problem z wypłatami świadczeń z ZUS
Adobe Stock
Aktualności

Matki: od miesięcy nie mamy za co żyć! ZUS: serdecznie przepraszamy

ZUS spóźnia się z wypłatą świadczeń, Problem dotyczy głównie osób na urlopie macierzyńskim, samotnych matek i osób na zwolnieniach chorobowych. Opóźnienia sięgają nawet kilku miesięcy.

Jak zwykle inaczej niż świadczeniobiorcy rzeczywistość widzi ZUS, który twierdzi, że problem dotyczy pojedynczych przypadków. Tymczasem do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływa coraz więcej skarg. Ludzie na wypłatę pieniędzy czekają od miesięcy, co oznacza, że niektórym ZUS jest winien tysiące złotych, od których nie musi zapłacić odsetek za opóźnienie. Poszkodowani skarżą się, że nie mają za co żyć, że się zadłużają, a pieniędzy z zakładu jak nie było, tak nie ma.

Przeprosiny zamiast dotrzymywania terminów

Przedstawiciele ZUS informują, że 85% wniosków o wypłatę zostało już rozpatrzonych. Pozostałe czekają na decyzję, ale termin ich rozpatrzenia jeszcze nie minął. Za te nieliczne pojedyncze przypadki ZUS oczywiście serdecznie przeprasza. Mimo obietnic pracowników zakładu, że wnioski będą rozpatrywane na bieżąco, a pieniądze wypłacane terminowo, w wielu przypadkach tak się nie stało. Regularne interwencje i prośby o przyspieszenie wypłat nic nie wnoszą.

ZUS: mamy mało pracowników, a pracy dużo

Fatalna sytuacja wynika z natłoku wniosków, których nie ma kto rozpatrzyć. Na dodatek problem może narastać, bo już za chwilę rodzice ruszą ze składaniem wniosków o bony na wakacje dla dzieci. Je też ZUS musi rozpatrzyć. Przedstawiciele zakładu twierdzą, że zatrudniają dodatkowych pracowników, że pracują także w weekendy, a opóźnienie spowodowane jest tym, że w pierwszej połowie tego roku wpłynęło niemal tyle wniosków, co przez cały zeszły rok.

Poszkodowani: tak nie można żyć!

W opisanej sytuacji są kobiety, które dostały zwolnienia lekarskie podczas ciąży, które urodziły dzieci i rozpoczął im się urlop macierzyński oraz kobiety i mężczyźni, którzy z powodu stanu zdrowia musieli iść na zwolnienie, za co przysługuje im zasiłek chorobowy. W najtrudniejszej sytuacji są samotne matki, dla których świadczenie z ZUS jest jedynym źródłem dochodu. Przez brak wypłat z ZUS mają one problem ze związaniem końca z końcem. Pozostali rezygnują z leczenia, które w związku z epidemią jest utrudnione w placówkach NFZ, więc chorzy chcieliby kontynuować je prywatnie. Jednak brak środków im to uniemożliwia. To powoduje frustrację i obawy o najbliższą przyszłość. Emocje te nie sprzyjają ani powrotowi do zdrowia, ani opiece nad dzieckiem.

Ty się spóźnisz – płacisz. ZUS się spóźni – czekasz

Dziura prawna sprawia, że oczekujący na pieniądze nie mają żadnych prawnych narzędzi do egzekwowania pieniędzy z ZUS. Nie mogą też liczyć na powiększenie wypłaty o ustawowe odsetki za opóźnienie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy to pracownik czy przedsiębiorca jest ZUS-owi winien pieniądze – zakład bez skrupułów nalicza odsetki i egzekwuje należne mu pieniądze. To dodatkowo budzi żal i rozgoryczenie wśród tych, którzy mają problem z otrzymaniem należnych im świadczeń.

Czy ty albo ktoś tobie bliski ma ten sam problem? Ile już czekacie na pieniądze z ZUS?

Zobacz także:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Zwolnienie na dziecko w szpitalu
Adobe Stock
Prawo i finanse
Zwolnienie na dziecko w szpitalu: komu przysługuje i na jakich zasadach?
Zwolnienie na dziecko w szpitalu jest potrzebne, by móc opiekować się chorym dzieckiem bez utraty środków do życia. L4 na chore dziecko jest płatne. Nie każdy jednak może je otrzymać.

Ze zwolnienia na dziecko w szpitalu mogą skorzystać pracujący rodzice, ale nie wszyscy. Aby mieć taką możliwość, trzeba spełnić pewne kryteria, w tym mieć opłacaną składkę chorobową – forma zatrudnienia nie ma znaczenia. Składka może być odprowadzana obowiązkowo lub dobrowolnie, przy czym wysokość zasiłku za opiekę nad dzieckiem w szpitalu jest wyliczana w zależności od tego, czy rodzic jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej lub prowadzi własną działalność gospodarczą. Spis treści: Kto może otrzymać zwolnienie na dziecko w szpitalu? Czy zwolnienie na dziecko w szpitalu jest płatne? Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy za opiekę nad chorym dzieckiem w szpitalu? L4 na dziecko w szpitalu: kiedy nie przysługuje? L4 na dziecko w szpitalu w trakcie urlopu wypoczynkowego Kto może otrzymać zwolnienie na dziecko w szpitalu? Aby móc skorzystać ze zwolnienia na chore dziecko, trzeba być objętym ubezpieczeniem chorobowym . Nie ma natomiast znaczenia, jaką formę ma zatrudnienie – może to być umowa o pracę, jak również zatrudnienie na umowę zlecenie lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Ważne jest także to, ile lat ma dziecko – od tego zależy liczba możliwych dni do wykorzystania. Można uzyskać w sumie: 60 dni na opiekę nad chorym dzieckiem do 14 roku życia, 14 dni, jeżeli dziecko jest w wieku powyżej 14 lat, 30 dni, jeżeli rodzic opiekuje się chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat. L4 na dziecko w szpitalu przysługuje obojgu rodzicom, jednak nie mogą z niego skorzystać w tym samym czasie. Liczba dni przysługujących na opiekę nad chorym dzieckiem nie zmienia się w przypadku kilkorga dzieci w rodzinie.  Czy zwolnienie na dziecko w szpitalu jest płatne? Tak, za okres zwolnienia rodzica z pracy z tytułu opieki nad...

L4 w ciąży
Adobe Stock
Prawo i finanse
L4 w ciąży: ile jest płatne i od kiedy można dostać zwolnienie lekarskie w ciąży? [PRZEPISY 2021]
Zwolnienie lekarskie w ciąży przysługuje kobiecie, gdy jej ciąża jest zagrożona lub stan jej zdrowia nie pozwala dłużej pracować. Przebywając na L4 w ciąży, otrzymasz wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Musisz się jednak liczyć z tym, że ZUS skontroluje, czy korzystając ze zwolnienia lekarskiego w ciąży, pozostajesz w domu. Nie zawsze można wyjechać, będąc na L4 w ciąży.

L4 w ciąży należy się każdej pracującej ciężarnej kobiecie, jeżeli jest chora lub jej ciąża jest zagrożona. Ze zwolnienia lekarskiego można korzystać przez cały okres trwania ciąży, od pierwszego dnia jej potwierdzenia. Aby otrzymać L4, będąc w ciąży, trzeba posiadać aktualne ubezpieczenie chorobowe. Warto też wiedzieć, kiedy ZUS wypłaca L4 w ciąży, oraz jakie formalności są niezbędne przed pójściem na zwolnienie lekarskie. Spis treści: Komu przysługuje L4 w ciąży? Ile trwa zwolnienie lekarskie w ciąży? Kiedy L4 w ciąży płaci pracodawca? Kiedy L4 w ciąży wypłaca ZUS? Wynagrodzenie na zwolnieniu lekarskim w ciąży Chorobowe w ciąży: formalności Czy na L4 w ciąży można wyjechać? Komu przysługuje L4 w ciąży? Zwolnienie lekarskie (nazywane także L4) w ciąży przyznawane jest kobiecie w przypadku choroby, złego samopoczucia lub innej przyczyny powodującej niezdolność do pracy. Powód wydania zwolnienia lekarskiego nie musi bezpośrednio wynikać z przebiegu ciąży. Na L4 w ciąży można pójść od dnia jej stwierdzenia – gdy są do tego wskazania lekarskie. Argumentem przemawiającym za wydaniem zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży są: dolegliwości zdrowotne zagrażające jej przebiegowi złe samopoczucie kobiety warunki pracy – lekarz może wystawić zwolnienie, jeżeli praca odbywa się w szkodliwych warunkach, wiąże się z wysiłkiem fizycznym, stresem. Prawo do skorzystania z L4 w ciąży przysługuje ciężarnym posiadającym ubezpieczenie chorobowe, czyli zatrudnionym na umowę o pracę oraz zatrudnionym   na umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub inną umowę cywilnoprawną pod warunkiem opłacania ubezpieczenia chorobowego w ZUS-ie. Zwolnienie może być wydane na cały okres trwania ciąży. Do zasiłku chorobowego w ciąży nie mają prawa kobiety, które przebywają na urlopie...

urlop macierzyński
Adobe Stock
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2022 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Urlop macierzyński trwa 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. W części jest obowiązkowy dla matki, w części może być dzielony z ojcem dziecka. Dyrektywa unijna, którą Polska powinna wprowadzić w 2022 roku, zmieni sposób korzystania z urlopu macierzyńskiego. Sprawdź, na jakich zasadach można uzyskać urlop macierzyński w 2022 roku.

Urlop macierzyński to pierwszy urlop, który przysługuje po narodzinach dziecka. Jest płatny i maksymalnie trwa 12 miesięcy. Składa się na niego urlop macierzyński i następujący po nim urlop rodzicielski. Oba nazywane są potocznie „rocznym” urlopem macierzyńskim, który w sumie trwa 364 dni. Do sierpnia 2022 roku Polska ma obowiązek zastosować się do unijnej dyrektywy „work-life balance”. Mówi ona o tym, że  każde z rodziców ma mieć zagwarantowane co najmniej 2 miesiące urlopu rodzicielskiego , którego nie będzie można przekazać drugiemu rodzicowi. Co to oznacza dla kobiet, które urodzą dziecko w 2022 roku? Spis treści: Urlop macierzyński w 2022 roku Urlop macierzyński – ile płatny Urlop macierzyński i rodzicielski Urlop macierzyński przed porodem Kiedy urlop można łączyć z pracą Co po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim Urlop macierzyński w 2022 roku Wiele wskazuje na to, że rząd nie zaskoczy zmianami w urlopie macierzyńskim i rodzicielskim w 2022 roku ludzi, którzy niebawem zostaną rodzicami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nadal będzie im przysługiwać roczny urlop po porodzie, którym będzie się można dowolnie dzielić (poza pierwszymi 14 tygodniami macierzyńskiego, który jest  zagwarantowany wyłącznie matce). Chociaż Polska do sierpnia 2022 musi dostosować się do wspomnianej dyrektywy unijnej, to może zmiany wprowadzić z opóźnieniem (tzw. vacatio legis), co będzie skutkować faktycznymi zmianami dopiero w 2023 roku. Zatem w roku 2022 najprawdopodobniej obowiązywać będą dotychczasowe przepisy. Oto one. Długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od liczby dzieci, które przyszły na świat w czasie jednego porodu. W związku z urodzeniem jednego dziecka przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego . Jeśli na świat...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz