zabawki
fotolia.com
Aktualności

Marzenie rodziców: Wypożyczalnia zabawek – czy to się może udać?

Wypożyczanie zamiast kupowania zabawek to popularny trend m.in. w Ameryce i Korei. To dobre, ekologiczne rozwiązanie dla niezdecydowanych rodziców oraz takich, których dzieci mają... za dużo zabawek.

Pomysł na wypożyczalnię zabawek jest prosty – rodzic płaci abonament (miesięczny lub roczny) i w ramach tego może raz na jakiś czas wypożyczyć dziecku określoną ilość zabawek. Po zwrocie zabawki są czyszczone i naprawiane, jeśli to konieczne. Dodatkowo niektóre firmy dają klientom możliwość odkupienia zabawki, która bardzo przypadła dziecku do gustu, z bardzo atrakcyjnym rabatem. Firmy pilnują, żeby zabawki były bezpieczne, atrakcyjne, renomowanych firm.  

Dla kogo wypożyczalnia zabawek?

Tak naprawdę to może być dobre rozwiązanie dla wszystkich rodziców i dzieci. Czyje mieszkanie tonie właśnie pod stertą miśków, klocków, kolorowanek, gier, lalek, piłkarzyków, figurynek itd.? Iloma zabawkami z tej sterty naprawdę i często bawi się dziecko? No właśnie... 

Każdy rodzic prędzej czy później znajduje się w sytuacji, gdy zabawki zajmują ogromną część mieszkania, a dziecko domaga się nowych, bo starymi się znudziło (lub w ogóle się nimi  nie bawiło).  

Wypożyczalnia zabawek w praktyce

Mama bliźniaków Park Eun-jung z Nowego Jorku wypożycza zabawki także jako prezenty pod choinkę dla swoich dzieci. Haczyk polega na tym, że po miesiącu zabawki trzeba będzie zwrócić. Czterolatki o tym nie wiedzą, ale ich mama się nie martwi:

"Nie będą rozczarowane, że trzeba będzie oddać nowe zabawki. Jestem pewna, że przed upływem 2 tygodni stracą nimi zainteresowanie".

Idea wypożyczania zabawek podoba się także rodzicom, którzy liczą pieniądze:

"Wybierasz jedną lalkę Barbie, dobierasz do niej parę akcesoriów i to wszystko kosztuje prawie 100$! Zabawa dla dzieci potrafi być naprawdę kosztowna" – mówi Ricky Lewis, ojciec dwóch dziewczynek, który chętnie korzysta z usługi wypożyczenia zabawek. 

Wypożyczalnie zabawek w Polsce

Od paru lat co jakiś czas także w naszym kraju powstają pojedyncze wypożyczalnie zabawek. Jednak ich właściciele narzekają, że takie przedsięwzięcie nie cieszy się powodzeniem. Przytaczamy wypowiedź właścicielki, która wypowiada się pod pseudonimem suleviea: 

"We wrześniu otworzyłam wypożyczalnię zabawek i akcesoriów dla dzieci. Wydawało mi się to świetnym pomysłem. Znalazłam i wyremontowałam lokal. Kupiłam niezbędne rzeczy do rozpoczęcia, rozniosłam plakaty i ulotki po przedszkolach, żłobkach i miejscach rozrywki dla najmłodszych. Cena nie jest wygórowana, 69,99 zł za miesięczny abonament, w którym mieszczą się 4 zabawki, co tydzień zabawkę można - ale nie trzeba - wymienić na dowolną. Cena obejmuje każdą zabawkę bez wyjątku, czy jest to samochód na akumulator, piłkarzyki czy Barbie. Jest styczeń, a ja do tej pory miałam tylko jednego klienta. Ludzie przychodzą oglądają, mówią, że pomysł jest super, życzą wszystkiego najlepszego i... wychodzą". 

Rodzice na forach odnoszą się do pomysłu wypożyczania zabawek sceptycznie. Zdaniem wielu odebranie zabawki dziecku może zamienić się w traumatyczne przeżycie, a wiele mam boi się zarazków, które mogą zostać przeniesione tą drogą.

Co sądzicie na temat wypożyczalni zabawek? 

Czytaj też: Zobacz, co można zrobić ze starych zabawek

Zabawki dla niemowląt - film

muzeum zabawek, wystawa
materiały prasowe
Wystawa Zabawki ze sznurkiem i świąteczne warsztaty w Muzeum Zabawek - 19.03 - 11.10.2013
Zapraszamy na wystawę Zabawki ze sznurkiem i na świąteczne warsztaty do Muzeum Zabawek.

Zabawki ze sznurkiem - wernisaż wystawy 19 marca, godz. 17.00.   Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na nową wystawę pt. „Zabawki ze sznurkiem”, która będzie prezentowana od 19 marca 2013 r. do 31 października 2013 r.    Jednym z elementów konstrukcji wielu zabawek jest sznurek (lub sznurki), który poprzez różnorodny sposób zamontowania wprawia zabawkę w ruch lub wzbogaca ją o dodatkowy rodzaj manipulacji.    Na wystawie zaprezentujemy szeroką gamę zabawek, przy których ważną rolę pełni sznurek. Będą to zabawki polskie i zagraniczne, wyprodukowane od lat 50. XX w. do chwili obecnej . Istotną część wystawy stanowić będą zabawki z polskich spółdzielni zabawkarskich. Nie zabraknie też zabawek, których głównym elementem jest sznurek tj. latające bile, diabolo, latawce, skakanki czy jo-jo. Zwiedzający poznają historię najstarszych zabawek ze sznurkiem i ciekawostki z nimi związane.   Historia zabawek ze sznurkiem trwa od bardzo dawna i nikt chyba nie wie, gdzie, kto i kiedy po raz pierwszy doczepił sznurek do ,,czegoś”, co moglibyśmy nazwać zabawką i w końcu jak to ,,coś” wyglądało. Jedno jest pewne, że gdy sięgamy do tego, co udokumentowane, widzimy, że od czasów starożytnych sama forma i zasada działania niektórych tego typu zabawek prawie się nie zmieniła. Zwierzątka na kółkach do ciągnięcia na sznurku, figurki z ruchomymi kończynami, latawce, skakanki, jo-jo to podstawowy zestaw zabawek na świecie dla dzieci w różnym wieku. Grupę zabawek ze sznurkiem dla maluchów uzupełniają eksponaty z firm zagranicznych m.in. amerykańskiej Fisher-Price, francuskiej Clairbois. Wśród nich znaleźć możemy: ,,królową pszczół” (będącą zarazem najstarszym eksponatem na wystawie), żółwia, samolot, pajace, zajączka i motyla. Charakterystyczne dla tych zabawek jest to, że poruszając się wydają przy tym dźwięki....

Aleksandra Piotrowska psycholog
Małgorzata Mikołajczyk
Wychowanie
Jak wybierać zabawki dla dzieci? Tuż przed Gwiazdką radzi psycholog
Przedświąteczna gonitwa za prezentami dla dzieci właśnie osiąga apogeum. Czy dać się temu porwać? Jeśli jeszcze nie masz prezentu, przeczytaj, po co dzieciom w ogóle potrzebne są zabawki i zobacz, które poleca znana psycholog dr Aleksandra Piotrowska, która twierdzi, że zabawa to poważna sprawa.

Zapytam najpierw: po co dzieci się w ogóle bawią? – Dzieci nie mają świadomości, że się bawią, nie mają takiej intencji. To po prostu ich podstawowy sposób istnienia przez kilka pierwszych lat życia. Niemal wszystkie czynności, które dziecko wykonuje, mają charakter zabawowy. Gdy trzymiesięczne niemowlę nieudolnym chwytem namierza i łapie grzechotkę, zaczyna nią wymachiwać, to są to właśnie pierwsze zabawy. Przez całe życie albo się bawimy, albo uczymy, albo pracujemy. Zmienia się to, że w pewnym momencie rozwoju zyskujemy świadomość zabawy, wiemy, że spotykamy się, żeby obejrzeć film czy pograć w brydża. Nie wolno lekceważyć zabawy , to bardzo poważna sprawa – przecież w jej trakcie dziecko intensywnie się uczy. Ale czy do zabawy potrzeba zabawek? – Zabawki są potrzebne, kwestia tylko jakie. Część pedagogów i psychologów formułuje dość kategoryczny pogląd, zgodnie z którym wszystkie przedmioty robione lub kupowane specjalnie do zabawy, przeszkadzają w rozwoju wyobraźni. Ich zdaniem, dziecku wystarczą rekwizyty, które są wszędzie: kamyczki, listki, piasek, woda, łyżki. Drugi kraniec to pogląd, zgodnie z którym dzieci powinny mieć wszystkie możliwe zabawki , a obowiązkiem opiekunów jest ich dostarczanie. I im więcej zabawek o różnych stopniach skomplikowania, tym dziecko ma lepsze warunki rozwoju. Jaka jest prawda? Moim zdaniem, żadna skrajność nie jest dobra. Nie jestem zwolenniczką skazywania dzieci tylko na patyczki i kasztanki, bo zabawki naprawdę pobudzają wyobraźnię i sprzyjają rozwojowi, a dzieci nie żyją w społecznej próżni. Spotykają inne dzieci i porównują, czym one dysponują. Przez pierwsze parę lat naszego życia świat dostrzegamy przecież na poziomie materialnym. To nic złego. Te konkretne przedmioty, zabawki, są dla dzieci bardzo użyteczne z punktu widzenia rozwoju sprawności spostrzegania, manipulowania, myślenia,...

domek dla lalek
Allegro
Zakupy
Domki dla lalek już od 40 zł! Zobacz 10 naszych propozycji [Przegląd]
Każda dziewczynka prędzej czy później zechce mieć domek dla lalek. Gdy nadejdzie ten moment i zajrzysz do sklepów, dostaniesz zawrotu głowy. Żeby ułatwić ci wybór, przygotowaliśmy 10 propozycji z krótkim opisem i cenami.

Domek dla lalek – marzenie wielu dziewczynek. Dojrzałaś już do zakupu takiej zabawki dla córki? Zatem czas przyjrzeć się ofercie rynkowej. Poniżej prezentujemy 10 popularnych domków, po pięć w kategorii: plastikowe i drewniane. Wybraliśmy takie, aby pokazać ci przekrój tego, co obecnie jest w sprzedaży. Do opisu każdego produktu dodaliśmy króciutkie podsumowanie z najważniejszymi cechami każdego z nich. Zapraszamy do oglądania i lektury! Zobacz także: Która lalka będzie idealna dla twojego dziecka? Zanim dokonasz zakupu, weź pod uwagę kilka spraw, które ułatwią ci dokonanie najlepszego wyboru. Koniecznie zwróć uwagę na następujące sprawy: Jakimi lalkami chce się bawić twoje dziecko? Niewielkie zmieszczą się w małym domku, a np. Barbie tylko w dużym. Ile masz miejsca na tę zabawkę? Do niewielkiego pokoju lepiej sprawić dziecku domek składany. Gdy pokój jest duży, wielkość domku nie ma specjalnie znaczenia. W jakim wieku jest dziecko? Małe ucieszy się nawet z niewielkiej zabawki, a większe... cóż, z pewnością oczaruje je większa zabawka Sprawność pociechy. Sprawne dziecko poradzi sobie nawet z małym plastikowym domkiem – bez problemu umieści w nim mebelki, nie będzie go potrącać i wszystkiego z niego wysypywać. Małemu "niezgrabiaszowi" lepiej kupić domek drewniany, który jest bardziej stabilny. Plastikowe domki dla lalek: 1. Rozkładany Country, cena: 40 zł 2. Domek Wader, cena: 85 zł 3. Domek z dzwonkiem, cena: 100 zł 4. Willa dla Barbie, cena: 110 zł 5. Domek jelonków, cena: 140 zł Drewniane domki dla lalek: 6. Mały z meblami, cena: 100 zł 7. Gotycki z meblami, cena: 110 zł 8. Sympatyczny z lalkami, cena: 230 zł 9. Willa alpejska, cena: 250 zł 10. Duży KinderKraft, cena: 550 zł 1. Rozkładany domek Country, cena: 40 zł Domek otwiera się z dwóch stron . W środku znajdują się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj