Jewgienij Anisimow z synem z zespołem Downa
screen Instagram
Aktualności

Matka go porzuciła, bo ma zespół Downa. Wychowuje go samotnie tata

Ten ojciec przełamuje stereotyp, że jeśli w rodzinie rodzi się niepełnosprawne dziecko, to najczęściej mężczyzna nie potrafi udźwignąć tej roli. Został sam z małym Miszą i wspiera innych rodziców w podobnej sytuacji.

Jewgienij Anisimow ma 33 lata. On i jego żona już trzy minuty po narodzinach wyczekiwanego syna dowiedzieli się, że najprawdopodobniej maluch ma zespół Downa. Szok, jaki ta wiadomość wywołała, gdyż badania prenatalne nie wykazały, że dziecko obarczone jest tą wadą, spowodował, że Jewgienij uciekł ze szpitala. Szybko się jednak pozbierał i wrócił, aby wspierać żonę.

„Byłem zrozpaczony, ale wiedziałem, że teraz moim zadaniem jest wspieranie żony. Kiedy przyszły wyniki badań, które potwierdziły diagnozę, wiedziałem, że teraz wszystko się zmieni. Jednak cały czas gdzieś tliła się radość, bo przecież urodził się mój syn” – relacjonował Jewgienij.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Matka nie była gotowa dźwigać takiego ciężaru

Samotny ojciec po tym, jak rozeznał się w tym, jak wygląda życie człowieka z zespołem Downa, chciał zająć się synkiem i przekonać do tego żonę. Ona jednak nie potrafiła pogodzić się z wizją wychowywania dziecka z niepełnosprawnością. Powstały między małżonkami konflikt spowodował, że kobieta odeszła od męża i syna. Jewgienij musiał wywrócić swoje życie do góry nogami i aby to zrobić, zrezygnował z kariery w Moskwie. Wrócił z małym Miszą do domu rodzinnego i otoczył malca opieką.
 

Misza rozwija się, a jego tata daje przykład

Chłopiec otoczony miłością rośnie jak na drożdżach. Odkąd skończył 5 miesięcy, raz w tygodniu jeździ z tatą na basen, bierze udział w terapii logopedycznej. Wspólne życie z Miszą Jewgienij pokazuje na Instagramie i wspiera rodziców, którzy samotnie czy w parze zmagają się z problemami, jakie niesie ze sobą wychowywanie dziecka z zespołem Downa. Jego konto ma już ponad 56 tysięcy obserwatorów.

Sprawdź także:

Rzecznik Praw Dziecka za zakazem aborcji uszkodzonych płodów: badania prenatalne to tylko przypuszczenia
Adobe Stock
Aktualności
Rzecznik Praw Dziecka za zakazem aborcji uszkodzonych płodów: „badania prenatalne to tylko przypuszczenia”
Rzecznik Praw Dziecka ostatnio publicznie wypowiedział się na temat badań prenatalnych. Mikołaj Pawlak podważył ich wiarygodność, twierdząc, że są to jedynie przypuszczenia.

Znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi o edukatorach seksualnych  Mikołaj Pawlak, znowu zabrał głos. Jego wypowiedź i tym razem była skandaliczna. Co więcej, słowa Rzecznika Praw Dziecka nie są zgodne ze stanem wiedzy, jakim dysponuje medycyna płodu, czyli perinatologia, która jest pełnoprawną gałęzią medycyny . Badania prenatalne są jedynie... przypuszczeniem Mikołaj Pawlak w swojej wypowiedzi podważył wiarygodność badań prenatalnych , twierdząc, że są to jedynie przypuszczenia: „A co do poszczególnych przypadków, to proszę wybaczyć, ale nie nam jest pisane i dane oceniać te aspekty, a (...) kwestie dotyczące zdrowia dziecka to są zawsze przypuszczenia”. Wypowiedź Rzecznika Praw dziecka jest niezgodna ze stanem wiedzy, jaką w XXI wieku dysponują lekarze, a także ogromnym postępem medycyny. Wypowiedź niezgodna z polityką państwa W Polsce cykl diagnostyki prenatalnej jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia dla każdej kobiety w ciąży (również tej, która nie jest ubezpieczona). Świadczy to o tym, jak bardzo istotne są takie badania. Podczas trzech obowiązkowych badań USG ocenia się wiek i budowę płodu, występowanie wad wrodzonych, a także ryzyko wad genetycznych, np. : zespołu Downa , zespołu Edwardsa i zespołu Pataua . Wypowiedź Mikołaja Pawlaka jest więc nie tylko niezgodna ze stanem wiedzy z zakresu medycyny płodu, ale także polityką naszego państwa. Zdaniem specjalistów Wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka skomentowała dr Joanna Dangel, specjalistka kardiologii prenatalnej: „MimoMimo że prenatalna diagnostyka ultrasonograficzna jest powszechnie stosowana, jej kliniczne znaczenie nie zawsze jest doceniane i rozumiane. Skończyła się era jedynie podejrzewania wady płodu . Rodzaj patologii oraz stan płodu można rozpoznać bardzo precyzyjnie”.  Do słów Mikołaja Pawlaka odniósł się także prof. Piotr...

Badania prenatalne
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badania prenatalne z krwi: NIFTY, Sanco i inne badania NIPT
Testy prenatalne z krwi są nieinwazyjne i bezpieczne dla matki i płodu. Badania NIPT (Sanco, NIFTY Pro, Panorama i in.) to prenatalne badania wolnego płodowego DNA z krwi matki. Ich skuteczność to ponad 99%. Są płatne i wykonywane od 10 tygodnia ciąży.

Badania prenatalne z krwi matki noszą wspólną nazwę NIPT (z ang. Non-Invasive Prenatal Testing) . Są to nieinwazyjne testy prenatalne, które pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka niektórych zaburzeń genetycznych i chromosomowych. Badanie, np. NIFTY Pro, Sanco, Harmony, Veracity, polega na pobraniu próbki krwi ciężarnej i ocenie zawartego w niej DNA płodu. Analiza wolnego pozakomórkowego płodowego DNA jest bezpieczna, a wiarygodność wyników ocenia się na 97-99 proc. Co powinnaś wiedzieć o badaniach prenatalnych z krwi: 1. Na czym polega test NIPT 2. Kiedy zrobić badanie prenatalne z krwi 3. Co wykrywa test NIPT 4. Jak dokładny jest wynik 5. Jak interpretować wyniki 6. Porównanie testów Sanco, Harmony, Panorama, NIFTY Pro, VERACITY, NeoBona 7.  Ile kosztuje badanie NIPT 8.  NIFTY Pro a NIFTY 9. Test PAPP-a Jak wygląda badanie prenatalne z krwi? Próbkę krwi matki można pobrać o każdej porze dnia. Nie trzeba być na czczo. Krew pobiera się z żyły, tak jak podczas innych standardowych badań krwi w ciąży . Następnie w laboratorium analizowane jest DNA płodu . Jest to możliwe dzięki temu, że w krwi matki znajdują się fragmenty DNA z kosmówki płodowej.  To pozwala ocenić z dużym prawdopodobieństwem  ryzyko wystąpienia u dziecka m.in. zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau. Ważne! Badanie NIPT nie zastępuje badania przesiewowego I trymestru (USG + test podwójny), które jest zalecane u każdej kobiety w ciąży. W którym tygodniu ciąż zrobić badanie prenatalne z krwi? Badanie najlepiej wykonać między 10-15 tygodniem ciąży . Dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wyjaśnia, że NIPT jest rozwiązaniem dla kobiet, u których test złożony (USG + test PAPP-A ) wskazuje na pośrednie ryzyko nieprawidłowości genetycznych, a które nie chcą one od...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj