stop maseczkom przy porodzie
Adobe Stock
Aktualności

Stop maseczkom przy porodzie: kobiety mają dość! Będzie interwencja Rzecznika Praw Pacjenta?

Kobiety nie chcą rodzić w maseczkach na twarzach, bo to utrudnia oddychanie i może zaburzyć przebieg porodu. Mimo że sala porodowa nie jest miejscem publicznym, w którym obowiązuje nakaz noszenia maseczek, w wielu szpitalach rodzące wciąż zmusza się do zakrywania ust i nosa. Pacjentki z placówki im. Raszei w Poznaniu mówią − dość!

Poród w maseczce ochronnej budzi coraz większy opór ciężarnych. Bo jaki sens ma zakładanie maseczki na sali porodowej, jeśli personel medyczny jest w większości zaszczepiony na Covid-19? − pytają przedstawicielki Fundacji Matecznik, które poprosiły o pilną interwencję Rzecznika Praw Pacjenta.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Kobiety nie chcą rodzić w maseczkach!

Fundacja apeluje, by nie zmuszać kobiet do porodów w maseczkach w szpitalu im. Franciszka Raszei w Poznaniu. To absurd − twierdzą przedstawicielki Fundacji: sala porodowa nie jest przecież miejscem publicznym, ciężarne przed porodem przechodzą ankietę epidemiologiczną, a personel jest już zaszczepiony na koronawirusa. Nie dość, że maseczka utrudnia prawidłowe oddychanie podczas porodu, to jeszcze zakładanie jej wbrew woli pacjentki powoduje olbrzymi stres i może zakłócić przebieg akcji porodowej. Do takich bulwersujących sytuacji miało dochodzić w poznańskiej placówce:

„Dostałyśmy informację, że personel medyczny sam nakładał kobiecie maseczkę na twarz w momencie, kiedy ona ją zdejmowała kilkukrotnie. Tego nie można nazwać inaczej niż przemocą. To może nawet zakrawać o torturę, bo dla niektórych kobiet może być stresujące, utrudniać oddychanie, a stres - spowodować nawet zatrzymanie akcji porodowej. Nie ma takich zaleceń odgórnych. Ministerstwo Zdrowia nie rekomenduje noszenia maseczek kobietom ciężarnym” − argumentuje Alicja Nowaczyk, prezes zarządu Fundacji Matecznik, cytowana przez portal poznan.wyborcza.pl.

Fundacja Matecznik zwróciła się po pomoc i pilną interwencję do Rzecznika Praw Pacjenta. Tymczasem do zarzutów odniósł się poznański szpital. Zdaniem rzecznika placówki nie ma przymusu zakładania maseczki przy porodzie, a zasłanianie ust i nosa przez rodzące to tylko zalecenie. 

„Noszenie maseczek nie jest obowiązkiem, a jedynie zaleceniem, wystosowanym przez szpital, również na prośbę niektórych pań rodzących, które same chciały nosić maseczki, stosować takie środki ochrony osobistej. Każda pacjentka będzie traktowana indywidualnie, żadnej do niczego nie będziemy zmuszać” − powiedział Eryk Matuszkiewicz, rzecznik szpitala.

Zobacz też:

Poród rodzinny
Adobe Stock
Aktualności
Poród rodzinny dopiero po wykonaniu PŁATNEGO testu na COVID!
Szpital powiatowy w Jarocinie umożliwił ojcom uczestniczenie w rodzinnym porodzie, ale dopiero po wykonaniu płatnego testu na obecność koronawirusa. RPO apeluje: „To dyskryminacja ekonomiczna!”.

Szpital w Jarocinie wznowił możliwość porodów rodzinnych już od 18 stycznia. Warunkiem jednak jest posiadanie negatywnego testu na COVID-19 u każdego członka rodziny uczestniczącego w porodzie. Test można wykonać przed porodem i jest on płatny 100 zł. PŁATNY test na COVID przed porodem rodzinnym! Czy to legalne? Fundacja Wspierania Rodzin "Matecznik" powiadomiła o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich, który zbadał zgodność takiego postanowienia z prawem. „Opracowane przez krajowych konsultantów zalecenia Ministerstwa Zdrowia z 15 lipca 2020 r. nie wspominają o konieczności posiadania wyniku badania na obecność wirusa u osoby bliskiej” – jak powiadomił rzecznik. Podkreślił także, że szpitale nie mają podstaw do zakazywania porodów rodzinnych, a wśród wymogów prawnych nie ma konieczności wykonania testu na COVID-19. „Żądanie takiego wyniku budzi także wątpliwości, gdyż zmusza rodzinę do wydatku 100 zł, co może stanowić barierę. Czyni to decyzję władz szpitala przykładem dyskryminacji ekonomicznej oraz wykluczenia możliwości korzystania z praw przez mniej zamożne rodziny” – dodał Rzecznik Praw Obywatelskich. Źródło: next.gazeta.pl Zobacz też: Co powinien wiedzieć każdy mężczyzna na porodówce? Czy warto namawiać mężczyznę do porodu rodzinnego? Poród rodzinny: tak czy nie, czyli co myślą ojcowie?

poród lotosowy
AdobeStock
Poród naturalny
Poród lotosowy – na czym polega, czy jest bezpieczny dla dziecka, zalety, zagrożenia [ZDJĘCIA]
Poród lotosowy nie kończy się odcięciem pępowiny. Dziecko do czasu jej naturalnego odpadnięcia jest cały czas połączone ze specjalnie odsączonym, zasuszonym i zakonserwowanym łożyskiem. Zwykle trwa to od 3 nawet do 10 dni.

Poród lotosowy to alternatywne podejście do narodzin dziecka. I choć nazwa wskazuje, że chodzi o poród, w rzeczywistości istotne jest to, co dzieje się tuż po nim . W porodzie lotosowym ważne jest, by nie odcinać pępowiny, tylko poczekać, aż sama się oddzieli. Metoda ta budzi kontrowersje wśród specjalistów i nie jest przez nich akceptowana.  Spis treści: Co to jest poród lotosowy? Poród lotosowy – zalety Opieka nad dzieckiem po porodzie lotosowym Idea porodu lotosowego Historia porodów lotosowych Poród lotosowy w Polsce i na świecie Poród lotosowy – gdzie może się odbyć i jaka jest cena? Poród lotosowy – zagrożenia (badania naukowe) Lekarze o porodzie lotosowym Co to jest poród lotosowy? Poród lotosowy to rodzaj porodu, po którym nie przecina się pępowiny. Dziecko jest połączone z łożyskiem, aż do momentu, kiedy pępowina odpadnie naturalnie. Zazwyczaj trwa to kilka dni, a łożysko umieszczone jest do tego czasu w specjalnie uszytym na tę okazję woreczku. Dziecko połączone z łożyskiem umieszczonym w woreczku. fot. Adobe Stock Zasady porodu lotosowego: to matka decyduje o przebiegu porodu, po narodzinach dziecka nie przecina się pępowiny, urodzone łożysko konserwuje się i pozostawia w pobliżu dziecka, pępowina ma w naturalny sposób zaschnąć i odpaść od dziecka (trwa to 3-10 dni), w tym czasie matka i dziecko nie przyjmują odwiedzin, mają czas dla siebie. Poród lotosowy – zalety Zwolennicy porodów lotosowych twierdzą, że taka forma narodzin jest lepsza dla dziecka. Przyjście na świat w wyniku porodu lotosowego i pozostawienie noworodka z nieodciętą pępowiną określane jest mianem „ łagodnych narodzin ”. Popularyzatorzy tej metody uważają, że lotosowe dzieci są spokojniejsze i bardziej wyciszone . Inna...

Ojciec przyjął poród w domu
Adobe Stock
Aktualności
Żory: ojciec odebrał poród w domu! Pomogły mu KLAMERKI DO PRANIA!
Kiedy rozpoczęła się akcja porodowa, było już za późno na podróż do szpitala. Dzielny tata odebrał więc poród sam, korzystając wyłącznie z przedmiotów, które miał pod ręką.

Poród przebiegał błyskawicznie, dlatego para z Żor – Przemysław i Karolina – zdecydowali, że jazda do szpitala nie wchodzi w grę. Ojciec malucha, chociaż zawodowo zajmuje się elektryką, świetnie odnalazł się w roli położnika. Był także obecny przy wcześniejszych dwóch porodach, więc, jak mówi, podszedł do tego fachowo. Ojciec odebrał poród domowy Pan Przemysław wezwał na pomoc służby ratunkowe, jednak dotarły one już po narodzinach małego Franciszka. Podczas odbierania porodu mężczyzna użył przedmiotów, które miał pod ręką – pępowinę przeciął nożyczkami i podwiązał ją klamerkami do prania. „Sama bym sobie na pewno nie poradziła. To wszystko dzięki niemu” – wyznaje wzruszona mama Franciszka. Zarówno mama, jak i dziecko czują się dobrze. Zostali przewiezieni do szpitala zaraz po przyjeździe karetki. Maluch otrzymał 10 punktów w skali Apgar, a także drugie imię po tacie-bohaterze. Źródło: Polsat News, Fakt Zobacz też: Niezwykły poród – dziecko urodziło się w taksówce, na ulicy, w centrum Wrocławia! Andrzejewska wspomina NAGŁY poród w święta: „szew pani doktor genialny!” Ten poród był niezwykły! Naprawdę można tak szybko urodzić?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj