Aktualności

Ukąszenia na egzotycznych wakacjach – co robić radzi pediatra [WIDEO]

W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej znaleźć się pod fachową opieką – radzi pediatra Łukasz Durajski. I w żadnym wypadku nie smarować miejsca ukąszenia maściami lub kremami.

Wyjazd na zagraniczne, a już zwłaszcza egzotyczne wakacje, to z pewnością może być niezapomniane przeżycie. Warto jednak pamiętać, że w takich miejscach są owady, gady lub zwierzęta, których ukąszenie może wywołać poważną reakcję alergiczną organizmu. Zobacz film, w którym pediatra radzi co zrobić, aby ukąszenie egzotycznego pająka czy meduzy, nie stało się dla nas przykrą wakacyjną pamiątką.

Spłucz wodą

Jeżeli nasze dziecko ukąsi owad lub zwierzę, powinniśmy to miejsce jak najszybciej spłukać czystą wodą. "Nie używajmy do tego morskiej, słonej wody, gdyż może ona dodatkowo podrażnić, co spowoduje jeszcze większy ból dziecka" – przestrzega pediatra.

Nie smaruj niczym

Po spłukaniu, nie smarujmy miejsca ukąszenia żadnymi kremami lub maściami. Jak tłumaczy lekarz, nie mamy pewności, jakie to było zwierzę lub owad i co dokładnie się stało.

Jedziemy do lekarza

Następnie trzeba zgłosić się do lekarza. Nie zwlekajmy z tym – radzi pediatra. "Polecam rodzicom, aby nie czekali na pogotowie w danym kraju, gdyż nie wiemy, ile to będzie trwało" – mówi Durajski. Jeżeli w pobliżu jest ratownik, warto zgłosić się do niego. To może przyspieszyć dotarcie do pomocy medycznej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wsiądźmy do samochodu i jedźmy z dzieckiem do najbliższej przy hotelu przychodni lub szpitala.

A jakie jest wasze doświadczenie z wyjazdu z dziećmi na egzotyczne wakacje? Podzielcie się nim w komentarzach.

Zobacz też: 

Zdrowie
Opuchlizna po ukąszeniu - sposoby na opuchliznę po ukąszeniu owadów [WIDEO]
Opuchlizna po ukąszeniu owada to zmartwienie nie jednego rodzica. Jeśli twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc, sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad!

var _gde_oprljoguvs = new Image(1,1); _gde_oprljoguvs.src='https://edipresse.hit.gemius.pl/redot.gif?l=8/tstamp='+(new Date()).getTime()+'/id=0nJAhO8mj6404YWwmTwGWsPcXfa__KMxP152U3m.2ar.v7/stparam=oprljoguvs/fastid=mixndrlihdfwqqmyrdgitgzvyunl'; Opuchlizna po ukąszeniu to częste zjawisko, które przytrafia się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. To podczas spacerów i wycieczek na świeżym powietrzu występuje ryzyko ukąszeń przez różne owady . Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli miejsce zaczyna być opuchnięte i zaczerwienione, a także często piecze. Jak złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk? Opuchlizna po ukąszeniu . Sposoby na opuchliznę po ukąszeniach owadów Opuchlizna po ukąszeniu przez owady z reguły nie jest niebezpieczna, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Dlatego też staraj się pilnować malca, by nie dotykało ranki, bo wtedy objawy zapalenia mogą się nasilić. Zakażenie może też prowadzić do reakcji alergicznych o rozmaitym nasileniu, większość wymaga pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa! Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko ma opuchliznę po ukąszeniu:   Komara - aby zniwelować opuchliznę po ukąszeniu komara wystarczy okład z roztworu sody oczyszczonej, okładu z lodu lub zwykła maść przeciwhistaminowa, taka jak Fenistil. Pszczoły  – po wyciągnięciu żądła, możesz obłożyć opuchliznę po ukąszeniu przeciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku. Osy  - zrób malcowi okład z plasterka cebuli lub przeciętego korzenia pietruszki, na pewno ulży dziecku z opuchlizną po ukąszeniu osy. Kleszcza  - wyciągnij kleszcza (najlepiej za pomocą urządzenia dostępnego w aptece, np. Trix), a następnie zrób okład z roztworu sody oczyszczonej lub wapna i umieść go na opuchliźnie po...

Zagraniczne imiona męskie
AdobeStock
Imiona
Zagraniczne imiona męskie [49 najładniejszych propozycji]
Zagraniczne imiona męskie mogą być oryginalne, a przy tym nie muszą być przesadnie dziwne. Jest wiele zagranicznych imion dla chłopców, które są ładne i uniwersalne. Spokojnie możesz nadać je dziecku w Polsce. Sprawdź nasze propozycje.
Gdzie nie jechać na wakacje?
AdobeStock
Aktualności
Gdzie lepiej nie jechać na wakacje? MSZ ostrzega! [MAPA]
Okres urlopowy w pełni i część z nas wyruszy ze swoimi dziećmi poza granice Polski. Jak co roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało listę państw, które lepiej omijać wielkim łukiem. Są wśród nich aż trzy europejskie kraje.

Wybierając, gdzie chcemy spędzić wakacje warto wcześniej zorientować się, jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa w danym kraju. Niektóre kierunki od lat budzą wątpliwości jak choćby np. Afganistan, Syria, Liban, Somalia, czy Egipt. W tym roku jednak zdziwić mogą trzy kraje europejskie, które znalazły się na liście. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, m.in. we współpracy z polskimi placówkami zagranicznymi, na bieżąco monitoruje sytuację bezpieczeństwa w danym kraju . Na tej podstawie aktualizowane są ostrzeżenia. Podstawowymi kryteriami przy tworzeniu listy państw są działania wojenne, akty terroru, zagrożenie epidemiologiczne, napięta sytuacja polityczna oraz przypadki agresji wobec obywateli państwa odwiedzającego. Większe ryzyko ataków terrorystycznych Francja, Belgia i Anglia znalazły się na liście ze względu na ryzyko ataków terrorystycznych. Choć do takich sytuacji nie dochodziło w ostatnim czasie, to brana pod uwagę jest także częstotliwość alertów terrorystycznych . - Zdaniem instytucji francuskich prawdopodobieństwo zamachu pozostaje wysokie (2 poziom w 3-stopniowej skali). W Wielkiej Brytanii zagrożenie atakiem terrorystycznym oceniane jest jako „poważne” (4 poziom w 5-stopniowej skali). Władze belgijskie ustaliły poziom zagrożenia terrorystycznego na 2 w 4-stopniowej skali - wyjaśnia MSZ dla „Gazety Wyborczej”. Sprawdź na mapie, które kraje lepiej omijać tego lata: Aktualne komunikaty ministerstwa można śledzić na stronie MSZ.   Bezpiecznie poza granicami Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych regularnie apeluje do obywateli polskich, aby wyjeżdżając za granicę na bieżąco śledzili sytuację bezpieczeństwa . Warto zaznaczyć jednak, że ostrzeżenia ministerstwa nie mają charakteru wiążącego, a są jedynie rekomendacją . Decydując się na podróż w miejsca potencjalnie niebezpieczne, warto się odpowiednio...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj