych. Podobnie odwiedziny w Parku Iluzji. Wizyta w papugarium – tyle samo. Do tego  200 zł za naukę  jazdy na nartach (2 godziny na dziecko – ok. 100 zł). Obiecaliśmy dzieciakom dzień w Aqua Parku – 150 zł. 200 złotych zapłaciliśmy też w Snowlandii. A pamiątki dla dzieciaków? A drobne upominki dla dziadków? Gofry, oscypki, kawa, grzane wino… Obawiam się, że – licząc koszty podróży – z trudem zamkniemy się w 10 tys. zł. To nasze dwie miesięczne wypłaty! Zakopane na kredyt Nie wiem, jak wyglądał rok lub dwa lata temu cennik atrakcji i wyżywienia w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj