Ognisko koronawirusa w Łódzkiem. Miasto przywraca obostrzenia!
adobe stock
Aktualności

Konferencja MEN: do szkoły bez maseczek, dyrektorzy odpowiedzialni za bezpieczeństwo

Od 1 września szkoły wracają do nauczania stacjonarnego. Dyrektorzy szkół mają decydować o ich ewentualnym zamknięciu. Możliwe będzie również wprowadzenie modelu mieszanego - nauki zdalnej połączonej ze stacjonarną. Nie będzie obowiązku noszenia maseczek.

Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podczas konferencji MEN (27. 08. 2019 r. ) zapowiedział, co czeka uczniów i nauczycieli po 1 września. Decyzję o zamknięciu szkół podejmować mają dyrektorzy, nie będzie nakazu zasłaniania ust i nosa w szkole.

Nauczanie stacjonarne z elementami nauki zdalnej

Od 1 września szkoły wrócą do nauczania stacjonarnego, jednak ma być ono uzupełnione o elementy nauczania zdalnego. „Nauczanie zdalne może być wzbogaceniem stacjonarnego funkcjonowania szkół” - powiedział Minister Edukacji. Materiały elektroniczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane podczas tradycyjnych lekcji. Minister Edukacji jako przykład elementu nauki zdalnej podczas lekcji stacjonarnych podał korzystanie z mapy geograficznej jako materiału wirtualnego.

Do szkoły bez maseczki

Ministerstwo zastanawiało się nad wprowadzeniem obowiązku noszenia maseczek we wszystkich szkołach. Po dyskusjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym zapadła jednak decyzja, że uczniów nie będzie obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa. Jeżeli dyrektor szkoły uzna, że warunki lokalowe nie zapewnią uczniom i pracownikom szkoły odpowiedniego bezpieczeństwa i wzrośnie zagrożenie - będzie mógł wtedy wprowadzić obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic na korytarzu, klatkach schodowych, w szatniach oraz innych przestrzeniach wspólnych na terenie szkoły.
„W powiecie z listy czerwonej powiatowy inspektor sanitarny sam może wystąpić do szkół w tej sprawie” - minister zaznaczył, że w każdym regionie sytuacja wygląda inaczej.

Dyrektorzy sami mają podejmować decyzje

Jeśli w określonych placówkach z powodu większego zagrożenia epidemicznego niebezpieczne będzie prowadzenie zajęć stacjonarnych dla wszystkich uczniów - wtedy możliwe będzie wprowadzenie nauki zdalnej lub modelu mieszanego (dotyczy to szkół podstawowych i średnich). Nie ma jednak odgórnej decyzji - dyrektorzy sami mają podejmować decyzje. W modelu mieszanym część uczniów nadal będzie brała udział w zajęciach stacjonarnych, a połowa z nich w zdalnych. Gdy zagrożenie epidemiczne będzie bardzo poważne – przerwana zostanie nauka w trybie stacjonarnym na rzecz nauki w trybie zdalnym.

Zamknięcie szkół tylko za zgodą służb sanitarnych

O zamykaniu szkół decydować będę dyrektorzy, jednak będzie to wymagało konsultacji ze służbami sanitarnymi. W przypadku, gdy u któregoś ucznia wystąpi ryzyko zakażenia koronawirusem i będzie on na kwarantannie - gdy minie już jej czas (np. 2 tygodnie) i nic się nie wydarzy – szkoła będzie mogła wznowić nauczanie stacjonarne. Będzie to jednak możliwe dopiero po wydaniu pozytywnej opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Niektóre szkoły już się zamykają

Dariusz Piontkowski zaznaczył, że w Zakopanem, gdzie samorząd nie chce otwierać szkół i zajęcia odwołane są do 28 września – władze nie działają zgodnie z prawem i jeśli nie zmienią decyzji – interweniować powinien wojewoda. „Bez opinii sanepidu władze Zakopanego nie mają prawa zamykać szkół” - powiedział. Stwierdził on także, że zamykanie szkół z powodu pandemii jest możliwe, ale jedynie po konsultacji ze służbami sanitarnymi.

Piontkowski został również zapytany o sytuację w Sławnie – dyrektorzy dwóch szkół podstawowych opóźnili tam powrót do szkoły poprzez wykorzystanie tzw. dni dyrektorskich. Minister Edukacji podsumował, że jest to jedynie oznaka nieprzygotowania, a nie uzasadnionych obaw.

Więcej środków na nauczanie zdalne

Minister zaznaczył, że coraz więcej nauczycieli korzysta z platformy e-podreczniki.pl. Zachęcał, by inni również to robili, przygotowując się do lekcji. Przeznaczonych ma być także więcej środków na materiały do nauczania zdalnego. Odbędą się też szkolenia nauczycieli w obszarze nauki zdalnej. 

Zobacz także: 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Szkoły odwołują zajęcia
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: szkoły JUŻ odwołują zajęcia! Czy dzieci zostaną w domach?
W Zakopanem odwołano stacjonarne zajęcia lekcyjne jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego, a uczniowie pojawią się w szkołach dopiero pod koniec września. Z kolei w dwóch szkołach podstawowych w Sławnie dzieci będą miały wolne przez kilka pierwszych dni września z powodu zagrożenia epidemiologicznego.

Władze Zakopanego odwołały stacjonarne lekcje w szkołach aż do 28 września. Podobną decyzję podjęli dyrektorzy dwóch szkół podstawowych w miejscowości Sławno (woj. zachodniopomorskie): uczniowie rozpoczną naukę później niż dzieci w całej Polsce, a początek września spędzą w domach.  Koronawirus: szkoły odwołują lekcje Sytuacja epidemiologiczna w regionie skłoniła władze Zakopanego do odwołania zajęć stacjonarnych w szkołach do 28 września. Do tego czasu dzieci mają uczyć się zdalnie. Na stronie internetowej miasta poinformowano, że decyzja była szeroko konsultowana ze środowiskiem zakopiańskich dyrektorów, nauczycieli, lekarzy i rodziców. Władze Zakopanego obawiają się, że powrót dzieci do szkół już 1 września mógłby spowodować gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa. Dzieci dwóch sławieńskich podstawówek zaś do szkoły pójdą dopiero 7 września, a w dniach od 2 do 4 września będą miały przedłużone wakacje. Spotkanie organizacyjne dla uczniów i nauczycieli w szkołach odbędzie się 1 września, ale władze nie planują oficjalnej uroczystości, a poszczególne grupy będą się spotykać o ustalonych godzinach. Taką decyzję podjęły władze placówek w obawie przed koronawirusem, chcąc zapewnić uczniom maksymalne bezpieczeństwo . Dyrektorzy uznali, że zagrożenie epidemiologiczne jest wysokie, bo wielu mieszkańców regionu pracowało latem w nadmorskich miejscowościach. Czy szkoły mogą odwołać zajęcia z powodu zagrożenia epidemiologicznego? Dyrektorzy szkół podstawowych mają do dyspozycji 8 dni, które mogą ogłosić dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zgodnie z rozporządzeniem o organizacji roku szkolnego nie mają wówczas obowiązku informowania o swojej decyzji kuratorium ani sanepidu, nawet jeśli powodem odwołania lekcji jest zagrożenie epidemiologiczne. Zobacz też: MEN ogłasza 3 modele nauczania i...

Zasady w szkole w czasie pandemii
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus w szkołach: MEN podało 10 OBOWIĄZKOWYCH zasad dla dzieci
Dzieci pojawią się w szkołach już 1 września, MEN przygotowało więc listę najważniejszych zasad, do jakich muszą stosować się uczniowie. Niektóre z nich będzie bardzo trudno egzekwować!

Wraz z początkiem roku szkolnego dzieci wrócą do szkół − niektóre pierwszy raz od marca! Ale pandemia koronawirusa wcale się nie skończyła, wielu rodziców ma więc obawy co do bezpieczeństwa dzieci w placówkach. Ryzyko zakażenia ma zmniejszać przestrzeganie w szkołach 10 zasad, które opracowało MEN. Koronawirus: zasady bezpieczeństwa w szkołach Zarówno uczniowie, jak i rodzice czekają na początek roku szkolnego − jedni z radością, inni pełni obaw. Eksperci są zgodni: dzieci muszą wrócić do szkół, wielu ma jednak wątpliwości, czy powrót do zajęć stacjonarnych w pełnym wymiarze to na pewno dobry pomysł , zwłaszcza że koronawirus wciąż jest wykrywany u setek pacjentów dziennie. Jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli w szkołach ? Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało listę zasad, których przestrzeganie będzie obowiązkowe dla wszystkich już od września. Zasady bezpieczeństwa w szkołach od 1 września Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby? Zostań w domu Często myj ręce Nie dotykaj oczu, ust i nosa Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela Używaj tylko własnych przyborów szkolnych Spożywaj wyłącznie swoje jedzenie i picie Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach Powyższe zasady to z pewnością podstawa bezpieczeństwa w szkołach w czasach pandemii koronawirusa . Wątpliwości budzi jednak sposób, w jaki mają być egzekwowane, bo o ile częste mycie rąk przez dzieci i nauczycieli jest sprawą oczywistą, to już unikanie kontaktu z większymi grupami uczniów na szkolnych przerwach trudno sobie wyobrazić. Być może MEN już wkrótce udostępni nowe...

Koronawirus reinfekcje
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus zostanie z nami na zawsze? Jedno zachorowanie nie chroni przed kolejnym
U trzech pacjentów odnotowano ponowne przypadki zakażenia koronawirusem. To dowód, że przebyta choroba nie chroni przed zakażeniem. Co zatem ze szczepionką, czy trzeba będzie przyjmować ją sezonowo, jak szczepienie przeciwko grypie?

Naukowcy nie mają dla nas dobrych informacji – potwierdzają się ich przypuszczenia, że na koronawirusa można zachorować ponownie. Holenderska telewizja publiczna NOS podała, że potwierdzono dwa przypadki reinfekcji (ponownego zakażenia) u dwóch osób w Europie. Są to pacjenci z Holandii i Belgii.   Chorują drugi raz na COVID Dotąd badacze mieli do czynienia jedynie z osobami, u których po zwalczeniu pierwszych objawów wirus ponownie dawał o sobie znać. Teraz odkryli przypadki pacjentów, którzy zostali zakażeni dwukrotnie dwoma nieznacznie zmutowanymi szczepami wirusa – twierdzi cytowana przez holenderską telewizję wirusolog Marion Koopmans. Jeden z pacjentów jest osobą o osłabionym układzie odpornościowym, drugi – przechodził koronawirusa trzy miesiące wcześniej i zachorował ponownie. Nie tylko w Europie Podobny przypadek reinfekcji zaobserwowano również w Hongkongu – koronawirusem zakaziła się tam osoba, która przechodziła już infekcję koronawirusową 4,5 miesiąca wcześniej. Pocieszająca wiadomość od naukowców jest taka, że organizm pacjenta z Hongkongu szybciej zareagował na wirusa i drugie zakażenie było bezobjawowe. Pacjentka z Belgii również chorowała łagodnie. Szczepionka nas nie ochroni? Wirusolodzy spodziewali się przypadków ponownego zakażenia. Nie wiedzieli tylko, jak długo będzie utrzymywać się odporność po pierwszej infekcji. Ta wiedza ma kluczowe znaczenie , bo od niej zależy to, czy szczepienia na COVID-19 będą skuteczne. Wirusolog Mark van Ranst potwierdza, że przypadki powtórnego zakażenia koronawirusem po kilku miesiącach nie są „dobrą wiadomością”, ale uważa, że na ich podstawie trudno jeszcze wyciągać daleko idące wnioski. Niewiadomą jest bowiem, na ile częste będą przypadki reinfekcji po zaledwie kilku miesiącach.  Cały świat czeka na szczepionkę na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj