pracująca mama
Fotolia
Aktualności

Mama 4 dzieci pisze do prezydenta: "Jesteśmy skreśleni na starcie"

Czy tylko rodziny patologiczne mogą liczyć w Polsce na wsparcie? Co z rodzicami, którzy harują i uczciwie płacą podatki? – pyta mama czwórki dzieci w petycji do prezydenta Andrzeja Dudy.

Czy rodzina wielodzietna może liczyć na pomoc w wynajęciu mieszkania? Tak – pod warunkiem, że... jest rodziną patologiczną.  Jeżeli pracujecie, płacicie podatki i dobrze opiekujecie się dziećmi, to na pomoc nie zasługujecie. Karolina Kaliś, mama czwórki dzieci, pisze do prezydenta Dudy: 

"Nie jesteśmy patologią. Nie mamy kuratora. Nasze dzieci są zawsze nakarmione, zawsze czyste i zawsze ubrane.(...) Pracujemy, nie pobieramy żadnych dodatków, żadnych zasiłków. Nie dostajemy żadnej pomocy. (...) Czy mój mąż ma nagle podnieść na mnie rękę – wtedy nas zauważycie?"

Pomoc rodzinom z problemami jest jak najbardziej uzasadniona, jednak nie tylko one potrzebują wsparcia:

"Rozdajecie mieszkania osobom które nie radzą sobie w życiu, które mają problem z alkoholem, które zostały wyeksmitowane ze wcześniejszych mieszkań, które mają kuratora czy asystenta rodziny – i chwała Wam za to – oni też potrzebują pomocy. Niestety, kiedy pojawia się rodzina, która nic takiego nie ma, mąż żony nie bija, a dzieci zawsze mają kanapki w szkole, nie chcecie nawet z nami rozmawiać, bo według Was poradzimy sobie bez mieszkania" 

Karta Dużej Rodziny to za mało!

Brak możliwości taniego wynajmu mieszkania to tylko wierzchołek problemów z którymi musi się zmagać – bez niczyjej pomocy! – przeciętna polska rodzina. Innym problemem są szkolne wydatki: obiady w stołówce, świetlica, teoretycznie dobrowolne, a w praktyce przymusowe opłaty na radę rodzicielską itp.

Jedną z najgorszych dla rodziców decyzji była podwyżka VAT-u na produkty dziecięce (odbyła się 3 lata temu) z 7 na 23 procent. Jak pisze Karolina Kaliś: "W najgorszych snach nie myśleliśmy, że zabierzecie się za rzeczy dla dzieci". 

Sama ulga podatkowa i Karta Dużej Rodziny to za mało, by przekonać Polki do powiększania rodziny. Mądre wsparcie rodzin wielodzietnych – tych, w których rodzice harują od rana do nocy, by związać koniec z końcem – powinno polegać na czymś innym.

Karolina Kaliś w swojej petycji do prezydenta Andrzeja Dudy proponuje m.in.:

1. Zmianę zasad przyznawania mieszkań z gminy. Chcemy mieszkań również dla rodzin, w których rodzice pracują, ale ze względu na ilość dzieci, nie mogą uzyskać kredytów mieszkaniowych.

2. Zmianę zasad dotyczących ilości dni opieki nad dzieckiem. Chcemy adekwatnej ilości dni do ilości posiadanych dzieci. 1 dziecko - 2 dni, 2 dzieci 4 dni, 3 dzieci - 6 dni....

3. Adekwatną również do ilości dzieci, liczbę dni, w których można przebywać na zwolnieniu lekarskim na dziecko w ciągu roku. W tej chwili, niezależnie od ilości dzieci, jest to 60 dni.

3. Obniżenie VAT-u na artykuły dziecięce. Rozważenie zniesienia VAT-u na rzeczy dla dzieci, a jeśli to niemożliwe – to zwrot za ubrania, książki i buty w rocznym rozliczeniu na podstawie rachunków.

4. Darmowe szczepienia 5w1 lub 6w1 – wszyscy rodzice (którzy szczepią) chcą mieć możliwość zaszczepienia dzieci mniejszą ilością wkłuć.

5. Zryczałtowanie leków lub zniżki na leki dla dzieci.

6. Dostęp do przedszkoli i żłobków dla pracujących rodziców, nie tylko dla rodzin 4+ i patologicznych.

7. Zwiększenie ulgi podatkowej na dzieci. W tej chwili jest to ok 100 zł miesięcznie (kwota rośnie nieznacznie przy 3 i kolejnym dziecku), co przy wszystkich wydatkach związanych z dziećmi wydaje się być kwotą śmieszną.

Całą petycję możesz przeczytać (i podpisać) na stronie Petycjeonline.com/wsparcie_dla_rodzin
Czytaj więcej na blogu Karoliny Kaliś: Dwapluscztery.pl

Zobacz także: 500 zł na dziecko - zgłoś uwagi i zmień projekt

500 plus - kto dostanie, a kto nie

Karta Dużej Rodziny
Adobe Stock
Aktualności
Warto mieć dzieci, a najlepiej dużo i korzystać z Karty Dużej Rodziny!
Możesz dzięki temu zaoszczędzić sporo codziennych wydatków. Zobacz, gdzie najwięcej zyskasz!

Duża rodzina to naprawdę spore koszta – same codzienne zakupy jedzenia to wydatek kilkudziesięciu złotych. W tej sytuacji liczy się możliwość zaoszczędzenia nawet kilku złotych. Znacznie więcej niż tylko muzea i kolej Karta Dużej Rodziny jest wydawana od 2014 roku. Od dwóch lat partnerem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej inicjatywie jest Związek Rodzin Polskich „Trzy Plus” , zrzeszający rodziny z trójką i więcej dzieci. To udany duet – ministerstwo podpowiada, w jakich miejscach chciałoby uzyskać najwięcej ulg, a rolą związku jest znalezienie odpowiednich  do tego partnerów. Na początku Karta Dużej Rodziny kojarzyła się niemal wyłącznie ze zniżkami w transporcie kolejowym czy w muzeach. Dziś w programie KDR są ośrodki sportowe, hotele, biura turystyczne, sieci handlowe rozmaitych branż. Do tej pory podpisano już 5 tys. 403 umów o współpracy.  Gdzie duże rodziny chciałyby mieć największe ulgi? Przede wszystkim chodzi o zakup artykułów spożywczych , odzieżowych, obuwniczych i higienicznych – wylicza Wincenty Pipka ze Związku Dużych Rodzin. Od 7 do 10 proc. oszczędności Największe rabaty oferują szkoły językowe oraz obiekty sportowe. 50 proc. zniżki mają parki rozrywki, a w wielu miejscach Polski dla dużych rodzin komunikacja jest bezpłatna, albo z bardzo dużymi ulgami. Branża turystyczna oferuje takim rodzinom nawet 40-50 proc. rabaty. Możliwość dużo tańszych wakacji to bardzo pożądana rzecz w dużych rodzinach. Z reguły jednak zniżki zamykają się w przedziale 7-10 proc . - Dla rodzin wielodzietnych każda kwota, czy będzie to 50 złotych, czy 500 złotych jest ważna – podkreśliła prezes związku Joanna Krupska. Moda na kartę Okazuje się, że Karta Dużych Rodzin ma coraz silniejszą pozycję. ­- Pojawiła się nawet moda na bycie partnerem karty. Duże firmy...

Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, wybory prezydenckie 2015, kandydat na prezydenta, kandydaci na prezydenta, polityka prorodzinna
źródło: Wikipedia
Aktualności
Nasza „debata” prezydencka: pytamy kandydatów, jak chcą wspierać rodziców
Kandydatów na urząd Prezydenta RP: Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego zapytaliśmy, jak zamierzają wspierać polskich rodziców. Czekamy na odpowiedzi.

O konieczności wspierania młodych ludzi w decydowaniu się na zakładanie rodziny i posiadanie potomstwa mówił każdy z kandydatów na urząd Prezydenta . Wiele pod tym względem już zmieniło się na lepsze: wydłużono urlopy macierzyńskie , wprowadzono urlopy dla ojców. Rodzice, którzy mają troje i więcej dzieci otrzymali wsparcie w postaci Karty Dużej Rodziny . Dzięki tym działaniom w 2014 roku po raz pierwszy udało się zahamować spadek liczby urodzeń. Niestety, w I kwartale 2015 roku znów przyszło na świat mniej dzieci. Demografowie oceniają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, grozi nam katastrofa demograficzna . Polecamy: Ranking najbogatszych kobiet w Polsce Ale problemów, z którymi zmagają się polscy rodzice nie ubyło. Najpoważniejszy z nich to opieka zdrowotna nad dziećmi - oceniana przez rodziców jako niewystarczająca. Dziecko powinno być jak najszybciej diagnozowane i leczone, tymczasem często wiele miesięcy musi czekać na wizytę do specjalistów. Czeka się również na diagnostykę i na leczenie - a to może niekorzystnie wpłynąć na cały rozwój dziecka (czytaj też: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć u dziecka ). Wiele sporów wzbudza nadal konieczność posyłania dziecka w wieku 6 lat do pierwszej klasy . Prezydent RP , jako pierwsza osoba w państwie, ma inicjatywę ustawodawczą i wpływ na kształt stanowionego prawa. Dlatego obaj kandydaci na urząd Prezydenta RP: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski w ramach naszej małej "debaty prezydenckiej" otrzymali od nas 3 pytania dotyczące polityki prorodzinnej, którą zamierzają prowadzić w przypadku wygrania wyborów.     W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna?   Na wizytę do kardiologa dziecięcego czeka się ponad 3 miesiące,...

Karta Dużej Rodziny
Adobe Stock
Aktualności
Karta Dużej Rodziny - pospiesz się, od stycznia będzie płatna
Tylko do końca 2019 roku będzie można wyrobić bezpłatnie Elektroniczną Kartę Dużej Rodziny. Po 1 stycznia trzeba będzie za nią zapłacić. Zobacz, czy dotyczy to też ciebie!

Karta Dużej Rodziny od stycznia 2018 roku działa także w formie elektronicznej. Do tej pory jej wyrobienie było bezpłatne , ale teraz to się zmieni. Nie dotyczy to jednak wszystkich rodzin. Od stycznia 10 złotych za kartę Karta Dużej Rodziny to rządowy program oferujący rabaty i promocje na produkty i usługi dla rodzin posiadających przynajmniej trójkę dzieci. Aby być posiadaczem karty, nie trzeba spełniać określonego pułapu dochodowego. Wśród firm honorujących kartę są zarówno duże ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Z reguły zniżki zamykają się w przedziale 7-10 procent. Od stycznia 2018 roku Karta Dużej Rodziny działa również w wersji elektronicznej . Osoby, które składały wniosek o kartę tradycyjną przed 1 stycznia 2018, tylko do końca bieżącego mogą wyrobić wersję elektroniczną bezpłatnie. Od stycznia 2020 roku opłata za nią wyniesie 9,21 złotych . Przykładowo dla pięcioosobowej rodziny będzie to już koszt 46,05 złotych. „Mam ważną wiadomość dla posiadaczy tylko kart tradycyjnych. Jeżeli zawnioskowały one o kartę przed 1 stycznia 2018 roku, to jeszcze do końca tego roku mogą bezpłatnie domówić kartę w formie aplikacji mobilnej. Od nowego roku będzie się to wiązało już z opłatą 9,21 zł" – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Wygodna karta w wersji elektronicznej Z Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej korzysta ponad 642 tys. osób, natomiast z kart tradycyjnych, plastikowych - 2,86 mln. Posiadanie elektronicznej wersji kary to większa wygoda jej użytkowania. Karta ma funkcję geolokalizacji, dzięki czemu może natychmiast sprawdzić, gdzie w pobliżu można skorzystać ze zniżek. Otrzymuje się także informacje o nowych rabatach. Atutem mobilnej Karty Dużej Rodziny jest także łatwość je wyrobienia. Wystarczy pobrać aplikację na urządzenie mobilne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj