utrwalanie stereotypów, komentarz Doroty Zawadzkiej
Adobe Stock, Facebook/Dorota Zawadzka
Aktualności

Mama przytuli, tata zapewni byt – reakcja Doroty Zawadzkiej na utrwalanie krzywdzących stereotypów

Dorota Zawadzka odniosła się do komentarza jednej z internautek. Superniania sprzeciwiła się stereotypowi, że mama zawsze lepiej zaopiekuje się dzieckiem niż jego tata.
Choć w dzisiejszych czasach wypierany zostaje model rodziny, w którym to kobieta jest od zajmowania się dziećmi, a mężczyzna od zarabiania, to w niektórych domach nadal pokutuje ten krzywdzący stereotyp. Zdarza się również, że niektóre osoby wciąż są przekonane, że to właśnie mama „zrobi wszystko lepiej” od taty. 

Czy podczas upałów można mocno podkręcać klimatyzację, żeby dziecko się nie pociło?

Krzywdzące stereotypy

Dorota Zawadzka na swoim profilu na Facebooku odniosła się do komentarza jednej z internautek. Superniania przyznała, że „aż się zagotowała”, gdy przeczytała te słowa:

komentarz internautki
Facebook

Stanowisko Doroty Zawadzkiej na temat takich stereotypów jest bardzo stanowcze. Jest ona zdania, że kobiety, mówiąc i myśląc w ten właśnie sposób, dają mężczyznom jawne pozwolenie na to, by w mniejszym stopniu brali udział w wychowaniu dziecka, a wręcz same popychają ich do tego: „Dopóki kobiety tak będą mówić i myśleć NIC się nie zmieni. Kobiety będą nadal uważały i wierzyły, że »one lepiej«, a potem uwierzą i wykorzystają to mężczyźni. Bo »ona wie i zrobi lepiej«! Absolutnie się nie zgadzam z tym postem!”.
 

Owszem, być może w niektórych przypadkach słowa autorki komentarza są uzasadnione, jednak z pewnością nie jest tak w każdej rodzinie. Przecież ojcowie nie są gorszymi rodzicami niż mamy! Co myślicie na ten temat? Jak wasi partnerzy radzą sobie w opiece nad maluchem? 


Zobacz także: 

Dorota Zawadzka krytykuje słowa nauczycielki
Adobe Stock / Facebook
Aktualności
Skandaliczne słowa nauczycielki: Dorota Zawadzka pokazała szokujący list mamy
Nie wszyscy nauczyciele to osoby kompetentne i godne zaufania rodziców. Boleśnie przekonała się o tym pewna mama, której córka właśnie rozpoczęła naukę w pierwszej klasie. Zbulwersowana kobieta napisała wiadomość do Superniani: jej historia jest szokująca!

Dorota Zawadzka opublikowała wiadomość, po przeczytaniu której można zwątpić w kompetencje niektórych pedagogów w polskich szkołach. Słowa nauczycielki do uczennicy pierwszej klasy sprawiają, że włos się jeży na głowie! Dorota Zawadzka ku przestrodze: skandaliczne słowa nauczycielki Mama pierwszoklasistki poskarżyła się na zachowanie wychowawczyni swojej córki. Dziewczynka nie znalazła koleżanki do pary i chciała usiąść w ławce z chłopcem, na co usłyszała, że jest gapą i w związku z tym będzie siedziała sama. Jak łatwo się domyśleć, dziecko wróciło do domu zapłakane i kompletnie zniechęcone do szkoły. „Czy tak powinna mówić nauczycielka? Mira wróciła zapłakana i powiedziała, że szkoła jest głupia i jutro nie idzie. Na pewno ja pójdę, ale co mam dziś powiedzieć córce?” – zapytała rozgoryczona mama w liście do Doroty Zawadzkiej. Superniania, podobnie jak inni internauci, zwraca uwagę, że warto, aby nauczyciele zmienili trochę swoje podejście do szkolnych ławek i np. zaczęli ustawiać je w kształt litery U. Ale to z pewnością niejedyny problem, jaki został poruszony w tym liście. Nauczyciel nie może etykietować i poniżać uczniów! Zobacz też: Zamiast NIE! - 30 pozytywnych zdań, które twoje dziecko musi usłyszeć Czy wychowanie bezstresowe jest dobre dla dziecka? Posłuszne dziecko to nie zawsze szczęśliwe dziecko

Dorota Zawadzka krytykuje za ciężkie tornistry
Adobe Stock / Instagram
Aktualności
Dorota Zawadzka krytykuje ciężar szkolnych plecaków. „Po co tachać mazaki i książki?”
Superniania martwi się o polskich uczniów, którzy codziennie dźwigają do szkoły podręczniki, grube zeszyty i wypchane piórniki. Jej zdaniem mnóstwo z tych przedmiotów jest zbędnych, a dzieci niepotrzebnie nadwyrężają plecy.

Dorota Zawadzka poruszyła temat szkolnych tornistrów, które w jej ocenie są zdecydowanie za ciężkie. Dzieci nie powinny tyle dźwigać, tym bardziej że większość rzeczy noszą zupełnie niepotrzebnie. Superniania radzi rodzicom, co należy wyjąć z plecaków.  Dorota Zawadzka: „Odchudźcie szkolne tornistry!” Psycholożka zwraca uwagę, że za dużo wkładamy na dziecięce plecy. Szkolne tornistry są kilkukrotnie cięższe, niż wynosi norma pozwalająca dzieciom zachować zdrowy kręgosłup. „Według zaleceń specjalistów na dziecięce barki nie powinniśmy kłaść więcej niż 10%-15% masy ciała ucznia. Znaczy to, że tornister pierwszoklasisty nie powinien ważyć więcej niż 2-3 kg, a szóstoklasisty około 5 kg. W rzeczywistości do szkoły dzieci noszą po 7 i więcej kg”. Dorota Zawadzka ma kilka pomysłów na zmniejszenie wagi plecaków. Wystarczy wyjąć z nich rzeczy, które i tak w szkole są zbędne: „Uważam, że dzieci nie powinny w ogóle nosić do szkoły podręczników. W szkole "podręcznikiem" jest nauczyciel. To on ma przekazać wiedzę uczniom, zainteresować wykładanym przez siebie przedmiotem, wykorzystać multimedia czy choćby klasową tablicę. Książki i ćwiczenia są dziecku potrzebne w domu, gdy nie ma nauczyciela i trzeba powtórzyć materiał czy doskonalić wiedzę”. To nie wszystko. Zamiast ulegać modzie, rodzice powinni kupować rzeczy praktyczne i lekkie – dotyczy to m.in. zeszytów i piórników: „Kolejnym elementem są zeszyty. Często rodzice ustępują przed zmysłem estetycznym i modą rządzącą dziećmi. Kupujemy grube "księgi" w twardych lakierowanych okładkach. Tu powinien wkroczyć nauczyciel. Wystarczy na pierwszej lekcji ogłosić, jak ma wyglądać zeszyt do danego przedmiotu. Miękka oprawa, maksimum 32 kartki. (...) Ktoś powinien być mądrzejszy i pomyśleć, że nie ma większego sensu...

Dorota Zawadzka o stawianiu dzieci na parapecie
Adobe Stock / Instagram
Aktualności
Dorota Zawadzka pokazała, jak dochodzi do wypadków dzieci: szokujące zdjęcie!
Dorota Zawadzka po raz kolejny zwraca uwagę na błąd, który może fatalnie skończyć się dla dziecka i jego rodziców. Tym razem to sprawa życia i śmierci, bo autentyczne zdjęcie, jakie pokazała, mrozi krew w żyłach. Pora uświadomić wszystkich, którzy mają pod opieką maluszki!

Superniania udostępniła zdjęcie, które udowadnia, że nie wszyscy rodzice potrafią przewidzieć skutki swoich zachowań. Poważne zaniedbanie może skończyć się tragicznie! Dorota Zawadzka: „Tak właśnie dochodzi do wypadków” Zdjęcie zrobiła osoba, która zainteresowała się losem dziecka w sąsiednim budynku. Na fotografii widać, że maluszka postawiono na parapecie, tuż przy klamce okna. Nie wiadomo, czy okno jest zabezpieczone, dobrze zamknięte i czy ma klamkę zamykaną na klucz. Ale zdaniem Doroty Zawadzkiej, poza ewidentnym narażeniem malucha na niebezpieczeństwo, trzeba też zwrócić uwagę na drugi aspekt tej sytuacji: dzieci stawiane na parapetach czy stołach później same będą na nie wchodzić. „Tak właśnie dochodzi do wypadków z udziałem dzieci. Nie stawiamy dzieci na parapetach, pólkach, stołach – jeśli nie chcemy, by same kiedyś tam wchodziły” – napisała pod postem Superniania.  To niezmiernie ważne, by od najmłodszych lat uczyć dzieci bezpiecznych zachowań, by później wiedziały, jak unikać zagrożeń. Smutne zaś, że gdy osoba postronna próbuje reagować na potencjalnie groźne sytuacje, spotyka się z hejtem. Tak jak autorka tego szokującego zdjęcia: Zobacz też: Najczęstsze przyczyny zadławień u dzieci. Znajdziesz je w domu! [WIDEO] 3-latek połknął 29 magnesów. Jak do tego doszło? Niebezpieczeństwa w domu: 7 sprzętów stanowiących zagrożenie dla dzieci

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj