Mamo, tato dbaj o serce
Materialy prasowe
Aktualności

Dbaj o serce dziecka już od urodzenia

Chcesz, by twoje dziecko miało zdrowe serce? Jeśli tak, to od pierwszych lat życia nie podawaj mu niezdrowej żywności, dbaj, by było aktywne fizycznie. Tylko teraz masz szansę zapobiec miażdżycy, cukrzycy i innym chorobom cywilizacji. Potem może być już na to za późno.

To nieprawda, że choroby serca, miażdżyca, nadciśnienie, cukrzyca atakują osoby po 40. roku życia. Wszystkie te choroby mają swój początek w dzieciństwie. Powodem jest zła dieta i siedzący tryb życia. Lekarze przekonują, że o serce trzeba dbać już od pierwszych lat życia dziecka.

Zbędne kilogramy

Coraz większym problemem u dzieci jest nadwaga i otyłość. Pojawia się już u najmłodszych dzieci, nawet w 1. i 2. roku życia. Im starsze dzieci, tym większy problem nadwagi i otyłości: spośród uczniów szkół podstawowych nadwagę i otyłość ma już co piąte dziecko.
Czytaj też: Źle karmimy dzieci - szokujący raport

Z najnowszego raportu UNICEF wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ciągu ostatnich 10 lat odsetek dzieci z nadwagą i otyłością podwoił się: takiego wzrostu nie było w żadnym innym z przebadanych przez UNICEF 29 krajów.
Nadwaga i otyłość to nie jest tylko problem kosmetyczny.
- Otyłość powoduje szereg problemów jak miażdżyca, cukrzyca typu 2, nadciśnienie, wywołuje efekt domina, potrafi skrócić życia - mówi prof. Piotr Hoffman, prezydent elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. - Pod względem chorób układu krążenia jesteśmy niechlubnym przykładem w Europie, zachorowalność na choroby serca w Polsce wciąż rośnie.
80 proc. otyłych nastolatków pozostanie otyłymi w wieku dorosłym.
Jeśli to się nie zmieni, za 20 lat dwa razy więcej niż dziś będzie w Polsce osób chorych na serce, z nadciśnieniem, cukrzycą.
Zobacz też: Polskie dzieci tyją na potęgę (film)

Zacznij od pierwszych lat życia

Jeszcze niedawno na zmianę diety i trybu życia decydowała się osoba, która usłyszała, że grozi jej zawał albo już ma cukrzycę, miażdżycę. Niestety, w takim przypadku można najwyżej zahamować procesy miażdżycowe, ale cofnąć ich już się nie da. Ważne jest to, żeby im zapobiegać od pierwszych lat życia.
- Przykład musi iść od rodziców; jeśli rodzic je zdrowo, jest aktywny fizycznie, dziecko będzie iść jego śladem - dodaje prof. Hoffman. – A często jest też tak, że to małe dziecko zachęca rodziców do pójścia z nim na spacer czy na rower.
Piotr Gruszka, sportowiec, obecnie trener, ambasador akcji "Mamo, Tato, dbajmy o serce" mówi, że rodzice tak samo jak o edukację czy dietę swoich dzieci powinni dbać o ich aktywność fizyczną. Jeśli aktywny jest rodzic, dziecko naturalnie to po nim przejmuje. - To nie tylko sposób spędzania czasu, ale też budowania mocnych więzi między dzieckiem a rodzicem - mówi Gruszka. - Dbam o zdrowie mojego dziecka, więc aktywnie spędzam z nim czas.

Ważna edukacja

Mamo, Tato, dbajmy o serce – to hasło 12. edycji ogólnopolskiej akcji Servier dla Serca, podczas której organizatorzy zachęcają do wspólnego, rodzinnego zatroszczenia się o serce.
W 12 miastach Polski mieszkańcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań.

Dorośli mogą bezpłatnie sprawdzić:

  • ciśnienie,
  • stężenie glukozy,
  • poziom cholesterolu,
  • wskaźnik BMI.

Dziecku będzie można sprawdzić:

  • wzrost i wagę na siatkach centylowych lub wyliczyć BMI,
  • zmierzyć ciśnienie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dbajoserce.pl
Z tej strony można również bezpłatnie ściągnąć scenariusze lekcji dla przedszkoli i szkół, których tematem jest profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych.

Sprawdź koniecznie: Badania krwi i moczu u dziecka - normy wyników badań

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

nadwaga u dziecka, odchudzanie dziecka, otyłość u dzieci, dieta na otyłość, zdrowy styl życia
Fotolia
Zdrowie
Co robić, by dziecko nie wstydziło się swojej figury?
Jedna wizyta na basenie wystarczy, by na własne oczy zobaczyć, że coraz więcej dzieci ma problem z nadwagą. Zanim podasz maluchowi kolejnego pączka, sprawdź, co robić, by w przyszłości nie wstydził się swojej figury. To – wbrew pozorom – proste i całkiem przyjemne.

Wydaje ci się, że nadmiar kilogramów to problem wieku dorosłego? Dzieci najpierw są pucołowate, potem chudną, a dopiero dorośli hodują brzuszek i wałeczki na biodrach. Otóż nie. Nadwaga i otyłość to problem bardzo powszechny wśród polskich dzieci! Zobacz, dlaczego te nadprogramowe kilogramy są niebezpieczne dla zdrowia i jak im zapobiegać .  Komu grozi nadwaga lub otyłość?   Nadwagą i otyłością , która jest uznawana za chorobę, dotknięte jest już niemal co czwarte dziecko między 13. a 36. miesiącem życia. Wśród starszych dzieci – prawidłową wagą nie może się pochwalić co piąte z nich w wieku 7–18 lat. Polskie maluchy tyją tak szybko, że doganiają pulchnych Anglików i Szkotów, w tyle zostawiając szczupłych Skandynawów. Wystarczy niewiele, aby to zmienić – ale trzeba szybko zacząć działać. Dlaczego otyłość jest groźna dla zdrowia?  Nadmiar kilogramów oznacza nie tylko gorszy wygląd, ale głównie problem zdrowotny. Nadmierna tusza jest szkodliwa dla zdrowia, ponieważ:  obciąża kręgosłup, niszczy stawy, sprzyja miażdżycy, przyczynia się do powstania cukrzycy niektórym nowotworom. Pulchne dziecko gorzej czuje się wśród rówieśników, bywa mniej sprawne, wolniej biega i jest narażone na złośliwe uwagi ze strony kolegów. Jak temu zapobiec?   Po czym poznać, że dziecko ma nadwagę?  Świetnym narzędziem do określenia, czy dziecko ma nadwagę albo wręcz otyłość, są siatki centylowe . Według tzw. wąskiej normy,  masa ciała i wzrost dziecka powinny mieścić się między 25. a 75. centylem . A według szerokiej normy – nawet między 10. a 90. centylem. Jeśli wymiary dziecka nie wykraczają poza te granice, nie ma powodu do niepokoju. Dopiero  gdy masa ciała dziecka znajdzie się powyżej 90. centyla, a wzrost pozostaje na 50. centylu lub...

Nadwaga u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Co 3. dziecko ma nadwagę, co 10. nadciśnienie. A rodzice o tym nie wiedzą!
Już kilka lat temu alarmowano, że polskie dzieci tyją najbardziej w Europie, ale to, co przedstawiono podczas konferencji w Instytucie Matki i Dziecka, to już dramat: co 3. ośmiolatek w Polsce ma nadwagę, a co dziesiąty - zbyt wysokie ciśnienie.

Coraz więcej dzieci w Polsce waży za dużo, ma nadwagę i otyłość. Co gorsza - rodzice nie zwracają na to uwagi i nic z tym problemem nie robią - pokazały wyniki badania European Childhood Obesity Surveillance Initiative przeprowadzone wśród 8-latków w Polsce. Co 3. dziecko z nadwagą Przebadano 3 400 uczniów 2 i 3 klas szkoły podstawowej. Okazało się, że co trzeci z nich ma nadwagę lub otyłość. Niepokojące jest też to, że większość rodziców uważało, że wszytko jest w porządku, to znaczy, że waga dzieci jest prawidłowa. Tyko 14 proc. rodziców zdawało sobie sprawę z tego, że dziecko ma nadwagę.  Czytaj też: Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie   Co 10. dziecko ma nadciśnienie Niepokojące jest też to, że już nie tylko nadwaga i otyłość jest problemem. Z badań wynika, że co 10. ośmiolatek ma już zbyt wysokie ciśnienie tętnicze . – Widać zatem zależność między nadwagą a ryzykiem rozwoju nadciśnienia - mówi prof. Anna Fijałkowska , kardiolog z Instytutu Matki i Dziecka. U dziecka, które ma nadwagę i zbyt wysokie ciśnienie, rozwijają się zmiany miażdżycowe . Dlaczego dzieci tyją?  Powody są dobrze znane: mała ilość aktywności fizycznej, przesiadywanie przed ekranem komputera i złe nawyki żywieniowe . Problemem numer 1 jest zarówno to, co dzieci jedzą, jak to, czego nie jedzą. Jedzą za dużo słodyczy, a za mało warzyw. Prawie 12 proc. dzieci je warzywa rzadziej niż raz w tygodniu! Tymczasem zalecania mówią o 5 porcjach warzyw i owoców dziennie (z przewagą warzyw). Nawyki żywieniowe dziecka można zmienić, jednak zmiany muszą zacząć się od rodziców: to oni pierwsi muszą zacząć 5 razy dziennie sięgać po warzywa i owoce . (Badanie wykonało European Childhood Obesity Surveillance Initiative, w ramach projektu WHO. Koordynatorem badań był Instytut Matki i Dziecka. Przebadano 3400 uczniów, średnia...

mężczyzna u lekarza
Fotolia
Tata
Uratuj mężczyznę przed zawałem: jak dbać o serce
On nigdy na nic się nie skarży. Nie chodzi do lekarza. Okaz zdrowia? Niekoniecznie. Przeczytaj, jak dbać o serce, jaka dieta jest zdrowa dla serca i na co zwracać uwagę, żeby uchronić mężczyznę przed zawałem.

Dla wielu mężczyzn przyznanie się do problemów ze zdrowiem jest oznaką słabości. Z tego powodu unikają też wizyt u lekarza. To ryzykowna postawa, zwłaszcza w przypadku serca. Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn po 40. roku życia. A można temu łatwo zapobiegać. Wystarczy kilka zmian w codziennym życiu. Daj przykład i zacznij je wprowadzać od dziś. Nie rób tego jednak ostentacyjnie, lecz mimochodem: mężczyźni nie cierpią, gdy się ich poucza. Codziennie jedzcie owoce i warzywa: dieta na serce Warzywa i owoce obfitują w cenne dla serca witaminy i minerały. Do surówek dodawaj oleje, zwłaszcza rzepakowy lub oliwę z oliwek : mają niezbędne dla układu krążenia tłuszcze nienasycone. Przynajmniej dwa razy w tygodniu serwuj danie z ryby morskiej , np. z tuńczyka, makreli, łososia. Zawierają one bowiem korzystne dla naczyń krwionośnych i serca kwasy tłuszczowe omega-3. Ogranicz natomiast tłuszcze nasycone , czyli pochodzenia zwierzęcego. Chodzi nie tylko o smalec czy masło, ale także o mięso i wędliny. Im bardziej tłusta dieta, tym więcej organizm produkuje cholesterolu. A jego nadmiar we krwi prowadzi do miażdżycy tętnic, zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej (wieńcowej) serca, zawału. Rodzinna dieta odchudzająca dobra dla serca Nadmiar kilogramów to jeden z głównych czynników ryzyka choroby wieńcowej. A także nadciśnienia oraz cukrzycy, które zwiększają niebezpieczeństwo zawału . Jak możesz sprawdzić, czy twój partner nie ma nadwagi? Oblicz jego wskaźnik masy ciała BMI : wagę (w kilogramach) podziel przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Każdy wynik powyżej 25 oznacza nadwagę, a od 30 – już otyłość. Najbardziej niebezpieczna dla serca jest otyłość brzuszna , to znaczy taka, kiedy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach talii. Lekarze wyznaczyli nawet nieprzekraczalną granicę obwodu pasa, która dla mężczyzn...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj