Historia rodziny
Fundacja Polki Mogą Wszystko
Aktualności

Miłość i dom potrzebne jak tlen. Historia wyjątkowej rodziny zastępczej

Edyta i Marcin są specjalistyczną rodziną zastępczą. Tworzą szczęśliwy i bardzo wyjątkowy dom. Wzięli pod swoją opiekę dzieci chore, wymagające opieki i poświęcenia. Jak sami twierdzą, dają dzieciom siebie, jednak od nich dostają jeszcze więcej: miłość, radość życia, wolę walki.

Edyta i Marcin od zawsze wiedzieli, że chcą pomagać dzieciom. Kobieta planowała zostać pracownikiem socjalnym. W trakcie studiów odbyła praktyki w domu dziecka, była wychowawczynią na koloniach. Oboje angażowali się w akcje charytatywne. Gdy się poznali - wiedzieli, że chcą mieć dużą rodzinę, w której będzie miejsce nie tylko dla ich biologicznych dzieci. Po urodzeniu pierwszego dziecka - Joachima, Edyta nie mogła ponownie zajść w ciążę. Wtedy właśnie zrodził się pomysł, by zostać rodziną zastępczą. Wspólnie z mężem podjęli decyzję, że zaopiekują się dziećmi obciążonymi zdrowotnie. Kupili dom na obrzeżach Krakowa – miał stać się miejscem, gdzie maluchy znajdą miłość.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę otacza opieką ofiary przemocy [WIDEO]

Emilek zaznał miłości i rodzinnego ciepła

Kilka lat temu w wielkanocny poniedziałek na Facebooku Fundacji Gajusz, która prowadzi hospicjum dla dzieci, pojawiła się informacja, że „bardzo chory Książę poszukuje rodziny”. „Księżniczka, książę” - tak określa się tam dzieci chore. Dla Edyty był to znak: „A może on szuka właśnie nas?”. Na pierwsze spotkanie do hospicjum pojechała sama. Rodzice Emilka zrzekli się praw do niego, chłopczyk przez kilka miesięcy w szpitalu walczył o życie. Miał mukowiscydozę, zespół krótkiego jelita, wyłonioną stomię, musiał być żywiony pozajelitowo: przez 18 godzin na dobę dostawał specjalistyczną mieszankę przez cewnik do żyły.
„Mąż początkowo uważał, że nie damy sobie rady z dzieckiem, które ma tak wiele problemów zdrowotnych. Powiedziałam jednak, że jak nie my, to kto? Potem były długie rozmowy z lekarzami, psychologami, uczyliśmy się opiekować Emilem. Rozmawialiśmy też z Joachimem, on jednak bardzo szybko zaakceptował nowego brata” ‒ opowiada Edyta.

Emil stał się częścią ich rodziny. Miłość, którą małżonkowie obdarowali chłopca, sprawiła, że odżył: nauczył się chodzić, jeździć na rowerku, zaczął także mówić i jeść. Postępy były wyraźnie zauważalne, zaskoczyły nawet lekarzy. Wcześniej Emilek był cichym dzieckiem. Nie płakał (jeden z objawów choroby sierocej: dziecko uczy się, że jego potrzeby nie są zaspokajane, więc ich nie komunikuje). Za sprawą rodzinnego ciepła, zaangażowania rodziców, odpowiedniej opieki – stał się dzieckiem pełnym radości i energii. Joachim bardzo pokochał swojego młodszego braciszka – bawił się z nim, opiekował, dbał.

„Wiedziałam, że dzieciństwo może być jego jedynym okresem życia, dlatego chcieliśmy, by był szczęśliwy. Nie zamykaliśmy się w domu dlatego, że mamy niepełnosprawne dziecko. Staraliśmy się w miarę możliwości jeździć po Polsce, pokazaliśmy mu góry, morze" ‒ opowiada Edyta.

W sierpniu 2019 do rodziny dołączył 7-miesięczny Jaś: chłopczyk z zespołem Downa i niewielką wadą serduszka. Teraz to Emilek rozkwitał w roli starszego brata: był opiekuńczy, pomagał karmić malucha.

historia rodziny
Fundacja Polki Mogą Wszystko

„To nie może być prawda, lekarze musieli się pomylić”

Wiosną 2020 roku Emilek zachorował. Zaczynał się wtedy lockdown, a więc konsultacja lekarska była utrudniona, teleporady nie pomagały. Stan chłopca ciągle się pogarszał, aż w końcu trafił do szpitala – na oddział intensywnej terapii. Powodem takiego stanu zdrowia była sepsa. Edyta ze łzami w oczach opowiada o ostatnim spotkaniu z dzieckiem:
„Nie pozwolono nam nawet przyjść do niego na oddział. Miałam rozdarte serce, bo wiedziałam, jak on musi się bać, że go porzuciliśmy: to dziecko już przecież doświadczyło takiej traumy. Pozwolono nam go odwiedzić, dopiero gdy już było wiadomo, że musimy się z nim pożegnać. Odszedł w maju, po miesiącu pobytu w szpitalu, pół godziny po naszym wyjściu z oddziału, jakby czekał, żeby jeszcze raz nas zobaczyć”.

Do dziś cała rodzina nie pogodziła się ze śmiercią Emilka. To wydarzenie bardzo przeżył też Joachim: mówił, że to nie może być prawdą, a lekarze się po prostu pomylili. „Mnie też było trudno. Wiem jednak, że przez te 2,5 roku, kiedy był z nami, miał szansę poczuć, co to znaczy być kochanym. Rozkwitł. Pokazał też nam, że można pokochać niby obce dziecko. Dać mu miłość, radość” - mówi Edyta.

Nowy dom dla Hani

Edyta, rozmawiając w myślach z Emilkiem, poprosiła go, by dał jej znak, jeśli jest jakieś dziecko potrzebujące rodziców i miłości. Po dwóch dniach kobieta otrzymała wiadomość, że w Tuli Luli, ośrodku preadopcyjnym Fundacji Gajusz, na rodzinę czeka kilkumiesięczna Hania. Dziewczynka miała zespół Downa, wadę serca i wyłonioną stomię. Edyta potraktowała to jako przeznaczenie i wiadomość od Emilka. Mimo tego, że psychologowie początkowo odradzali małżeństwu decyzję zaopiekowania się Hanią – oni, a także Joachim, nie mieli wątpliwości. We wrześniu 2020 w ich domu pojawiła się pięciomiesięczna Hania. „To nasze światełko i radość, dar od Emilka. Joachim jest w nią wpatrzony, to jego ukochana Księżniczka” - opowiada Edyta.

Historia wyjątkowej rodziny zastępczej
Fundacja Polki Mogą Wszystko

Postępy, które dla lekarzy wydawały się niemożliwe

Odpowiednia opieka, miłość, rodzinne ciepło – to wszystko sprawiło, że dzieci osiągnęły postępy, które lekarzom wydawały się niemożliwe. Jaś ma aktualnie ponad dwa latka – zaczyna chodzić, uczy się jeździć na trójkołowym rowerku biegowym. Ten rowerek należał jeszcze do Emilka, dostał go od Fundacji Polki Mogą Wszystko. Jaś bardzo lubi też biegać po całym domu na czworaka, a ukochanymi zabawkami są piłki z dzwoneczkami. Jest żywym i wesołym dzieckiem - robi śmieszne miny i wszędzie go pełno.

Hania także rozwija się dobrze, biorąc pod uwagę jej „bagaż zdrowotny”. Dziewczynka unosi główkę, przewraca się na brzuszek, gaworzy, reaguje na dźwięki, trzymana za rączki podnosi się do siedzenia. Robi postępy, mimo bardzo poważnej wady serduszka. Pod koniec marca czeka ją operacja.

Historia wyjątkowej rodziny zastępczej
Fundacja Polki Mogą Wszystko

„Dzieci dają nam radość życia i wolę walki”

Edyta i Marcin są specjalistyczną zawodową rodziną zastępczą. Oznacza to, że opiekują się dziećmi obciążonymi zdrowotnie. By zostać taką rodziną, musieli przejść szereg szkoleń w ośrodku pomocy społecznej, praktyki, badania psychologiczne, zdrowotne, wywiad środowiskowy. Marcin pracuje zawodowo w biurze projektowym (praca jednej osoby to wymóg w rodzinach zastępczych zawodowych), a z dziećmi cały czas jest Edyta (otrzymuje wynagrodzenie dla rodzica zastępczego).

Dzięki takim rodzinom, jak ta Edyta i Marcina, dzieci nie muszą przebywać w placówkach opiekuńczych. Maluchy z problemami zdrowotnymi często mają problem, by trafić do rodziny adopcyjnej. Opieka nad takimi dziećmi jest bardzo wymagająca, koniecznością jest poświęcenie im większej uwagi i zaangażowania, niż dzieciom zdrowym. 
„Zdarzają się osoby, które myślą, że robimy to dla wynagrodzenia. Dobrze, że ono jest, bo dzieci wymagają dużej pomocy, w tym specjalistycznej medycznej. Jesteśmy z nimi 24 godziny na dobę przez cały rok. Rodziny specjalistyczne zawodowe nie mają tak naprawdę urlopu: jesteśmy zawsze i wszędzie z dziećmi, także przy szpitalnym łóżku. Rzadko mówi się o wysiłku, który wkładamy, dzieci często są po traumach, straciły zaufanie do dorosłych, mają trudności, szereg schorzeń” - mówi Edyta.

Historia wyjątkowej rodziny zastępczej
Fundacja Polki Mogą Wszystko


„Przy Emilu wiele się nauczyłam, także tego, że trzeba walczyć. Teraz gdy jestem z Hanią w szpitalu, potrafię powiedzieć, że coś jest nie tak, więcej wymagać od siebie i personelu. My dzieciom dajemy siebie, jednak od nich dostajemy jeszcze więcej: miłość, radość życia, wolę walki” - podsumowuje Edyta.

Koszty opieki nad chorymi dziećmi

Koszty opieki nad Jasiem i Hanią nie są niskie – dzieci potrzebują szczególnej opieki, wizyt u specjalistów. Bardzo ważna jest także sterylność, by unikać infekcji. „Hania niedługo będzie miała operację serca, dlatego musimy bardzo uważać, żeby niczym się nie zaraziła. Płyny dezynfekcyjne są u nas od kilku lat standardem” - mówi Edyta.

W przypadku takich dzieci szalenie istotna jest też rehabilitacja, co w trakcie pandemii koronawirusa jest bardzo utrudnione. Rodzice marzą o stworzeniu w domu małego centrum rehabilitacyjnego dla maluchów. „Już kupiliśmy basen do rehabilitacji, trochę sprzętu. Teraz zbieramy pieniądze na salę doświadczania świata, z huśtawkami, przyrządami do integracji sensorycznej” ‒ mówi Edyta. Niestety, nie wystarczą na to jedynie pieniądze, które otrzymują z urzędu. Bardzo ważna jest pomoc ludzi o wielkim sercu.

Dzieciom chorym i z niepełnosprawnością pod opieką rodziców zastępczych, takim jak Jaś i Hania, możesz pomóc, przekazując 1% swojego podatku (KRS 0000074781) lub darowiznę za pośrednictwem Fundacji Polki Mogą Wszystko. Możesz także zgłosić się do Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i zostać rodzicem zastępczym.

Fundacja Polki Mogą Wszystko od ponad 20 lat pomaga dzieciom, a także kobietom. Jej misją jest między innymi podejmowanie działań, aby dzieciństwo było jak najlepsze. W swojej historii pomogła już tysiącom dzieci, także chorych i z niepełnosprawnością. Stara się szczególnie wspierać te spośród nich które zostały pozbawione opieki swoich rodziców lub im odebrane. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego utrzymującą się z darowizn. 


Zobacz także: 

Starania o dziecko
Rodziny zastępcze i adopcyjne - wymagane dokumenty
Jakie dokumenty muszą złożyć kandydaci, którzy chcą utworzyć rodziny zastępcze i adopcyjne.

1. Odpis zupełny aktu małżeństwa lub (w przypadku osób nie pozostających w związku małżeńskim) odpis zupełny aktu urodzenia. W przypadku osób rozwiedzionych prosimy o kserokopię orzeczenia rozwodowego . 2. Zaświadczenie o niekaralności. Wydawane jest w Krajowym Rejestrze Karnym. Druk do pobrania w Ośrodku. 3. Zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Do uzyskania w miejscu pracy (zatrudnienie na etacie), PIT lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego (prowadzący działalność gospodarczą), zaświadczenie z Urzędu Gminy (rolnicy). 4. Zaświadczenie od lekarza rodzinnego lub internisty o braku przeciwwskazań do adopcji/ustanowienia rodziny zastępczej . 5. Zaświadczenie z Poradni Zdrowia Psychicznego (z rejestracji – o tym, że dana osoba nie jest zarejestrowana w tej poradni) lub od lekarza psychiatry (o tym, że w jednorazowym badaniu nie stwierdza odchyleń od normy psychiatrycznej). 6. Zaświadczenie z poradni terapii uzależnień (analogicznie do PZP). 7. Życiorys i zdjęcie 8. Podanie 9. Oświadczenie o udostępnieniu własnych danych osobowych 10. Oświadczenie o zapoznaniu się z Zasadami prowadzenia procedury kwalifikacyjnej oraz Regulaminem szkolenia PRIDE w Ośrodku Rodzinnej Opieki Zastępczej Towarzystwa „Nasz Dom”. Czytaj też: Rodzina zastępcza. Czym różni się od adopcji.

24762494.jpg
Edipresse
Starania o dziecko
Jak zostać rodzicem zastępczym?
Jakie trzeba spełniać warunki, aby zostać rodzicem zastępczym.

Według prawa polskiego pełnienie funkcji rodziny zastępczej lub opiekuna w rodzinnym domu dziecka może być powierzone małżonkom lub osobom niepozostającym w związku małżeńskim, jeżeli spełniają następujące warunki: - dają rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej , - charakteryzują się właściwymi postawami, - mają stałe zameldowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, - korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich, nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została zawieszona, uchylona lub ograniczona, - mają dobry stan zdrowia, nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem , - mają odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz stałe źródło utrzymania, - przeszły odpowiednie szkolenie dla kandydatów na rodziców zastępczych oraz proces kwalifikacji w ośrodku adopcyjno-opiekuńczym . Czytaj także: Rodzina zastępcza: czym różni się od adopcji. Dokumenty wymagane przy kwalifikacji rodziny zastępczej: Krok pierwszy: - podanie, życiorys lub kwestionariusz dla kandydatów na opiekunów zastępczych, - potwierdzenie obywatelstwa polskiego i stałego zameldowania w Polsce (ksero dowodu osobistego), - zaświadczenie o niekaralności, - zaświadczenie o nie pozbawieniu władzy rodzicielskiej , - zaświadczenie lekarskie (od lekarza podstawowej opieki – o stanie zdrowia), - zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu i dochodach lub o przychodowości z gospodarstwa rolnego, - opinia Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wydana na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego. Zobacz też: Adopcja - jak się do niej przygotować. [CMS_PAGE_BREAK] Krok drugi (po otrzymaniu pozytywnej opinii i skierowaniu): - potwierdzenie odbycia szkolenia, - zaświadczenie kwalifikacyjne. Kwalifikowaniem zajmują się ośrodki...

edipresse.MUM43.jpg
Edipresse
Starania o dziecko
Rodzina zastępcza. Czym różni się od adopcji?
Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy rodzicami zastępczymi a dzieckiem, jak to się dzieje w adopcji.

Rodzina zastępcza jest formą zastępczego środowiska rodzinnego i powstaje na mocy orzeczenia sądu, lecz stanowi nie stałą a czasową formę opieki nad dzieckiem. Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy rodzicami zastępczymi a dzieckiem, jak to się dzieje w adopcji. Na rodziny zastępcze czekają: - dzieci , które chociaż ze względu na sytuację prawną mogą być adoptowane , to jednak ich szanse na znalezienie rodziny adopcyjnej są niewielkie (dzieci starsze, z problemami zdrowotnymi i rozwojowymi, liczne rodzeństwa), - dzieci z nieuregulowaną sytuacja prawną, tzn. których rodzice mają ograniczoną lub zawieszoną władzę rodzicielską . Dzieci w rodzinie zastępczej przebywają do czasu uregulowania ich sytuacji prawnej. Potem mogą być adoptowane przez rodzinę zastępczą lub inną rodzinę oraz mogą powrócić do rodziny naturalnej, jeżeli zapewnia ona dziecku pełne bezpieczeństwo . Dzieci mogą przebywać w rodzinie zastępczej również do czasu usamodzielnienia się, dotyczy to szczególnie pierwszej z wymienionych grup dzieci. Rodzina zastępcza w wypełnianiu swoich funkcji kieruje się dobrem przyjętego dziecka i poszanowaniem jego praw. Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim. Zobacz też: Rodzina zastępcza. [CMS_PAGE_BREAK] Zgodnie z polskim prawodawstwem istnieją następujące typy rodzin zastępczych: spokrewnione z dzieckiem: - według zapisów ustawy mogą ją utworzyć osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem , jeżeli dają gwarancję poprawy sytuacji dziecka, niespokrewnione z dzieckiem: - to rodzina „obca”, która tymczasowo bądź na stałe opiekuje się i wychowuje dzieci osierocone lub którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki i wychowania. Rodzina taka pełni funkcję rodziców...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj