Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mimo wakacji moje dziecko musi stosować się do zasad
AdobeStock
Aktualności

„Mimo wakacji moje dziecko musi stosować się do zasad. Chodzi spać o 20 i je dużo warzyw. Nie odpuszczę!” [LIST DO REDAKCJI]

„W wakacje wszystko wolno, w wakacje trzeba odpuścić dzieciom i wrzucić na luz” – już nie mogę słuchać tych bzdur. Rodzice, opamiętajcie się, wakacje nie są wytłumaczeniem na wszystkie głupoty, na które pozwalacie swoim dzieciom.

Wakacje wszystkim kojarzą się z czasem rozbestwienia dzieci i tego, że te maluchy mogą robić dosłownie wszystko. No bo są wakacje! Jedzenie słodyczy i fast food’ów, siedzenie do nocy i każda rzecz, o jakiej dziecko zamarzy. Jedynym argumentem są oczywiście... wakacje.  

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

W wakacje też obowiązują zasady!

Całkowicie się z tym nie zgadzam. Jestem mamą 8-letniego Franka. Moje dziecko jest naprawdę grzeczne, miłe, dobrze ułożone. Ale dlatego, że od lat dbam o to, żeby takie właśnie było. Nie oznacza to, że Franek „nie ma nic z życia”. Ja po prostu wprowadziłam do naszego domu pewne zasady, których każdy musi się trzymać – Franek też. I przyznam szczerze: z bólem serca patrzę na te wszystkie dzieci, które w wakacje zapychają się do granic możliwości watą cukrową, goframi z bitą śmietaną, lodami. Sama nie jem takich rzeczy i zwyczajnie nie chcę, żeby moje dziecko psuło sobie zdrowie. Dbam za to o to, żeby mój syn regularnie jadł dużo warzyw (wiem, że kiedyś mi za to podziękuję). 

Jeśli moje dziecko na co dzień nie je słodyczy – nie widzę powodu, by nagle (i w nieograniczonych ilościach!) miało zacząć je jeść w wakacje. Bo co? Bo jest wolne? Owszem, Franek korzysta z tego i ma dużo frajdy np. z jedzenia sezonowych owoców, które wszyscy uwielbiamy.

To samo dotyczy wstawania i kładzenia się spać. Skoro zawsze chodzi spać o 20, dlaczego miałoby się to zmienić w wakacje? Obserwuję dzieci mojej siostry, u której panuje zasada „w wakacje można wszystko”. No więc te dzieci chodzą spać po północy, wstają o godzinie 13! Chore. I moim zdaniem bardzo niewychowawcze. Nie chcę, żeby Franek po późnym, wakacyjnym chodzeniu spać później przez miesiąc przestawiał się na poranne pobudki, gdy rozpocznie się rok szkolny. Myślę, że taki „szok związany ze wstawaniem” byłby dla niego bardziej krzywdzący, niż chodzenie spać o 20.

Nie jestem potworem, ale uważam, że zasady są potrzebne – niezależnie od pory dnia, miesiąca i tego, czy są wakacje, ferie itp. Mój syn korzysta z wakacji, bawi się, ale jakieś granice nadal muszą być zachowane. Jeżeli odejdę od jednej, dwóch zasad i odpuszczę na wakacje, później będzie afera przy każdej rzeczy, na którą się nie zgodzę. A ja zwyczajnie chcę tego uniknąć.

Kaja

Piszemy też o: 

dzieci nie pojadą na wakacje
AdobeStock/fotodrobik, esthermm
Aktualności
„Moje dzieci nie wyjadą na wakacje, bo musimy oszczędzać. Jedyne atrakcje to lody i plac zabaw. Czy robię im krzywdę?” [LIST DO REDAKCJI]
Czasem czuję się jak najgorsza matka, ale staram się myśleć, że to dla dzieci oszczędzamy. Musimy mieć pieniądze na codzienne życie, bez śmieciowego jedzenia za grosze. Za chwilę trzeba będzie kupić wyprawki, książki i kapcie do szkoły. Wakacje muszą poczekać.

Niestety, to nie pierwszy taki rok, ale tego lata ceny i koszty kredytu dały nam wyjątkowo mocno po kieszeni. Jak w ogóle myśleć o wakacjach, kiedy ceny powariowały?! Nie byliśmy z dziećmi na żadnym wyjeździe od trzech lat, ostatnio przed pandemią w jakimś podrzędnym domku na Mazurach przez tydzień. To takie żałosne, wiem. Dobija mnie to, bo czuję się jak najgorsza matka. Staramy się oszczędzać, na czym się da. Moje dzieci mocno to przeżywają, zwłaszcza że ich koledzy pojechali do Grecji albo do Egiptu... No ale co zrobić, nie zarabiamy milionów... Coraz więcej mam jednak takich znajomych, u których sytuacja też nie wygląda różowo i też nigdzie nie jadą, najwyżej tylko na weekend. To mi trochę pomaga, myślę sobie, że ogólnie w kraju jest ciężko i nie jesteśmy z mężem tacy najgorsi. Staram się, jak mogę. Próbuję organizować dzieciom czas inaczej. Codziennie wychodzą na plac zabaw, to mamy za darmo. Chodzimy na lody albo jeździmy pod miasto do lasu, nad rzekę. Na nic innego nas nie stać. Żal mi dzieci, ale za coś musimy żyć, a do tego zbliża się szkoła i będziemy mieć masę wydatków: wyprawki, buty, książki... Aż boję się myśleć. Nie sposób odłożyć 3 tysiące na jakieś w miarę porządne wakacje nad morzem, kiedy to więcej niż cała moja pensja. Z pensji męża spłacamy kredyt. Prawie nic nam nie zostaje. Szkoda tylko, że dzieci na tym cierpią. Zastanawiam się, czy kiedyś nas zrozumieją i wybaczą... Agnieszka Zobacz też: "Sąsiad chodzi w samych slipach po podwórku. A przecież moje córki bawią się tam z jego dziećmi!" "Brudne nogi i tanie chipsy. Babcia wzięła moją córkę na wakacje i tam ją rozpuszcza!" "Dzieci w telefonach na wakacjach to plaga. Rodzicom tak wygodniej, tylko dzieci żal"

wizyta u noworodka
AdobeStock/khosrork
Aktualności
„Chciałam odwiedzić siostrę po porodzie, zobaczyć maleństwo. A ona zamknęła mi drzwi przed nosem – że niby przyniosę wirusy!” [LIST DO REDAKCJI]
Jestem tak strasznie zła i rozczarowana! Jak można nie wpuścić własnej siostry do mieszkania, tym bardziej w takiej chwili, gdy rodzi się nowe dziecko w rodzinie?! Powinnam być pierwszą, która zobaczy maleństwo, a ta niewdzięcznica powiedziała, że może mi najwyżej przysłać zdjęcia.

Uważałam moją siostrę za rozsądną osobę, przyjaciółkę... Ale ona nie ma do mnie za grosz szacunku! Wspierałam ją przez całą ciążę. Mąż ją zostawił, więc potrzebowała mnie bardziej niż zwykle. Nie ma nikogo innego, nasi rodzice są schorowani i mieszkają pod wschodnią granicą. Byłyśmy blisko. Chyba dalej jesteśmy, ale teraz to ona powinna mnie solidnie przeprosić. Nadia urodziła się tydzień temu. Prześliczna dziewczynka. Wiem, bo od razu po porodzie moja siostra przysłała mi zdjęcie. Kiedy Agata z malutką wyszły ze szpitala, od razu nagotowałam zupy, upiekłam szarlotkę i pojechałam do nich. Nie dzwoniłam, bo po co? Przecież ja ostatnio prawie mieszkałam u niej, chyba nie muszę zapowiadać się z każdą wizytą? Przyjechałam, zadzwoniłam i co? Pocałowałam klamkę! Agata tylko przez drzwi mi rzuciła, że teraz dziecko nie może spotykać się z obcymi. Obcymi! I że może za parę tygodni bym przyjechała, bo teraz mogę czymś zarazić Nadusię. No coś podobnego! Co ona sobie ubzdurała? Przecież to ja o nią dbałam przez całą ciążę, Nadia jest prawie jak moja córka! Czym miałabym zarazić dziecko, przecież jestem zdrowa. Nie spodziewałam się takiego potraktowania przez własną siostrę. No i trochę się martwię, bo jak ona sobie teraz poradzi sama z noworodkiem. Pewnie mnie potrzebuje, tylko ktoś jej głupot nagadał. Mam nadzieję, że szybko zmądrzeje, bo już nie mogę się doczekać, kiedy przytulę moją słodką siostrzenicę. Basia Zobacz też: Pierwsze godziny po porodzie: cierpienie i samotność matki Depresja poporodowa: kiedy się zaczyna i ile trwa? Karmisz? Też możesz zajść w ciążę

Upały są dla małych dzieci śmiertelnie niebezpieczne - sanepid opublikował listę zasad, których należy przestrzegać
Adobe Stock/Aliaksei Lasevich
Aktualności
Upały są dla małych dzieci śmiertelnie niebezpieczne — sanepid opublikował listę zasad, których należy przestrzegać
Upały dają się we znaki nie tylko dorosłym. Sanepid informuje, jak dbać o najmłodszych podczas najbardziej gorących dni. Na liście zasad znalazł się m.in. zakaz przykrywania pieluszką wózka. Równie groźna dla dziecka może okazać się zabawa na nasłonecznionym placu zabaw między godziną 11 a 16 – wtedy lepiej zostać w domu.

Sanepid apeluje do rodziców i opiekunów: upały dla niemowląt i małych dzieci mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Zwłaszcza gdy temperatura przekracza 30°C – należy stosować się do poniższych zasad. Jak dbać o dziecko podczas upału? Lista sanepidu Sanepid radzi, jak zapewnić niemowlętom i małym dzieciom bezpieczeństwo podczas upalnych dni: Zadbaj o odpowiednie nawodnienie: „Jeśli Twój maluszek jest karmiony wyłącznie piersią, nie musisz go dopajać. Przystawiaj go do piersi częściej, na każde żądanie. Jeśli zachowuje się normalnie, moczy pieluszki jak zwykle, nie ma powodu do niepokoju. Dziecku karmionemu sztucznie zaleca się dodatkowe podawanie wody przegotowanej lub mineralnej, przeznaczonej dla najmłodszych. Dla starszych dzieci, których dieta jest już rozszerzana, również najbardziej zalecanym napojem jest woda”. Ubieraj dziecko w luźne, przewiewne ubrania (najlepiej z naturalnych tkanin jak bawełna lub len). Kiedy jest bardzo gorąco, wystarczy sama pieluszka. Pamiętaj o częstej zmianie pieluszki – w czasie upałów bakterie mnożą się w bardzo szybkim tempie. Jeśli przebywasz z dzieckiem w domu, zadbaj o obniżenie temperatury – użyj klimatyzatora lub wiatraczka (uważaj, żeby strumienia powietrza nie kierować na maluszka), rozwieś w domu mokre ręczniki, zasłoń okna i nie otwieraj ich, gdy na zewnątrz jest najgoręcej. Planując spacer z dzieckiem, staraj się nie wychodzić pomiędzy godz. 11 a 16. Lepiej wyjść rano albo wieczorem. Przed wyjściem koniecznie posmaruj dziecko kremem z wysokim filtrem (wybieraj produkty dedykowane dla dzieci w wieku swojej pociechy). Upały i dziecko: czego nie robić pod żadnym pozorem Sanepid przestrzega, by: Nie wystawiać dziecka bezpośrednio na słońce (korzystajcie z cienia i/lub parasolki przeciwsłonecznej) Nie przykrywać wózka pieluszką – w ten...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj