policjant uratował duszącą się roczną dziewczynkę
Adobe Stock
Aktualności

Dramatyczna akcja ratowania dziecka, mama spanikowała, ale nie ten mężczyzna [WIDEO]

W sytuacji ratowania życia dziecka najważniejsze jest opanowanie - zobacz jak zrobił to bohaterski policjant.

To dramatyczny zapis 3 minutowej akcji ratowania rocznej dziewczynki, która zakrztusiła się kawałkiem jedzenia. Dzięki fachowej pomocy policjanta udało się uniknąć tragedii.

Nerwy były górą

Film z kamery przemysłowej pokazuje typową scenkę w galerii handlowej. Mama z córeczką w wózku zatrzymały się, aby zjeść posiłek w jednej z restauracji. W pewnym momencie widać, jak kobieta nagle zrywa się, wyciąga dziecko z wózka i przechylając je na kolana klepie córkę po plecach. Widać, że woła o pomoc, już za chwilę są przy niej inni ludzie, w tym dwóch mężczyzn, policjantów.

Do wydarzenia doszło w amerykańskim centrum handlowym Palm Beach Gardens na Florydzie. Anna z dwójką dzieci udała się na zakupy. Małej, rocznej Luci dała do rączki kawałek kurczaka. W pewnym momencie zauważyła, że córeczka zakrztusiła się jedzeniem. „Spojrzała na mnie szeroko otwartymi oczami, próbowała coś zrobić z ustami – nie mogła kaszleć, nic nie mogła zrobić” – opisywała Anna. Córka zaczęła sinieć.

Anna spróbowała użyć techniki, której nauczył ją pediatra, polegającej na ostrym uderzeniu w plecy dziecka, aby usunąć kawałek jedzenia z dróg oddechowych. Jej starania jednak nie przyniosły skutku, więc zaczęła krzyczeć o pomoc.

„Oni są naszymi bohaterami”

Funkcjonariusze policji - Robert Ayala i oficer Rafael Guadelupe, którzy akurat znaleźli się w centrum, ruszyli na ratunek. Ayala wziął dziecko na kolana i zaczął akcję ratunkową, w ten sam sposób co wcześniej mama dziewczynki, tylko z większą siłą. Mijały kolejne minuty, dziecko zaczęło sinieć, a kawałek kurczaka nie chciał wypaść z dróg oddechowych dziewczynki. Oficer nie spanikował, ze spokojem kontynuował akcje ratowania dziecka. W końcu kawałek kurczaka wypadł z buzi Luci. Dziecko zaczęło prawidłowo oddychać.

Oni są naszymi bohaterami, są najlepszymi, najlepszymi aniołami, jakich mogliśmy mieć tego dnia w centrum handlowym” – powiedziała już po wszystkim mama dziecka. Wezwany na miejsce lekarz z pogotowia ratunkowego zbadał dziewczynkę. Pomimo długiego czasu niedrożnych dróg oddechowych mała Lucia była w stu procentach zdrowa.

Zgłoś się! Rozdajemy 1000 opakowań mleka następnego NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O!
 

Zobacz także
5-letni chłopiec zakrztusił się winogronem

Chłopiec zakrztusił się winogronem! Sprawdź, jak pomóc dziecku przy zakrztuszeniu

zakrztuszenie dziecka

Policjant uratował dławiące się 2-miesięczne niemowlę [WIDEO]

Pierwsza pomoc w przypadku zaksztuszeń

pierwsza pomoc

Czy umiesz udzielić pierwszej pomocy niemowlakowi? – quizOkazało się, że policjanci na Florydzie przechodzą szkolenia z ratownictwa medyczne i wiedzą jak poradzić sobie z takimi przypadkami. Oficerowie zostali odznaczeni za akcję ratunkową, a Anna jest im dozgonnie wdzięczna. „Gdyby nie oni, nie byłoby z nami małej Lucii. Dziękuję im” – powiedziała matka.


Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka

Pamiętaj, że jeżeli dziecko zacznie się krztusić, najważniejsze jest zachować spokój. W sytuacji, gdy dziecko zakrztusi się, trzeba:
 

  • stanąć za plecami dziecka i pochylić je do przodu, tak aby głowa była niżej niż nogi;
  • w przypadku małych dzieci można położyć je na swoich nogach, robiąc z nich "równie pochyłą";
  • kilkakrotnie uderzyć dziecko między łopatki dłonią złożoną w łódeczkę;
  • w przypadku braku reakcji, złóż dłoń w pięść i kilkakrotnie uciśnij brzuch dziecka, tuż nad pępkiem;
  • powtarzaj, dopóki przedmiot nie wypadnie z ust dziecka; jeżeli i dziecko nie oddycha, rozpocznij resuscytację.


Takie wypadki mogą zdarzyć się w każdej chwili, dlatego trzeba wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić. Mama dziewczynki znała technikę ratowania dziecka w wyniku zakrztuszenia. Niestety, widząc siniejące dziecko, trudno było jej w spokoju przeprowadzić akcję. Film wyraźnie pokazuje, że czasami to trochę trwa, nie jest tak, że wystarczy wykonać kilka klepnięć w plecy dziecka i jego drogi oddechowe już są drożne. Dlatego tak ważny jest spokój i opanowanie rodzica.

Czy miałyście tak dramatyczna sytuacje, że musiałyście ratować swoje dziecko w trakcie zakrztuszenia? Napiszcie w komentarzach.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: nczac. com

Zobacz też:

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

dziecko chore RSV
źródło Imgur
Aktualności
Choroby łagodne dla dorosłych, mogą być bardzo groźne dla niemowląt!
To dziecko omal nie umarło po zetknięciu z tym wirusem. RSV jest bardzo groźny dla dzieci poniżej 1.roku życia i niestety łatwo można się nim zarazić!

Gdy urodzi się komuś dziecko , wszyscy chcą poznać malucha. Dla niego jednak jest zbyt wcześnie na odwiedziny i kontakt z setką wirusów, które przyniosą goście. Dorosłemu wydaje się, że jest zdrowy i że ma tylko mały katar. Dla dziecka wirus taki może okazać się śmiertelny. O niezwykle dramatycznych zdarzeniach opowiedział tata maleńkiej dziewczynki, która walczyła o życie w szpitalu. Zdiagnozowano u niej właśnie RSV, czyli Respiratory Syncytial Virus , oraz wywołane przez wirusa ostre zapalenie oskrzelików. Gdyby nie szybka interwencja lekarzy, oraz dostęp do tlenu, rodzice mogliby stracić swój największy skarb. Co to jest RSV? Wirus RSV należy do rodzaju Pneumovirus. Odpowiada za infekcje górnych dróg oddechowych, tyle że u każdej grupy wiekowej przebiega inaczej . U dorosłych kończy się katarem, u starszych dzieci infekcjami dróg oddechowych, niestety u niemowląt chorobami dolnych dróg oddechowych wywołując dodatkowo zapalenie oskrzelików u 75% dzieci, oraz zapalenie płuc u 25% chorych. Jak się przenosi? Niestety RSV łatwo się rozprzestrzenia. Zapadalność wśród dzieci, które zetknęły się z wirusem, wynosi... 100% (np. w skupiskach typu żłobek). Wynika to głównie z tego, że przenosi się on drogą kropelkową i potrafi na naszych dłoniach przetrwać nawet 24 godz . Dlatego tak ogromnie ważne jest to, by ludzie odwiedzający maleńkie dzieci myli dokładnie ręce. - RSV to nie żart. Nie wiedziałem o tym, dopóki omal nie straciłem córeczki tydzień temu. Proszę, miejcie pewność, że dokładnie umyliście ręce, zanim weźmiecie czyjeś dziecko w ramiona. Jeżeli jesteście chorzy, nawet jeżeli to tylko katar, wstrzymajcie się z wizytą . - prosi tata dziewczynki. Jakie są objawy? Nie ma wyraźnych sygnałów wskazujących od razu na RSV. Dziecko zaczyna chorować tak jak w wielu innych przypadkach przeziębienia. Pojawia się katar,...

mama wsadziła dziecku głowę do zamrażalnika
Adobe Stock
Aktualności
Łódź: mama 2-latka wsadziła głowę dziecka do zamrażalnika. Dziecko mogło umrzeć
Dlaczego kobieta zdecydowała się na tak desperacji krok? Ta historia pokazuje, że czasami sekundy decydują o życiu dziecka. Czy wiesz co wtedy zrobić?

Chłopiec siniał z minuty na minutę, kobieta nie miała czasu do namysłu, ratowała jego życie instynktownie – teraz chce ostrzec inne mamy. Z sekundy na sekundę dziecko zaczęło sinieć i dusić się O czwartej nad ranem chłopiec nagle zaczął silnie kaszleć. Matka relacjonuje, że w pierwszej chwili pomyślała, że Ernest zakrztusił się śliną przez sen. Jednak z sekundy na sekundę było coraz gorzej. - Synek krztusił się, wydając taki okropny dźwięk przypominający szczekanie psa. Kiedy zaczął sinieć, zrozumiałam, że dziecko mi się dusi. To było straszne - opowiada mama w „Gazecie Pomorskiej”. W wielkim stresie kobieta przypomniała sobie o podobnym przypadku. "W mojej rodzinie był kiedyś przypadek duszącego się dziecka i mąż mojej ciotki, lekarz, radził, żeby pooddychało zimnym powietrzem " – opowiedziała kobieta. Mama włożyła dziecku głowę do zamrażalnika. Zimne powietrze uratowało dziecko Gdy tata chłopca dzwonił na numer alarmowy, ona siedziała z dzieckiem, a jego głowę trzymała w otwartej zamrażarce. Zimne powietrze pomogło natychmiast i oddech 2-latka wrócił do normy. Rano rodzice zabrali chłopczyka do lekarki, która wyjaśniła całą sytuację. Ich synek zachorował na ostre zapalenie krtani, które spowodowało u niego obrzęk górnych dróg oddechowych i atak kaszlu krtaniowego będącego obronną reakcją organizmu na trudności z zaczerpnięciem powietrza.   Reakcja mamy była w tym przypadku bardzo dobra – powiedziała lekarka rodzinna dr Beata Szadkowska-Opasiak. Zimne powietrze złagodziło obrzęk krtani. Lekarka przyznaje, że pomysł był dość oryginalny, ale liczy się tylko jego skuteczność. - Najgorsze przeżycie w życiu . Opowiadam o tym tylko dlatego, żeby uświadomić innym mamom co robić, gdyby ich dzieci spotkało coś podobnego – podkreśliła mama chłopca. Zapalenie krtani u dziecka...

karmienie piersią w miejscach publicznych
screen/You Tube
Aktualności
Karmimy piersią w miejscach publicznych - koniec z zabawą w chowanego! [WIDEO]
Restauracja, kino, park czy kościół to wszystko są miejsca gdzie masz prawo nakarmić piersią swoje dziecko. Jakieś wątpliwości? Te filmiki powinny je rozwiać!

Filmy powstały w ramach kampanii społecznej pod hasłem #konieczabawywchowanego. To najlepszy moment na taką akcję, ponieważ trwa Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią. To też dobra okazja do porozmawiania na temat karmienia piersią w miejscach publicznych. Dla wszystkich niepewnych tego, jak się zachować – zarówno z perspektywy matek karmiących, jak i osób będących w ich pobliżu – powstało "Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych dla mam i otoczenia". O karmieniu piersią bez tabu Koniec zabawy w chowanego – czas uświadomić sobie, że karmienie piersią w miejscach publicznych to część naszej codzienności! – apelują inicjatorzy akcji. Gdyż prawda jest taka, że karmienie dziecka w ten sposób nadal wzbudza dyskusję. Najwięcej kontrowersji było do tej pory wokół karmienia w restauracji. Głośna była sprawa z sopockiej restauracji , w której młoda mama chcąc nakarmić dziecko, została poproszona przez kelnera o zaprzestanie tego i udanie się w tym celu do toalety! Sprawa znalazła swój finał w sądzie, który uznał, że właściciel restauracji musi zapłacić kobiecie 2 tys. zł i przeprosić mamę. Karmienie piersią jest jedną z najbardziej naturalnych czynności związanych z opieką nad dzieckiem. Nie wzbudza kontrowersji, gdy odbywa się w domowym zaciszu lub w ukryciu. Wątpliwości, niepewność i niemiłe komentarze pojawiają się, dopiero gdy mama chce nakarmić swoje dziecko piersią w miejscu publicznym. "Jako społeczeństwo bardzo potrzebujemy vademecum, które pokazywałoby nam, na co możemy sobie pozwolić, jak powinny zachować się karmiące mamy, ale też jak powinni zachować się wszyscy ci, którzy znajdują się w takim momencie dookoła. Dzięki takiemu vademecum mamy szansę zachowywać się wobec siebie taktownie " – mówi ekspert Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety Adam Jarczyński....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz