wytyczne MEN dla szkół
Adobe Stock
Aktualności

MEiN opublikowało wytyczne dla szkół – maseczki, dystans, szczepienia – musisz to wiedzieć!

Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Miesiąc, który pozostał, jest czasem, w którym dyrektorzy muszą przygotować placówki, dostosowując się do nowych wytycznych. Przedstawiamy najważniejsze zasady, które będą obowiązywały w szkołach od 1 września.

Wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci wrócą we wrześniu do szkół. Wszystko wskazuje na to, że tak, jednak ze względu na pandemię koronawirusa – musi się to odbyć w specjalnych warunkach, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczniom, jak i nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało specjalne rekomendacje dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uwzględniają one najważniejsze zasady, które powinny być przestrzegane w placówkach. Mają one być wsparciem dla dyrektorów w odpowiedniej organizacji zajęć.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Nowe wytyczne dla szkół

Najważniejsze zalecenia ogólne dotyczą:
  • Dystansu – minimalna odległość pomiędzy osobami powinna wynosić 1,5 metra.
  • Dezynfekcji – przed i po zajęciach powierzchnie powinny być myte detergentem lub dezynfekowane środkiem dezynfekującym.
  • Higieny – zaleca się częste mycie rąk (lub ich dezynfekcję), ochronę podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Maseczek – należy je zakładać w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu między grupami.
  • Wietrzenia – należy wietrzyć pomieszczenia przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

Zalecane są także szczepienia „jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przed zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19”.

Zalecenia szczegółowe

Zalecenia szczegółowe informują, jak powinna wyglądać droga uczniów do szkoły, organizacja zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, a także spożywanie posiłków przez uczniów. 

Droga do szkoły, przebywanie osób z zewnątrz

Według zaleceń do szkoły mogą uczęszczać jedynie uczniowie zdrowi (bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). To samo dotyczy opiekunów, którzy przyprowadzają i odbierają dziecko ze szkoły. Opiekunowie mogą wchodzić na teren szkoły, zachowując obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Rekomendowane jest ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo, rowerem, hulajnogą, itp. Przebywanie w szkole osób z zewnątrz musi być ograniczone do niezbędnego minimum.

Maseczki w szkole

Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) i w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu. Rekomendowane jest stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.

Mierzenie temperatury

Każda placówka powinna posiadać termometr bezdotykowy (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekować go po użyciu w danej grupie.

Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu. Następnie trzeba pilnie powiadomić rodzica o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.

Zachowanie dystansu

Szkoła powinna zapewnić taką organizację pracy, by umożliwić zachowanie dystansu między osobami, które przebywają na terenie szkoły. Powinien być także ustalony indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, który będzie uwzględniał:
  • godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
  • korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
  • korzystanie ze stołówki szkolnej,
  • zajęcia na boisku.

Grupa uczniów (w miarę możliwości) powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a do jednej grupy uczniów powinni być przyporządkowani ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

Higiena

Wszyscy bezwzględnie powinni przestrzegać zasad higieny. Uczniowie powinni posiadać własne przybory i podręczniki i nie wymieniać się nimi między sobą. Wracając do domu przybory i podręczniki uczeń będzie mógł zostawić w szkole. Uczeń nie powinien także zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

Cały sprzęt szkolny i przybory sportowe należy regularnie czyścić. Sale i części wspólne powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

Zajęcia pozalekcyjne

Zajęcia świetlicowe powinny się odbywać w świetlicy szkolnej lub w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Powinny w nich uczestniczyć małe grupy uczniów z danej klasy. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Świetlice należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania w niej dzieci. 

Spożywanie posiłków

Kontakty personelu kuchennego z uczniami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum. Osoby pracujące w kuchni i na stołówce bezwzględnie powinny przestrzegać zasad higieny. Spożywanie posiłków przez uczniów powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m (chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Jeżeli nie będzie innej możliwości – dzieci mogą spożywać posiłki w salach lekcyjnych (zachowując zasady bezpieczeństwa i higieny). Dzieci mogą także spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.


Wszystkie wytyczne MEiN, MZ i GIS można przeczytać tutaj

Zobacz także: 

jak zarejestrować dziecko na szczepienie na covid
Adobe Stock
Aktualności
Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19? [INSTRUKCJA]
Rejestracji dziecka na szczepienie na COVID można dokonać w bardzo prosty sposób: korzystając z profilu e-pacjenta na stronie gov.pl, dzwoniąc na infolinię lub wysyłając SMS-a. Tłumaczymy krok po kroku, jak umówić dziecko na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

W grudniu 2021 ruszyła możliwość rejestracji na szczepienie przeciwko COVID dzieci od 5. roku życia . W styczniu 2022 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o skierowaniach na dawkę przypominającą szczepionki dla dzieci w wieku 12-15 lat. Nadal jest też możliwość szczepienia starszych dzieci, które do tej pory jeszcze nie otrzymały szczepionki. Wyjaśniamy, jak krok po kroku można zapisać dziecko na szczepienie na COVID.  Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID? Zarejestrowanie dziecka na szczepienie na COVID-19 zajmuje tylko kilka minut. Nie wymaga wychodzenia z domu. Po udanej rejestracji otrzymasz potwierdzenie zapisu na szczepienie wraz z datą i wyznaczonym miejscem. Dzień przed szczepieniem wysyłany jest również SMS, który przypomina o wizycie.    Rodzic może zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19 na kilka sposobów: przez internet poprzez portal e-pacjenta na stronie gov.pl :  pacjent.gov.pl (należy wpisać numer PESEL i nazwisko dziecka, podać numer telefonu kontaktowego i wybrać termin szczepienia).   wysyłając wiadomości SMS  na numer  664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie ;   dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989 ;   kontaktując się z wybranym punktem szczepień   (osobiście lub telefonicznie); Aby anulować szczepienie lub zmienić jego termin, należy zadzwonić na infolinię 989 albo skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym punktem szczepień. Skierowanie na szczepienie na COVID-19 dla dziecka Dzieciom w wieku 5 lat i starszym wystawiono e-skierowania. To, czy twoje dziecko ma skierowanie na szczepienie, możesz sprawdzić na portalu pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Można też sprawdzić skierowanie...

od lipca rusza loteria dla zaszczepionych
Adobe Stock
Aktualności
Od 1 lipca rusza loteria dla zaszczepionych. Można wygrać GIGANTYCZNE PIENIĄDZE!
Już od 1 lipca każda pełnoletnia osoba, która przyjmie szczepionkę przeciw COVID-19 będzie mieć szansę na wygranie ogromnych pieniędzy. Sprawdź, co dokładnie jest do wygrania oraz jak wziąć udział w losowaniach.

Już od 1 lipca będzie można zdobyć nagrody pieniężne, a także samochody i hulajnogi elektryczne. By wziąć udział w Loterii Narodowego Programu Szczepień, trzeba zaszczepić się dowolnym preparatem przeciw COVID-19, a następnie zarejestrować w programie. Rejestracja trwa do 30 września. Wygrać mogą jednak tylko te osoby, które przyjmą dwie dawki szczepionki i są pełnoletnie. By wziąć udział w loterii należy: zarejestrować się na swoim IKP przez stronę  www.pacjent.gov.pl , zadzwonić na infolinię 989 i wyrazić zgodę na udział w loterii. Rejestrując się do programu – sprawdź, czy twój numer telefonu na IKP jest aktualny. Powiadomienie o wygranej otrzymasz w formie SMS-a. Zwycięzca dowie się o wygranej w ciągu 2 dni roboczych od losowania. Loteria Narodowego Programu Szczepień – nagrody Każda zaszczepiona osoba będzie miała aż cztery szanse na wygraną: 1 nagrody natychmiastowej, 1 nagrody tygodniowej, 1 nagrody miesięcznej, 1 nagrody finałowej. Nagrody natychmiastowe (codziennie do wygrania): nagrody pieniężne o wartości 200 zł przyznawane co 500 uprawnionej osobie lub 500 zł przyznawane co 2 tys. osobie. Pula nagród natychmiastowych jest ograniczona i wynosi ponad 14 mln zł. Nagrody tygodniowe (12 losowań w każdą środę): 60 nagród pieniężnych w wysokości 50 tys. złotych, 720 hulajnóg elektrycznych marki Segway-Ninebot. Nagrody miesięczne (3 losowania w okresie trwania loterii): 6 nagród pieniężnych w wysokości 100 tys. złotych, 6 samochodów osobowych Toyota Corolla. Nagrody finałowe (losowanie 6 października): 2 nagrody pieniężne w wysokości 1 mln zł, 2 samochody osobowe Toyota C-HR. Zobacz także:  Szczepienia dzieci na COVID-19: od września w szkołach? Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19 [INSTRUKCJA]...

szczepienia 12latków
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienia 12-latków właśnie się rozpoczęły!
Ruszyły szczepienia 12-latków i pozostałych dzieci poniżej 15. roku życia. Proces szczepienia będzie przebiegał tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. Dzieci w wieku 12-15 lat zostaną zaszczepione podwójną dawką szczepionki firmy Pfizer.

Szczepienia 12-latków to kolejny etap osiągania odporności zbiorowej w Polsce. Do tej pory ze szczepienia na COVID-19 mogły skorzystać osoby dorosłe, a także młodzież, która skończyła 16 lat. Europejska Agencja Leków rozszerzyła jednak tę grupę również o dzieci w wieku 12-15 lat. W poniedziałek 7 czerwca rozpoczęły się szczepienia dzieci na COVID w tym przedziale wiekowym.  Szczepienia 12-latków na COVID Schemat szczepienia na COVID u dzieci w wieku 12-15 lat będzie wyglądał tak samo, jak w przypadku osób dorosłych. Nastolatkom zostaną podane dwie dawki szczepionki. Odstęp między pierwszą a drugą dawką będzie wynosił minimum 3 tygodnie. W przypadku szczepienia na COVID dziecka w wieku od 12 do 15 lat potrzebna jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Wymagana jest także obecność wyżej wymienionej osoby dorosłej w trakcie przyjmowania przez dziecko szczepionki.  Czytaj też: Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19? Szczepienie dzieci skuteczne i bezpieczne  Na temat szczepienia dzieci na COVID wypowiedział się ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski. W umieszczonym na Twitterze wpisie czytamy: „Znakomita skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku 12-15 lat została potwierdzona w badaniu klinicznym”. Zdaniem eksperta jest to „ważne ogniwo w łańcuchu przerywania transmisji wirusa i ochrony przed zakażeniami u dzieci i w grupach ryzyka”. Dr Paweł Grzesiowski przytoczył także badania opublikowane na łamach „New England Journal of Medicine”, w których brało udział  2260 dzieci w wieku 12-15 lat. Połowa uczestników otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19, druga część – placebo. Szczepionka firmy Pfizer wykazała wysoką skuteczność, a także korzystny profil ewentualnych działań niepożądanych. Co więcej, według...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj