Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko ze św. Mikołajem
Fotolia
Aktualności

Gdzie warto pójść z dzieckiem w Mikołajki?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie wybrać się z dzieckiem w Mikołajki, skorzystaj z naszej podpowiedzi. Zobacz, jakie atrakcje przygotowano w Warszawie, Toruniu, Poznaniu czy Wrocławiu.

Warszawa, Łazienki Królewskie - warsztaty rodzinne pachnące cytrusami

W niedzielę 6 grudnia o godzinie 11.00 w pięknych wnętrzach Starej Oranżerii Łazienek Królewskich odbędą się zajęcia, podczas których dzieci wraz z rodzicami będą wspólnie tworzyć pachnące, świąteczne dekoracje z egzotycznych owoców.  Spotkanie zakończy się specjalnie przygotowaną na tę okazję, bożonarodzeniową opowieścią. 
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 3-10 lat. Poprowadzi je Anna Zajda, plastyczka i animatorka, absolwentka edukacji artystycznej krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, miłośniczka sztuki, która pokaże i nauczy jak przygotować ozdoby świąteczne z cytrusów.

Informacje i zapisy: tel.: 22 50 60 183, e-mail: edukacja@lazienki-krolewskie.pl. Warsztaty są odpłatne, bilet kosztuje 15 zł. Ilość miejsc ograniczona. 

Warszawa - Galeria Wileńska/ Praga Północ

Od godziny 12:00 do 18:00 na terenie galerii odbędzie impreza świąteczna dla dzieci i ich rodziców. W programie przewidziano rodzinną grę miejską "Akademia Elfów Świętego Mikołaja" oraz animacje dla dzieci w towarzystwie Mikołaja i Śnieżynki (będą rozdawane dzieciom upominki). 
Gra miejska na terenie galerii odbędzie się w godzinach 12:00-16:00. Punkty, które uczestnicy – rodziny z dziećmi – będą odwiedzać, zostaną zlokalizowane w pasażach, jak również w wybranych sklepach.
Fabuła gry miejskiej: Święty Mikołaj przeprowadza nabór na stanowisko Pomocnika Świętego Mikołaja. Niestety, uporczywa choroba dopadła połowę jego elfów, a bez ich wsparcia – świąt nie będzie! Przez to zamieszanie i brak osób, które dbają o przebieg świąt, choinki nie palą się, ozdoby nie świecą, a zabawki nie są zapakowane.
Zapraszamy wszystkich śmiałków do świątecznego wyzwania. Uratuj wytwórnię zabawek i zostań najlepszym pomocnikiem Białobrodego! Aby się nim stać, trzeba posiadać wyjątkowe umiejętności – i właśnie temu służy Akademia Elfów Świętego Mikołaja.
Akademia Elfów Świętego Mikołaja znajduje się na Biegunie Północnym. W tych specjalnych okolicznościach przeniesiono ją do naszej stolicy. Tak jak na Biegunie, Akademia podzielona jest na departamenty, które wspólnie przygotowują święta. Dzieci będą miały możliwość odwiedzenia m.in. departamentu sortowania listów, dekoracji świątecznych, klocków, lalek oraz pakowania prezentów.

Aby wziąć udział w grze, należy się zapisać na stronie www.zapisynagre.pl.

Warszawa, Mikołajki w Pałacu w Wilanowie

Jeśli chcesz zobaczyć, feerię barw w Królewskim Ogrodzie Światła, wziąć udział w rodzinnej grze miejskiej lub lepiej poznać i zrozumieć zwyczaje świąteczne, przyjdź na Mikołajki do Wilanowa. W dniach 5-6 grudnia na mieszkańców Warszawy i jej okolic czeka wiele atrakcji.  
5 grudnia, w sobotę, będzie możliwość zwiedzania Królewskiego Ogrodu Światła (w godzinach 16.00-21.00), zwiedzenia Oranżerii i ogrodu wilanowskiego (włączenie zimowego oświetlenia od 16.30), zobaczyć mappingi na fasadzie pałacu, dziedzińcu głównym (w godzinach: 17.30, 18.30, 19.30, 20.30).

W niedzielę, 6 grudnia, można wziąć udział w grze miejskiej ""Luneta czasu i zwyczaje świąteczne w różnych krajach" (godziny 12.00-14.00 Plaża Wilanów), od 16.00 do 21.00 zwiedzać Królewski Ogród Światła, ewentualnie wziąć udział warsztatach kosmetycznych "Wonności z toaletki królowej Marysieńki" (Wozownia, budynki po prawej stronie; od 16.00 do 20.00). W niedzielę będzie można również zobaczyć mappingi na fasadzie pałacu (w godzinach: 17.30, 18.30, 19.30, 20.30).

Gra miejska – bezpłatnie (zapisy: kontakt@naszahistoria.org). Królewski Ogród Światła – płatnie (10 zł – bilet pełny, 5 zł – bilet ulgowy, dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny). Warsztaty kosmetyczne – płatne (20 zł – bilet zwykły, 15 zł – bilet ulgowy)

Więcej informacji: http://wilanow-palac.pl/edukacja/krolewski_ogrod_swiatla 

Zobacz także: Jak dobrze znasz świąteczne piosenki? – quiz

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Dzień św. Mikołaja
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Mikołajki – skąd się wzięło to święto i zwyczaj dawania prezentów 6 grudnia?
Mikołajki to wyczekiwane przez dzieci święto. 6 grudnia pojawia się przedsmak świątecznej gorączki – pisanie listów do Mikołaja, myślenie o prezentach... A skąd w ogóle zwyczaj dawania sobie prezentów i czekanie na wizytę Mikołaja 6 grudnia? Historia mikołajek zaczyna się od katolickiego biskupa i świętego – Mikołaja z Miry.

Mikołajki, czyli dzień św. Mikołaja to zwyczaj, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj  odwiedza grzeczne dzieci. Zwyczajowo tego dnia maluchy otrzymują od Mikołaja prezenty – najczęściej jakieś drobiazgi. Święto obchodzi się na cześć św. Mikołaja z Miry, katolickiego biskupa i świętego, którego wizerunek w innych religiach, regionach i kulturach przybiera też miano Dziadka Mroza i Gwiazdora. Co ciekawe, postać ta ma niewiele wspólnego z wizerunkiem Mikołaja, którego znamy i rozpowszechniamy.  Sprawdź, czy mikołajki to święto, które obchodzi się także w innych krajach. Spis treści :  Kiedy świętujemy Dzień Św. Mikołaja? Mikołajki – tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki w innych krajach  Ciekawostki o mikołajkach Kiedy napisać list do Mikołaja? Oko w oko z Mikołajem Jaki prezent od Mikołaja na mikołajki? Strój Mikołaja Wizyta Mikołaja z prezentami u dziecka Kiedy świętujemy Dzień Św. Mikołaja? Dzień św. Mikołaja (inaczej Mikołajki) obchodzi się 6 grudnia – wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspominania świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry. Czy zatem mikołajki to święto? Nie, tego dnia normalnie idziemy do pracy, szkoły, przedszkola. Ale… ten dzień to doskonała okazja – zaraz obok  świąt Bożego Narodzenia – do wręczania sobie prezentów i wizyty św. Mikołaja. Mikołajki: tradycje i zwyczaje w Polsce Mikołajki – jaka jest historia tego święta? Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja . Przynosi on maluchom podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze itp....

jak zrobić strój Mikołaja
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Jak zrobić strój Mikołaja dla siebie i dla dziecka? [TYLKO 6 elementów]
Strój Mikołaja można zrobić samemu z elementów, które każdy z nas ma w domu. Wystarczy 6 rzeczy, by przebrać w strój Mikołaja siebie, a przy okazji zrobić prosty i wygodny strój Mikołaja dla dziecka.

Strój Mikołaja jest prosty do zrobienia: to zestaw elementów, które każdy zna i ma w domu. W skład stroju Mikołaja wchodzi czapka Mikołaja i siwa broda , czerwono-biały strój oraz wielki wór z prezentami. Zazwyczaj Mikołajowi towarzyszą też sanie i zastęp reniferów. Podpowiadamy, jak przebrać się za Mikołaja i jak zorganizować wizytę świętego w domu. Jak przebrać się za świętego Mikołaja? Strój świętego Mikołaja nie jest trudny do samodzielnego skompletowania, bo każdy z nas wie, jak Mikołaj wygląda i jakie są jego tradycyjne atrybuty. Przyda się więc długa siwa broda, wielki wór prezentów, czerwono-biała czapka oraz sanie zaprzężone w renifery św. Mikołaja .  Aby przebrać się za Mikołaja, będziesz potrzebować: czapkę św. Mikołaja czerwone spodnie i kurtkę czarny gruby pas wielki worek ciężkie zimowe buty sztuczną brodę (oczywiście najlepiej, gdyby przebrany za Mikołaja miał prawdziwą brodę) Jak zrobić strój Mikołaja? Strój świętego Mikołaja bez trudu zrobisz sama. Proponujemy poszukać starych spodni i bluzy czy kurtki w czerwonym kolorze w ciuchlandzie czy dyskoncie z używanymi ubraniami. Samodzielne przygotowanie stroju wymaga wyszukania kilku elementów, np. futerka, którym będziesz mogła obszyć mankiety. Będziesz potrzebować również czapki i brody (sztucznej) Mikołaja – w okolicach świąt jest ich pełno w supermarketach czy dyskontach spożywczych. No i ostatni element, być może najważniejszy – wielki worek pełen prezentów . Wykorzystaj starą poszwę na kołdrę, najlepiej w ciemnym kolorze, którą przewiążesz sznurkiem albo czerwoną wstążeczką. Jak zrobić strój Mikołaja dla dziecka? Przebranie Mikołaja dla dziecka to wyjątkowo proste zadanie, które w dodatku może być okazją do wspólnej zabawy i śmiechu. Bo które dziecko nie lubi przebieranek? Znajdź jak najwięcej...

dziecko, dziewczynka, maskotka, mikołaj, święta, Boże Narodzenie
Święta i uroczystości
Prezenty są najważniejsze
Od kiedy w domu pojawiło się dziecko, znów jest jak dawniej. Zaczyna się zabawa w Św. Mikołaja. Ale teraz grasz inną rolę w świątecznym teatrze. Zagraj ją dobrze.

Nie smak karpia czy zjazd rodzinny, ale paczuszki pod choinką to obraz, który maluchy zachowają we wspomnieniach świąt z dzieciństwa. Choćbyś starała się powiedzieć dziecku jak najwięcej o sensie Bożego Narodzenia, to i tak to, co kryje się pod gałązkami świątecznego drzewka, będzie najważniejsze. Dlatego przygotuj dla prezentów wspaniałą oprawę i baw się dobrze. Mikołajki Szóstego grudnia prezent możesz ofiarować nawet niemowlakowi. Ale tak naprawdę mikołajki przynoszą frajdę starszym dzieciom. Rozgarnięty dwulatek chętnie posłucha o Mikołaju, który odwiedza dzieci nocą. Aby sytuacja była bardziej realna, wywieście na klamce skarpetę na prezent. W niektórych domach dzieci czyszczą buty, bo Mikołaj zostawia prezenty tylko w czystych. Najwięcej jest zwolenników wkładania prezentów pod poduszkę, choć ze względu na gabaryty nie wszystko tam się mieści. Z powodzeniem możesz położyć prezent na środku pokoju. Trudno go będzie rano nie zauważyć. Wskazówki konspiracyjne: Nie podrzucaj prezentów zbyt wcześnie, jeśli maluch chodzi nocą do toalety. Po odkryciu podarków nie zechce wrócić do łóżka. Ale też nie czekaj do białego rana. Ranny ptaszek, który nie zastanie prezentów po przebudzeniu, będzie bardzo rozczarowany. List do Świętego Niektórzy wysyłają go przed mikołajkami, a inni przed Wigilią. Dla malucha to jeden z niewielu namacalnych dowodów na istnienie Mikołaja. Przelanie na kartkę papieru  prezentowych marzeń uruchamia dziecięcą wyobraźnię. A dla rodziców ma wymiar bardzo praktyczny. Wreszcie nie musisz zgadywać. Masz czarno na białym, co ucieszy twoje dziecko. Często okazuje się, że wcale nie jest to – jak przypuszczałaś – zestaw klocków lego, bo myśli malucha krążą teraz wokół stroju piłkarskiego albo akwarium z choć jedną malutką rybką. Dopóki dziecko nie nauczy się pisać, list powstaje przy pomocy rodziców lub...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak