Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Koronawirus maseczki
Adobe Stock
Aktualności

Maseczki: szkodzą czy pomagają? Ujawniamy WYNIKI BADAŃ!

Jeszcze wiosną zarówno WHO, jak i politycy twierdzili, że osoby zdrowe nie powinny nosić maseczek, a powszechne zakrywanie nosa i ust może powodować więcej szkód niż pożytku. Dzisiaj twierdzą już zupełnie inaczej. Jaka jest prawda?

Od soboty ustanowiono w Polsce obowiązek zakrywania ust i nosa w każdej przestrzeni publicznej, poza lasami czy plażami. Kolejne obostrzenia pociągają za sobą rosnące w siłę ruchy antymaseczkowe, których głównym argumentem jest to, że jeszcze nie tak dawno odradzano noszenie masek. To jak to wygląda naprawdę? 

Eksperci o maseczkach wiosną

„Nie ma dowodów naukowych na to, że noszenie masek przez populację na masową skalę przynosi jakiekolwiek korzyści. Wręcz przeciwnie - są dowody, że nieprawidłowe użycie masek wyrządza szkody” – informował jeszcze kilka miesięcy temu epidemiolog WHO Mike Ryan.

Wielu przeciwników maseczek rozpowszechnia także wywiad Roberta Mazurka z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, który odbył się kilka miesięcy temu na antenie RMF. Zdanie ministra na temat maseczek było wyrażone w bardzo jasny sposób.

Szumowski: Maseczki nie pomagają, one nie zabezpieczają przed wirusem, one nie zabezpieczają przed zachorowaniem.
Mazurek: Naprawdę nie pomagają?
Szumowski: Naprawdę nie pomagają.
Mazurek: To po co ludzie je noszą?
Szumowski: Nie wiem. Kiedyś w Chinach i w całym świecie azjatyckim noszono je głównie z powodu smogu i z powodu pewnej kultury, która tam jest. Natomiast WHO nie zaleca, eksperci nie zalecają.

Argumentowano to tym, że zwykłe, nieprofesjonalne okrycia twarzy nie chronią noszącego, ludzie zdrowi nie zakażają, a większość osób nie potrafi prawidłowo posługiwać się maskami. Ponadto, wirus jest mały i potrafi się przedostać przez włókna tkaniny.

Ministerstwo Zdrowia odpowiada

„Nauka dotycząca używania masek i innych okryć twarzy przez ogół społeczeństwa w celu utrudnienia transmisji SARS-CoV-2 rozwija się wraz trwaniem epidemii. Chociaż na początku rozwoju epidemii nie było konsensusu ekspertów w tej sprawie, wiele państw uznało maskowanie za główny środek ostrożności przeciwko COVID-19, czerpiąc z dotychczasowych doświadczeń w rozwoju i dalszym zapobieganiu innych chorób zakaźnych. (...) Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących na wpływ masek na twarz w zapobieganiu transmisji SARS-CoV-2” - przekazał redakcji Interia.pl resort zdrowia, powołując się na aktualne wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

„Co istotne, maski twarzowe mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się zakażenia w społeczności dzięki zmniejszaniu wydalania kropelek oddechowych przez osoby zakażone, które mogą nawet nie wiedzieć o tym, że są zakażone, a także przez osoby, u których jeszcze nie rozwinęły się objawy” – dodaje ministerstwo.

Jednak w wytycznych, na które powołuje się polskie Ministerstwo Zdrowia, można także znaleźć adnotację: „dane o skuteczności niemedycznych masek twarzowych jako środka kontroli u źródła rozprzestrzeniania się zakażenia są ograniczone”.

Jaka jest prawda?

Eksperci zmieniają front

W czerwcu stanowisko w sprawie noszenia maseczek zmieniła także Światowa Organizacja Zdrowia.

W odpowiedzi przesłanej redakcji Interia.pl, WHO informuje bez żadnych wątpliwości, że „maski to kluczowy środek do ograniczenia transmisji wirusa i ratowania życia. Redukują potencjalne ryzyko, jakie stwarza zakażona osoba, niezależnie od tego, czy ma objawy, czy nie. Ludzie noszący maski są bardziej chronieni przed zakażeniem. Maski zapobiegają także transmisji wirusa, gdy są noszone przez zainfekowaną osobę”.

Nauka o maseczkach stale się rozwija

Na prośbę redaktorów Interia.pl, Ministerstwo Zdrowia przesłało badania, na których opiera swoją aktualną politykę. Wszystkie pochodzą z ostatnich miesięcy, co potwierdza, że dowody na prawdziwą skuteczność stosowania maseczek gromadzone są właśnie teraz, a eksperci dopiero w tym momencie odkrywają nowe wnioski naukowe. Koronawirus jest pierwszym tak zakaźnym wirusem, który skłonił wielu naukowców i organizacje do przeprowadzania i finansowania wielomiesięcznych badań nad profilaktyką i sposobami uspokojenia pandemii. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, lekarze i naukowcy lepiej też poznali sam wirus SARS-CoV-2 i dziś już wiemy, jak wiele osób przechodzi zakażenie bezobjawowo i że mogą w tym czasie zakażać innych.

Faktycznie pojawia się coraz więcej przesłanek, że nawet noszenie zwykłych maseczek ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa.

„Dominująca większość dowodów wskazuje, że noszenie masek ogranicza poziom zakażeń poprzez zniwelowanie transmisji zainfekowanych kropelek. Publiczne zakrywanie ust i nosa jest najbardziej efektywne w powstrzymywaniu rozprzestrzeniania się wirusa, gdy jak najwięcej osób stosuje się do zaleceń. Obniżenie transmisyjności może znacząco zredukować liczbę ofiar śmiertelnych, a także wpływ epidemii na gospodarkę, przy stosunkowo niskich kosztach” – informuje w nowej pracy 18 naukowców pochodzących m.in. z Oksfordu. Artykuł czeka jeszcze na recenzję (tzw. peer review) i oficjalną publikację w czasopiśmie naukowym.

Jednak to nie jedyne badanie. Czterech niemieckich naukowców przekonuje, że obowiązek noszenia masek zmniejsza wzrost zakażeń aż o 40%!

„Użycie masek może znacząco redukować ryzyko infekcji” – informuje kolejne badanie opublikowane na łamach prestiżowego „Lanceta”, do którego redakcja Interia.pl została odesłana przez rzecznika sanepidu. Jest tam jednak również informacja o wyższej skuteczności masek N95 i nieco niższej zwykłych masek.

Czasopismo naukowe „Nature” w najświeższym, październikowym artykule również wysuwa wnioski: więcej jest dowodów na to, że maski chronią otoczenie, a także noszącego, niż dowodów przeciwnych. Naukowcy powołują się tu na badanie przeprowadzone na chomikach w Hongkongu: w dwóch oddzielnych grupach między zdrowe zwierzaki wpuszczono zakażone wirusem. W pierwszej grupie chomiki biegały wolno, bez żadnej ochrony, ale w drugiej założono im na pyszczki fragmenty chirurgicznych masek. W efekcie w pierwszej grupie zakaziło się aż dwie trzecie chomików, w drugiej – jedynie 25%. Ciekawe jest również to, że te, które się zakaziły, przeszły chorobę łagodniej niż te z pierwszej grupy.

Maski skuteczne, ale to nie wszystko

WHO nadal podkreśla, że noszenie masek musi odbywać się wraz z dystansowaniem społecznym, unikaniem zatłoczonych miejsc, wietrzeniem pomieszczeń, częstym myciem i dezynfekowaniem rąk, a także zasłanianiem twarzy w czasie kichania.

Udowodnienie skuteczności tych metod, z maseczkami na czele, nie jest jednak nawet w połowie tak trudne jak zapobieganie fałszywym przekazom, które rozprzestrzeniają się po internecie z prędkością światła. Rosnąca dezinformacja może bowiem sprawić, że wielomiesięczna praca naukowców walczących z wirusem pójdzie na marne, kiedy społeczeństwo uzna, że „wie lepiej”...

Źródło: Interia

Zobacz też:

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Protest uczniowski
Adobe Stock
Aktualności
PROTEST UCZNIOWSKI: Młodzież boi się koronawirusa i chce zamknięcia szkół
„Protest uczniowski” to inicjatywa stworzona przez uczniów polskich szkół, którzy wyrażają swój sprzeciw polityce rządu w sprawie ochrony przed koronawirusem. Młodzież argumentuje swój protest strachem, głównie o bliskich.

Statystyki koronawirusa w Polsce obejmują już łącznie 125 816 zakażeń i 3004 zgonów z powodu samego COVID-19 bądź połączonego z chorobami współistniejącymi. Od 10 października cała Polska została objęta tzw. „żółtą strefą” , a noszenie maseczek jest obowiązkowe nawet w przestrzeniach otwartych. Wiele dużych firm przeszło ponownie na pracę zdalną. Szkoły otwarte, uczniowie się boją Szkoły jednak wciąż pozostają otwarte – w trybie zdalnym lub hybrydowym działa zaledwie ok. 2% placówek. W sobotę premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie widzi konieczności przejścia na naukę zdalną. W ramach protestu przeciwko decyzjom rządu uczniowie skrzykują się w internecie pod hasztagiem  #protestuczniowski. Zostało także stworzone wydarzenie na Facebooku. Głównym argumentem uczniów jest brak decyzji w sprawie funkcjonowania szkół, którą zapowiadał na sobotę premier. „Jedyne, czego się dowiedzieliśmy, to że wracają tzw. godziny dla seniorów” – informują pomysłodawcy akcji. Argumenty uczniów „Przez to że szkoły nie zostały zamknięte zaraziłam covidem swoich rodziców... Sama zaraziłam się nim właśnie w szkole i mam wyrzuty sumienia, bo z moją mamą jest bardzo źle.... Zamknijcie te szkoły!” – napisała jedna z uczennic na Twitterze. #protestuczniowski ! Przez to że szkoły nie zostały zamknięte zaraziłam covidem swoich rodziców... Sama zaraziłam się nim właśnie w szkole i mam wyrzuty sumienia, bo z moją mamą jest bardzo źle.... Także nie pieprzecie że wirusa nie ma i ZAMKNIJCIE W CHOLERE TE SZKOŁY!!!!!!!!!!!! — 𝖕𝖊𝖈𝖚𝖑𝖎𝖆𝖗 𝖌𝖎𝖗𝖑 🎣 (@rybka_z_erody) October 11, 2020 „Przykro mi, że oni nie rozumieją tego, że my po prostu się boimy. Tego że nie chcemy zarazić ani siebie ani naszych bliskich. W marcu kiedy na całą Polskę było 15...

testy na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Kiedy lekarz może zlecić test na koronawirusa i czy trzeba mu się poddać?
Najnowsze rozporządzenie ministra zdrowia określa, kiedy lekarz może zlecić badanie na koronawirusa. Sprawdź, gdzie wykonywane są testy i jakie zasady obowiązują obecnie dla izolacji domowej.

Dzisiaj wchodzą w życie zapisy rozporządzenia ministra zdrowia opublikowane wczoraj w Dzienniku Ustaw i regulujące standardy organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem. Podajemy najważniejsze informacje, które mogą się przydać (oby nie musiały!) każdemu z nas. Kiedy lekarz może wysłać pacjenta na test na koronawirusa? Lekarz może wystawić pacjentowi skierowanie na badania w kierunku zakażenia koronawirusem na podstawie wizyty odbytej w poradni, a także na podstawie teleporady . Uzasadnieniem dla wystawienia skierowania jest stan zdrowia pacjenta oceniany przez lekarza zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Uwaga! Żeby otrzymać takie skierowanie nie trzeba mieć wszystkich czterech objawów typowych dla koronawirusa : gorączki, duszności, kaszlu, utraty węchu i smaku. Wystarczy, że lekarz na podstawie wywiadu i ewentualnie badania pacjenta, podejrzewa zakażenie koronawirusem. Wyjątkiem są dzieci do ukończenia drugiego roku życia , które muszą zostać zbadane przez lekarza. Gdzie pobierana jest próbka do badania? W sytuacji, gdy pacjent może samodzielnie się przemieszczać, lekarz powinien podać mu informacje, gdzie znajdują się punkty pobrań. Pacjent skierowany na test na koronawirusa nie może przemieszczać się środkami transportu publicznego ! Gdy pacjent nie może podróżować samodzielnie albo nie pozwala na to stan jego zdrowia, lekarz zleca pobranie wymazu do badania przez personel karetki wymazowej. Kto przekazuje pacjentowi wynik badania na obecność koronawirusa? Ośrodek badający próbkę pobraną w ramach testu na koronawirusa o jego wyniku informuje placówkę medyczną, w której pracuje lekarz zlecający wykonanie testu. Pacjent jest informowany o wyniku badania przez personel tejże placówki – odbywa się to telefonicznie lub drogą mailową. Czy można odmówić wykonania testu na koronawirusa? Na rządowej stronie gov.pl...

dzieci roznoszą koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
To już pewne: DZIECI zarażają koronawirusem! To one roznoszą COVID-19
Będzie nawet 10 tys. przypadków dziennie, jeśli nic się nie zmieni. „Dzieci są głównym czynnikiem, który obecnie wpływa na rozprzestrzenianie koronawirusa. Zakażają rodziców i dziadków. I nagle gdzieś indziej ten wirus wybucha" - mówi ekspert.

Około 80 proc. dzieci choruje bezobjawowo lub objawy są znikome. Takie dzieci jednak nie są poddawane testom. Wracają ze szkoły do domów i zarażają bliskich. Eksperci grzmią, że jeśli nic się nie zmieni - będziemy notować kolejne fale wzrostu zachorowań. Dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że zakażonych koronawirusem może być nawet 10 razy więcej, niż wykazują to oficjalne dane. Zdaniem eksperta w ciągu miesiąca liczba wykrywanych przypadków COVID-19 może dojść nawet do 10 tys. dziennie. Dzieci źródłem zakażenia „Z naszego modelu wynika, że to w znacznej mierze dzieci są głównym czynnikiem, który obecnie wpływa na rozprzestrzenianie koronawirusa. Mamy rozproszone w naszym modelu »ludziki« – ponad 30 mln. Odwzorowują one zagęszczenie ludności w Polsce. Śledzimy poruszanie się ich w modelu. Wiemy, ile w gminach jest szkół. Nasz model pokazuje, że szkoły są tak naprawdę »złośliwymi« ogniskami" – mówi dr Zieliński. Ogromne niedoszacowanie? Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog i ekspert ds. zakażeń mówi, że tak naprawdę nie znamy skali zakażeń , ponieważ większość dzieci choruje bezobjawowo: „Mamy do czynienia z ogromnym niedoszacowaniem. Około 80 proc. dzieci choruje bezobjawowo lub skąpo objawowo i oni nie są objęci w statystykach, ponieważ ich się nie testuje. A oni wracają do domów i roznoszą wirusa. To, że mamy relatywnie mało zakażeń wśród nauczycieli, też nie świadczy o małej skali zakażeń, bo ich po kontakcie z zakażonym uczniem czy innym nauczycielem także się nie bada. Dlatego bezwzględnie powinniśmy wrócić do systemu testowania zgodnego z nauką - głównym sposobem walki z wirusem - oprócz masek i dezynfekcji - jest śledzenie kontaktów i robienie testów. To ślepy zaułek. (...) Ten potężny...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak