Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama z dzieckiem, niemowlę, kobieta
Fotolia.pl
Aktualności

Mama kontra ZUS, tych przygód się nie zapomina...

Muszę być wybitna. Mam być prawnikiem, księgową, mam mieć na ZUS, urodzić dziecko bez znieczulenia, karmić wyłącznie piersią przynajmniej do 5 r.ż., nie liczyć na żłobek/przedszkole, a w szkole wiedzieć, gdzie moje miejsce. Za jakie grzechy? Państwo prorodzinne to kpina.- napisała nasza czytelniczka w liście do redakcji.
Do redakcji Babyonline.pl przyszedł list czytelniczki, która prowadzi własną działalność gospodarczą i opisuje swoje doświadczenia z różnymi instytucjami państwowymi z ZUS-em. 
Zachowaliśmy oryginalny styl czytelniczki. 

List czytelniczki

Ciąża nie była dla mnie zaskoczeniem – planowałam ją. Większym zaskoczeniem była dla mnie niewiedza mojej księgowej, która na rzucone hasło "ciąża i ZUS" niewiele miała do powiedzenia. 
Działalność gospodarczą prowadzę od 5 lat, o etacie już dawno zapomniałam. Księgowa nie pomogła, więc od czego są przyjaciele. Dzwonię do przyjaciółki. Dostaję przyśpieszony kurs przeliczania zasiłku macierzyńskiego, podnoszenia składek zdrowotnych itp.
Niestety ta wiedza z trudem wchodzi mi do głowy (czyżby mój mózg również był w ciąży?). Przyjaciółka nie komentuje, sama niedawno rodziła, więc doskonale mnie rozumie.  
Po jej szkoleniu idę do ZUS-u. Muszę się upewnić, czy to, co usłyszałam jest zgodne z wykładnią urzędniczek. Miłe panie informują mnie, że mogę dostać z ZUS-u dokument potwierdzający, że nie zalegam ze składkami, ale muszę we wniosku zaznaczyć, że to informacja dla banku. Na moje nieśmiałe sugestie, że to nie będzie zgodne z prawdą, słyszę, że inaczej nie da rady. Jednocześnie pani urzędniczka – z miłym uśmiechem – dodaje, że dla ZUS-u ten dokument nie ma znaczenia, bo – cytuję – "to że mam dokument potwierdzający niezaleganie ze składkami nie znaczy, że nie zalegam" (sic!). W formularzu znajduję dwa błędy ortograficzne.
Tu muszę wyjaśnić. Aby otrzymać zasiłek macierzyński, muszę udowodnić, że mam czyste konto w ZUS-ie (tj. nie zalegam ze składkami). Jednak, jak widać z powyższej historii, dla ZUS-u ZUS nie jest wiarygodny.
Te dziewięć miesięcy ciąży minęło bardzo szybko. Ja jednak mam kolejny problem – muszę urodzić przed 10. dniem miesiąca. Dlaczego? Bo prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje po 30 dniach od zapłacenia pierwszej wysokiej składki ZUS-u, ale by nie płacić kolejnej wysokiej składki ZUS należy urodzić dziecko przed kolejnym 10. dniem następnego miesiąca. Ok. Będę próbowała trzymać się w terminie, ale moje dziecko może mieć inne plany.  
Udało się. Zmieściłam się w terminie – nadal jednak nie wiem, czy to przypadek, czy pomoc zaprzyjaźnionej lekarki, która podczas porodu przebiła pęcherz płodowy. Okazuje się jednak, że zasiłek dostanę dopiero za 1,5 miesiąca. Dlaczego? Bo ZUS wypłaca pieniądze do 8. dnia miesiąca, więc kobiety, które urodziły po 10. dniu miesiąca wchodzą w kolejny miesiąc rozliczeniowy. Ok. Wytrzymam w końcu to nie rok. Tylko dlaczego – do cholery! – nikt mi o tym wcześniej nie powiedział. Dlaczego pojedyncza jednostka nie jest dla urzędników podmiotem do rozmowy!
Jeśli ktoś myśli, że to już koniec problemów, to się myli. Kolejne hasło "działalność gospodarcza a urlop wychowawczy". Miłe panie w ZUS-ie nie potrafią pomóc, ale wiedzą, gdzie szukać... w internecie. Poza tym muszę udowodnić, że jestem mamą. To jest muszę przyjść z dzieckiem... nie wystarczy komplet dokumentów. To oczywiście nie przepis, ale "takie są zasady". Dyskutować? Oczywiście mogę, ale wtedy nic już tutaj nie załatwię. To mi się po prostu nie opłaca. 
Czekam trzy godziny (i tak jestem ekspresowo "załatwiana"). Dowiaduję się, że urlop wychowawczy można przerwać trzy razy (nie ma niestety na to formularza), ale pismo muszę złożyć i tak. Po co o tym piszę? Ponieważ nie widzę w Polsce żadnego systemu prorodzinnego. Matka jest wrogiem i problemem, nie warto jej informować o przysługujących jej prawach. Bardzo łatwo wpędzić się z tego tytułu w kłopoty. Trzeba otwarcie i wprost mówić o kłodach pod nogi rzucanych młodym matkom. Aż boję się pomyśleć, co by było gdybym zaplanowała ciążę jeszcze raz, bo te 17, 70 złotego ma wiele by mi się nie przydało. Lepiej być bezrobotną za 1 tysiąc złotych macierzyńskiego. Taka to jest polityka prorodzinna.
 

Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]

Kobieta w ciąży, ciąża a praca
© contrastwerkstatt - Fotolia.com
Prawo i finanse
Komu przysługuje urlop macierzyński i zasiłek macierzyński?
Sprawdź, czy przysługuje ci urlop macierzyński i czy dostaniesz zasiłek macierzyński. Na jakie jeszcze świadczenia może liczyć kobieta, która urodziła lub przyjęła na wychowanie dziecko?

Urlop macierzyński – komu przysługuje? Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom, które w trakcie zatrudnienia urodziły dziecko. Prawo do urlopu macierzyńskiego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Bez znaczenia jest tutaj staż pracy oraz wymiar pracy (etat czy część etatu). Kobiety zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony są w korzystnej sytuacji, bowiem przysługuje im urlop macierzyński oraz zasiłek macierzyński.  Inna jest sytuacja kobiet, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas określony. Mogą one wykorzystać urlop macierzyński, jeżeli przypada on w trakcie trwania umowy. Oznacza to, że urlop macierzyński może trwać nie dłużej niż do ostatniego dnia umowy.  Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje również matce, która adoptowała lub przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej dziecko do 7. roku życia (w szczególnych sytuacjach – do 10. roku życia). Zobacz też: Ile wynosi zasiłek chorobowy Komu nie przysługuje urlop macierzyński? Urlop macierzyński nie przysługuje: kobietom, których umowa o pracę rozwiązała się w dniu porodu, kobietom pracującym na podstawie umów cywilnoprawnych ( umowa zlecenie , umowa o dzieło), bezrobotnym, studentkom (chyba, że studiują i pracują na podstawie umowy o pracę). Zobacz też: Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego Wymiar urlopu macierzyńskiego  Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci, 33 – trojga dzieci, itp.).  Pracownica ma obowiązek wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, natomiast pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec dziecka . Ponadto przyszła mama może rozpocząć urlop macierzyński przed porodem (maksymalnie 6 tygodni przed). Dodatkowo po...

Fotolia.pl
Aktualności
1 tys. zł miesięcznie po urodzeniu dziecka. Zobacz komu i od kiedy będzie przysługiwać
Rządowy projekt ustawy dotyczącej świadczeń rodzicielskich został pozytywnie przyjęty przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Zgodnie z nim rodzice, którym urodzi się dziecko, a którym nie przysługuje urlop macierzyński dostaną nowy zasiłek.

Obecnie prawo do zasiłku macierzyńskiego (przez 52 tygodnie po urodzeniu dziecka, dłużej w przypadku ciąży mnogiej) mają rodzice będący pracownikami - w czasie urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego . Również osoby niebędące pracownikami, a podlegające ubezpieczeniu chorobowemu (czyli np. przedsiębiorcy sami opłacający składki oraz osoby zatrudnione na umowę zlecenie, jeśli od umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe) mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres odpowiadający urlopom dla pracowników. Uprawnień takich nie mają bezrobotni, studenci, osoby pracujące na podstawie umów cywilno-prawnych (np. umowy o dzieło ), czy rolnicy. To właśnie dla nich będzie przeznaczony nowy zasiłek. Świadczenie to będzie wypłacane niezależnie od średnich dochodów w rodzinie. Czytaj też na Polki.pl: Jak uzyskać zasiłek macierzyński prowadząc własną działalność gospodarczą?   Przepisy obowiązywać będą od początku 2016 roku, ale obejmą też dzieci urodzone w 2015 roku Choć nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., przepisy przejściowe zakładają, że świadczenia przysługiwać będą też rodzicom dzieci urodzonych przed tą datą, jeśli nie minęły jeszcze 52 tygodnie od urodzin (i odpowiednio więcej w przypadku ciąży mnogiej). Zatem np. gdy dziecko przyjdzie na świat 1 grudnia 2015 r., rodzice będą mogli pobierać świadczenie przez 11 miesięcy. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw został przygotowany w resorcie pracy i polityki społecznej. Realizuje on zapowiedź z expose premier Ewy Kopacz. Na czerwcowym posiedzeniu komisji posłowie zdecydowali jednomyślnie o pozytywnej rekomendacji. Źródło: Infor Polecamy : Pracownica w ciąży, jakie przysługują jej uprawnienia Co o tym sądzicie drodzy rodzice. Popieracie przyznawanie nowych świadczeń?

Kobieta w ciąży w pracy, przy komputerze
© emiliau - Fotolia.com
Prawo i finanse
Masz działalność gospodarczą? Co z urlopem i zasiłkiem macierzyńskim?
Na jakich zasadach kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą przysługuje zasiłek chorobowy, urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Jakie musi spełnić warunki, by otrzymać te świadczenia? Czy podczas urlopu macierzyńskiego mama może prowadzić działalność gospodarczą?

Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, czy należy ci się zasiłek chorobowy w ciąży , urlop macierzyński i zasiłek macierzyński? Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące zasad przydzielania świadczeń kobiecie w ciąży na samozatrudnieniu. Zasiłek chorobowy w ciąży a działalność gospodarczą Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą masz prawo otrzymać zasiłek chorobowy, ale musi spełniać przy tym odpowiednie warunki. Aby na samozatrudnieniu otrzymać zasiłek chorobowy, nie wystarczy opłacenie jednej składki chorobowej . Musisz być ubezpieczona nieprzerwanie przez okres co najmniej 90 dni. Wówczas, po tym okresie, jeśli zachorujesz, nabywasz prawo do zasiłku chorobowego. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli wcześniej byłaś ubezpieczona z innego tytułu (np. na podstawie umowy o pracę) i postanowiłaś kontynuować ubezpieczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej . Przerwa między poprzednim ubezpieczeniem a ubezpieczeniem z tytułu działalności gospodarczej, nie może być jednak dłuższa niż 30 dni. Pamiętaj, że maksymalny okres przebywania na zasiłku chorobowym w ciąży wynosi 270 dni. Wówczas wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru.   Zasiłek macierzyński Kobietom prowadzącym własną firmę formalnie nie przysługuje urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski, bowiem przypada on osobom zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że będziesz pozbawiona prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Zasiłek macierzyński otrzyma mama prowadząca własną działalność gospodarczą, która przed narodzinami dziecka lub przyjęcia dziecka w wieku do 7. roku życia na wychowanie (do 10. roku życia w przypadku dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny) opłacała składki na ubezpieczenie chorobowe , które w przypadku osób...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz