dziecko z tabletem na dywanie
Fotolia.pl
Aktualności

„Mama, tata, tablet” rusza nowa kampania Fundacji Dzieci Niczyje

Czy wiesz, że już 16% dzieci przed ukończeniem 1. roku życia korzysta z aplikacji mobilnych! Co piąte dziecko do 3. roku życia posiada urządzenie mobilne na właśność.

Te dane szokują. W pierwszych latach życia mózg człowieka rozwija się najintensywniej. Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje poznawania świata wszystkimi zmysłami – zobaczyć, poczuć, usłyszeć, dotknąć. Ograniczenie pola działania dziecka i rodzaju bodźców może mieć negatywny wpływ na rozwój struktur neuronalnych jego mózgu.

Mózg dziecka potrzebuje również intensywnych kontaktów z innymi osobami. Ani telewizja, ani komputery nie zastapią rozmów z opiekunami czy innymi dziećmi, wspólnej zabawy i innych doświadczeń dzięki którym dzieci uczą się otaczającego je świata.
Specjaliści wskazują, że najlepszym sposobem na wprowadzanie dziecka w świat wirtualny jest ostrożna i przemyślana strategia, która ograniczy namierną ekspozycję na urządzenia ekranowe najmłodszych dzieci.

Fundacja Dzieci Niczyje opracowała kampanię „Mama, tata, tablet”. Jej podstawowym elementem jest animacja wraz z narracją stylizowaną na narrację dokumentalnych filmów przyrodniczych. W filmie prezentowany jest fikcyjny nowy gatunek ssaków naczelnych z rodziny człowiekowatych – Homo Tabletis. W ten humorystyczny sposób autorzy kampanii chcą zwrócić uwagę młodych rodziców na zagrożenia związane z wczesnym, intensywnym korzystaniem przez dzieci z urządzeń elektronicznych.

Grzeczne dzieci 2 - Kampania GADKI Fundacji Dzieci Niczyje

Mama karmi dziecko piersią
Fotolia
Karmienie
Z czego składa się kobiece mleko?
Przez pierwsze pół roku życia twój pokarm jest dla malca najlepszy na śniadanie, obiad i kolację. Zawiera wszystko, co niezbędne, żeby dziecko zdrowo rosło. Wszystko, czyli co dokładnie?

Noworodek i niemowlę potrzebuje tego samego co dorosły, czyli białka, węglowodanów, tłuszczów, składników mineralnych, witamin i oczywiście wody. Wszystko znajdzie w twoim pokarmie. W dodatku – choć to zabrzmi nieskromnie – najlepszej jakości! Pewnie już nigdy w życiu dziecko nie zje czegoś równie wartościowego i pysznego. Dajesz mu po prostu jedzonko prima sort! Woda Czysta, perfekcyjnie przefiltrowana przez twój organizm, a więc najlepsza. Czy wiesz, że na ilość wody w kobiecym pokarmie wpływa temperatura na dworze? Na przykład w ciepłe dni mleko jest o wiele bardziej wodniste niż w chłodne dni, dzięki czemu malec nie ma problemu z ugaszeniem pragnienia. Węglowodany W kobiecym mleku znajduje się głównie laktoza, czyli cukier mleczny. To on sprawia, że twój pokarm jest słodki i maluszek go uwielbia. Laktoza to bardzo potrzebny składnik do prawidłowego rozwoju mózgu i układu nerwowego maleństwa. Tłuszcze W twoim mleku jest również cholesterol (niezbędny dla mózgu) i wielonienasycone kwasy tłuszczowe , w tym EPA i DHA, które są ważne m.in. dla wzroku i rozwoju inteligencji . Białko Jest najistotniejsze dla budowy komórek i tkanek. Białko zawarte w twoim pokarmie jest bardzo dobrze przyswajalne. I co równie ważne – nie alergizuje malca!   Składniki mineralne Jest ich trzy razy mniej niż w krowim mleku! To dobrze, bo nerki niemowlęcia nie poradziłyby sobie z ich nadmiarem. Wszystkie składniki mineralne są za to doskonale przyswajane, nawet żelazo .   Witaminy W pokarmie jest ich dokładnie tyle, ile potrzebuje maluszek. Dlatego nie musisz dodatkowo mu ich podawać (wyjątkiem jest witamina D3, którą stosuje się od trzeciego tygodnia życia, zgodnie z zaleceniami pediatry). Przeczytaj także: 6 pytań o witaminę D   Prebiotyki To rodzaj węglowodanów. Dzięki nim przewód pokarmowy malca zasiedlają...

owca, horoskop chiński, horoskop dla dziecka
Fotolia
Horoskop
Horoskop chiński dla dziecka – owca
Jakie będzie twoje dziecko, gdy dorośnie? I co je czeka w nadchodzącym chińskim nowym roku? Czytaj chiński horoskop dla dziecka na 2017 rok i sprawdź, co je czeka w przyszłości!

Dziecko spod znaku owcy nie zabiega specjalnie o bogactwo i poklask, jest pracowite i nie cofa się przed trudnościami. Jeśli na wiosnę wspomnisz o przedszkolu czy zaprowadzisz malucha do żłobka, pokocha to miejsce i nie będzie mogło się doczekać powrotu tak i wspólnej nauki i zabawy z rówieśnikami . Owce są zazwyczaj spokojne i bardzo lubią być częścią jakiejś grupy, dlatego gdy zrobi się ciepło, staraj się z dzieckiem wychodzić na podwórko - poznane dzieci w piaskownicy być może okażą się przyjaciółmi na długie lata. Poza tym są typem opiekuńczym, opiekowanie się innymi sprawia im wielką przyjemność - zaobserwujesz to jesienią, gdy maluch pójdzie do przedszkola. Może to też moment na zastanowienie się nad rodzeństwem dla dziecka spod znaku owcy? Dzieci spod znaku owcy są trochę jak osiołek Kłapouchy z „ Kubusia Puchatka" – zawsze widzą tylko negatywne strony jakiejś sprawy, ale kiedy już maluch pod koniec roku dowie się o rodzeństwie, będzie idealnym starszym bratem czy siostrą. Zodiakalne dzieci-owce są niezwykle innowacyjne i kreatywne , ich pomysły i ciekawe rozwiązania potrafią wprawić w zdumienie i podziw niejednego dorosłego czy eksperta! Potrafią zawsze stworzyć coś pięknego z niczego. Dziecko spod znaku owcy to marzyciel, który nie lubi planów i harmonogramów – krępują go, a on chce być wolny jak ptak. Potrzebuje jednak od strony rodziców wielkiego wsparcia i rady, gdy już podejmie się jakiegoś działania. Mimo, że chce być jak najbardziej samodzielne , potrzebuje twojej otuchy w każdej chwili. Sprawdź też tradycyjny horoskop dla twojego dziecka

Fotolia_76422994_Subscription_XL.jpg
Fotolia
Rozwój
Jak pomóc dziecku przespać noc?
W pierwszych miesiącach życia dziecka możemy uznać, że dziecko przespało noc, jeśli sen trwa 6 pełnych godzin. Pod koniec 1. roku większość dzieci będzie już przesypiało 10-12 godzin. Przeczytaj, jak nauczyć dziecko przesypiać noc.

Na początek uporządkuj zwyczaje dziecka i postaraj się nauczyć je prawidłowego zasypiania jak najwcześniej. Niestety w pierwszym okresie po urodzeniu niewiele da się zrobić, aby kontrolować rytm snu noworodka – zasypia wtedy, kiedy chce. Jeśli jest zmęczony, nic nie powstrzyma snu, a jeśli nie śpi, cóż, wtedy po prostu nie śpi. Już od pierwszego dnia życia dziecka możesz jednak zrobić kilka rzeczy. Podsuń dziecku "przedmiot pomocniczy" Bardzo możliwe, że taki bezpieczny przedmiot - na przykład pluszak lub kocyk – stanie się dla dziecka ważny i będzie mu pomagać w zasypianiu. Jednym z lepszych sposobów na przywiązanie dziecka do misia lub kocyka jest najpierw noszenie go przez jakiś czas przy sobie, aby nabrało zapachu mamy. Dzieci mają bardzo wyostrzony zmysł węchu; kiedy obudzą się nagle, co nocą często się zdarza, zapach mamy może je uspokoić i pomóc znów zasnąć. Oddziel dziecięcy sen od senności W okresie niemowlęcym dziecko może szybko zmieniać stany snu i czuwania. Zauważaj sygnały dziecka i stosuj się do nich: jeśli zaśnie podczas karmienia lub noszenia, odłóż je do miejsca, w którym śpi, jak kołyska, łóżeczko czy wózek. Jeśli dziecko czuwa, zachęcaj je do większej czujności bawiąc się z nim. Tworząc wyraźne rozróżnienie między okresami snu i czuwania pomożesz dziecku skojarzyć spanie z określonym miejscem. Naucz dziecko oddzielać dzień od nocy Chociaż niemowlę nauczy się kiedyś spać dłużej w nocy, noworodki mogą mieszać dzień i noc. Aby pomóc dziecku wykorzystywać godziny nocne na dłuższe okresy snu, wprowadź wyraźne rozróżnienie między drzemkami i snem nocnym. Wieczorem zacznij budować rytuał zasypiania – spokojna zabawa, czytanie, ciepła kąpiel, przebieranie w piżamkę, śpiewanie, kołysanie, spowijanie i zaciemnianie pokoju. Traktuj nocne posiłki inaczej niż te w ciągu dnia Ponieważ noworodek...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj