Czarnek o rodzicach
Adobe Stock/Facebook
Aktualności

Minister Czarnek tłumaczy, kto jest rodzicem. Popełnił niezręczność oraz błąd

Po wypowiedzi w TVP Info ministra Czarnka w sieci znowu zawrzało. Kontrowersyjna wypowiedź „funkcjonariusza” PiS sprowokowała do komentarzy mnóstwo ludzi. A przyczepić się można było aż do dwóch części dość krótkiej wypowiedzi ministra.

Oto słowa, które wywołały burzę: „Czy ja wszystkim państwu muszę tłumaczyć, że rodzic to jest ten, co zradza potomstwo (…). Zrodzić potomstwo może tylko kobieta z mężczyzną. (…) To są sprawy tak oczywiste, znane ludziom od miliardów lat” – powiedział Przemysław Czarnek.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Głupota i podłość jednocześnie

Nie sposób nie zgodzić się z wieloma komentarzami do tej wypowiedzi. Np. posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na Twitterze napisała: „A rodzice adopcyjni? I od jakich "miliardów lat"? Kto by pomyślał, że oczekiwanie od ministra edukacji, żeby przynajmniej jednocześnie nie był i podły, i głupi, okażą się aż tak wygórowane”.

Z kolei Radosław Sikorski napisał: „Co prawda homo sapiens istnieje setki tysięcy lat, a nie miliardy, ale w ustach Przemysława Czarnka uznajmy to za postęp, bo to jednak ukłon w kierunku teorii ewolucji”.

Michał Szczerba natomiast stwierdził; „Czarnkowi pomyliły się miliardy na TVPiS z wiekiem ludzkości”.
 


A prof. Marek Belka napisał: „Śmialiście się z rzucania kamieniami w dinozaury? Według pana Czarnka, ministra edukacji naszych dzieci i wnuków, ludzie byli na Ziemi na długo przed nimi – „od miliardów lat”. To już nie bawi, to przeraża”.

Katarzyna Lubnauer odniosła się do pierwszej wypowiedzi ministra: „Kto jest prawdziwym rodzicem? Ten, co rodzi, czy ten, co wychowuje i kocha?”.

A co wy sądzicie o wypowiedzi ministra?

Przeczytaj też:

utrwalanie stereotypów, komentarz Doroty Zawadzkiej
Adobe Stock, Facebook/Dorota Zawadzka
Aktualności
Mama przytuli, tata zapewni byt – reakcja Doroty Zawadzkiej na utrwalanie krzywdzących stereotypów
Dorota Zawadzka odniosła się do komentarza jednej z internautek. Superniania sprzeciwiła się stereotypowi, że mama zawsze lepiej zaopiekuje się dzieckiem niż jego tata.

Choć w dzisiejszych czasach wypierany zostaje model rodziny, w którym to kobieta jest od zajmowania się dziećmi, a mężczyzna od zarabiania, to w niektórych domach nadal pokutuje ten krzywdzący stereotyp. Zdarza się również, że niektóre osoby wciąż są przekonane, że to właśnie mama „zrobi wszystko lepiej” od taty.  Krzywdzące stereotypy Dorota Zawadzka na swoim profilu na Facebooku odniosła się do komentarza jednej z internautek. Superniania przyznała, że „aż się zagotowała”, gdy przeczytała te słowa: Stanowisko Doroty Zawadzkiej na temat takich stereotypów jest bardzo stanowcze. Jest ona zdania, że kobiety, mówiąc i myśląc w ten właśnie sposób, dają mężczyznom jawne pozwolenie na to, by w mniejszym stopniu brali udział w wychowaniu dziecka, a wręcz same popychają ich do tego: „Dopóki kobiety tak będą mówić i myśleć NIC się nie zmieni. Kobiety będą nadal uważały i wierzyły, że »one lepiej«, a potem uwierzą i wykorzystają to mężczyźni. Bo »ona wie i zrobi lepiej«! Absolutnie się nie zgadzam z tym postem!”.   Owszem, być może w niektórych przypadkach słowa autorki komentarza są uzasadnione, jednak z pewnością nie jest tak w każdej rodzinie. Przecież ojcowie nie są gorszymi rodzicami niż mamy! Co myślicie na ten temat? Jak wasi partnerzy radzą sobie w opiece nad maluchem?  Zobacz także:  Dziecko trafiło do szpitala z powodu uzależnienia od gry komputerowej Nauczycielka obcięła dziecku włosy bez zgody rodziców! Ojciec złożył pozew i żąda odszkodowania Tatuaże dla dzieci reklamują WYTATUOWANE NIEMOWLAKI!

chłopiec uzalezniony od gry trafił do szpitala
Adobe Stock
Aktualności
Dziecko trafiło do szpitala z powodu uzależnienia od gry komputerowej
To pierwszy taki przypadek na świecie! Nałóg był tak silny, że chłopiec wykazywał objawy jak przy uzależnieniu od alkoholu czy narkotyków.

Ten bezprecedensowy przypadek dotyczy 15-latka z Hiszpanii. Chłopiec uzależnił się od popularnej także wśród polskich dzieci gry Fortnite. Dziecko przed komputerem spędzało po 20 godzin na dobę, zaniedbywało higienę osobistą, przestało chodzić do szkoły, regularnie jadać, zerwało kontakty z otoczeniem, było ciągle rozdrażnione. Terapia doraźna, której celem było ograniczenie ilości czasu spędzanego na grze, nie przyniosła rezultatu. Odwyk – jak od butelki W końcu lekarz podjął decyzję, że nie ma innego wyjścia i trzeba chłopca całkowicie odizolować od komputera i przyjąć do szpitala. To pierwszy przypadek, gdy człowiek musiał zostać poddany kuracji odwykowej od komputera w warunkach szpitalnych. Jak się okazało, u podłoża nałogu leżała rodzinna tragedia – matka chłopca zmarła po dwóch latach walki z rakiem. Chłopak, siedząc przed komputerem, uciekał od bolesnej rzeczywistości. Gra zapewniała mu znieczulenie emocji i polepszenie samopoczucia. Chłopiec spędził dwa miesiące w szpitalu, a potem poddany został rehabilitacji, która trwała 8 miesięcy. Terapia odniosła sukces, nastolatek wrócił do swojego środowiska i normalnego trybu życia. Gry tłumią lęki, ale uzależniają Psychiatra chłopca, dr Matias Real-Lopez, tłumaczy, że zatracenie się w świecie gier ogranicza odczuwanie lęku, dlatego dla wielu dzieci jest to najprostszy i najprzyjemniejszy sposób ucieczki od trudnych sytuacji. Zaapelował też, aby ograniczać dzieciom czas, jaki spędzają przed komputerem i jaki poświęcają na gry komputerowe. To szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci, których rozwój może zostać zakłócony wskutek ucieczki w wirtualny świat. W 2019 r. WHO uznało uzależnienie od gier za zaburzenie psychiczne.  Źródło: theolivepress.es Przeczytaj też: Maluch i gry wideo – jak bezpiecznie zacząć tę przygodę PEGI – co...

Nauczycielka w szkole obcięła dziecku włosy. Ojciec złożył pozew i żąda zadośćuczynienia
Jimmy Hoffmeyer Associated Press/ Kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Nauczycielka obcięła dziecku włosy bez zgody rodziców! Ojciec złożył pozew i żąda odszkodowania
7-letnia Jurnee Hoffmeyer wróciła do domu z obciętymi włosami. Kiedy jej ojciec dowiedział się, że stoi za tym nauczycielka, wpadł we wściekłość. Złożył pozew przeciwko szkole i żąda gigantycznego odszkodowania.

Do niecodziennej sytuacji doszło w szkole publicznej w Mount Pleasant w stanie Michigan. 7-letnia Jurnee Hoffmeyer wróciła do domu ze znacznie krótszymi włosami po jednej stronie. Z relacji dziewczynki wynikało, że obcięła je jej koleżanka w szkolnym autobusie. „Byłem zły na tę koleżankę, ale szybko mi przeszło. W końcu to tylko dziecko” – mówił ojciec Jurnee, Jimmy Hoffmeyer cytowany przez magazyn „People”. Ojciec wypisał dziecko ze szkoły Ojciec dziewczynki od razu zabrał córkę do fryzjera, który podciął włosy i stworzył na głowie 7-latki asymetryczną fryzurę. Dwa dni później dziecko znowu wróciło do domu z przyciętymi włosami – tym razem jednak po drugiej stronie głowy. Kiedy okazało się, że włosy wyrównała dziewczynce nauczycielka (a zarazem szkolna bibliotekarka), ojciec 7-latki wpadł we wściekłość. Oskarżył nauczycielkę, że ta kierowała się uprzedzeniami rasowymi (dziewczynka jest mulatką, jej ojciec ma mieszane pochodzenie etniczne) i wypisał dziecko ze szkoły. Nauczycielka tłumaczyła swoją decyzję o skróceniu loków regulaminem szkoły. Ojciec żąda ogromnego odszkodowania W szkole przeprowadzono wewnętrzne śledztwo. Nie znaleziono dowodów na to, że nauczycielka kierowała się uprzedzeniami rasowymi. Dostała upomnienie, ale nie straciła pracy. Ojciec dziewczynki nie był usatysfakcjonowany taką decyzją. Pozwał Okręg Szkolny Mount Pleasant, który rozpatrywał sprawę, i samą nauczycielką. Domaga się zadośćuczynienia w wysokości miliona dolarów. „Będziemy bronić się przed tymi bezpodstawnymi zarzutami w sądzie i nie pozwolimy, aby odciągnęło nas to od naszej misji. Jest nią zapewnienie każdemu dziecku światowej klasy edukacji, która przygotuje je do college’u i kariery zawodowej” – czytamy w oświadczeniu przedstawicieli szkoły w Mount Pleasant.  Jak według was skończy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz