Akcja "Na Maxa dla Maxa": wesprzyj małego Maxa Świerkowskiego
Facebook/Na Maxa Dla Maxa
Aktualności

Max ma szansę na wspaniałe życie. Jego szczęście zależy od ciebie!

Na maxa dla Maxa – tylko tak można pomóc małemu Maxiowi. Chociaż ma niewiele ponad rok, doznał więcej cierpienia i bólu, niż większość z nas. Razem możemy mu pomóc!

Maxiu Świerkowski cierpi na rzadką wadę genetyczną – zespół Crouzona. Lekarze nie znają przyczyny wady. Zespół Crouzona objawia się przede wszystkim nieprawidłowym wzrostem czaszki. U Maxa występują także inne objawy, takie jak wady układu pokarmowego i problemy z oddychaniem spowodowane zapadającą tchawicą. Max ma zdrowego brata bliźniaka, Alexa.

Problemy ze wzrokiem i zahamowanie rozwoju mózgu

Rodzice chłopca walczą przede wszystkim o uratowanie wzroku synka. Przez to, że oczka rosną, nie mieszczą się w czaszce i są cały czas przesuszone, Max bardzo słabo widzi. Blizn powstałych na rogówce nie można usunąć laserem, a przeszczep rogówki wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem odrzucenia. Kłopoty ze wzrokiem to jednak nie wszystkie problemy związane z nieprawidłowym rozrostem czaszki. Mózg Maxia mieści się w czaszce tylko dlatego, że ciemiączko nie jest w pełni zrośnięte, a główka rośnie do góry. Gdy ciemiączko się zrośnie, mózg przestanie się mieścić, a to spowoduje zatrzymanie jego rozwoju. Jak najszybsze rozpoczęcie leczenia w klinice w Dallas w USA jest koniecznością.


Maxiu z mamą. fot. Facebook/NaMaxaDlaMaxa

15 operacji, kolejne dopiero przed Maxem

Max większość życia spędził w szpitalach. Jego mama przyznaje, że odkąd wrócił do domu ze szpitala w Łodzi, jest zupełnie innym chłopcem. Lekarze nie dawali mu szans na samodzielne jedzenie czy oddychanie, a dziś rodzice karmią go łyżeczką. Maluch wygląda coraz zdrowiej, zaczął przybierać na wadze. Mimo ogromnej poprawy, wciąż boi się dotyku. Przeszedł już 15 operacji, przez co dotyk kojarzy mu się z bólem. 28 września Maxia czeka pierwsza operacja w klinice w Dallas. To jednak dopiero początek jego drogi do pełnego wyleczenia. 

Daj Maxiowi szansę na zabawę z bratem

Alex troszczy się o brata. Mimo choroby Maxa i ponad 10 miesięcy spędzonych w różnych szpitalach, między chłopcami widać wyjątkową, bliźniaczą więź. Gdy Maxiu leży w łóżeczku, Alex podbiega do niego, głaszcze go i przytula.  Aby za kilka lat Max mógł bawić się razem z bratem, potrzebna jest nasza pomoc. Koszt leczenia chłopca w Stanach Zjednoczonych to 1,5 mln złotych. Przykłady innych dzieci pokazują, że leczenie jest skuteczne i razem możemy dać Maxiowi normalne życie. Wystarczy złotówka, aby pomóc! 


Max z tatą i z Alexem. fot. Facebook/NaMaxaDlaMaxa

"Najważniejsze, żeby żyć normalnie, nie chorobą. Max wyczuwa nasze emocje i uczucia" – powiedziała w rozmowie z nami mama Maxa. Chłopiec cały czas walczy. Choć wygrał już wiele bitew, przed nim ta ostatnia, najtrudniejsza. Razem możemy zawalczyć o jego zdrowie!

Jak wesprzeć akcję?

Wpłać pieniądze na konto Fundacji:

ODBIORCA: Fundacja Konrada Gacy Dlaczego?
TYTUŁ PRZELEWU:  Na MAXA dla MAXA!
NUMER KONTA: 53 1050 1953 1000 0090 3090 3596
WPŁATY ZAGRANICZNE: PL 53 1050 1953 1000 0090 3090 3596 (swift code: INGBPLPW)

Dołączcie do Szymona Majewskiego, reprezentacji Polski w piłce nożnej i innych gwiazd, wesprzyjcie akcję "Na Maxa dla Maxa"! Postępy Maxia możecie śledzić na Facebooku.

Pamiętajcie, liczy się każda złotówka!

Czytaj także: Jak nauczyć dziecko pomagania innym

„Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka

Max Świerkowski walczy o życie w klinice w USA
Gaca System
Aktualności
Udało się! Mały Max ma szansę na zdrowie – dzięki wam!
#namaxadlamaxa to akcja, dzięki której roczny Max ma szansę na zdrowie i normalne życie. 21 września maluch poleciał do kliniki w Stanach Zjednoczonych, by przeprowadzić pierwsze badania.

Max Świerkowski, malec cierpiący na rzadką wadę – Zespół Crouzona – ma szanse na normalne życie. 21 września poleciał z rodzicami do kliniki w Teksasie w Stanach Zjednoczonych, by walczyć o zdrowie. Max Świerkowski ma szansę wyzdrowieć Gdy Maxiu przyszedł na świat, lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Jego rodzice postanowili walczyć o zdrowie synka. Dzięki ogromnej sile Max świętował w lipcu 1. urodziny. Aby mógł prawidłowo się rozwijać, potrzebne jest kosztowne leczenie. Podróż Maxia do USA to pierwszy sukces ogólnopolskiej akcji #namaxadlamxa organizowanej przez Fundację Konrada Gacy "dlaczego?". Podczas wizyty w klinice lekarze zbadają, ilu operacji potrzebuje Max i jak długa będzie rehabilitacja, zanim będzie mógł bawić się ze swoim bratem bliźniakiem , Alexem. Zespół Crouzona to zespół wad, które charakteryzują się m.in. nieprawidłowym rozrostem czaszki. W przyadku Maxa czaska nie powiększa się wraz z rosnącym mózgiem. W związku z tym pojawia się deformacja – wytrzeszcz oczu, niedorozwinięta szczęka, wąska główka.     fot. materiały prasowe Gaca System W rozmowie z Babyonline mama Maxia przyznała, że najważniejsze, aby "żyć normalnie". Ta normalność jest jednocześnie największym marzeniem bliskich Maxa. On i jego brat powinni mieć równe szanse – i właśnie za to trzymamy kciuki! Dowiedz się więcej: Szczęście Maxa zależy od ciebie! źródło: Gaca System

wodogłowie
Adobe Stock
Zdrowie
Wodogłowie – przyczyny, objawy, leczenie
Wodogłowie zwane hydrocefalią lub wodomózgowiem polega na zwiększeniu ilości płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu. Nieleczone może wywołać poważne skutki.

Wodogłowie pierwszy raz zostało opisane przez Hipokratesa. Stwierdza się je u 1-2 noworodków na każde 1000 urodzeń. Powszechnie uważane jest za chorobę typowo dziecięcą, jednak wodogłowie może pojawić się także u dorosłych. Wodogłowie: Przyczyny Objawy Typy Diagnostyka Leczenie Przyczyny wodogłowia W mózgu znajdują się przestrzenie, zwane komorami, które wypełnione są płynem mózgowo-rdzeniowym . Płyn ten odżywia mózg i bierze udział w metabolizmie tkanki mózgowej. Znajduje się on także w przestrzeni podpajęczynówkowej. Jego odpływ następuje poprzez przedostanie się do układu krążenia, gdzie ulega wchłonięciu. U zdrowej osoby płyn ten krąży w przestrzeniach komorowych i w rdzeniu kręgowym i jest stale wchłaniany do układu krążenia. Przyjrzyj się poniższej ilustracji, która pomoże ci zrozumieć, gdzie znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy i pokaże struktury, o których jest mowa w dalszej części tekstu:   fot: Adobe Stock W pewnych sytuacjach dochodzi do zaburzeń, które utrudniają przedostawanie się płynu mózgowo-rdzeniowego do krwioobiegu, co skutkuje tym, że jego nadmiar gromadzi się wewnątrz czaszki . Przyczyną wodogłowia może być: wrodzona wada cewki nerwowej, wrodzona stenoza (zwężenie) wodociągu mózgu, guz mózgu, zapalenie opon mózgowych , urazy wewnątrzczaszkowe, krwawienie dokomorowe, krwotok podpajęczynówkowy. Objawy wodogłowia Wodogłowie wiąże się ze wzrostem ciśnienia śródczaszkowego . Jeśli dojdzie do jego gwałtownego wzrostu, wtedy mogą pojawić się następujące objawy: bóle głowy, wymioty, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, senność, śpiączka, wgłobienie płata skroniowego lub migdałów móżdżku. W skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci. Przewlekłe wodogłowie, czyli gdy ciśnienie w czaszce narasta powoli, dochodzi...

globus Montessori
fotolia.com
Edukacja
Pomoce Montessori - dzieci je uwielbiają!
Metoda nauczania Montessori to bardzo przemyślany program, w którym dzieci uczą się wszystkich praktycznych umiejętności: zapinania guzików, mycia naczyń, a także liczenia i czytania. Wykorzystywane są do tego specjalnie przygotowane pomoce. Zobacz w naszej galerii te najbardziej znane!
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz