pediatra
Fotolia
Aktualności

Mamy w Polsce świetnych pediatrów! – zobacz ich osiągnięcia w 2015 r.

Lubimy narzekać, a już najbardziej lubimy narzekać na służbę zdrowia. Czasem zresztą jest na co i na kogo. Na szczęście jest też czym i kim się chwalić! W 2015 r. nasi lekarze nie jeden raz zasłużyli na miano cudotwórców.

Pamiętacie historię sprzed roku o Adasiu, który lunatykując, wyszedł w nocy z domu i prawie zamarzł? Przebywał na mrozie kilka godzin i gdy został odnaleziony, temperatura jego ciała wynosiła 12,7 st. C. W praktyce oznacza to zamarznięcie i śmierć.

Jego serduszko jednak biło, więc chłopiec został przewieziony do szpitala dziecięcego w Prokocimiu. Do tamtej pory jeszcze nikomu nikogo na świecie nie udało się wyprowadzić bez szwanku z tak głębokiej hipotermii. Tymczasem Adaś i prof. Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu, razem dokonali cudu. A nawet całego szeregu cudów. 

Pierwszym z nich było wybudzenie się chłopczyka ze śpiączki farmakologicznej. Prof. Skalski mówił wtedy:  – Dziecko, które było już na drugim świecie, zebrało się i jest z nami. Wróciło do nas, do świata żywych.
Ostatni z cudów miał miejsce 12 lutego 2015 r., kiedy po ponad dwóch miesiącach leczenia, Adaś wyszedł ze szpitala. Przypadek jego wyleczenia obiegł cały świat!

Zabieg na siatkówczaka w Centrum Zdrowia Dziecka

Niecały miesiąc po wyjściu z Adasia ze szpitala, o polskich lekarzach znowu zrobiło się głośno. Specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali nowatorski zabieg leczenia siatkówczaka – złośliwego nowotworu siatkówki oka. Do marca 2015 r. jedynym stosowanym w Polsce sposobem leczenia siatkówczaka była chemioterapia – inwazyjna i nie zawsze skuteczna.

Lekarze z CZD zdecydowali o podaniu chemioterapeutyku bezpośrednio do tętnicy ocznej, poprzez… tętnicę udową. Dzięki tej nowatorskiej metodzie stężenie leku mogło być dużo większe – a co za tym idzie, skuteczniejsze. Dziecko nie tylko ma duże szanse na przeżycie, lecz także na zachowanie widzenia. W taki sposób leczy się siatkówczaka tylko w kilku miejscach na świecie!

Operacja bez rozcinania – tak chcemy leczyć nasze dzieci

Z kolei dwa tygodnie temu chirurdzy z tego samego szpitala w Prokocimiu, w którym rok temu leczono małego Adasia, przeprowadzili pierwszy w Polsce nieinwazyjny zabieg udrożniania przewodu pokarmowego 4-miesięcznego dziecka.

Maleństwo urodziło się ciężko chore, m.in. z wrodzonym zwężeniem jelita, co utrudniało prawidłowe trawienie i wydalanie resztek. Zwykły zabieg udrożniający musiałby zostać przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym, a to w tym konkretnym przypadku wiązało się z za dużym ryzykiem.

Na szczęście dzięki nowej metodzie operowanemu niemowlęciu nie trzeba było rozcinać brzucha. Operację przeprowadzono przez odbyt, dzięki czemu dziecko już kilka dni po operacji czuło się dobrze i wróciło do zwykłego, doustnego odżywiania. Piątego dnia po zabiegu zostało wypisane do domu.

Pierwsza polska szczepionka?

Sukcesem Polaków są nie tylko udane operacje. W październiku 2015 r, polscy naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego opracowali szczepionkę dla dzieci, które chorują na cukrzycę typu 1. To dla dzieci na całym świecie może oznaczać przełom w leczeniu tej uciążliwej, śmiertelnie groźnej i do tej pory nieuleczalnej choroby.

Szczepionkę podano już kilkudziesięciorgu dzieciom i wyniki są bardzo obiecujące. U prawie wszystkich dzieci można było zmniejszyć dawki insuliny, a u dwójki nawet całkowicie z niej zrezygnować. Tylko rodzice dzieci z cukrzycą wiedzą, jak wielka to ulga – przestać w końcu przeliczać dawki insuliny, badać poziom cukru, bać się śpiączki u swojego dziecka…

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego starają się, żeby szczepionka została zarejestrowana w EMA: Europejskiej Agencji Leków. Gdyby to się im udało, byłby to pierwszy innowacyjny lek wytworzony w Polsce!

Czytaj także: SOR to nie przychodnia – mówią lekarze z warszawskiego szpitala dla dzieci

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Pytamy ministra, kiedy kalendarz szczepień będzie nowoczesny
Kalendarz szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) na 2015 rok jest taki sam jak w 2014. Pytamy Marka Posobkiewicza, p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego, kiedy kalendarz szczepień się zmieni.

Panie Ministrze, eksperci zajmujący się szczepieniami od wielu lat domagają się zmian w kalendarzu szczepień obowiązkowych. Kiedy można się ich spodziewać? Program szczepień ochronnych jest co rok aktualizowany. Zawsze jest on jednak pewnym konsensusem pomiędzy możliwościami budżetowymi Ministerstwa Zdrowia a tym, co zalecają eksperci. Kiedy dzieci w Polsce będą szczepione tak jak w innych krajach Europy? Programy szczepień ochronnych w Europie wyglądają różnie. Nie ma narzuconego programu dla całej UE. Każdy kraj musi wypośrodkować zalecenia ekspertów z możliwościami budżetowymi danego kraju. Jednak nawet, gdybyśmy wprowadzili jako bezpłatne wszystkie szczepionki zalecane przez ekspertów, co wiązałoby się z większą liczbą szczepień, to na pewno też pojawiłyby się nowe zalecenia dotyczące innych chorób, przed którymi warto by było dziecko zaszczepić. Co roku jest bardzo burzliwa dyskusja, jak powinien wyglądać kalendarz szczepień . Chciałoby się, żeby można było chronić dzieci przed większą ilością chorób. Mam nadzieję, że w przyszłości takie zmiany w kalendarzu będą. Być może, jeśli sytuacja epidemiologiczna na świecie i w Polsce zmieni się, będziemy mogli zrezygnować z niektórych szczepionek. Czytaj też: Czy twoje dziecko ma niepożądane odczyny poszczepienne? Sprawdź Z których szczepień można by zrezygnować w kalendarzu szczepień? Na razie jeszcze za wcześnie o tym mówić. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jeszcze musi się zmienić. Od wielu lat mówi się przede wszystkim o konieczności wprowadzenia bezpłatnej szczepionki przeciw pneumokokom... Kalendarz jest cyklinie rozszerzany. To, że jakaś szczepionka nie znalazła się w obowiązkowym kalendarzu , nie zmienia faktu, że można nią zaszczepić dziecko. To lekarz, który opiekuje się dzieckiem, ze względu na stan zdrowia dziecka może zalecić dodatkowe szczepienia , które...

Prof. Skalski
Fotolia/ Archiwum prywatne
Zdrowie
Uratował Adasia z hipotermii. Dziś boi się, że 500+ pogorszy leczenie dzieci
2 lata temu cala Polska patrzyła na prof. Skalskiego, który dokonywał cudu. Nikt wcześniej na świecie nie wrócił do życia osoby, która była w tak głębokim wyziębieniu jak 2-letni Adaś. Dziś profesor boi się, że zabraknie pieniędzy na ratowanie dziecięcych serc.

12,7 stopni C miał Adaś, gdy został przewieziony do dziecięcego szpitala w Prokocimiu. Wyszedł z domu w andrzejkową noc w samej pidżamce. Zmarzł i zasnął. Życie uratował mu policjant i zespół prof. Janusza Skalskiego , wybitnego kardiochirurga dziecięcego. Dziś Adaś czuje się dobrze - za to prof. Skalski obawia się, czy tak samo skutecznie będzie mógł dalej leczyć dzieci. Jak dziś czuje się Adaś? Ostatnio nie widziałem Adasia, ale jest najzdrowszym dzieckiem pod słońcem! Jako całkowicie zdrowego oddaliśmy go rodzicom. Jego problemy na dziś są takie same jak każdego innego dziecka w tym wieku: jak nie założy szalika, to się przeziębi, a jak spadnie z rowerka,  to rozbije sobie kolano. Ale to, co było związane z jego wyziębieniem, to już przeszłość. Czytaj też: Historia Adasia: to był cud! To był cud w medycynie, Adaś jest zdrowy. Powiem tak: ja już nie muszę go leczyć. Chciałbym za to tak samo dobrze jak do tej pory, móc leczyć serca dzieci. Dzieci z wadą serca w Polsce mają takie same szanse na leczenie jak w innych krajach? Takie same, a mam odwagę powiedzieć, że mamy nawet lepsze wyniki leczenia niż lekarze w innych krajach. Odbiliśmy się niemal od dna. Przed laty patrzyliśmy na zachodnią medycynę niemal jak na odległą galaktykę. Udało nam się wiele zmienić. Śledziliśmy to, co się dzieje na Zachodzie, gromadziliśmy sprzęt, dużo zawdzięczamy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – bo dostaliśmy od nich sprzęt, a to znaczyło, że musieliśmy nim leczyć. Świat dziś nas podziwia! Czytaj też: Prof. Maruszewski o WOŚP: Pobiliśmy kolejny rekord! Na lekarzy i na medycynę w Polsce często się narzeka. Mówi Pan, że jest tak dobrze? Na konferencjach medycznych, na których jesteśmy, słyszymy: "zrobiliście coś wspaniałego"! Tylko w Polsce o tym się nie mówi. I są rodzice, którzy chcą wyjeżdżać z dzieckiem na...

2-letni Adaś wychodzi ze szpitala
Materiały prasowe
Aktualności
2-letni Adaś po hipotermii wychodzi ze szpitala: medyczny cud!
Jeszcze nikt na świecie nie wrócił do życia ze stanu tak głębokiej hipotermii, w jakiej był 2-letni Adaś. Dzięki zespołowi prof. Skalskiego chłopiec dziś wychodzi ze szpitala. Rodzice dziękują za uratowanie życia.

Chłopiec spędził w szpitalu ponad 2,5 miesiąca. Hipotermia nie powinna pozostawić poważniejszych śladów: chłopiec czuje się dobrze, chodzi, bawi się, poprawiły się jego zdolności manualne. Rehabilitacja jest nadal konieczna, jednak jego życiu nic już nie zagraża. Czytaj też: Medyczny cud: dwuletni Adaś wybudzony ze śpiączki Medyczny cud 12, 7 st. C: tyle wynosiła temperatura ciała Adasia, gdy został przewieziony do dziecięcego szpitala w Prokocimiu . Chłopiec w andrzejkową noc wyszedł z domu w samej piżamce: najprawdopodobniej z domu babci szedł w półśnie do swojego domu. Być może lunatykował . Zmęczony zasnął. Temperatura jego ciała spadła do 12, 7 st. C. Według skali oceny hipotermii, którą posługują się np. ratownicy TOPR w górach, temperatura ciała poniżej 15 st. C to już ostatni, piąty stopień hipotermii. Oznacza zamarznięcie. Śmierć. - Gdy Adaś został do nas przywieziony, jego serce kurczyło się raz na kilkadziesiąt sekund, jak u zwierząt zmiennocieplnych. To niesamowite, że przy takim obniżeniu czynności serca dziecko przeżyło. Jeśli uda się je z tego wyprowadzić bez szwanku, będzie to absolutny cud - mówił w grudniu prof. Janusz Skalski , kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Adaś wraca do domu Po kilku dniach Adaś został wyprowadzony ze stanu śpiączki farmakologicznej i odłączony od respiratora , który wspomagał jego oddychanie.  - Dziecko, które było już na drugim świecie, zebrało się i jest z nami. Wróciło do nas, do świata żywych. Mówię bardzo odważnie - jest to sukces. Dziecko wybudziło po takich przejściach, to kapitalna wiadomość - mówi prof. Skalski. Lekarze byli ostrożni, ale pełni nadziei. Mówili, że jeśli uda się Adasia przywrócić do życia, będzie to kolejny przełom w medycynie, który pokaże, że możliwości ludzkiego organizmu są...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj