Marcelina Ziętek: „pierwszy raz” na USG…
instagram @marceepan
Aktualności

Marcelina Ziętek, dziewczyna Piotra Żyły jest w ciąży? Wrzuciła na IG zdjęcie z USG

Marcelina Ziętek, dziewczyna Piotra Żyły, podzieliła się na Instagramie zdjęciami z wizyty… w gabinecie USG. Czy to znaczy, że w życiu gwiazdy programu „19+” i skoczka narciarskiego wkrótce nastąpią poważne zmiany?

W ostatni weekend Piotr Żyła obchodził 35. urodziny. Chociaż w trwającym akurat turnieju skoków narciarskich w Zakopanem nie szło mu najlepiej, tryskał dobrym humorem. Dostał w prezencie skrzynkę różnokolorowych papryk i hulajnogę elektryczną.

Będzie córeczka? Weronika Rosati odpowiada [WIDEO]

Piotr Żyła i Marcelina Ziętek: od lata razem

Piotr Żyła rozwiódł się w 2018 roku z wieloletnią partnerką życiową Justyną Żyłą (siostrą cioteczną Adama Małysza). Ma z nią dwoje dzieci: Jakuba (15 lat) i Karolinę (10) lat.

Od pół roku jest w związku z Marceliną Ziętek. Czy rodzina skoczka wkrótce się powiększy? Jego obecna dziewczyna zasiała w fanach sporo niepewności…

Marcelina Ziętek: wizyta w gabinecie USG

Wrzucając do sieci zdjęcia z gabinetu USG, Marcelina Ziętek wywoła z pewnością sporo domysłów. Do materiału dołączyła informację, że nigdy wcześniej nie miała takiego badania. Czy „pierwszy raz” w gabinecie USG oznaczał kłopoty ze zdrowiem lub badania profilaktyczne (jamy brzusznej? Tarczycy? Piersi?). Czy może wkrótce dowiemy się więcej na temat wyników tego pierwszego badania USG?

źródło: instagram @marceepan

Zobacz także:

USG w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
USG w ciąży: ile razy robić usg w ciąży, terminy
USG w ciąży to jedno z ważniejszych badań, jakie wykonuje kobieta spodziewająca się dziecka. Wiele przy nim wzruszeń, ale i całkiem sporo wątpliwości. Podpowiadamy, jak często wykonywać badanie USG, w jakich terminach oraz w jaki sposób interpretować informacje wynikające z badania USG w ciąży.

USG wykonywane w ciąży to badanie umożliwiające ocenę stanu płodu w macicy. Metoda ta wykorzystuje fale ultradźwiękowe (to dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, niesłyszanej przez człowieka). Ultradźwięki wysyłane przez głowicę aparatu USG odbijają się od badanych tkanek, np. od narządów wewnętrznych płodu. Fale wracają do czujnika, którym lekarz przesuwa po brzuchu przyszłej mamy. Skomplikowany system informatyczny przetwarza te informacje na obraz widoczny na ekranie. Obraz jest czarno-biały, niezbyt wyraźny, przypomina zamazany ekran telewizora. Spis treści: USG w ciąży – po co wykonuje się to badanie Kiedy należy robić USG w ciąży Ile razy można robić USG w ciąży – bezpieczeństwo Rodzaje USG w ciąży USG w ciąży – po co wykonuje się to badanie? USG w ciąży pozwala na określenie wieku ciąży i kontrolowanie rozwoju oraz stanu płodu w każdym trymestrze ciąży.  Podczas badania USG można określić wielkość dziecka, jego ruchy, objętość płynu owodniowego. Lekarz szuka również sygnałów ostrzegawczych, czy nie ma wad rozwojowych. Gdy wykryje ich objawy, odsyła ciężarną na kolejne badania (genetyczne, badanie echokardiograficzne serca płodu), które przeprowadzają lekarze zajmujący się diagnostyką prenatalną. W niektórych sytuacjach płód może być leczony już w łonie matki (dlatego tak ważne jest wykonanie badań prenatalnych ). Podaje się leki do pępowiny albo mamie lub przeprowadza operacje wewnątrz macicy. Chociaż ultrasonografia jest coraz bardziej niezawodna, dzięki czemu rzadko zdarzają się niespodzianki przy porodzie, nie wszystkie wady rozwojowe, np. głuchotę, można wykryć podczas badania. Dlaczego? Bo wada pojawia się lub ujawnia później, czasem tuż po porodzie. W ostatnich tygodniach ciąży trudno jest ocenić anatomię płodu ze względu na jego wielkość lub niekorzystne...

czupryna u noworodka
Twitter
Aktualności
Dziecko urodziło się z bujną czupryną. Włosy było widać nawet na USG!
Pewna mama z Irlandii pokazała nagranie z badania USG: widać na nim dziecko z długimi włosami. Po urodzeniu dziewczynka zaskoczyła wszystkich bujną fryzurą – jak to możliwe?

Irlandka poszła na rutynowe badanie USG w 34. tygodniu ciąży. Widok zaskoczył i ją, i lekarkę! Nienarodzona dziewczynka miała tak gęste włosy, że było je wyraźnie widać na monitorze. Noworodek z bujną czupryną Dziecko miało długie włosy już w brzuchu mamy. Kobieta nie spodziewała się, że zobaczy je na USG, była pewna, że dzieci rodzą się z gładką główką. Po porodzie jednak wszystko się potwierdziło: mała Alexandra urodziła się z gęstą, ciemną czupryną. Jej włosy robią wrażenie! „Z wcześniejszych badań wiedzieliśmy już, że na świat przyjdzie dziewczynka. Chcieliśmy sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, a także jak bardzo urosło. Kiedy lekarka odwróciła monitor w trakcie USG, zobaczyłam główkę pokrytą gęstymi włosami. Pomyślałam, że to niemożliwe. Mówiąc zupełnie szczerze, myślałam, że wszystkie dzieci rodzą się kompletnie łyse” – powiedziała mama w rozmowie z „The Sun”.   Baby girl born with so much hair it was visible during her 34 week scan pic.twitter.com/ZyAw0R3JHd — The Sun (@TheSun) November 10, 2021 Zazwyczaj włosy u noworodka to tzw. meszek – jego długość nie przekracza jednego lub dwóch centymetrów. O długości i gęstości włosów decydują jednak czynniki genetyczne i czasem dzieci rodzą się z bujniejszą fryzurą. Zobacz też: Włosy tej dziewczynki nie są naelektryzowane! To rzadka choroba Golenie głowy niemowlaka sposobem na piękne włosy? Siwe włosy u dziecka: przyczyny siwienia u dzieci

usg w ciąży szkodliwość
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy badanie USG jest szkodliwe dla dziecka? Wpływ USG na płód
Niektóre przyszłe mamy obawiają się, czy badanie USG jest szkodliwe dla dziecka. I trudno się dziwić, kiedy wokół tego tematu wciąż krąży wiele mitów.

Przyszłe mamy często mają wiele wątpliwości przed wykonaniem USG w ciąży . Niektóre kobiety wprost pytają lekarza, czy badanie jest bezpieczne dla niej i dla dziecka. I trudno im się dziwić. Krąży bowiem wiele mitów dotyczących szkodliwości ultradźwięków. Wyjaśniamy, czy rzeczywiście jest się czego obawiać. Czy badanie USG jest szkodliwe dla płodu? Lekarza podkreślają, że brak jest dowodów naukowych o szkodliwości badania USG na rozwijający się płód. Korzyści i informacje, których ono dostarcza lekarzom, są nie do przecenienia. W pierwszym trymestrze ciąży warto jednak ograniczyć wykonywanie badania USG do minimum. Jak podaje Światowa Organizacja Ultrasonografii w Medycynie i Biologii (The World Federation for Ultrasound in Medicine and Biology) prawdopodobieństwo szkodliwego wpływu tego rutynowego badania w pierwszym trymestrze jest niewielkie. Mówi się jednak o nieznacznym (ok. 1,5°C) wzroście temperatury w tkankach poddawanych działaniu ultradźwięków. Z tego powodu lepiej wykonać zalecane przez lekarzy USG prenatalne . Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, to w zupełności wystarczy, by upewnić się, czy płód się prawidłowo rozwija. Czy USG dopplerowskie w ciąży szkodzi? Badanie Dopplera (właściwie USG Doppler albo badanie dopplerowskie, czyli specjalistyczne badanie USG) jest badaniem obowiązkowym w ciąży. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy zrobić je przynajmniej trzy razy w przeciągu całej ciąży. Jest ono tak samo bezpieczne jak zwykłe USG. Jeśli lekarze będą musieli zrobić więcej badań, nie masz powodów do obaw – częste USG w ciąży nie są szkodliwe. Wpływ USG na płód i ciężarną Towarzystwa i instytucje zajmujące się bezpieczeństwem ultrasonografii zapewniają, że USG nie ma żadnego wpływu na rozwój płodu. Liczne badania nie wykazały również negatywnych skutków działania ultradźwięków pochodzących z aparatów USG ani u...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj